מהכתבות לקראת ראש השנה בשנים האחרונות הסקתי בדרך כלל שהשנה היוצאת היתה שנה נוראה. פרשנים רבים בוודאי יראו נטיה לסווג את תשס"ט באותו אופן עגום. שכנינו הערבים הראו שוב את נחישותם להביא לסיום קיומה של ריבונות יהודית באזור; האיום הגרעיני האיראני מעלה חששות כבדים; המתחים עם ממשל אובמה עדיין לא נפתרו; האנטישמיות בעולם הגיעה לשיא; הקמפיין לדמוניזציה ודה-לגיטימציה של ישראל באו"ם צובר תאוצה; למשבר הכלכלי יש עדיין השפעה הרסנית, במיוחד על החלקים החלשים יותר בחברה הישראלית ובעולם היהודי בכלל; ואם לא די בכך, עם תחילתה של תש"ע גם הנשיא לשעבר וגם ראש הממשלה לשעבר מועמדים לדין באישומים של התנהגות בלתי מוסרית ושחיתות ושני שרים לשעבר הורשעו ונשלחו לכלא. העובדה שכניסתה של שנה חדשה מלווה במגוון רחב כל כך של אירועים שליליים פוגעת בצדק בתקוות לעתיד הקרוב. אך למרות זאת אני מלא תקווה. אני אופטימי לגבי תש"ע ומאמין שבפעם הראשונה מזה שנים רבות עם ישראל נמצא בתהליך של גיבוש מחדש של תחושת משמעות.

לקראת שנה של התחדשות ותקווה

Print This Post

ראש השנה

Towards a year of renewal and hope

מהכתבות לקראת ראש השנה בשנים האחרונות הסקתי בדרך כלל שהשנה היוצאת היתה שנה נוראה. פרשנים רבים בוודאי יראו נטיה לסווג את תשס"ט באותו אופן עגום. שכנינו הערבים הראו שוב את נחישותם להביא לסיום קיומה של ריבונות יהודית באזור; האיום הגרעיני האיראני מעלה חששות כבדים; המתחים עם ממשל אובמה עדיין לא נפתרו; האנטישמיות בעולם הגיעה לשיא; הקמפיין לדמוניזציה ודה-לגיטימציה של ישראל באו"ם צובר תאוצה; למשבר הכלכלי יש עדיין השפעה הרסנית, במיוחד על החלקים החלשים יותר בחברה הישראלית ובעולם היהודי בכלל; ואם לא די בכך, עם תחילתה של תש"ע גם הנשיא לשעבר וגם ראש הממשלה לשעבר מועמדים לדין באישומים של התנהגות בלתי מוסרית ושחיתות ושני שרים לשעבר הורשעו ונשלחו לכלא.

העובדה שכניסתה של שנה חדשה מלווה במגוון רחב כל כך של אירועים שליליים פוגעת בצדק בתקוות לעתיד הקרוב. אך למרות זאת אני מלא תקווה. אני אופטימי לגבי תש"ע ומאמין שבפעם הראשונה מזה שנים רבות עם ישראל נמצא בתהליך של גיבוש מחדש של תחושת משמעות.

חלק גדול מהתקווה שלי לעתיד מתבסס על ההצלחה הלא צפויה עד כה של ממשלת נתניהו. אלו שניבאו בביטחון שדרישות קיצוניות ומנוגדות של המפלגות הקטנות יבטיחו את נפילתה המהירה, התבדו. למעשה, עד כה, נתניהו הפגין יכולת להוביל מנהיגות יציבה ובאותו זמן לנהל מדיניות רגישה ביותר בנוגע ליוזמות אסטרטגיות. הוא גם הציג כיוון פעולה שהצליח לאחד את רוב העם ולנטרל את מבקריו מהימין. בניגוד לפילוג העם שחזו מבקריו, בנימין נתניהו הצליח ליצור קונצנזוס שאמור לאפשר לנו לעמוד באתגרים הבינלאומיים והפוליטיים כשאנו מחוזקים ובעלי ביטחון רב יותר.

אפשר, כמובן, להתווכח האם נתניהו מוותר יותר מדי או מעט מדי לממשל אובמה, אך אף פרשן אובייקטיבי לא יכול להכחיש שבאופן כללי הוא הצליח עד כה להמנע ממשבר מוחלט עם ארצות הברית מבלי להכנע בנושאי הליבה. צריך עוד לראות אם הוא יצליח להמשיך להחזיק את שיווי המשקל הזה. מבחנו האמיתי יהיה בסוף החודש כאשר ייפגש עם הנשיא אובמה וישראל תעמוד בפני התקפות חדשות מצד האו"ם. אך עד לרגע זה נתניהו הדהים את מבקריו ומתגלה כמנהיג אחראי הפועל בשיקול דעת בכל הרמות.

עובדה זו מודגשת על ידי כך שהביקורת החמורה ביותר שהתקשורת העוינת מסוגלת להפנות נגד ראש הממשלה היא שהלשכה שלו כוללת מספר אנשים לא מוכשרים ואינה מתפקדת באופן הטוב ביותר. ייתכן שזה נכון, אך זו בעיה שניתן לתקן בקלות והיא רחוקה מאוד מהכישלונות המהדהדים של קודמיו בתפקיד, אשר מדיניות הויתורים החד-צדדיים המתמשכת שלהם רק חיזקה והקצינה את אויבינו.

נאום בר-אילן של נתניהו, שהיה תגובה לנאום קהיר של אובמה, לא היה רק הצגה דיפלומטית מחושבת של מדיניות ישראל, אלא בזכותו הוא זכה בתמיכת רוב הזרם הפוליטי המרכזי במדינה. זה יאפשר לנו ללא ספק לעמוד בצורה יעילה יותר מול האתגרים מצד ממשל פחות ידידותי בארצות הברית, ולהתמודד בביטחון עם האיום האיראני. העובדה שהמנהיגות היהודית בארצות הברית תומכת כעת באופן גורף בממשלת נתניהו ואפילו משמיעה ביקורת על היחס המוטה של הנשיא אובמה למדינה היהודית ועל הפייסנות שלו מול הערבים, היא התפתחות חיובית נוספת שלא היה ניתן להשיג ללא הדיפלומטיה הרגישה של נתניהו.

נחסכו מאיתנו גם מה שהיו עלולות להיות השפעות כואבות הרבה יותר של המשבר הכלכלי. לאור העובדה שיש לנו ממשלה אחראית והתחלתו של מה שנראה כהתאוששות של הכלכלה העולמית, ולמרות הסבל של השכבות החלשות ביותר בחברה, ייתכן שהגרוע ביותר כבר מאחורינו. ישנם גם סימנים מעודדים כי תחת שר החינוך, גדעון סער, ייתכן שנראה יישום של רפורמות במערכת החינוך שהתעכבו זמן רב והכנסה של ערכים יהודיים וציוניים שיחנכו את הישראלים הצעירים למחויבות רבה יותר לחובותיהם הלאומיות.

יש גם תחושה שהשחיתות ברמה הציבורית סוף סוף מנוטרלת בצורה יעילה. אין הרבה חברות בעולם הדמוקרטי שבהן המשטרה ומוסדות החוק מתייחסים לנשיא ולראש ממשלה בצורה קפדנית יותר מאשר לאזרח הפשוט בכל הנוגע לאחריות ציבורית והתנהגות מוסרית. למרות שהמשפטים, שעלולים להמשך עוד זמן רב, יעוררו בנו בחילה, הם ישמשו גם כמשואה שתזכיר לפוליטיקאים שלא תהיה עוד סובלנות כלפי שחיתות בזירה הציבורית ושבעלי תפקידים יצטרכו לתת את הדין אפילו על עבירות קטנות.

אנחנו חייבים להזכיר לעצמנו שרוב הבעיות שלנו נגרמו בשל התפקוד הלקוי של המנהיגים שלנו. האופטימיות שלי לקראת השנה הבאה מבוססת על האמונה שכאשר העם היהודי מתאחד – וזה הכיוון אליו אנו מתקדמים – אנו יכולים להתגבר על הקשיים העומדים בפנינו וכך אכן נעשה. יש לקוות שמנהיגי מפלגת האופוזיציה, קדימה, יתגברו על המניעים האנוכיים שלהם אשר מנעו מהם להצטרף לממשלת נתניהו והם יכנסו לממשלה בקרוב, ובכך ייצרו ממשלת אחדות אמיתית, הדרושה נואשות בזמנים מאתגרים אלו.

עם תחילת שנת תש"ע יש לנו סיבות רבות להודות ולהתפלל שחלומותינו לשלום ולביטחון יתקרבו להתגשמות, אך אסור לנו לחיות באשליות ועלינו לזכור ששלום אמיתי בזמננו יוכל להתגשם רק כאשר שכנינו ישלימו עם חיים בשלום ושלווה לצידה של מדינה יהודית. עד שיום זה יגיע, עלינו להשאר חזקים ובעלי יכולת עמידה.

ראש השנה הוא זמן לחשבון נפש שלנו כעם. עלינו להזכיר לעצמנו כל הזמן שלמרות כל הבעיות העומדות בפנינו, אנו עדיין הדור המבורך ביותר של יהודים מזה 2000 שנה של גלות ורדיפה. עלינו להבטיח שילדינו ונכדינו מעריכים את ההתקדמות המופלאה שהשגנו כאומה שרק לפני 60 שנה סבלה מהזוועות הנוראיות מכל של רצח המוני, והפכה למדינה מודרנית ומתועשת המסוגלת להגן על עצמה.

בקיצור, יש לנו סיבות רבות להתגבר על מצב הרוח הקודר שלנו ולהודות לאל על ההתקדמות הלא-תיאמן שהשיגה המדינה היהודית מאז הקמתה. עלינו גם להזכיר לעצמנו כל הזמן שלמרות האתגרים האדירים שעוד צפויים לנו, אנו היום עם מחוזק, חוף מבטחים עבור יהודים המבקשים מקלט מדיכוי מכל קצווי העולם, ובעזרת ה' אנו אחראים לגורלנו. ישראל היא עדיין סיפור ההצלחה הגדול ביותר של המאה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann