שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, הפך לאחד מהסנגורים היהודים העיקריים של הנשיא אובמה בעימותו עם ממשלת ישראל. בעוד שהציבור האמריקני מתחיל לבטא את התמרמרותו על המגמה האנטי ישראלית שאימץ ממשל אובמה, אינדיק מגביר את התקפותיו נגד ראש הממשלה נתניהו. הוא מאשים את נתניהו במשבר ומכפיש אותו בכינויו כלי של כוחות לאומניים קיצוניים.

מלוביסט פרו-ישראלי לדובר אנטי-ישראלי

Print This Post

מרטין אינדיק

From pro-Israel to anti-Israel apologist

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, הפך לאחד מהסנגורים היהודים העיקריים של הנשיא אובמה בעימותו עם ממשלת ישראל. בעוד שהציבור האמריקני מתחיל לבטא את התמרמרותו על המגמה האנטי ישראלית שאימץ ממשל אובמה, אינדיק מגביר את התקפותיו נגד ראש הממשלה נתניהו. הוא מאשים את נתניהו במשבר ומכפיש אותו בכינויו כלי של כוחות לאומניים קיצוניים.

לאינדיק היתה קריירה אקדמית ופוליטית מוצלחת ביותר. הוא חונך באוסטרליה והועסק על ידי מקבילתה האוסטרלית של איפא"ק. לאחר מכן, בארה"ב, הוא קיבל משרת מחקר באיפא"ק שלאחריה הוא מונה להיות מנהל מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון והיה מרצה ללימודי המזרח התיכון בכמה אוניברסיטאות.

אינדיק כיהן כעוזר מיוחד לנשיא קלינטון והיה חבר בצוות השלום במזרח התיכון של מזכיר המדינה וורן כריסטופר. לאחר שקיבל אזרחות אמריקאית, היה אינדיק, בשתי קדנציות לא רציפות, לשגריר הראשון של ארה"ב בישראל שנולד מחוץ לגבולות המדינה וכן ליהודי הראשון שכיהן בתפקיד זה. כיום הוא מנהל מדיניות החוץ של מכון ברוקינגס.

אינדיק הוא גם מתומכיה הנלהבים של הקרן החדשה לישראל (NIF) ולאחרונה הוא אף הגן נמרצות על הקרן באוסטרליה. זאת לאחר שבוטלה הזמנתה של נשיאת הקרן, נעמי חזן, לנוכח המהומה שקמה בעניין מענקי הקרן לארגונים ששיתפו פעולה עם חיבורו של דו"ח גולדסטון המתועב.

איך עלינו להבין את התבטאויותיו האחרונות של אינדיק?

ניתן לומר כי תומכיה היהודים של המדיניות הנוקשה והחד-צדדית של הנשיא אובמה כלפי ממשלת ישראל הנוכחית מתחלקים לשתי קטגוריות.

ישנם אלו, כמו ג'יי סטריט, שייתכן שהינם אנטי-ישראלים באמת ובתמים או שחושבים שהם יודעים יותר טוב מהישראלים מה טוב לישראל. הם מוכנים ללחוץ על ממשלתם בכדי שתכריח את ישראל להמשיך לעשות ויתורים חד-צדדיים לפלסטינים. מיותר לציין כי, לפי סקר שנערך לאחרונה, מעל ל-90% מהישראלים מתנגדים לכך שאובמה יכפה עליהם פתרון.

הקטגוריה השניה היא של עוזריו ושמשיו של אובמה המנסים להתחנף לממשל על-ידי כך שהם משמשים כסנגוריו.

אינדיק מבין הן את הסכסוך הערבי-ישראלי והן את טבעה של מדיניות הפנים הישראלית. על בסיס ביקורתו האכזרית נגד ממשלת ישראל מפתה להסיק כי, כחבר ממשל, אינדיק אינו רק מנסה לקדם אג'נדה מפלגתית אלא גם מעוות במתכוון את המציאות למען מטרות אותה אג'נדה.

דברי ההגנה האחרונים של אינדיק על המתקפה של אובמה נגד ישראל פורסמו במאמר בניו יורק טיימס תחת הכותרת "כשהחבר הכי טוב שלך מתרגז".

אינדיק מאשים את ראש ממשלת ישראל ביצירת המשבר הנוכחי. אולם, הוא מודע לכך שנתניהו כיוון את ממשלתו ביעילות רבה לאימוץ עמדת מרכז מתונה ולכך שרובם המכריע של הישראלים תומכים במדיניותו. אינדיק ודאי מבין שריצוי אובמה בהקפאת ההתנחלויות היווה ויתור חסר תקדים מצדו של נתניהו, ויתור שאף אחד מקודמיו "היוניים" יותר בפוליטיקה הישראלית לא היה שוקל לעשות. צעד זה וכן ויתורים חד-צדדיים נוספים לפלסטינים לא קיבלו גמול כלשהו ואף לא הכרה.

ייתכן ויש לראות את השקפותיו הקיצוניות של אינדיק בהקשר להאשמות שהוטחו בקולגה שלו דניס רוס. רוס הואשם בנאמנות כפולה כשרמז שהממשל האמריקאי דורש מממשלת ישראל צעדים שלא ניתן לבצעם במסגרת מגבלות המערכת הדמוקרטית הישראלית. לאינדיק אין צורך לחשוש כי ייחשד בדברים דומים. לאחרונה הוא אף הרחיק את עצמו מאהרון מילר, ממחלקת המדינה של ארה"ב, שהיה מבקר קבוע של מדיניות ממשלות ישראל. מילר הביע לאחרונה התפכחות מהאשליה לגבי הדרך אותה אימצה ממשלת אובמה.

אינדיק אף הרחיק לכת לכדי חיזוק הטענה שהעקשנות הישראלית תורמת לפגיעה בחיילי צבא ארה"ב – האשמה כוזבת שהגנרל פטראוס התכחש לה בבירור והדגיש את ההיבטים החיוביים בשמירת ישראל כבת-ברית אסטרטגית של ארה"ב. אינדיק למעשה טען כי חיילים אמריקאים נהרגים כי הישראלים מסכנים "אינטרס החיוני לביטחון הלאומי של ארה"ב", זאת כפי הנראה על-ידי בניית דירות בשכונות יהודיות במזרח ירושלים. בהתבטאויות מפורשות יותר שאינדיק השמיע לאחר מכן, הוא אמר כי 200,000 חיילים אמריקאים נלחמים בטרור ושהנשיא אובמה נאלץ לכתוב בין 30-40 מכתבי תנחומים בשבוע – הרבה יותר מאשר שנדרש ראש ממשלת ישראל לכתוב. דברים מצמררים בסגנון זה, המושמעים מפי אישיות ציבורית יהודית ואמריקאית מהמיינסטרים, אינם אלא דמגוגיה זולה ובפירוש אינם נכונים (כפי שאינדיק עצמו ודאי יודע). יתר על כן, דברים אלו עלולים להסב הרס עצום לישראל ולקהילה היהודית.

נוסף על כך, אינדיק חוזר על הטענה האבסורדית לפיה ככל שישראל תעשה יותר ויתורים חד צדדים נוספים לפלסטינים, כך תאפשר לארה"ב להביא לנטרול איום הגרעין האיראני. בכך אינדיק שוב קישר בין הקפאת הבניה בירושלים ליכולתו של הנשיא אובמה להתמודד עם אחמדניג'אד ואיום הגרעין האיראני.

שטות גמורה זו מצטרפת לכך שהוא דוחק בישראל שתמסור את רמת הגולן לסוריה – תוך התעלמות מהברית בין סוריה לאיראן והתוקפנות המתגברת שלהם נגד ישראל.

להוסיף על מטח ההאשמות האכזריות, אינדיק מגייס באופן ציני את זכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, אותו הוא מכנה "גדול הוגי הדעות האסטרטגים של ישראל". אולם אינדיק צריך לדעת שרבין רתח כשיהודי תפוצות ביקשו לעודד את הממשל האמריקאי להפעיל לחץ על ממשלה ישראלית שנבחרה בבחירות דמוקרטיות.

אינדיק צריך לדעת גם כי רבין לעולם לא היה מפגין איפוק כגון זה של נתניהו במידה ונשיא אמריקאי היה מתייחס לישראל כמדינה וסאלית כפי שאובמה עשה לבת בריתו הישנה.

ייתכן שהתקפותיו האחרונות של אינדיק נגד ממשלת ישראל באות כתגובה לגלי המחאה יוצאי הדופן כלפי העוינות של אובמה לישראל.

בקרב היהודים, אייב פוקסמן מהליגה נגד השמצה כבר אינו קול המחאה היחידי נגד מדיניותו של אובמה. נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר, חתן פרס הנובל אלי ויזל, הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר, הדמוקרט ותומך אובמה אלן דרשוויץ, ראש העיר ניו-יורק לשעבר אד קוץ' ומנהיגים יהודים רבים ונוספים מהמיינסטרים משמיעים כעת את קולם במחאה. ישנו כעס ההולך ומתגבר בקרב יהודים דמוקרטים אשר חשים שאובמה חזר בו מהתחייבויותיו מתקופת הבחירות. הסקר האחרון שנערך בנושא, על-ידי אוניברסיטת קוויניפיאק, מראה כי 67% מיהודי ארה"ב (ש-78% מהם הצביעו לאובמה) מביעים מורת-רוח ממדיניות אובמה ורק 28% תומכים בה. 73% מיהודי ארה"ב מאמינים כי על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית כתנאי קדם למשא ומתן עתידי.

דבר זה נכון גם לגבי הציבור האמריקני הרחב יותר שברובו מביע מורת-רוח מאופן הטיפול של אובמה בעניין הישראלי-פלסטיני. 66% מהציבור חושבים כי על אובמה לתמוך בישראל באופן משמעותי ורק 19% מתנגדים לכך. כמות כפולה של אמריקאים תומכים בראש הממשלה נתניהו מאשר אלו המתנגדים לו. דבר זה בא לידי ביטוי בהחלטות הסנאט ובית הנבחרים כאשר רוב מכריע דחק בשרת החוץ קלינטון להביא לסיום המשבר.

לאחרונה נדמה כי המסר חלחל. הצהרותיהם האחרונות של הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון חוזרות ומדגישות את "הברית הבלתי מעורערת" שבין ארה"ב וישראל ומנסות להפגין שהיחסים חוזרים לקדמותם.

רובם של הישראלים והאמריקאים מקבלים זאת בברכה. כך ייתכן שמאמרו של אינדיק הוא בבחינת הקריאה האחרונה מפיהם של אותם יהודים הדוחקים באובמה להגביר את הלחץ המופעל על ישראל. על-כן, עלינו להתייחס להזהרתו של אינדיק לישראלים, שעליהם להרחיק עצמם ממדיניות ממשלתם שמא "יהיו לכך השלכות חמורות", בבוז המגיע לה.

 [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann