Photo by Abed Rahim Khatib/Flash90

לשקם את ההרתעה בעזה עכשיו

Print This Post

כולנו מתעבים עימותים צבאיים או מלחמות אשר יובילו באופן בלתי נמנע לקורבנות.

כיום, ישראל ניצבת מול אתגר משמעותי מצד חמאס בדרום, שם איראן וחיזבאללה עלולים להתערב במידה ונבחר באופציה הצבאית.

אינני חשוף לאסטרטגיה או למודיעין הצבאיים, וכמו כן, אינני יודע אילו גורמים דיפלומטיים אחרים עשויים להיות מעורבים באופן שעלול למנוע מאתנו לפעול.

המדינה היהודית הוקמה כמלקט עבור העם היהודי, שהיה חסרי אונים אל מול רדיפה בארצות לידתו. ישראל פיתחה כוח צבאי משמעותי ויש לה מחויבות לספק ביטחון לכל אזרחיה. ואולם, היא כשלה בחובתה זו במשך חודשים, והזניחה למעשה את אותם תושבים בדרום אשר מרגישים כמו פליטים חסרי ישע במדינתם שלהם. רפיון שכזה לא היה מתקבל אילו המטרה הייתה תל אביב ולא שדרות.

הגיע הזמן לומר לראש הממשלה ולשר הביטחון, "הגיעו מים עד נפש".

ישראל התגאתה מאז ומעולם ביכולתה להרתיע אויבים. ואולם, נוכחותו של חמאס בעזה – שאינה מהווה איום קיומי – לא רק שמערערת את הרתעתנו, אלא שהיא גורמת לנו לאבד מאמינותנו בזירה הבינלאומית.

הבה נסכם את המצב:

* חמאס מתגאה ללא בושה בעובדה שמטרתו הבלתי מתפשרת היא חורבנה של המדינה היהודית ורצח יהודים. דובריו מדקלמים בברבריות את המטרות הרצחניות שלהם כמו מנטרה בכל הזדמנות אפשרית.

* מרבית הסיוע הזר לחמאס הוסט למטרות צבאיות, למרות שרוב תושבי עזה הנתונים תחת שליטתו הצבאית הם מובטלים וחיים בעוני.חמאס זוכה לסיוע כלכלי וצבאי מצד איראן, והוא הקים תשתית צבאית ברחבי הרצועה תוך שימוש במסגדים, בתי חולים ובתי ספר כבסיסים לאחסון כלי נשק ואתרי שיגור, מהם הם משגרים לעיתים קרובות רקטות אל שטח ישראל.

* חמאס משגר טרוריסטים אל שטח מדינת ישראל במטרה לרצוח יהודים. אלו שהצליחו בכך הוללו כגיבורים וזכו לגמול כספי.

* חמאס בנה מנהרות רבות המובילות אל תוך ישראל, במטרה להחדיר מחבלים מעבר לגבולות ישראל במקרה של עימות. צה"ל מחזיק בידו כיום ציוד מתוחכם שנחל הצלחה בזיהוי והריסה של רוב המנהרות.

* מאז ה-30 במרץ, נחצו קווים אדומים נוספים. חמאס הוציא לפועל תכנית של "הפגנות", שהביאו באופן קבוע אלפים אל הגבול הישראלי, והטעה במתכוון את הקהילה הבינלאומית כאשר הגדיר את הפעילות כהפגנות שקטות.

עם זאת, דוברי חמאס שבו והצהירו שמטרת ההפגנות היא לפרוץ את הגבול ולהרוג מחבלים, ובכך חייב את צה"ל להציב כוחות רבים להגנה על הגבול. ה"ההפגנות השקטות" כללו זריקת בקבוקי תבערה, ירי בנשק, יידוי אבנים וניסיון לפרוץ לישראל. צה"ל ביקש להימנע מתגובה קטלנית ועל כן השתמש בעיקר בכדורי גומי, אך כאשר הכוחות היו בסכנה הם נקטו פעולה תקיפה ולמעלה מ-160 פלסטינים נהרגו – רבים מהם זוהו כפעילי חמאס.

* בנוסף, הפלסטינים משגרים אל תוך ישראל בלוני תבערה הנושאים חומרים מציתים ופצצות. עד כה, הם השמידו אלפי דונמים של קרקע חקלאית מובחרת, תוך פגיעה כלכלית בחקלאים רבים באזור.

העוינות ההדדית הובילה את הרשות הפלסטינית תחת עבאס לנתק את החשמל בעזה ולאיים לחדול מתשלום משכורות לעובדי הציבור שלהם.

תחת תנאים שכאלו, חמאס הפך נואש ומפוחד והודיע על כך שהוא מוכן לפתוח בהפסקת אש זמנית עם ישראל במידה והמצור על סחורות ושירותים יוסר.

"המשא ומתן" עם המצרים כמתווכים לא הוביל להתקדמות רבה עד כה, על אף שבשבועות האחרונים, שוחררו הצהרות חוזרות לפיהן הפסקת אש עומדת להיות מיושמת.

בינתיים, העולם התרגל ל"הפגנות" בגבול ולבלוני התבערה ההרסניים. למעשה, רבים – כולל כמה יהודים מבולבלים – מאשימים אותנו בהפעלת עוצמת יתר והרג "מפגינים" שלא לצורך.

חמאס שב והתחייב שהוא לא יעצור את "ההפגנות" בגבול או יביא לסופם של שיגורי הבלונים.

האם ניתן לדמיין כל מדינה אחרת בעולם שהייתה סובלת מצב שכזה ומגיבה לו עם לא יותר מאשר גיחות הפצצה של מידה כנגד מידה, הגורמות להפרעה מינימלית ולמעשה משמידות בניינים שחמאס השתמש בהם (לאחר שדייריהם הוזהרו להתפנות?)

מצב זה הוא כולו דה ז'ה וו. במשך חודשים, שמענו הצהרות חלולות מצד ראש הממשלה ושר הביטחון שאיימו על חמאס בהשלכות קשות. יום אחד, שר הביטחון ליברמן דורש פעולה תקיפה, ולמחרת הוא נסוג וטוען שיש להימנע מעימות צבאי ישיר. אין זה מפתיע שדוברי חמאס לועגים כעת לאיומים הישראלים הריקים.

המציאות האיומה היא שלמרות שאנו נתפסים כמעצמת על בתחום ההיי טק, אנו למעשה נושאים ונותנים עם ישות טרור, בעוד צה"ל מתנהל כאילו חמאס מייצג הרתעה הדדית שווה. הממשלה אף התדרדרה לשפל בו היא סיפקה מעבר בטוח דרך ישראל לעזה לסלאח אל ערורי, סגנו של מנהיג חמאס, שמוכר לשמצה בשל סדרה של מעשי טרור מפלצתיים, כולל החטיפה והרצח של שלושת הנערים ב-2014.

אם בכוונתה של ישראל לשקם כל שמץ של הרתעה, עלינו להודיע כי עד שלא יופסקו הפרובוקציות בגבול ובלוני התבערה, כוחנו הצבאי ינקוט בפעילות תקיפה.

טבעה של הפעילות יוכל להיקבע רק ע"י צה"ל. היא אינה מצריכה כיבוש של עזה – שיוכל להוביל לקורבנות רבים, ואין לנו כל רצון לכבוש את האזור ולקחת אחריות על תושביו. עם זאת, היא מצריכה תגובה קשה הרבה יותר מאלו שראינו עד כה. ניתן לשקול הרס של בתיהם של מנהיגי חמאס, ובמידה והמצב יתדרדר, אף חיסולים ממוקדים, אשר השיגו השפעה דרמטית לפני כמה שנים.

ישראל היא מעצמת על צבאית. הגיע הזמן שצה"ל יטיל פתרון שבמסגרתו חמאס ייענש עד לנקודת ההרתעה. אחרת, על המנהיגים להתכנס בקונקלווה עד אשר יגיעו לפתון.

"חצי" הפסקת אש היא הפתרון הגרוע ביותר. פעולה מאופקת אינה מרסנת את הטרוריסטים, והיא נתפסת ע"י מנהיגי חמאס כפחדנות.

היא מאפשרת לברברים להמשיך ולהפעיל טרור ומספקת להם את ההזדמנות לחזק את עצמם ולקבוע מתי הכי ישתלם להם לתקוף. הם מודים שכל הפסקת אש היא זמנית, ונותרים מחויבים להשמדתנו.

בשבוע שעבר, אביגדור ליברמן חזה סופשבוע שקט, והוכרז על "הפסקת אש" נוספת. אולם, כבר ביום למחרת, ביום שישי, חמאס שיגר 37 רקטות אל שטח ישראל, לפי הטענות בתזמור של איראן, ופצע שני ישראלים. 16,000 איש השתתפו ב"הפגנות" לאורך הגבול בעזה והמשיכו להטיל פצצות, רימונים ואבנים על כוחות צה"ל בניסיונות נוספים, בלתי מוצלחים, לחדור את הגבול. חמישה פלסטינים נוספים נהרגו.

צה"ל טען שבתגובה, הוא פגע ב-95 מטרות בעזה – אך למעשה הוא הרס לא יותר מעוד בניינים ואתרי ייצור נשק.

ראש הממשלה: העם, כולל תומכיך, דורש פעולה. עליך להזהיר את יריבינו ובנות בריתנו שבמידה והטרור הזה יימשך, ישראל תפעל כמו כל מדינה אחרת ותפעיל את מלוא הכוח העומד לרשותה על מנת להגן על אזרחיה. כישלון לפעול כעת מבטיח עימות בקנה מידה מלא בשלב מאוחר יותר, כאשר חמאס מחוזק יצבור כלים אפקטיביים וקטלניים יותר לשימוש נגדנו.

אם לא כן, עליך לפנות בנאום לאומה ולשכנע אותנו שלממשלה יש אסטרטגיה כלשהי וכי בכוונתה לשקם את ההרתעה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann