איזי ליבלר

למתן את החמלה כלפי "פליטים" מוסלמים עם המציאות

British-American Flag English [1]

ברגישותי להתנהגות הנבזית של חלק גדול מהעולם ששלל מקלט מיהודי אירופה קודם לפריצת השואה, אני מגיב באופן אינסטינקטיבי בחמלה בכל פעם שאני שומע על מצוקתם של פליטים. אני רגיש לנושא הזה באופן אישי, בהיותי בר מזל שבתור תינוק ניתן לי מקלט באוסטרליה ממש קודם לפרוץ מלחמת העולם השנייה. רוב משפחתי בבלגיה נרצחה ע"י הנאצים במהלך השואה.

אך למרות זאת, אני נדהם ממה שאני מחשיב כתגובת בטן בלתי רציונאלית מצד רבנים, מנהיגים יהודיים וארגונים "יפי נפש" הקוראים באופן עיוור לממשלות לספוג בהמוניהם את ה"פליטים הסוריים" לכאורה, תוך שהם מתייחסים לשואה בזילות כאשר הם משווים אותם ליהודים באירופה הנאצית.

הסיבה המרכזית להוקעת הגישה הזו היא העובדה שרובם המוחלט של הפליטים מקורם במדינות מוסלמיות שאינן סוריה, כאשר מוערך ש-70 אחוזים מהם הם גברים בגיל צבא. על כן, ניכר שמרבית אוכלוסיית ה"פליטים" הזו אינה מורכבת ממשפחות מסורתיות המבקשות מפלט, אלא מגברים המבקשים קידום כלכלי. זאת ועוד, למעלה מ-95 אחוזים מה-"פליטים" הללו הם סונים, שאותם דאעש מתיימר לייצג ואשר, בשונה מיהודים במהלך השואה, אינם ניצבים בפני רצח עם.

מדינות אירופאיות מרכזיות שכבר מספקות מחסה למספר רב של פונדמנטליסטים מוסלמים קיצוניים יוחלשו עוד יותר ע"י ה"פליטים" החדשים. אלו, שיעים או סונים, חולקים כולם בוז משותף כלפי הדמוקרטיה, ערכי המערב והנצרות. מעל לכל, הם כולם אנטישמיים פתולוגיים. כמו כן, יהיה זה הזוי לדמיין שמהגרים אלו ייקלטו באופן אפקטיבי יותר מאשר קודמיהם, המבקשים להקים חברות מקבילות בתוך המדינה המארחת שלהם. בהיעדר סינון הולם, ה"פליטים" ימשיכו ללא ספק לכלול ג'יהאדיסטים, וזאת במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שדאעש מתרברב בכך שהוא החדיר אלפי לוחמים אל תוך גל ההגירה.

הם ירחיבו ויחזקו את המובלעות הקהילתיות המוסלמיות הגואות – 50 מיליון שכבר חיים באירופה – המבקשות לכפות את חוקי השריעה. ברנרד לואיס, חוקר האסלאם הנודע, חזה שכל עוד לא יינקטו צעדים דרסטיים לעקירת התנועה הזו, שיעורי הילודה הגבוהים בקרב אוכלוסיית המהגרים ישנו באופן בלתי הפיך את הדמוגרפיה הכוללת של האזור, ויביאו לרוב מוסלמי עד סוף המאה.

בהתעלם מהאיום הרחב לתרבות המערבית באירופה, יהיו אלו היהודים אשר יישאו בתחילה בעול השנאה האסלאמית הפונדמנטליסטית.

על כן, ישנה אירוניה מוחלטת בכך שבזמן שמוסדות ובתי ספר יהודיים באירופה נזקקים להגנה צבאית ורבים עוזבים את היבשת בשל האנטישמיות המחריפה, אנו מוצאים יהודים ברחבי העולם הניצבים בחזית קידום תנועת ההגירה המורכבת בעיקרה מהאלמנטים האנטישמיים המרים ביותר.

מדהימה עוד יותר היא הנטייה האוניברסלית כמעט מצד מנהיגים יהודיים להשמיע אנלוגיות בין מעמדם של הפליטים בני ימינו במזרח התיכון לבין יהודים בתקופת השואה.

הרב הבריטי הראשי לשעבר הלורד ג'ונתן סאקס היה מבין הראשונים להשמיע את האנלוגיה הזו, ואליו הצטרף שפע רב של מנהיגים יהודים אמריקנים וגלובליים וארגונים מגוונים כגון מוזיאון השואה בוושינגטון, הליגה נגד השמצה, הוועד היהודי אמריקני, וכן ארגונים רבניים רפורמים, קונסרבטיביים ואורתודוקסיים. כל אלו העבירו מסר אחד מרכזי. יהודים, יותר מכל קבוצה אחרת, חייבים לתמוך בכניסת פליטים בשל הכאב שסבלו היהודים כאשר אנטישמים מנעו מהם מקלט מפני הנאצים.

אחד מהציטוטים המחרידים ביותר שנשמעו לאחרונה מקורו ברב הבריטי הראשי אפרים מירוויס, מנהיג יהודי מסור ומכובד ביותר. ע"פ ה'לונדון ג'ואיש קרוניקל', הרב מירוויס ועוד ארבעה רבנים מארגון ק"ק כנסת ישראל (United Synagogue) ביקרו במחנה פליטים סמוך לגבול המקדוני. הרב הראשי ועמיתיו הוזהרו שלא להתסיס את העוינות השלטת נגד יהודים בקרב דיירי המחנה ו"להצניע" את לבושם עם כניסתם למחנה ע"י חבישת כובעי בייסבול במטרה להסתיר את הכיפות שלהם. ואולם, הרב מירוויס היה כפי הנראה כה נרגש למראה מצוקת האסירים עד שהוא חש מחויבות לערוך השוואות ל"למה שאנו כיהודים ראינו בעבר… אני חושב על בונקרים באושוויץ, שם הסוף היה שונה מאוד". למרבה האירוניה, סגנית ראש הממשלה של שוודיה, אוסה רומסון, התנצלה לאחר שהשמיעה אמירה דומה, והצהירה ש"הייתה זו טעות לעשות את ההשוואה עם אושוויץ".

בעוד שהושטת יד ומתן סיוע למשפחות פליטים הנתונות במצוקה הם דבר ראוי לשבח, השמעת השוואות שכאלו בין ה"פליטים" הללו לבין יהודים שניצבו מול רצח עם נאצי היא מגונה ומייצרת זילות של השואה.

יהודים שהשיגו מקלט מפני הנאצים השתלבו בתוך הקהילות המארחות שלהם ומעולם לא ניסו לכפות את ערכיהם היהודיים – בניגוד חריף למתיחויות שנוצרו באירופה במהלך העשורים האחרונים ע"י מהגרים אסלאמיים שביקשו לכפות את חוקי השריעה על החברה המארחת שלהם.

למעשה, הפליטים היהודיים ומהגרים מהרדיפה הנאצית היו כולם סנגורים מסורים במיוחד למען חיזוק הדמוקרטיה, והרימו תרומות משמעותיות להעשרה הכלכלית והתרבותית של המדינות שסיפקו להם מקלט.

כמו כן, לא ניתן להצביע על דוגמה יחידה של יהודי בן הדור השני אשר נהפך לטרוריסט בהשפעתם של רבנים קיצוניים, כפי שהיה המקרה בקרב מוסלמים רבים בני הדור השני שעברו במדינות אירופאיות שטיפת מוח לכדי הפיכה לג'יהדיסטים ע"י מוללות קיצוניים. הרעיון של יהודים הלוקחים חלק בפעילות טרור במדינות המערב הוא דבר שאינו ניתן להעלות על הדעת.

אלו אכן בעיות קשות ואין כל פתרון קל להן. אך לאפשר לחמלה להכתיב מדיניות מבלי להתייחס להשלכות ארוכות הטווח מהווה חוסר אחריות ומתכון לאסון.

המציאות היא שהערכים הדמוקרטיים המערביים נמצאים תחת איום, ובעוד שהרב תרבותיות מהווה קונספט אידילי, היא יכולה להיות מופעלת רק בסביבה בה כל הצדדים מוכנים לקבל חברה פתוחה. למרבה הצער, המצב הוא שרדיקלים מוסלמים בדמוקרטיות מערביות צוברים כוח רב יותר והופכים אגרסיביים באופן הולך וגובר כלפי החברות המארחות שלהם. בעוד שישנה הבחנה אמתית בין מוסלמים מתונים ורדיקליים, כל העדויות מצביעות על כך שהתעצמותם של אלמנטים אנטי דמוקרטיים וג'יהאדיסטיים חזקים וגואים השולטים בכל קהילה מוסלמית גולה, מחלקת באופן מהיר את החברות הרב תרבותיות לפלגים הלוחמים ביניהם.

בכדי לעקור את ההגירה ההמונית של מיליוני מוסלמים לאירופה, יש לרכז מאמץ אינטנסיבי בייצוב אזור המזרח התיכון, להביא לסופה של מלחמת האזרחים בסוריה ולהביס את דאעש. בהקשר זה, יש לציין שאת הברבריות השולטת כיום באזור ניתן לייחס למאמציו הכושלים של נשיא ארה"ב ברק אובמה לרצות את האיראנים ולגישת בניית הגשרים שלו עם מדינות עוינות על חשבונם של בני בריתו. נקודת המפנה הייתה ביטול המחויבות שלו לפעול נגד הסורים לאחר שבשאר אסד הפעיל נשק כימי נגד בני עמו.

שערורייה נוספת היא העובדה שהליגה הערבית והארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בן 57 המדינות פונים לקהילה הבינלאומית הלא-מוסלמית בכדי ליישב בעיות שנוצרו ע"י הקיצוניות האסלמיסטית שמקורה בשורותיהם. סרבנותם העיקשת של מדינות הנפט הערביות העשירות לקלוט לתוכן ולו מספר מינימלי של בני עמם היא מגונה. לסעודיה ישנם אפילו 100,000 אוהלים ממוזגים ריקים מאדם היכולים להכיל 3 מיליון פליטים. למרבה הפלא, הם מבקשים להצדיק את הימנעותם מן הטעם שאנשים שכאלו ייצרו אי סדר ומהווים סיכון ביטחוני.

העולם המערבי מוכרח להתגבר על האתגרים הללו, ולא, האלמנטים המרושעים האלו יהרסו את החופש שלנו ואת אורח חיינו. כיהודים, למרות רגש החמלה המתעורר למראה תמונות מצמררות של סבל הנחווה ע"י אלו המבקשים למצוא חיים טובים ומשגשגים יותר במדינות מערביות, אסור לנו לתת לרגשותינו לשלוט עלינו או להיות מפוחדים מהאשמה באסלאמופוביה. בעולם האכזרי שבו אנו חיים, אסור לנו בשום אופן לאפשר לחמלה שלנו להיות מנוצלת ולספק כוח לאלו המבקשים להרוס את החירויות הדמוקרטיות שלנו, דבר שעלול להוביל לבסוף למותנו ולחורבננו.

עלינו לשקול באופן רציונלי את ההשלכות ארוכות הטווח של פעולותינו ובמקום לתמוך באופן עיוור בתהפוכות הנודדות הללו, להצטרף לקריאות לקבל נוצרים ויזידים כפליטים במדינות המערביות. שלא כמו הסונים, קבוצות אלו אכן ניצבות מול השמדה רצחנית מצד דאעש. בשונה מטענתו הכוזבת של הנשיא אובמה, זוהי לא התנהגות מפלה. לבקש ליישם מדיניות הומניטרית שנועדה לספק מקלט למיעוטים מאוימים מהווה פעולה רציונאלית.

מעל לכל, עלינו להימנע מיצירת סיטואציה שבה, בהיעדר בידוק הולם, יונחו היסודות שיאפשרו לג'יהאדיסטים להשיג את מטרותיהם באופן דמוגרפי ולטרוף את היד שמאכילה אותם.