אדוני מזכיר המדינה, במהלך השבוע הקרוב, אתה צפוי לחשוף את הצעת ארה"ב ל"הסכם מסגרת" בין ישראל לרשות הפלסטינית, וזאת כהקדמה להסדר קבע סופי. קודם שתעשה זאת, אני מעודד אותך לבחון באופן מציאותי את הנושאים המדאיגים עמוקות את מרבית הישראלים, ולהאמין בלב שלם כי הישראלים אכן כמהים לשלום, ויתמכו באופן גורף בתכנית המפרידה בינם לבין הפלסטינים- וזאת בהינתן ההבטחה כי ביטחונם יישמר.

מכתב פתוח למזכיר המדינה ג'ון קרי

Print This Post

kerry-and-netanyahu

An Open Letter to Secretary of State John Kerry

אדוני מזכיר המדינה,

במהלך השבוע הקרוב, אתה צפוי לחשוף את הצעת ארה"ב ל"הסכם מסגרת" בין ישראל לרשות הפלסטינית, וזאת כהקדמה להסדר קבע סופי.

קודם שתעשה זאת, אני מעודד אותך לבחון באופן מציאותי את הנושאים המדאיגים עמוקות את מרבית הישראלים, ולהאמין בלב שלם כי הישראלים אכן כמהים לשלום, ויתמכו באופן גורף בתכנית המפרידה בינם לבין הפלסטינים- וזאת בהינתן ההבטחה כי ביטחונם יישמר.

למרבה הצער, אדוני המזכיר, אתה והממשל אותו אתה מייצג מתנהלים מתוך הנחות מוטעות או מוליכות שולל. הנשיא אובמה מאמין באשליה לפיה העימות הזה עוסק ביסודו של דבר בנושאי נדל"ן, רעיון אשר הופרך פעמים רבות, ובמיוחד כאשר הנשיאים הפלסטיניים יאסר ערפאת ומחמוד עבאס דחו את הצעותיהם של ראשי הממשלה אהוד ברק ואוהד אולמרט לוותר על 95% מהשטחים שהוחזקו בעבר ע"י ירדן.

כראוי למתווך, אתה הרעפת שבחים על הנשיא עבאס ועל הרשות הפלסטינית, והצהרת שוב ושוב כי שני הצדדים מוכנים לבצע פשרות על מנת להשיג שלום. אך אבוי, הקביעה הזו, שהושמעה חזור ושמוע ע"י כל הצדדים, והישראלים בתוכם, היא שגויה ביסודה, ותורמת לאווירת 'עליסה בארץ הפלאות' הסובבת את הנושא ואשר מדחיקה את המציאות.

בהתעלם מן הקורקטיות הפוליטית, העובדה היא ש"הפרטנר לשלום" שלנו הינו משטר אוטוריטרי מושחת המדכא באכזריות כל התנגדות. במהלך השנים, הבכירים הפלסטיניים המושחתים הסיתו חלק משמעותי ממיליארדי הדולרים בכספי סיוע בינלאומי לחשבונות זרים פרטיים. הישות המושחתת הזו עלולה לקרוס בכל עת, והקדנציה החוקתית של נשיאה פגה מזמן.

"הפרטנר לשלום" שלנו מחויב ללא עוררין למחיקתה של הריבונות היהודית מהאזור. זו הסיבה שבגללה המנהיגים הפלסטינים מסרבים בכל תוקף להכיר בישראל כמדינה יהודית. הנשיא עבאס אף מכחיש כי לעם היהודי ישנו קשר תנכ"י כלשהו לארץ ישראל.

ה"פרטנר לשלום" שלנו שב ומבטיח לחסידיו כי חורבנה של ישראל הוא בלתי-נמנע. הנשיא עבאס הבין כי עדיף לו להתקדם אל עבר המטרה הזו ע"י הפעלת לחץ דיפלומטי דו-פרצופי על ישראל מאשר באמצעות טרור. בעזרת הדיפלומטיה הערמומית הזו, הוא עושה מאמץ לפרק את ישראל בשלבים, אסטרטגיה הזוכה לתמיכתו המופגנת של הרוב בממשלתו. ואכן, בהינתן המקרה הבלתי-סביר בו עבאס יחתום על הסכם המוותר על תביעות נוספות ושם סוף לעימות, אין ספק רב כי הדבר יוביל להתנקשות בחייו.

אני דוחק בך, אדוני המזכיר להכיר במציאות הקשה לפיה ע"פ כל סטנדרט אמריקני או מערבי, הפלסטינים בנו חברה שניתן להגדירה אך ורק כחברה פושעת, וזאת באמצעות תעמולה עוצמתית. כל מגזרי החברה הפלסטינית- הממשלה, מערכות הדת, התקשורת ורשתות החינוך- עוסקים בשטיפת מוחו של העם הפלסטיני, מגילאי הגן ומעלה, ומלמדים אותו להתייחס לישראלים כאל מפלצת שטנית ולהאדיר את המחבלים המתאבדים והטרוריסטים האסלאמיים הפנאטיים כקדושים מעונים. רק בשבוע שעבר, עמיתך, דובר הרשות הרשמי סעיב עריקאת, הלהיט את הרוחות ע"י האשמת ישראל בכך שרצחה את יאסר ערפאת. כמו כן, הוא קבע כי אנו עלולים להרוג בעתיד את הנשיא עבאס.

אדוני המזכיר, יכול אתה לדמיין ממשלה אמריקנית אשר תגיע להסכם שלום עם ממשלה שכנה המשלמת משכורות מכספי סיוע הומניטריים לרוצחיהם האסורים של אזרחים אמריקניים, או מחלקת פנסיות למשפחותיהם? האם האמריקנים יתמכו בכך שממשלתם תנהל משא ומתן עם שכן שמנהיגו אימץ באופן אישי והילל כגיבורים את אלו שהורשעו ברציחתם הברברית של אזרחי ארה"ב? האם האמריקנים יעלו על הדעת להגיע לשלום עם שכן הכופה עונש מוות על אזרחים המוכרים אדמות לאמריקנים?

זכור, אדוני המזכיר, כי קרוב למחצית מפלסטין מורכבת מ"מחמאסטן", אותה ישות אסלאמית פונדמנטליסטית רצחנית השולטת ברצועת עזה ואשר מתוכה עדיין משוגרים טילים אל עבר ערינו. אילולא נוכחותה הצבאית של ישראל בעזה, חמאס בוודאי היה כבר תופס את השליטה באזורים אחרים הנותנים כיום תחת שליטת הרשות הפלסטינית. חמאס ממשיך להיות מסור להשמדתה של ישראל, ומצדיק את רציחתם של יהודים בכל מקום בעולם. שר החוץ של חמאס, מחמוד א-זהאר, הכריז לאחרונה כי "כל הסכם שיחתם בין הרשות הפלסטינית לבין ישראל לא יחייב את העם הפלסטיני".

אדוני המזכיר, אתה הפעלת עלינו לחץ לבצע ויתורים שערורייתיים בתנאים מגוחכים. דחקת בנו לשחרר רוצחים עם דם על הידיים במטרה "לעודד" שכן עוין להסכים ולהיכנס ולמשא ומתן. האם תוכל להצדיק מוסרית שחרור מחבלים שהורשעו ברצח נשים וילדים? תוכל להעלות ברוחך את תגובת האמריקנים לגורם חיצוני המפעיל לחץ על ממשלתם לנהוג באופן שכזה?

אדוני המזכיר, במהלך אינספור ביקוריך באזור, אתה התעקשת כי לעולם לא תיקח חלק במדיניות המערערת את ביטחונה ארוך הטווח של ישראל. אך זה בדיוק מה שאתה מציע כעת.

אינך לוקח בחשבון את המציאות הבלתי-נעימה לפיה ה"פרטנר" שלנו, הרשות המושחתת, עלולה להתמוטט או לעבור לידי חמאס בכל עת במידה וצה"ל ייסוג לחלוטין מן האזור.

אך גם אם נניח זאת בצד, אדוני המזכיר, אתה טוען כעת כי טכנולוגיה מתקדמת יותר, בשילוב עם כוחות זרים, אולי אמריקניים, תחליף את נוכחות צה"ל באזורים רגישים.

ישראל מעולם לא ביקשה מארה"ב או מכל מדינה אחרת ללחום את מלחמותיה במקומה. אנו מודעים עמוקות לעובדה כי אנו יכולים לסמוך רק עצמנו במקרה של תקיפה צבאית. אין זה נתפס כי אנו נשקול להעביר בקבלנות-משנה כל היבט של ביטחוננו לגורם שלישי, כולל ארה"ב.

זאת ועוד, פיתוחים טכנולוגיים לא יוכלו לעמוד לבדם על משמר גבולותינו. בעוד שהחלטת האו"ם 242 מכתיבה בבירור כי נזכה לגבולות בטוחים וניתנים להגנה, דבקות בקווי שביתת הנשק מ-1949, המספקים לישראל מותניים של 14-24 ק"מ בסה"כ, תמיט סכנה על דורות העתיד שלנו. כמו כן, ישנו הכרח כי אנו נשמר עומק ונוכחות צה"לית בבקעת הירדן. נושאי הגבולות הללו מהווים יסוד מוסד לביטחונה של ישראל.

בנוסף, אדוני המזכיר, מתקשה אני להבין את התגובות הבלתי-מוסברות שלך לבניית בתים בעבור אזרחי ישראל, וזאת בבירת המדינה ובאזורים מעבר לקו הירוק שיוסיפו תמיד להיות חלק מישראל. נדמה כי הנושא מעיק על מנוחתך יותר מאשר שפיכות הדמים והאלימות הקנאית המתקיימים ברחבי המזרח התיכון, כאשר מאות אלפי בני אדם נטבחים באכזריות בסוריה שכנתנו.

הסכמי אוסלו מעולם לא שללו בנייה בהתנחלויות. ובעוד הישראלים חלוקים בינם לבין עצמם בנוגע לבנייה בהתנחלויות מבודדות ובאזורים שבמחלוקת, הם כואבים על כך שבת-בריתנו האמריקנית תורמת להיסטריה הגלובלית סביב הנושא הזה – וזאת גם כאשר הבנייה המדוברת מתקיימת בפרבריה היהודיים של ירושלים.

ידידים ותיקים רבים של ארה"ב מאמינים כיום כי ממשל אובמה תרם לכאוס השלט באזורנו. חלק גדול מידידיכם המסורים ביותר בעולם הערבי איבדו את אמונם בכם. אנו מתפללים כי ייתכן ואנו טועים, אך בעבורנו ובעבור רבים אחרים, ההימור האמריקני בנושא האיראני מצטייר כאסון ממשמש ובא.

מציע אני בכבוד, אדוני המזכיר, כי תחשוב טוב קודם שאתה מייעץ לישראל בנוגע לאינטרסים שלה. (דמיין היכן הייתה ישראל היום אילו הייתה חולקת את האופטימיות שלך לגבי הנשיא הסורי בשאר אסד, והייתה נשמעת להצעתך לוותר על רמת הגולן).

מערכת יחסיה וידידותה של ישראל עם ארה"ב הינן מוחלטות, והן מבוססות על ערכים משותפים אמתיים. בנוסף, אנו נשענים על תמיכתה הצבאית והדיפלומטית של ארה"ב, ומעריכים במיוחד את הסיוע הצבאי שהעניק ממשל אובמה, אשר התעלה על זה של כל קודמיו.

אך אנו מאמינים כי העם האמריקני מכיר בכך שישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להמשיך ולבצע ויתורים חד-צדדיים, לקבל את סירובם העקשני של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, להסכים לדרישתם חסרת-הפשרות לזכות השיבה, או לוותר על נושאי ביטחון ארוכי טווח.

אדוני המזכיר, אל נא תבקש להגיע להישג בלתי-אפשרי במדיניות החוץ. בהיעדר ויתורים פלסטיניים בנושאים הקריטיים, אין פתרון אפשרי באופק. במידה ויוזמותיך יערערו את ביטחונה של ישראל, מורשתך תהיה זו של מזכיר מדינה אמריקני שזנח את בת בריתה הדמוקרטית והאמתית היחידה של ארה"ב במזרח התיכון.

אנו מקווים כי תתרכז בהשגת פתרונות ביניים, בעידוד פרויקטים כלכליים משותפים לשיפור איכות חייהם של הפלסטינים ובשימור ערוצי הדיאלוג הפתוחים, כך שניתן יהיה להגיע להתקדמות במידה ותעלה הנהגה פלסטינית גמישה יותר.

אני דוחק בך להניח בצד את הקורקטיות הפוליטית השגרתית ולהכיר בכך כי חששותינו נוגעים לחייהם של ילדינו ונכדינו, לעתיד האומה שלנו. אני מתפלל כי תוכל לתרום להגשמתנו את החזון המקראי של הנביא ישעיהו, ותאפשר לישראלים ולפלסטינים להניח בצד את נשקיהם, ולעבוד יחד למען שיפור כלכלי וחברתי לכל תושבי האזור.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann