הגינוי החמור במיוחד של ארה"ב כנגד הבנייה הישראלית בשכונות היהודית של ירושלים איננו רק שגוי, אלא שהוא משקף הטיה בלתי-רציונלית בעמדותיה. בדרך אגב, להתנהגות זו ישנן מקבילות מבשרות רעות באשר לכליאתו הבלתי-הומנית של ג'ונתן פולארד, וזאת למרות העתירות להמתקת עונשו מצד כל מגזרי החברה האמריקנית. ההתבטאות הנוקשה מתייחסת לפרויקט מגורים בן 2,600 יחידות דיור המתוכנן כהרחבה של שכונה יהודית בלבד השוכנת בסמוך לשכונת תלפיות ולקיבוץ רמת רחל, שניהם בגבולות הקו הירוק. היא כוללת שטח אדמה שומם בעיקרו, שבו שוכנו עולים מאתיופיה ומרוסיה בבתים ארעיים. עובדה חשובה - שזכתה להתעלמות - היא שכמחצית מהבנייה מיועדת לספק דיור לערבים. היתרי הבנייה ניתנו לפני שנתיים, אך קבוצת השמאל הקיצוני, שלום עכשיו, היא שבחרה להדגיש את הנושא בהודעה לעיתונות ערב פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, וזאת במאמץ מחושב להביך את ראש הממשלה ולגרות מתיחויות. את ההצהרות העוקבות מצד הבית הלבן ודוברי ומחלקת המדינה יש לסווג כגינויים המוטים והמרים ביותר נגד ישראל שנשמעו אי פעם מצד ארה"ב. הם שמים ללעג את ההצהרות החוזרות והנשנות מצד ממשל אובמה, לפיהם הוא מחשיב את ישראל לבת ברית קרובה.

ממשל אובמה בהתבטאות חסרת תקדים נגד ישראל

Print This Post

netanyahu-and-obama

Obama administration's unprecedented outburst against Israel

הגינוי החמור במיוחד של ארה"ב כנגד הבנייה הישראלית בשכונות היהודית של ירושלים איננו רק שגוי, אלא שהוא משקף הטיה בלתי-רציונלית בעמדותיה. בדרך אגב, להתנהגות זו ישנן מקבילות מבשרות רעות באשר לכליאתו הבלתי-הומנית של ג'ונתן פולארד, וזאת למרות העתירות להמתקת עונשו מצד כל מגזרי החברה האמריקנית.

ההתבטאות הנוקשה מתייחסת לפרויקט מגורים בן 2,600 יחידות דיור המתוכנן כהרחבה של שכונה יהודית בלבד השוכנת בסמוך לשכונת תלפיות ולקיבוץ רמת רחל, שניהם בגבולות הקו הירוק. היא כוללת שטח אדמה שומם בעיקרו, שבו שוכנו עולים מאתיופיה ומרוסיה בבתים ארעיים. עובדה חשובה – שזכתה להתעלמות – היא שכמחצית מהבנייה מיועדת לספק דיור לערבים. היתרי הבנייה ניתנו לפני שנתיים, אך קבוצת השמאל הקיצוני, שלום עכשיו, היא שבחרה להדגיש את הנושא בהודעה לעיתונות ערב פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, וזאת במאמץ מחושב להביך את ראש הממשלה ולגרות מתיחויות.

את ההצהרות העוקבות מצד הבית הלבן ודוברי ומחלקת המדינה יש לסווג כגינויים המוטים והמרים ביותר נגד ישראל שנשמעו אי פעם מצד ארה"ב. הם שמים ללעג את ההצהרות החוזרות והנשנות מצד ממשל אובמה, לפיהם הוא מחשיב את ישראל לבת ברית קרובה.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הצהיר, "התפתחות זו רק תגרור גינויים מהקהילה הבינלאומית, תרחיק את ישראל מבעלות בריתה הקרובות ביותר ותרעיל את האווירה לא רק עם הפלסטינים, אלא גם עם הממשלים הערביים עמם אמר ראש הממשלה נתניהו שהוא מעוניין לבנות יחסים".

דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי הרחיקה עוד ואמרה שתכניות אלו יעמידו "בסימן שאלה את מחויבותה של ישראל למשא ומתן להשגת הסדר שלום עם הפלסטינים".  האמירה השערורייתית הזו תתפרש כניסיון של אובמה להשקיט את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ולשכנעו שהוא ימשיך לעמוד לצד הפלסטינים, למרות הגינויים של נאומו הדוחה של עבאס באו"ם שהיווה סתירה גם בפניה של ארה"ב.

אין ספק שמדובר בעמדה מתוכננת לעומק. ארה"ב מודעת היטב לכך שהאזור בו מתוכננת הבנייה ניצב בלב שכונותיה היהודיות של ירושלים, ויישאר לנצח תחת ריבונות יהודית. כמו כן, האמריקאים התעלמו מהעובדה שהפרויקט הספציפי הזה תוכנן לכלול דיור לערבים.

חמור אף יותר, הממשל גם גינה את רכישתם החוקית ע"י יהודים של שבעה בתי מגורים בשכונת סילוואן הערבית בירושלים. בכך, ממשל אובמה הסב תמיכה למדיניות הרשות של מניעת רכישת בתים ע"י יהודים באזורים המאוכלסים בערבים בירושלים. זאת למרות העובדה שערבים חיים באופן חופשי בקרב יהודים במערב ירושלים וברחבי ישראל. על כן, ארה"ב מספקת למעשה הכשר למדיניות ה"יודנריין" והטיהור האתני של אובמה, שהייתה לו החוצפה להאשים את ישראל בהיותה מדינת אפרטהייד בנאום הלוחמני האחרון שלו באו"ם.

ההצהרות האמריקניות דוחקות באופן חד-משמעי במדינות אחרות – כולל "בנות בריתה הקרובות ביותר" של ישראל – לגנות את ישראל על הבנייה העירונית השגרתית הזו אשר, בניגוד להאשמות הבלתי-מבוססות בעליל, איננה חותרת בשום אופן תחת פתרון שתי המדינות. שלא במפתיע, ההצהרות כבר זכו להד בקרב מדינות אירופאיות יחידניות ובאיחוד האירופי, שכבר הטיל אף הוא "ספק במחויבותה של ישראל למו"מ ומתן להסדר שלום".

כמו כן, הם  הרחיקו לכת והעבירו גם למדינות ערב המתונות את המסר לפיו ישראל "מרעילה את האווירה", ובכך הניאו אותן מלהשיב למאמציו של נתניהו להושיט יד ולכונן יחסים חדשים עמן.

המתקפה הארסית על ישראל על בנייה בשכונות היהודיות של בירתה יוצאת דופן לא רק בשל העוצמה הבלתי-פרופורציונאלית שבגינוי הפומבי הזה של בת ברית, אלא גם כאשר בוחנים אותה בהקשר רחב יותר. בהתעלם ממלחמת עזה ומהמתקפות ההיסטריות של עבאס כנגד ישראל באו"ם, הצהרה שכזו אינה מתקבלת על הדעת גם בהקשר של האירועים שפוקדים את האזור. מדינות שלמות – עיראק וסוריה – קורסות; מיליונים, פשוטו כמשמעו, הוברחו מבתיהם והפכו לפליטים; למעלה מ-200,000 נרצחו בסוריה לבדה; עריפות ראשים ברבריות של אנשים חפים מפשע מופצות בפומבי באינטרנט. ואולם, על רקע המערבולת הזאת, ארה"ב רואה לנכון לגנות ולבודד את בת בריתה המסורה ביותר, המדינה הדמוקרטית היחידה באזור והמקום היחיד שבו הכאוס אינו שלט. מדוע? מפני שלפני שנתיים, עיריית הבירה שלה, ירושלים, אישרה פרויקט מגורים בשכונה יהודית (שתספק גם מגורים לתושבים הערבים).

חוסר הרציונאליות והחומרה שבתוכחות הללו נגד ישראל, המעודדות "ידידות" נוספות להצטרף לגינוי, מרמזות על כך שאובמה נותר נחוש באופן אובססיבי להכריח את ישראל לאמץ את גישתו. זאת, למרות אירועי החודשים האחרונים ועל אף הודאתו שלו בנאומו באו"ם לפיה הוא שגה עד כה בהערכתו שהקונפליקט הישראלי-פלסטיני מהווה נטל משמעותי על השגת יציבות אזורית.

אף ממשלה ישראלית אחראית לא תוכל אפילו לשקול הסכמה לדרישות שכאלו. אסור שלעולם נתנצל על בניית בתים בירושלים היהודית, וישנו אלמנט של טרוף בכך שארה"ב מגנה אותנו על כך.

נתניהו מדבר בשם האומה כולה. זוהי איננה העמדה של הממשלה הנוכחית בלבד. היא משקפת את הקונצנזוס – להוציא את מר"צ וקבוצות פוסט-ציוניות אחרות מהשמאל הקיצוני. הגיע הזמן שנעמוד ונשמיע את קולנו. מנהיג האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, חייב להביע גם הוא את דברו כמנהיג אמתי של תנועת העבודה הציונית ושל המדינה, ולהצהיר שמפלגתו ניצבת מאחורי הממשלה בנוגע לבנייה בירושלים. במידה ויימנע מלעשות כן, הוא יפנה את גבו לאידיאלים של מייסדי תנועת העבודה הציונית בישראל, ומפלגתו תהפוך לקבוצת שוליים של השמאל ההזוי.

תגובת ההנהגה היהודית האמריקנית חיונית אף היא. עד כה, המנהיגים הפגינו רתיעה ממתן תגובה פומבית להצהרות הפומביות המוטות שמביע אובמה על ישראל. אך הנושא הזה יעמיד אותם במבחן. אם המנהיגים יימנעו מלהשמיע את קולם כנגד מתקפה ארסית שכזו, המעודדת בפועל מדינות נוספות להצטרף להפעלת הלחץ על ישראל, הדבר ייתפס כשחיקה דרמטית בהשפעתם הפוליטית ובמעמדם הקהילתי. הוועד האמריקני-ישראלי לענייני ציבור (איפא"ק) מוכרח להשיק קמפיין מידע ציבורי אקטיבי, להתבטא באופן איתן בנוגע לזכותה של ישראל על ירושלים, ולקיים מאמץ מרוכז לגיוס תמיכה בקרב חברי קונגרס.

אם אובמה מסוגל להתנהג באופן נלוז שכזה כלפי ישראל רק חמישה שבועות קודם לבחירות לקונגרס, נוצרת תחושה מצמררת לפיה אנו עלולים לחזות ביוזמות אומללות נוספות בהמשך הקדנציה של הנשיא הזה, המבקש להרחיק עצמו מישראל תוך שבמקביל הוא מושיט יד למדינות עוינות ונראה נחוש לשקם את איראן.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann