המהלך המפתיע והדרמטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיג האופוזיציה שאול מופז ליצירת ממשלת אחדות ודחיית הבחירות לנובמבר 2013 הותיר את המדינה כולה פעורת פה. במשך למעלה משלוש שנים, קראתי שוב ושוב בטור זה להקמתה של ממשלת אחדות שמטרתה לאפשר קבלת החלטת, וזאת לאור האתגרים הלאומיים העומדים בפנינו. למרבה הצער, האגו- מאניה ושנאת נתניהו האובססיבית של יושבת ראש קדימה לשעבר, ציפי לבני, הפכה את הדבר לבלתי אפשרי. למען האמת, להוציא נושאים פרסונליים ושאיפות אישיות, לא היה בסיס אידאולוגי כלשהו אשר בלם את איחודן של שתי המפלגות הללו- הפרגמטיות (והאופורטוניסטיות) במהותן- בגוש מרכזי מאוחד. רבים מחברי הליכוד וקדימה יכולים היו לחצות בקלות את הקווים ללא התפשרות על השקפתם. רוב רובם של הישראלים יקבלו ללא ספק בברכה את המהלך. זה, אם ינוהל באופן יעיל, יוכל להביא סוף סוף לאיחויו של הקרע הגדול שנפער באומה מאז תקופת הסכמי אוסלו. יצירתה של ממשלת מרכז בת 94 חברים- ממשלת הקואליציה הגדולה בהיסטוריה של ישראל- מספקת גם את האפשרות לטיפול במגוון של נושאים פוליטיים, חברתיים וכאלו הנוגעים לזהות. אלו נשמרו כל העת על אש קטנה, וזאת בגלל זכות הווטו המוגזמת של מפלגות קשות עורף וחד- ממדיות קטנות אשר החזיקו במאזן הכוח בכנסת. המהלך עשוי להפוך את נתניהו לאחד מראשי הממשלה החזקים ביותר שידעה ישראל. אם ישכיל לעקוב אחר מדיניות מרכז אחראית, הוא יחדל להיות נתון לסחטנות או להשפלה מצד החרדים, ליברמן, השוליים הימניים- קיצוניים מבית במפלגת הליכוד או קוראי תיגר חיצוניים כגון לפיד. מדיניות שכזו אף תשפר לאין שיעור את מעמדו הגלובאלי וכן את מערכת יחסיו עם הנשיא אובמה והאמריקנים בכל הקשור לאיום האיראני והסרבנות הפלסטינית. אך נתניהו לוקח על עצמו גם סיכון עצום. ניצחונו בבחירות היה קרוב לוודאי, אך במידה וישגה כעת, או בעקבות אילוצי זמן לא יספיק לשכנע את הישראלים כי הממשלה החדשה נחושה לבצע רפורמה אמתית במערכת, המהלך הזה עלול להוביל לסופה של הקריירה הפוליטית הפורחת שלו. ההצלחה תדרוש חקיקה רבה בתוך מסגרת זמן קצרה של תשעה עד שנים עשר חודשים- אתגר מרתיע במקצת אך לבטח לא בלתי אפשרי. עבור קדימה ומנהיגה שאול מופז, המהלך מהווה גלגל הצלה משום שהמפלגה הייתה צפויה להימחק בבחירות, מה שמסביר את הימנעותה מהתמקחות על תיקי קבינט. עד שני שליש מחברי הכנסת של קדימה היו נשלחים הביתה לו היו הבחירות מתקיימות בספטמבר. למופז ישנה כעת הזדמנות- במידה ויתפקד באופן מוצלח- לזכות מחדש בתמיכת הבוחרים או להתמזג לבסוף עם הליכוד. המרוויחה השנייה תהיה שלי יחימוביץ', אשר תטפס כעת להנהגה רשמית של האופוזיציה ותוכל להתרכז בנושאים חברתיים וכלכליים, ואף אולי להצטרף לממשלה בשלב מאוחר יותר. בעיניי, ישנם חמישה נושאים קריטיים שעליהם חייבים נתניהו ומופז להתגבר אם ברצונם לזכות באהדת הציבור הישראלי.

ממשלת אחדות- הזדמנויות וסכנות

Print This Post

netanyahu-mofaz

Unity Government – Opportunities and Dangers

המהלך המפתיע והדרמטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיג האופוזיציה שאול מופז ליצירת ממשלת אחדות ודחיית הבחירות לנובמבר 2013 הותיר את המדינה כולה פעורת פה.

במשך למעלה משלוש שנים, קראתי שוב ושוב בטור זה להקמתה של ממשלת אחדות שמטרתה לאפשר קבלת החלטת, וזאת לאור האתגרים הלאומיים העומדים בפנינו. למרבה הצער, האגו- מאניה ושנאת נתניהו האובססיבית של יושבת ראש קדימה לשעבר, ציפי לבני, הפכה את הדבר לבלתי אפשרי. למען האמת, להוציא נושאים פרסונליים ושאיפות אישיות, לא היה בסיס אידאולוגי כלשהו אשר בלם את איחודן של שתי המפלגות הללו- הפרגמטיות (והאופורטוניסטיות) במהותן- בגוש מרכזי מאוחד. רבים מחברי הליכוד וקדימה יכולים היו לחצות בקלות את הקווים ללא התפשרות על השקפתם.

רוב רובם של הישראלים יקבלו ללא ספק בברכה את המהלך. זה, אם ינוהל באופן יעיל, יוכל להביא סוף סוף לאיחויו של הקרע הגדול שנפער באומה מאז תקופת הסכמי אוסלו.

יצירתה של ממשלת מרכז בת 94 חברים- ממשלת הקואליציה הגדולה בהיסטוריה של ישראל- מספקת גם את האפשרות לטיפול במגוון של נושאים פוליטיים, חברתיים וכאלו הנוגעים לזהות. אלו נשמרו כל העת על אש קטנה, וזאת בגלל זכות הווטו המוגזמת של מפלגות קשות עורף וחד- ממדיות קטנות אשר החזיקו במאזן הכוח בכנסת.

המהלך עשוי להפוך את נתניהו לאחד מראשי הממשלה החזקים ביותר שידעה ישראל. אם ישכיל לעקוב אחר מדיניות מרכז אחראית, הוא יחדל להיות נתון לסחטנות או להשפלה מצד החרדים, ליברמן, השוליים הימניים- קיצוניים מבית במפלגת הליכוד או קוראי תיגר חיצוניים כגון לפיד. מדיניות שכזו אף תשפר לאין שיעור את מעמדו הגלובאלי וכן את מערכת יחסיו עם הנשיא אובמה והאמריקנים בכל הקשור לאיום האיראני והסרבנות הפלסטינית.

אך נתניהו לוקח על עצמו גם סיכון עצום. ניצחונו בבחירות היה קרוב לוודאי, אך במידה וישגה כעת, או בעקבות אילוצי זמן לא יספיק לשכנע את הישראלים כי הממשלה החדשה נחושה לבצע רפורמה אמתית במערכת, המהלך הזה עלול להוביל לסופה של הקריירה הפוליטית הפורחת שלו. ההצלחה תדרוש חקיקה רבה בתוך מסגרת זמן קצרה של תשעה עד שנים עשר חודשים- אתגר מרתיע במקצת אך לבטח לא בלתי אפשרי.

עבור קדימה ומנהיגה שאול מופז, המהלך מהווה גלגל הצלה משום שהמפלגה הייתה צפויה להימחק בבחירות, מה שמסביר את הימנעותה מהתמקחות על תיקי קבינט. עד שני שליש מחברי הכנסת של קדימה היו נשלחים הביתה לו היו הבחירות מתקיימות בספטמבר. למופז ישנה כעת הזדמנות- במידה ויתפקד באופן מוצלח- לזכות מחדש בתמיכת הבוחרים או להתמזג לבסוף עם הליכוד. המרוויחה השנייה תהיה שלי יחימוביץ', אשר תטפס כעת להנהגה רשמית של האופוזיציה ותוכל להתרכז בנושאים חברתיים וכלכליים, ואף אולי להצטרף לממשלה בשלב מאוחר יותר.

בעיניי, ישנם חמישה נושאים קריטיים שעליהם חייבים נתניהו ומופז להתגבר אם ברצונם לזכות באהדת הציבור הישראלי.

הראשון עלול להיות החיוני ביותר, מכיוון שהוא יקבע את הטון עבור הממשלה העתידית. זהו הצורך להשיב על כנו את מושג האחריות הממשלתית. הביטויים הצורמים ביותר של התפקוד הלקוי בממשלות ישראל האחרונות הייתה נטייתם של שרים אינדיבידואליים, כמו גם מפלגות קואליציה, לנהוג כאילו היו הם אדונים חופשיים לעצמם ולא חברים אחראיים בממשלה. על נתניהו להבטיח כי מרגע שהממשלה מאמצת עמדה, כל שר החש עצמו מחויב להשמיע אמירה ביקורתית ייאלץ להתפטר.

הנושא השני, אשר נראה כי הוסכם לגביו מבעוד מועד, הוא הצגתה של הרפורמה הנחוצה ביותר בשיטת הבחירות אשר זמנה עבר מזמן. זו תתוכנן באופן שייצב את הממשלה ויחליש את כוחם של פלגים קטנים להטיל וטו על רצון העם.

הנושא השלישי, אשר זכה אף הוא כפי הנראה להסכמה עקרונית מוקדמת, יתגלה ללא ספק כמאתגר ביותר: הצורך הנואש לבחון מחדש נושאי דת ומדינה אשר מעולם לא היה ניתן לטפל בהם באופן רציונאלי, וזאת בגלל התנגדותן של המפלגות החרדיות אשר החזיקו במאזן הכוח.

החלפת חוק טל והצגת הדרישה לשירות לאומי כלשהו מצד כל אזרחי ישראל- ערבים כמו גם חרדים- חייבת להיות מיושמת על מנת להתגבר על הזעם והמרירות הלאומיים המופנים כלפי הפטורים משירות ההולכים ומתרבים.

ישנם נושאי דת נוספים, כגון תפקיד הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים בכל הקשור לנישואים וגיורים, כמו גם הצורך להבטיח כי הדורות העתידיים של החרדים יצוידו בהשכלה ובחינוך הנדרשים כדי לאפשר להם להתפרנס ולא להיות תלויים ברווחה למשך כל ימי חייהם.

נושא זה ידרוש אומץ מצדו של נתניהו וגם של מופז, אשר שניהם מבקשים לטפח את תמיכתן הפוליטית של המפלגות הדתיות. במידה והם יסתפקו בהצגת רפורמות קוסמטיות גרידא, הדבר יוביל לרתיעה מסיבית בבחירות הקרובות ויספק דלק למפלגות האופוזיציה.

רביעית, על הממשלה להמשיך בדרך הרפורמה הכלכלית, במיוחד בעת שהקריסה הכלכלית האירופאית צפויה להשפיע על ישראל במהלך 12 החודשים הקרובים. ההתמקדות המרכזית חייבת להיות בניתוץ השליטה המוגזמת שבה מחזיקים מספר קבוצות גדולות אשר אינן מאפשרות תחרות.

לבסוף, ישנו צורך ליזום הערכה מתמשכת של מערכת החינוך, אשר במתכונתה הנוכחית מעודדת את חלוקתה של החברה לשבטים במקום לחזק את האחדות הלאומית. בעוד למגזרים החרדיים והערביים נדרשת אוטונומיה משמעותית, חיוני כי בטווח הארוך כל הזרמים יחויבו ליישם תכנית לימודי ליבה הכוללת בתוכה סטנדרטים סקולריים מינימליים ואשר בה מטופחת רוח התנדבות לאומית.

באופן תיאורטי, כל המטרות הללו יכולות להיות מוגשמות בתוך טווח זמן מוגבל, והן תיהנינה מתמיכה נלהבת של רוב הישראלים.

למותר לציין כי היתרון המידי ביותר של ממשלה זו יהיה מפגן האחדות אשר יועבר לעולם והמסר לפיו הממשלה, הרחוקה מלהיות גוף של הימין, מדברת בשמם של הרוב המוחלט של הישראלים. נוכחותם של שלושה רמטכ"לי צה"ל לשעבר בקבינט מחזקת אף היא את אמינותנו בכל צעד שבו נבחר בנוגע לאיום של איראן גרעינית, והיא תמצק את התמיכה הפופולארית בנו בארצות הברית. כמו כן, היא תחזק את קשרינו עם יהודי התפוצות ותדחק לשוליים את אלו בחוץ לארץ אשר מעיזים לומר לנו כי הם יודעים יותר טוב מאתנו מה נכון עבורנו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann