אנו ניצבים בפרשת דרכים. הממשלה שאנו עומדים לבחור תתמודד עם אתגרים צבאיים, פוליטיים, כלכליים וחברתיים כבירים ותשא באחריות להנחת היסודות לעתידו ארוך הטווח של עמנו. מעולם לא הייתי חבר במפלגה כלשהי ולא צדתי קולות למען מפלגה. עם זאת, היום אני משוכנע שהליכוד מייצג את הבחירה הטובה ביותר האפשרית להוביל את המדינה ביעילות בתקופה הקשה העומדת בפנינו. לכן, אני מקווה ללא בושה כי הליכוד יזכה במספר מנדטים מספיק כדי לאפשר לבנימין נתניהו לעמוד בראשה של ממשלה חזקה, מאוחדת וממושמעת. מפלגות הממשלה הנוכחית, קדימה והעבודה, מחויבות להמשך אותה גישה כושלת שהובילה אותנו אל הבוץ בו אנו מצויים כעת. גם ברק וגם לבני מקפידים להימנע מכל דיון במדיניות ספציפית ומתמקדים בדמוניזציה של יריביהם. אף אחד מהם אינו מוכן להבהיר את עמדתו בנושא העברת שטחים לפלסטינים או חלוקת ירושלים. כל מה שאנו שומעים הם מנטרות חסרות משמעות ללא סוף התומכות בשתי מדינות עצמאיות המתקיימות בשלום זו לצד זו.

מדוע אני תומך בליכוד

Print This Post

נתניהו

Why I support Likud

אנו ניצבים בפרשת דרכים. הממשלה שאנו עומדים לבחור תתמודד עם אתגרים צבאיים, פוליטיים, כלכליים וחברתיים כבירים ותשא באחריות להנחת היסודות לעתידו ארוך הטווח של עמנו.

מעולם לא הייתי חבר במפלגה כלשהי ולא צדתי קולות למען מפלגה. עם זאת, היום אני משוכנע שהליכוד מייצג את הבחירה הטובה ביותר האפשרית להוביל את המדינה ביעילות בתקופה הקשה העומדת בפנינו.

לכן, אני מקווה ללא בושה כי הליכוד יזכה במספר מנדטים מספיק כדי לאפשר לבנימין נתניהו לעמוד בראשה של ממשלה חזקה, מאוחדת וממושמעת.

מפלגות הממשלה הנוכחית, קדימה והעבודה, מחויבות להמשך אותה גישה כושלת שהובילה אותנו אל הבוץ בו אנו מצויים כעת. גם ברק וגם לבני מקפידים להימנע מכל דיון במדיניות ספציפית ומתמקדים בדמוניזציה של יריביהם. אף אחד מהם אינו מוכן להבהיר את עמדתו בנושא העברת שטחים לפלסטינים או חלוקת ירושלים. כל מה שאנו שומעים הם מנטרות חסרות משמעות ללא סוף התומכות בשתי מדינות עצמאיות המתקיימות בשלום זו לצד זו.

אהוד ברק הוא אדם אינטליגנטי אבל הוא נושא עימו עבר לא יציב ומוניטין של השמעת איומים ריקים מתוכן. הוא היה ראש ממשלה הרסני והוא ממשיך בחיבתו להצהרות סותרות עד עצם היום הזה.

זה היה ברור במהלך המלחמה, כאשר לאחר היום השני הוא 'ערק מהמחנה' וקרא להפסקת אש בטרם עת.

תפקודה המגושם של ציפי לבני במהלך המלחמה שידר תדמית של אדם בתפקיד שגדול על מידותיו. לפני כן היא 'זימרה' קלישאות חסרות משמעות על שלום. אבל עד היום היא מסרבת לשרטט מודל כלשהו, אם בגלל שאין לה אחד כזה ואם זה מחשש שתאבד קולות. במהלך הדיונים ה'חשאיים' שלה עם הרשות הפלסטינית, נטען שהיא למעשה ויתרה על כל השטחים מעבר לקו הירוק. כעת היא הופכת את עמדתה ומנסה לאמץ עמדה ניצית.

'ישראל ביתנו' הפופוליסטית של ליברמן הצליחה דרמטית במשיכת מצביעים חדשים. למרות שגרעין התמיכה של המפלגה נובע מקהילות עולים מרוסיה ובעלי השקפה ביטחונית קשוחה, ואף שהיא דורשת לבלום ערבים-ישראליים קיצוניים, היא זכתה לתמיכה גם בקרב ישראלים המחפשים אלטרנטיבה למפלגות הממוסדות. זה היה מקור התמיכה העיקרי למפלגות 'שלישיות' כמו הדרך השלישית, שינוי, הגמלאים ולאחרונה גם קדימה, מפלגות שזינקו בן-לילה ולאחר מכן התרסקו. כיום, ישראל ביתנו מושכת ישראלים 'מגניבים' שלא רוצים להצביע לנתניהו, לבני או ברק. בהינתן חוסר היציבות של ליברמן ואי היכולת לצפות את מהלכיו, נציגות 'ישראל ביתנו' גדולה בכנסת יכולה לסבך את שאיפתו של הליכוד לבסס דומיננטיות פוליטית.

מה בנוגע לליכוד? אינני מחבב את כל החברים בסיעה הפרלמנטרית שלהם. אך בנוסף לחזרתם של וותיקים אטרקטיביים כמו בני בגין ודן מרידור, הליכוד בסיכומו של דבר מעלה למגרש ללא ספק את הצוות הכישרוני ביותר.

מה בנוגע לבנימין נתניהו? גם הוא נתפס ככישלון בתקופת כהונתו כראש ממשלה. מבלי לערער על כך, אני מאמין כי למרות זאת ההיסטוריה תשפוט אותו בצורה חיובית יותר מאשר יורשיו. במהלך תקופת כהונתו, הטרור פחת משמעותית, וקריאתו ל"אין וויתורים בלי הדדיות" היא בהחלט ישימה בזמנים אלה.

כמובן שאין שום ערבויות. אולם מתוך בדיקת תפקודו של נתניהו כמנהיג האופוזיציה בשנתיים האחרונות ולאחר ששוחחתי עמו ארוכות, אני מאמין שחלה התבגרות. הוא מתמודד בכנות עם חולשות וכישלונות מהעבר, ועומד על כך כי הוא למד מהטעויות הקודמות שלו.

חשוב מכך, בניגוד ליריביו, נתניהו דווקא כן מנסח קווי מדיניות. הוא לוקח על עצמו לשמור על המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית אך נחוש בדעתו שלא לבצע שום פשרה טריטוריאלית נוספת ללא הדדיות אמיתית. הוא מתחייב להתנגד לחלוקה פיסית של ירושלים. הוא הודיע שלא יקים התנחלויות חדשות אבל החליט לפעול בהנחה שגושי ההתנחלויות השכנים לישראל הם כאן כדי להישאר ויש להרחיבם כדי לספק מענה לגידול טבעי.

נתניהו הפגין ריסון ראוי לציון וסירב להטיח ביקורת במדיניות הממשלה במהלך המבצע בעזה. אבל הוא הבהיר שאם החמאס לא יכיר בקיומנו, יש להרוס אותו. הוא לקח על עצמו להבטיח שיש ליישם ביעילות הרתעה והוא נחוש שממשלת ליכוד לא תשב ללא מעש בשום מצב אם ישראלים ימשיכו להוות מטרות לטילים.

יריביו של נתניהו מאשימים שבניגוד ללבני או ברק, שיהיו נוחים עבור הנשיא אובמה, בחירה בנתניהו תוביל לעימות הרסני עם ארה"ב. זו שטות. נתניהו ואובמה כבר קיימו מפגשים הרמוניים. אבל חיוני היום שלישראל יהיה מנהיג שלא רק מבין את הזירה האמריקנית אלא יש לו גם את היכולת לדעת מתי לוותר ומתי להיות חזק מספיק כדי לומר 'לא'.

כניעתו של שר הביטחון מופז לדרישותיה של מזכירת המדינה קונדוליסה רייס לוותר על השליטה בציר פילדלפי בתקופת שרון הייתה דוגמה מרכזית לאסון שנובע מהכישלון להתנגד לדרישות אמריקניות לא הגיוניות.

מעבר לביטחון והגנה, נתניהו שם דגש מרכזי על שני תחומי מדיניות אחרים. אף ששרטט רק באופן כללי את המדיניות הכלכלית שהוא מציע ליישם כדי למזער את ההשפעה המקומית של המשבר הכלכלי העולמי, לאור הישגיו הניכרים כשר האוצר, הכשרתו בתחום אינה מוטלת בספק.

הנושא האחר הוא מחויבותו של נתניהו לעיצוב מחדש של מערכת החינוך והתמודדות עם השחיקה ההרסנית של הערכים הציוניים והיהודיים בזרמי החינוך הממלכתיים. בתור אחד הפוליטיקאים המהוקצעים בישראל, נתניהו מבין באמת את הצורך הקריטי לשפר את הסטנדרטים החינוכיים הכוללים ולרתום אותם לחיזוק הזהות היהודית והציונית.

הייתי גם מצפה שאם הליכוד יזכה במנדטים מספקים, נתניהו אף ירים את הכפפה ויציג רפורמות מרחיקות לכת כמו שינוי שיטת הבחירות ופתרונות קונסטרוקטיביים לסוגיות כמו ההתחמקות הלוליינית של החרדים מגיוס והכנסת הקהילות המתפתחות שלהם למעגל העבודה, במקום שיהוו נטל על משלם המסים.

ייתכן שאני נאיבי במידת מה, אבל הייתי רוצה להאמין שכמו פוליטיקאים אחרים שנכשלו במאמציהם המוקדים בהנהגה, נתניהו הבוגר והמבוגר יותר ינצל את ההזדמנות ויאחד את העם, יציג רפורמות חברתיות וכלכליות מרחיקות לכת וינקוט בצעדים בתיאום עם מדינות אחרות כדי להתמודד עם האיום הקיומי הנובע מהתגרענותה של איראן.

כדי להשיג זאת, הליכוד חייב להשיג מספר מושבים מספק כדי למזער את מידת המנוף של ממשלות סקטוריאליות חד-מימדיות הדואגות בעיקר לקדם את האינטרסים שלהן על פני האינטרס הלאומי.

כל זה ייקבע על ידי הקולות שנטיל לקלפי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann