מאשימים את פוטין באנטישמיות

Print This Post

חלק משמעותי מאוד מהחיים שלי הוקדש ללחימה באופן אישי נגד אנטישמיות רוסית. חוויתי ממקור ראשון את היקף שנאת היהודים שהייתה למעשה מושרשת בקרב רוב המנהיגים והבירוקרטים הסובייטים. לעולם לא אשכח את היום שבו קצין קג"ב בכיר אמר לי בגאווה שהיה זה היום המאושר בחייו כאשר צפה ביהודים שנתלו מפנסי הרחוב ברחובותיה הראשיים של מוסקבה.

האנטישמיות הרוסית היא בת מאות שנים. היא זכתה לעידודה של הכנסייה האורתודוקסית הרוסית, והצארים ביצעו פוגרומים במטרה להסית את תשומת הלב מנושאים חברתיים אחרים. בעוד שהקומוניסטים גינו בתחילה את האנטישמיות, בפועל הם שימרו אותה כמדיניות של המדינה.

לאחר שחזיתי ולחמתי נגד המגמות הללו כאבן היסוד לקמפיין לשחרור היהדות הסובייטית, יהיה זה ביזארי למדי אם מישהו יאשים אותי בחולשה בכל הקשור לאנטישמיות רוסית.

עם זאת, אני מאמין כי המתקפות ההיסטריות על הנשיא פוטין לאחר דבריו השגויים שנאמרו לאחרונה בנוגע להתערבות בבחירות בארה"ב הן שערורייתיות, והן עלולות להוביל להשלכות קשות.

בראיון ארוך ומבולבל עם מייגן קלי מ-NBC, אשר דחקה בו להגיב להאשמות בנוגע להתערבות רוסית בבחירות האמריקניות, פוטין התייחס בבדיחות הדעת לאפשרות שייתכן ויהודים רוסים היו מעורבים.

דברים אלו הוזנקו מיד לכותרות הראשיות, שרבות מהן האשימו את פוטין באנטישמיות בוטה ואף הקימו לתחייה את היודופוביה, כולל ה"פרוטוקולים של זקני ציון" הצאריים הידועים לשמצה. את הגינויים ההיסטריים הללו הדהדה הליגה נגד השמצה, שקרה לטראמפ לגנות את פוטין כאנטישמי משום שהוא שב להפעיל את משחק ההאשמות באמצעות התקפה על יהודים ומיעוטים אחרים. אפילו הוועד היהודי אמריקני המאופק בדרך כלל הצטרף למערכה. מאמר מערכת בג'רוזלם פוסט קרא לנתניהו לגנות אותו.

כלל הגינויים הללו התבססו על הוצאה מהקשר של דבריו של פוטין ועיוות טוטאלי שלהם.

מה אכן נאמר? במהלך ראיון שרמז על כך שהוא התערב בבחירות בארה"ב, פוטין פנה בייאוש למראיינת וגער בה ברוסית "אולי הם בכלל לא היו רוסים. אולי הם היו אוקראינים, טטרים, יהודים, רק עם אזרחות רוסית. אפילו את זה צריך לבדוק. אולי הייתה להם אזרחות כפולה. או אולי אפילו גרין קארד. אולי האמריקנים הם ששילמו להם על עבודה זאת. איך אפשר לדעת? אני לא יודע".

כל אדם בעל אינטליגנציה מזערית יכיר בכך שהקשקוש הזה היווה בסך הכול טקטיקה שמטרתה להביא לסופו של הריאיון.

העובדה שיהודים הוזכרו בדרך אגב כלאום רוסי הייתה מקרית לחלוטין. אילו הוא היה מזכיר רק יהודים ומבקש להאשים אותם, היה זה עניין אחר. אך לא כך היה המקרה.

ישנו אלמנט של טירוף באוויר.

אינני נכנס לשאלה האם פוטין התערב או לא התערב בבחירות בארה"ב. אך הוא בוודאי לא פעל באנטישמיות.

את האינדוקטרינציה בשנאת יהודים בקרב רוסים במהלך המאות האחרונות לא ניתן להעלים בין לילה, ופרנויה אנטישמית רבה ממשיכה להתקיים בקרב ההמונים.

לכן, גם מי שמתנגד להתנהגות האוטוקרטית ולמדיניות החוץ של פוטין, צריך להכיר בקצין הקג"ב לשעבר הזה כאחד הכוחות החיוביים ביותר הנלחמים כנגד שנאת יהודים והתומכים בקהילה היהודית המקומית.

ישנם הסברים שונים לפילושמיות של פוטין. יש האומרים שהוא עבר תמורות בתור צעיר בסנט פטרסבורג שם הוא טופל ע"י זוג יהודי, וכן כי הוא הושפע ע"י המורה לגרמנית היהודייה שלו מינה יודיצקיה שעלתה בהמשך לישראל. הוא פגש אותה בביקור ב-2005 ורכש עבורה דירה בתל אביב, בה היא התגוררה עד פטירתה לאחרונה.

פוטין עודד את הרנסנס היהודי ברוסיה, טיפח יחסים חמים עם רב חב"ד ברל לזר ויש לו חברים יהודים רבים. הוא עשה מאמץ מובהק להשתתף באירועים יהודים כגון פתיחת המוזיאון ומרכז הסובלנות היהודי במוסקבה, שלו הוא תרם 50 מיליון דולר בכספי מדינה ואף תרם באופן אישי וסמלי משכורת חודשית אחת. הוא משתתף בחגיגות חג החנוכה ומעביר מסר של רצון טוב בראש השנה היהודי – דברים שהם חסרי כל תקדים מצד מנהיג לאומי רוסי.

למרות המעורבות האסטרטגית שלו עם הסורים, פוטין שימר בנחישות ערוצים פתוחים עם ישראל. הוא ביקר בישראל באופן אישי במספר אירועים, והפך אותה למדינה הראשונה בה ביקר לאחר בחירתו ב-2012. הוא מדבר בחמימות על המדינה היהודית, ומביע גאווה על כך שהיא מכילה את הפזורה הגדולה ביותר של יהודים רוסים. בכותל המערבי הוא חבש כיפה, מה שללא ספק גרם לקודמיו הבולשביקים להתהפך בקברם והכעיס את בני בריתו הערבים.

אין בדברים אלו כדי לומר שעלינו לקחת חלק בהזיות אידיאליסטיות ושאנו יכולים בהכרח להסתמך על פוטין במידה והוא ייאלץ לבחור בין תמיכה בישראל לבין ויתור על שליטתו בסוריה. לעת עתה, אנו נמשיך לבקש לשמר את האיזון ונקווה שנוכל לשמר את מערכת היחסים עמו.

אך האשמת האדם הזה באנטישמיות וקישור בינו לבין הכוחות החשוכים של שנאת היהודים הרוסית בשל הערה מאולתרת שהוצאה מהקשרה והזכירה יהודים בנוסף לאחרים מהווה טירוף מוחלט. אם ההיסטריה הזו לא תופסק, היא עלולה להסב נזק עצום לעם היהודי ולישראל. יש לנו מספיק אויבים, ואנו איננו צריכים להתעלל באלו המפגינים כלפינו ידידות אמתית.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann