כבוד הנשיא שלום, במהלך הפגישה שהתקיימה לאחרונה בינך לבין מנהיגי הקהילות היהודיות באמריקה, אתה חיזקת את ביטחונם ב"תמיכתה הבלתי ניתנת לערעור של אמריקה בישראל, בהתנגדותה לכל ניסיון לדה-לגיטימציה של ישראל או להפלייתה בביקורת, ובמחויבותה להשגת שלום אשר יבטיח את עתידם של הערבים ושל ישראל כאחד". בנוסף, שבת והדגשת את מחויבותך לשמר את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל ברמתו הנוכחית הגבוהה. בערב חג הפסח שבו אנו חוגגים את יציאתנו מעבדות לחרות, הרשה לי להסביר לך מדוע, על אף ההבטחות הללו, מרבית הישראלים עדיין מחזיקים בחרדה עמוקה בכל הקשור לעמדתך לגבי ביטחונם ורווחתם העתידית.

מכתב גלוי לנשיא אובמה

Print This Post

אובמה

An open letter to President Obama

כבוד הנשיא שלום,

במהלך הפגישה שהתקיימה לאחרונה בינך לבין מנהיגי הקהילות היהודיות באמריקה, אתה חיזקת את ביטחונם ב"תמיכתה הבלתי ניתנת לערעור של אמריקה בישראל, בהתנגדותה לכל ניסיון לדה-לגיטימציה של ישראל או להפלייתה בביקורת, ובמחויבותה להשגת שלום אשר יבטיח את עתידם של הערבים ושל ישראל כאחד". בנוסף, שבת והדגשת את מחויבותך לשמר את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל ברמתו הנוכחית הגבוהה.

בערב חג הפסח שבו אנו חוגגים את יציאתנו מעבדות לחרות, הרשה לי להסביר לך מדוע, על אף ההבטחות הללו, מרבית הישראלים עדיין מחזיקים בחרדה עמוקה בכל הקשור לעמדתך לגבי ביטחונם ורווחתם העתידית.

כהקדמה להסבר זה, הרשה לי להזכיר לך את ההערות המטרידות שלך בפגישתך עם נציגים יהודיים, כאשר הפצרת בהם "לחפש בנפשם" ולבדוק האם ישראל כנה במאמציה לשלום, וקראת להם לעודד את ישראל לנקוט "צעדים אמיצים". רבים מאתנו מרגישים כי הערות אלו ממחישות את השקילות המוסרית שאתה מיישם ללא הרף על פעולותינו ההגנתיות- אשר נעשות בתגובה למתקפות טרור על תושבינו- ואת נטייתך לגינויים חד-צדדיים שלנו בו בזמן שאתה מתעלם, לרוב, מחוסר המוכנות לפשרה מצד הפלסטינים.

נראה כי אתה אימצת את הנרטיב הערבי אשר מתעלם מהעובדה כי הייתה זו מדינת היהודים אשר סבלה מאלימות מצד שכנותיה בעימותים שקדמו למלחמת 67'. כמו כן, אינך מתייחס לעובדה כי לרוב רובם של הישראלים כיום- כולל ראש ממשלתנו- אין שום רצון לשלוט על ערבים, והם היו שמחים מאוד להיפרד מהם.

ייתכן ואיננו מסכימים על היקף השטח שמעבר לקווי שביתת הנשק של 1949 שהחלטת האו"ם 242 מאפשרת לנו להחזיק, אך הדיון נוגע לאחוזים מינוריים. שני ראשי ממשלה ישראליים אפילו הציעו לפלסטינים מעל 90% מן השטחים הללו- וזכו לדחייה.

כיום עובר אזורנו תהפוכות חסרות תקדים. אנו מתעמתים במשך שנים עם איראן אסלאמית וקסנופובית, העומדת על סף יכולת גרעינית ושבה ומכריזה על כוונתה למחוק אותנו מפני העולם.

כעת שרוי העולם הערבי כולו בתהליך מייסר של מהומות מהפכניות. אך ייתכן והמשטרים החדשים לא יתגלו כחברות דמוקרטיות ופתוחות, אלא כמחויבים עוד יותר לאסלאם הרדיקאלי מאשר האוטוקרטיות המושחתות שקדמו להם. אנו חוששים כי בסופו של תהליך זה נמצא עצמנו שוב מוקפים במדינות מתנגדות פנאטיות אשר מחויבות לחורבננו.

בהקשר זה, כבוד הנשיא, שואלים הישראלים: למה בדיוק אתה מצפה מראש הממשלה נתניהו ומממשלתו?

אל תשכח כי נסיגה חד צדדית מעזה היא שהובילה לכך שתוגמלנו בירי טילים מוגבר. ומאז בחירתך לנשיאות, ישראל היא זו שנקטה בכל הוויתורים. בשנה שעברה, תחת לחץ עצום ממך, בנימין נתניהו ביצע צעד חסר תקדים וכפה הקפאה של עשרה חודשים על הבנייה בהתנחלויות, אפילו באזורים אשר אין ספק כי יישארו חלק מישראל. כמו כן, הוא הצהיר כי ממשלתו תתמוך בפתרון שתי מדינות- ובכך ביצע שינוי מדיניות עצום במפלגתו.

מאידך, מלבד הצהרת הצהרות פתלתלות התומכות בשלום- אשר אף הן הוסתרו מבוחריהם- המנהיגים הפלסטינים נותרו מקובעים לחלוטין בעמדותיהם, סירבו להתפשר ולו על נושא אחד ואפילו לא הסכימו לשאת ולתת עמנו.

למעשה, לאחר חשיפת אל-ג'זירה את הפשרות שהושגו, לכאורה, במהלך המשא ומתן בין מר עבאס לבין ראש הממשלה אולמרט, שיקרו המנהיגים הפלסטינים במצח נחושה והכחישו כי הציעו ויתורים שכאלה מעולם.

מכך ניתן להבין בוודאי, כי כאשר נשא ונתן עם אולמרט התכוון עבאס להוליך שולל, או לחילופין- היה מודע כי שטיפת המוח שעברו מונהגיו במהלך השנים לשנאת ישראל  הייתה כה אפקטיבית, עד שפיוס פלסטיני אמתי עם ישראל לא יכול היה לבוא בחשבון.

ההסתה הארסית הנובעת מתוך המסגדים, בתי הספר, התקשורת וכל רובדי החברה ממשיכה ללא הפוגה, כאשר עבאס, ברוב חוצפתו, הופך את הטרוריסטים לקדושים ומספק פנסיות מטעם המדינה למשפחותיהם של אלו שרצחו אזרחים ישראליים.

בנוסף, הרשות עיקשת בסרבנותה להכיר בנו כמדינה יהודית. בעוד 20 אחוזים מאוכלוסייתה של ישראל מורכבים מאזרחים ערבים ופלסטינים, ה"פרטנר המתון לשלום" שלנו הכריז באופן מוחלט כי המדינה הפלסטינית תהיה נקייה מיהודים, והתעקש כי הוא לא יסכים ולו לנוכחות של יהודי אחד ויחיד. כבוד הנשיא, האם תוכל, בהתחשב ברקע שלך, להתעלם מהתבטאויות גזעניות בוטות שכאלו מפיו של מנהיג אשר אתה מייחס לו מתינות וקורא לו פרטנר לשלום?

רבים מאתנו מאמינים כי מטרתו העיקרית של עבאס, בדומה לקרוביו בחמאס, היא עדיין פירוקה של הריבונות היהודית ולא הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. שהוא ממשיך לפעול בטקטיקות ששימשו את ערפאת לסחיטת ויתורים חד-צדדיים ולניסיון לפרק אותנו בשלבים.

אך אפילו אם נקבל את הנחת היסוד שלך לפיה עבאס באמת מוכן להגיע לשלום, האם אתה, כבוד הנשיא, באמת מסוגל לדמיין אותו מצליח למצוא את הכוח לספק את ההבטחה?

אתה יודע שהחמאס הוא ארגון רצחני המחויב להשמדתם של כל היהודים. אך האדם שאתה מתעקש שהוא פרטנר מתון לשלום מצהיר חד-משמעית כי מטרתו הסופית היא מיזוג של הרשות הפלסטינאית שלו עם האסלאמיים הפסיכוטיים האלו. האם זה הגיוני לצפות מאתנו לתמוך בהקמת מדינה שכנה שבה קבוצה דומיננטית בממשלה מצהירה בגאווה כי היא ממשיכה להיות מחויבת בנחישות לחורבננו?

ולבסוף, כבוד הנשיא, מילה בנוגע לזכותנו להגן על עצמנו. אם הרשויות בקובה או במקסיקו היו מאשרות ירי טילים המכוונים לאזרחים אמריקאים (כולל ילדים בהסעות לבית הספר), האם היית קורא לאיפוק? האם היית מגיב רק בפיצוץ מבנים ריקים? האם היית מתנצל אם אזרחים חפים מפשע המשמשים כמגנים אנושיים בסמוך למשגרי הרקטות היו הופכים לקורבנות במהלך הניסיונות לעצור את המתקפות על אזרחים אמריקאיים?

כבוד הנשיא. במהלך 63 השנים מאז השגנו את עצמאותנו, למרות מתקפות טרור מתמשכות ועל אף שאנו מוקפים בשכנים המבקשים להשמיד אותנו, אנו הצלחנו לקיים מדינה דמוקרטית נמרצת.

ברור כי אין זה מצפוני להציב משוואה מוסרית בין מאמצנו להגן על אזרחנו לבין אלו המבצעים את פעולות הטרור.

כאשר אתה מעודד את הצירים היהודיים "לחפש בנפשם" ודוחק בהם להפעיל לחץ על ישראל לביצוע ויתורים חד-צדדיים נוספים, זה מייצג את כל החששות שאנו חולקים לגבי חוסר יכולתך להעריך את הסכנות העומדות בפנינו. כמו כן, זה מעצים את החששות שלנו מכך שתפעיל עלינו לחץ נוסף לנסיגה מעבר לקווי שביתת הנשק של 1949- מצב שיסכן את עצם קיומנו.

אני מפציר בך להשיב על כנם את העקרונות שהותוו על ידי ממשל בוש ושואתם נראה שזנחת. אני מתייחס לדחייה האמריקאית של זכות השיבה הפלסטינית; להכרה בשינויים הדמוגרפיים בהתייחס לגושי ההתנחלויות העיקריים וויתור על הבקשה מישראל לנסוג מעבר לקווי שביתת הנשק של 1949; ולתמיכה בזכותה של ישראל לקיים גבולות הניתנים להגנה.

אני מאמין כי אני משקף את רגשותיהם של רוב רובם של עמיתיי הישראלים  כאשר אני מבקש ממך לספק לנו את הביטחון לנוע קדימה על ידי שקילת האלמנטים הללו בבואך לבחון מחדש את המדיניות הנוכחית שלך.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann