איזי ליבלר

לעצור את הטירוף! ממשלת אחדות לאומית עכשיו

[1]

בימים אלו, אנו חווים סיוט גלובלי שעלול להסתיים במילוני מקרי מוות. אף אחד לא יכול היה להעריך מראש את היקף ההשפעה של וירוס הקורונה. תמונות טרגיות כמו אלו שראינו מאיטליה, שם חולים מעל גיל 60 אינם מצליחים לקבל סיוע רפואי בשל שירותי הרפואה המוגבלים, מתחילות להתגלות גם בספרד ובצרפת. ייתכן והן תהפוכנה לדפוס גלובלי. התמונות מצמררות כל אחד מאתנו, בזמן שאנחנו ממשיכים לנסות להבין את הסיוט ולמצוא דרכים לנווט בו.

בהקשר זה, מאמציהם של ראש הממשלה נתניהו ובכירי משרד הבריאות ראויים לכל שבח. בעוד שלמרבה הצער, אין זה סביר שישראל תצליח למנוע את התפשטות הווירוס, ממשלת נתניהו מובילה אף על פי כן את העולם המערבי בכפיית אמצעים נוקשים להאטת קצב ההתפשטות.

נתניהו הסביר בזהירות את חומרת המשבר לאומה, כשהוא נמנע מלייצר פאניקה ותוך מאמץ עילאי ליצירת האיזון האופטימלי בין שימור שירותים חיוניים לבין פרסום הנחיות להשגת ריחוק חברתי ובסופו של דבר, כפי הנראה, הטלת סגר מוחלט על המדינה. מבלי להפחית מעוצמת האסון האפשרי העומד להתרחש, הוא הנחיל ביטחון בקרב העם לפיו תחת הנהגתו הבוגרת, ממשלתנו תהיה מסוגלת לקבל החלטות קשות ולנווט את המשבר באופן הטוב ביותר. בסופו של דבר, ייתכן והתוצאה תהיה תלויה בעמידה האזרחית בכל ההנחיות והמגבלות.

לעת עתה, רוב הישראלים, ובהם אלו שהצביעו נגדו, חשים הקלה לנוכח הנהגתו של נתניהו. הם מצטמררים לחשוב מה היה קורה לו מנהיגי האופוזיציה חסרי הניסיון דוגמת גנץ, לפיד או יעלון היו מנהיגים את האומה ומקבלים החלטות של חיים ומוות בנוגע לניהול משבר הקורונה.

ניתן היה לצפות שאל מול משבר בריאות גלובלי חסר תקדים שכזה, הקמת ממשלת אחדות לאומית הייתה קמה כמובן מאליו. אך במדינה שבה נדמה ששנאת ביבי הוציאה חלק מהאנשים מדעתם וגרמה להם לאבד את חוש האחריות הלאומית שלהם – לא כך הדבר.

עכשיו, יותר מתמיד, ישנו צורך דחוף בהקמת ממשלת אחדות לאומית. בקרב האוכלוסייה, קיים קונצנזוס רחב באשר לחיוניות של מהלך שכזה, אז מדוע הפוליטיקאים שלנו אינם מצליחים להתאפס על עצמם? האם הם כל כך מנותקים מחומרת המצב שהם לא רואים את מה שכולם רואים?

קשה להאמין למראה עינינו כאשר אנו קוראים בעלי טור ב'הארץ' הקובעים ביהירות שביבי הוא איום חמור לאין שיעור מהקורונה. הם טוענים שעלינו קודם כל להיפטר מביבי, ורק לאחר מכן לרכז את מאמצינו במיגור הווירוס. האם הם איבדו את דעתם?

בהתנהלותם השערורייתית, מנהיגי כחול לבן ממשיכים להתפלש בפוליטיקה קטנונית ופרובוקטיבית בזמן שרוב הישראלים מבודדים בבתיהם. נתניהו הופיע במוצאי שבת במשדרי החדשות המרכזיים ופירט את מרכיבי הצעתו לממשלת אחדות לאומית. הוא הציע לכחול לבן ייצוג שוויוני בממשלה משותפת עם גוש הימין (וזאת למרות שהם מחזיקים ב-33 מנדטים אל מול 58 המנדטים של גוש הימין), ובנוסף הציע להם את תיקי הביטחון והחוץ החשובים והתחייב לפרוש מתפקיד ראש הממשלה לאחר 18 חודשים. זוהי הצעה נדיבה ביתר בהתחשב בתוצאות הבחירות.

רוב הישראלים חשו הקלה משמעותית בשומעם את נתניהו מתווה את ההצעה ומאשר שהתנאים להקמת ממשלת האחדות הלאומית נסגרו בעיקרם.

אך תוך מספר דקות, יאיר לפיד צייץ שביבי שקרן ושכחול לבן תמשיך במאמצים להדחתו בכנסת. משה (בוגי) יעלון הכריז בטלוויזיה שאין זה חשוב מה נתניהו יאמר או יציע – לא ניתן לסמוך עליו והוא מוכרח להתפטר.

מאז ומתמיד כיבדתי את יעלון והתייחסתי אליו כאיש ישר שהמדינה חשובה לו יותר מהכול. אך שנאתו המרה עיוורה את עיניו. בשיאו של משבר רחב היקף וחסר תקדים, הוא מבקש שהמנהיג היחיד שלו הניסיון הנדרש והיכולות להרגיע את העם יפרוש מתפקידו לטובת פוליטיקאי חסר ניסיון וללא כל מומחיות ממשלתית. האם הוא באמת מאמין שבני גנץ מסוגל להוביל את ישראל בזמן המשבר הזה? גם בהתעלם מכל הספקות שלנו לגבי גנץ עצמו, האם זה הזמן להחליף מנהיג שכבר הוכיח שהוא מוביל על שאר העולם בהתמודדות עם המשבר?

לבני גנץ הוצעה ההזדמנות להתמנות לראש ממשלה בעוד 18 חודשים, כאשר, יש לקוות, משבר הקורונה יהיה מאחורינו. כעת, על גנץ להפגין כישורי הנהגה אמתיים ולדחות את כל אלו שמפעילים עליו לחץ להוביל את המדינה לאסון ולסרב לממשלת אחדות, וזאת בשל שנאתם האובססיבית לנתניהו.

למען טובת המדינה, אנו דוחקים במנהיגי האופוזיציה להניח בצד את שנאתם ולהתרכז אך ורק ברווחתה של המדינה. אין אלטרנטיבה זולת הקמת ממשלת אחדות לאומית בזמן החירום הנוכחי. אלו המתנגדים לכך מסכנים את חיינו באופן הכי מילולי, וההיסטוריה לא תסלח להם.