מזעור נזקי הנסיגה

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Sharon should prove terror hasn't won

החלטת ראש הממשלה שרון לבצע נסיגה חד-צדדית מרצועת עזה, עלולה להירשם כקו פרשת מים בתולדותנו. למרות הדרך המגושמת שבה הוצגה היוזמה וההאשמות לגבי מניעיו של שרון, הרוב המכריע בציבוריות הישראלית אינו חפץ לשלוט בפלשתינים, והוא נחפז לנתק עצמו מהשכנים, המשווים מחבלים מתאבדים לקדושים. לפיכך, סבור ראש הממשלה שמובטחת לו תמיכת רוב העם, והוא יפעל לקיום משאל עם.

למרות זאת, גובר החשש שמהלכיו המדיניים מחטיאים את מטרתם. רוב המשקיפים דנים את הנסיגה מעזה כדין עסקת חילופי השבויים האומללה עם החיזבאללה, ומבקרים את מדיניותו ההפכפכה המגיבה ללחצים, בנוגע לתוואי גדר הביטחון. ערפאת והחמאס בוודאי יראו ביוזמה הצלחה לדרך הטרור, וראיה לכך שבאלימות ניתן לרשום ניצחונות בדרך למחיקת המדינה היהודית. כמו בנסיגה המבוהלת מלבנון, יתפרש הצעד הזה כהתקפלות ישראלית נוספת במלחמת ההתשה שלהם. פוליטיקאים רבים מהאופוזיציה מסכימים עם הערכות אגף המודיעין של צה"ל, לפיהן נסיגה מעזה תתפרש כתבוסה ישראלית, ותוביל להתגברות הטרור.

הדבר מכאיב במיוחד לחסידיו הנאמנים של שרון, הרואים בו את אבי תנועת ההתיישבות. הם אלה שתרמו לניצחונו הסוחף מול עמרם מצנע שקרא לנסיגה חד-צדדית דומה. מי מהם יכול היה לצפות שהאיש, שהתריע פעם אחר פעם מפני מתן פרס לטרור, ינוע בכיוון זהה.

הסברה בשלבים

אם נתעלם לרגע מהחשדות לגבי פרשות השוחד של משפחת שרון, הרי שעל כף המאזניים מונחת, למעשה, אמינותו של ראש הממשלה כמנהיג לאומי. אם לא יחולו תרחישים בלתי צפויים, הוא יהפוך עצמו לברווז צולע למשך כל כהונת ממשלתו הרעועה. הסיכוי היחיד של שרון לזכות שוב באמון הציבור, הוא בשכנוע העם שהנסיגה מעזה לא תיזקף כניצחון לפלשתינים.

ראשית, המחזה שבו מי שממשיכים לתת ידם לרצח יהודים נחשבים עדיין כשותפים פוטנציאלים לשלום, חייב להיפסק אחת ולתמיד. שנית, שרון חייב לפנות ישירות לאומה, ולהסביר כיצד צמצום החזית בעזה יגביר באופן מהותי את הביטחון הלאומי. בנוסף, מבלי לבטל את המחוייבות לתמוך במדינה פלשתינית בעלת רצף טריטוריאלי, כאשר יוכשרו התנאים לכך עליו לאזן את הנסיגה מעזה בסימון ברור של השטחים שיישארו לנצח בתוככי גבולות ישראל. עליו להתייחס במיוחד לאזור ירושלים רבתי, כולל גוש עציון, מעלה אדומים, היישובים שלמרגלות הרי יהודה ושומרון, וגושי ההתיישבות החולשים על מישור החוף, כולל אריאל. גדר הביטחון תהיה חייבת להקיף אזורים אלה. מעל הכל, חייב שרון להכריז שהאזור כולו יסופח לישראל באמצעות חקיקה בכנסת, ויקבע בתוקף שישראל תהא רשאית לפתח אזורים אלה בכל דרך שתראה בעיניה.

כמו כן, עליו לומר בצורה חד-משמעית, שבמקרה שיישובים בשטחים שבמחלוקת יימצאו בעתיד בשטח מדינה פלשתינית, לא נוכל לסבול טיהור אתני ולא ייעקרו יישובים יהודיים.

ולבסוף, על שרון להודיע שלאחר ההתנתקות מהפלשתינים, כל פעולת טרור בשליחות הרשות או באשמת מחדליה תוביל לתגובות חריפות בהרבה מאלה שננקטו עד כה. המסר להנהגה הפלשתינית מוכרח להיות שאם בעקבות ההיפרדות יימשך הטרור, ישראל תמיט מכה כואבת על בני עמם.
מובן מאליו שתמיכת הממשל האמריקני קריטית להצלחת התוכנית. אפילו בשנת בחירות בארצות הברית, ועם נשיא שידידותו לישראל יוצאת מגדרה, לא תהיה זו משימה קלה. לכן, על ראש הממשלה לגייס את סיוע הפעילים היהודים המוכשרים ביותר בישראל ובתפוצות, ולהשיק מסע תעמולה כלל-עולמי, שיהיה מכוון בעיקר כלפי ארצות הברית, שעם סיום "הכיבוש", כביכול, עמדתנו המוסרית תהיה חסינה לחלוטין. כל שאנחנו דורשים זה את הזכות לחיות בשלום ובביטחון.

חלון הזדמנויות רחב

צריך להפנות את תשומת הלב לעובדה שלאחר עשר שנות שטיפת מוח על ידי ערפאת, אנחנו מתמודדים עם תרבות פלשתינית חדורת שינאה, המזכירה את הזתרבות הנאצית. המסר הישראלי חייב להבליט את העובדה שלקראת יישום הנסיגה החד-צדדית, מצהירים שכנינו הפלשתינים שפעולות הטרור נגדנו יתגברו, ואינם חוששים עוד להסתיר את העובדה שמטרתם האמיתית היא חיסול הריבונות היהודית באזור.

קשה לתאר חלון הזדמנויות טוב יותר מזה שנפתח עכשיו, כדי לשכנע את האמריקנים בצדקת דרכנו. אם ניתן יהיה להניא את הימין הקיצוני מהפלת הממשלה, יש סיכוי שאולי לראשונה נוכל לראות את האור בקצה המנהרה.

אם בניגוד לתרחיש הצפוי של נסיגה תבוסתנית מעזה, שלא תלווה בצעדים אחרים, ייושם התהליך לצד סיפוח יישובים העתידים להישאר בתחום ישראל ויהיו מוגנים בתוך גדר ההפרדה אפשר לצייר תוצאה שתוביל לכינון שלום קר, או להסכם שביתת נשק עם הפלשתינים. הסדר זה לא יהיה שונה בהרבה מההסדר הקיים עם הסורים. אם כך יקרה, עשוי שרון להחזיר לעצמו את אמון העם.

הכותב הוא סגן נשיא בכיר של הקונגרס היהודי העולמי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann