Yonatan Sindel/Flash90

מנהיגים פוליטיים: השמיעו את קולכם

Print This Post

 

 

קיימת סבירות הולכת וגוברת לפיה עומדת להיכפות עלינו מערכת בחירות שלישית. מצב שכזה ישקף באופן המתועב ביותר את מנהיגיה הפוליטיים של ישראל, ועלולות להיות לו תוצאות הרסניות.

אילו ניתן היה לייחס את המצב המערער הזה לחילוקי דעות אידיאולוגיים, ניתן היה לקבל זאת לפחות בהבנה חלקית. אך המציאות היא שכיום, המדינה מאוחדת יותר לגבי נושאי מדיניות חוץ וביטחון בסיסיים, יותר מכל זמן אחר מאז הסכמי אוסלו הכושלים לפני קרוב לשלושה עשורים. מלבד תגובת הנגד לכפייה מצד פוליטיקאים חרדים, במהלך שתי מערכות הבחירות האחרונות לא התקיים כל דיון משמעותי בנושאים שאינם קשורים לאישיות זו או אחרת.

ישנו קונצנזוס בקרב רוב הישראלים, המבקשים בסופו של דבר להפריד בינם לבין הפלסטינים אך מתנגדים כיום למדינה פלסטינית שתהפוך לישות טרור ולכן שיגור בידי האיראנים. כמו כן, ישנו קונצנזוס רחב לפיו גושי ההתנחלויות המרכזיים, כמו גם בקעת הירדן, צריכים להיות מסופחים למדינה היהודית.

על אף מחלוקות מינוריות, הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו חולקים את המטרות הללו, ומלבד השמאל הקיצוני, המפלגות הקטנות, כמו רוב הישראלים, תומכות גם הן בממשלת אחדות.

הסיבה היחידה שבגינה אנו ניצבים מול שיתוק ממשלתי מתמשך היא השאפתנות האישית הבוערת של מנהיגי שתי המפלגות הגדולות לעמוד בראשות הממשלה, וחוסר יכולתם להגיע לפשרה.

ההיסטוריה תשפוט בוודאי את מנהיגינו על כך שהם התנהגו בצורה בלתי אחראית שכזו בזמן חיוני שכזה.

אנו שומעים מפוליטיקאים ומאנשי מערכת הביטחון כאחד שישנם איומים משמעותיים של עימות צבאי בשתי חזיתות.

הקדנציה הראשונה של ממשל טראמפ נכנסת לישורת האחרונה שלה, ובתוך פחות משנה, הממשל האמריקני הפרו ישראלי ביותר בכל הזמנים עלול להיות מוחלף בהיפך הגמור. במידה ואחד המתמודדים הנוכחיים משורות המפלגה הדמוקרטית יהפוך לנשיא, ייתכן ואנו נעמוד מול הממשל האמריקני העוין ביותר בו נתקלנו – ממשל שיגרום לעוינות של מדינות אירופה להחוויר בהשוואה.

למרות שנרשמה דאגה רבה בנוגע לאופן שבו טראמפ זנח את הכורדים, הוא ממשיך להצהיר באופן פומבי על מחויבותו כלפי ישראל. כמו כן, בני בריתו האוונגליסטים המייצגים את ה-בייס שלו יפסיקו את התמיכה שלהם בו במידה וינהג אחרת.

בשל המבוי הסתום בישראל, טראמפ נאלץ להשהות את פרסום תכנית השלום שלו. על אף שרוב האנליסטים צופים שהתכנית תכלול כמה המלצות שאינן לטובת ישראל, הכיוון הכללי צפוי להוות צעד חיובי קידמה, והיא תיקח בחשבון את צרכי הביטחון של ישראל ועלולה אף לכלול המלצות התומכות בנחישותה של ישראל לספח את גושי ההתנחלויות המרכזיים ואת בקעת הירדן. סביר מאוד להניח שישראל לא תזכה לזמן טוב יותר לקדם הסדר אזורי בר קיימא עם שכניה. אך אבוי, ההזדמנות הזאת תאבד אם המנהיגים הפוליטיים שלנו לא יצליחו להתאפס על עצמם.

אין כל ספק שתחת תנאים נורמליים, ישראלים רבים, כולל אותם אנשים שאינם מחבבים אותו באופן אישי, היו מעדיפים שבנימין נתניהו על ניסיונו הפוליטי, ולא הטירון הפוליטי בני גנץ, יוביל את המדינה במהלך 12 החודשים הקרובים. מלבד יחסי החברות של נתניהו עם נשיא ארה"ב, הוא נהנה מיחסים ייחודיים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ראש ממשלת הודו נרנדה מודי, ומנהיגים נוספים מאסיה, אמריקה הלטינית ואפריקה. ברמה הפרקטית גרידא, ניתן היה להניח שהאינטרס של גנץ הוא לעבוד במשך 12 חודשים כאשר נתניהו מוביל את ממשלת האחדות הלאומית, מה שיכשיר אותו לתפוס את המושכות ולשמש כראש הממשלה בהמשך.

דרישתה של כחול לבן שנתניהו יזנח את בלוק מפלגות הימין בן 55 הח"כים חסרה כל כנות. אלו שהצביעו למען הבלוק הזה הצביעו בפועל גם עבור נתניהו. על כן, לליכוד יש כל זכות להתעקש על שימור הבלוק, משום שכל פעולה אחרת תהווה התאבדות פוליטית עבור המפלגה. בלוק הימין כלל אינו שונה מכחול לבן עצמה, המורכבת משלוש קבוצות מובחנות שחברו יחדיו רק לצורך פוליטי תועלתני, כאשר האג'נדה היחידה המשותפת להן היא השאיפה להדיח את נתניהו. לכל הפחות, בלוק הימין של 55 הח"כים מסוגל להסכים על מועמדם המועדף לראשות הממשלה. דברים אלו אינם תקפים לחברי הכנסת של כחול לבן, שרבים מהם אינם מסורים במיוחד למועמדם, גנץ.

הקשיים המשפטיים שמולם ניצב נתניהו עשויים להימשך בבתי המשפט במשך שנה או יותר. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמור להחליט האם בכוונתו להעמיד את ראש הממשלה לדין בהקדם האפשרי, מה שעלול להשפיע על הרכב הממשלה החדשה. אך גם כעת, שבועות אחרי השימוע שבו פרקליטיו של נתניהו הגישו ראיות לסתירת ההאשמות נגדו, מנדלבליט אינו צפוי להגיע להחלטה קודם לפקיעת חלון הזמנים שהוקצה להקמת ממשלה חדשה.

בזמנים הלוחצים הללו, כאשר ראש הממשלה יהיה מחויב לקבל החלטות קריטיות, יהיה זה בעייתי ביותר אם דעתו תהיה מוסחת בהגנה על עצמו בבית המשפט ובהתייצבות מול שטף שערורייתי ובלתי פוסק של הדלפות ושמועות שאותן מקדמת התקשורת. ללא קשר לנכונות ההחלטות שלו, רבים יטענו שהוא הונע ע"י אינטרסים אישיים במקום האינטרס הלאומי.

במידה וניאלץ להתמודד עם בחירות חדשות, לא תוקם ממשלה לפני חודש אפריל לכל המוקדם, אז ארה"ב תהיה נתונה במערכת הבחירות שלה. ישנה כל אפשרות שטראמפ ידחה את פרסום תכנית השלום שלו, ללא כל הבטחה כי הוא ייבחר מחדש או ישוב לקדם את התכנית לאחר הבחירות. אם כך יהיה, אנו נפספס הזדמנות פז לסיפוח אפשרי של גושי ההתנחלויות המרכזיים והבטחת תמיכה אמריקנית בדרישות הביטחון שלנו. מדובר יהיה באסון שהבאנו על עצמנו.

על כן, שומה על נתניהו וגנץ כאחד לקום ולקחת אחריות כלפי האומה. עליהם לנהוג באחריות, להשהות את שאיפותיהם האישיות ולהגיע לפשרה שתוביל להקמת ממשלת אחדות המסוגלת לנוע קדימה ולשרת את המדינה שבחרה בהם.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann