ציפי לבני בוגדת בשבועתה האלקטורלית לקדם את האינטרס הלאומי מעל לכל אמביציה אישית. גרוע מכך, היא מבססת את האסטרטגיה שלה על האמונה כי תחת לחץ האירועים, ממשלת נתניהו הצרה תתמוטט בקרוב. זה שקול לרצון לראות את כל בתינו מתמוטטים רק כדי לקדם את טובתה האישית האנוכית. היום, בעיצומו של מצב חירום לאומי של ממש, לבני מפגינה בוז חסר בושה כלפי בוחריה, שרובם רוצים בכל מאודם ממשלת אחדות לאומית רחבה. היא גם מנעה מאיתנו את ההזדמנות לבצע רפורמות הדרושות באופן נואש במערכת הבחירות ולקדם חקיקה שתביא את הקץ לשליטה החרדית האקסקלוסיבית בנושאי נישואין וגיור. בנוסף לכך, היא אפשרה למפלגות קטנות וחד-מימדיות להמשיך ולמנף את האינטרסים הצרים שלהן על חשבון הציבור. לבני ודאי חושבת אותנו לטיפשים כאשר היא בצביעותה טוענת שהצטרפות לממשלת נתניהו תהווה פשרה ל"עקרונות הפוליטיים" שלה. אנו מודעים לכך שלא הייתה לה שום בעיה לקבל כמעט את כל דרישותיו של ליברמן כאשר התחננה בפניו שיתמוך בה. המציאות היא שמפלגתה נשלטת באופן מכריע לא על ידי אידיאולוגים, אלא על ידי אנשים פרגמטיים, וכן – גם אופורטוניסטיים, שרק למעטים מהם תהיינה דילמות מוסריות בשאלה האם להצטרף לממשלה בראשות נתניהו.

למען העם נתניהו חייב להצליח

Print This Post

Netanyahu

Can Bibi do it?

ציפי לבני בוגדת בשבועתה האלקטורלית לקדם את האינטרס הלאומי מעל לכל אמביציה אישית. גרוע מכך, היא מבססת את האסטרטגיה שלה על האמונה כי תחת לחץ האירועים, ממשלת נתניהו הצרה תתמוטט בקרוב. זה שקול לרצון לראות את כל בתינו מתמוטטים רק כדי לקדם את טובתה האישית האנוכית.

היום, בעיצומו של מצב חירום לאומי של ממש, לבני מפגינה בוז חסר בושה כלפי בוחריה, שרובם רוצים בכל מאודם ממשלת אחדות לאומית רחבה. היא גם מנעה מאיתנו את ההזדמנות לבצע רפורמות הדרושות באופן נואש במערכת הבחירות ולקדם חקיקה שתביא את הקץ לשליטה החרדית האקסקלוסיבית בנושאי נישואין וגיור. בנוסף לכך, היא אפשרה למפלגות קטנות וחד-מימדיות להמשיך ולמנף את האינטרסים הצרים שלהן על חשבון הציבור.

לבני ודאי חושבת אותנו לטיפשים כאשר היא בצביעותה טוענת שהצטרפות לממשלת נתניהו תהווה פשרה ל"עקרונות הפוליטיים" שלה. אנו מודעים לכך שלא הייתה לה שום בעיה לקבל כמעט את כל דרישותיו של ליברמן כאשר התחננה בפניו שיתמוך בה. המציאות היא שמפלגתה נשלטת באופן מכריע לא על ידי אידיאולוגים, אלא על ידי אנשים פרגמטיים, וכן – גם אופורטוניסטיים, שרק למעטים מהם תהיינה דילמות מוסריות בשאלה האם להצטרף לממשלה בראשות נתניהו.

לבני גם מאשימה שהמכשול העיקרי העומד בפני כניסתה לממשלה הוא שנתניהו מסרב לשנן את המנטרה 'שתי מדינות לשני עמים'. עם זאת, נתניהו הביע פעם אחר פעם את כוונתו להמשיך את המשא ומתן וחזר על העדפתו שלא לשלוט על פלסטינים. יתרה מזאת, בתור שרת חוץ, היו ללבני שנים של משא ומתן כדי לאמץ תוכנית של שתי מדינות. לא זאת בלבד שהיא נכשלה, אלא שעד עצם היום הזה אנו עדיין שרויים באפילה בנוגע לויתורים שהציעה לאבו-מאזן בדלתיים סגורות.

כל שאנו יודעים הוא שכמו החמאס, הפתח מסרב גם הוא בעיקשות להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, ממשיך להתעקש על זכות השיבה לפליטים ערביים ודורש שניסוג לקווי 67' הבלתי ניתנים להגנה. ברור כעת לגמרי גם כי זה רק עניין של זמן עד שהפתח ייבלע בתוך החמאס. האם איזשהו פוליטיקאי ישראלי אחראי יוכל לאמץ את הרעיון להקים מדינת טרור שכזו?

בעיצומה של התסבוכת הזו, יש לנו ממשל אמריקני חדש הנחוש להפגין התקדמות ו"להושיט יד" דיפלומטית למדינות מרושעות כמו סוריה ואיראן. איראן גרעינית מהווה ללא ספק איום קיומי קריטי עלינו, ונתניהו מודע לחלוטין לכך כאשר הוא פונה לאחדות למול האיום הגדול ביותר שעמד בפני ישראל מאז 1948. האם זה הזמן לסרב להשתתף בממשלת אחדות לאומית? אני צופה שבמוקדם או במאוחר, אם קדימה לא תשנה את דעתה, המפלגה תתפצל וחלק מחבריה המובילים יערקו וינסו להצטרף לממשלה.

נתניהו, שהושמץ שוב ושוב בתור אופורטוניסט, ראוי לציון על הפגנת המנהיגות, על ההתנהלות כמדינאי ועל קידום האינטרס הלאומי. למרבה הצער, הוא יחויב כעת להקים ממשלה צרה שתהיה תלויה בתמיכתה של ישראל ביתנו, החרדים ומפלגות ימין קטנות. זה ממש לא אידיאלי, אך אין שום אלטרנטיבה.

נביאי הזעם טוענים בשצף-קצף שהממשלה הזו לא תאריך ימים. הם אומרים שנוכחותו של אביגדור ליברמן ה'קיצוני' וה'גזען', תפגע בכל סיכוי ליחסים של ממש עם ממשל אובמה אפילו לפני שתצא לדרך. ישנם גם חששות לגיטימיים שההטבות הכלכליות שתסחט שס עבור הציבור שלה תהיינה בעלות השפעה הרסנית על הכלכלה הרעועה גם כך.

אולי יהיו שיאשימו אותי בחשיבה המבוססת על הרהורי-לב (Wishful Thinking) אבל אני לא מאמין שנבואות הזעם האלה יתגשמו. יהיו אמנם מתחים וקונפליקטים כמובן, בסבירות גבוהה יותר ביחס לעניינים פנימיים מאשר לחיצוניים. אבל אני מאמין שהמפלגות שיהיו חלק מממשלת נתניהו תהיינה גמישות מספיק כדי להתפשר ולהתגבר על המחלוקות ביניהן כדי להתמקד במטרות העיקריות. יש לכך תקדים: ממשלת רבין, גם עם רוב בכנסת של קול אחד בלבד, הצליחה לכפות את הסכמי אוסלו על אומה שסועה ומפולגת.

הסימנים הראשוניים מצביעים על כך שהמפלגות הפוליטיות כבר החלו להתאים את עצמן. למרות ההשמצות המטורפות על אביגדור ליברמן, ההצהרות שהוא משמיע מאז הבחירות מצביעות על כך שהפוליטיקאי הקשוח אך הכשרוני ובעל חכמת הרחוב יתברר כפרגמטיסט בתפקידו ויתגבר על התדמית השלילית שלו.

אני גם מאמין שמפלגות הימין הקטנות והמפלגות החרדיות שירכיבו את הממשלה הזו ילמדו את הלקח מניסיון העבר, שאם ינהגו בחוסר אחריות או לא יצליחו להכיל את החמדנות שלהם, הם יפילו שוב את הממשלה ויבטלו את הניצחון האלקטורלי שהשיג המחנה הלאומי.

ברגע שירכיב ממשלה, נתניהו חייב לנסות להתגבר על שלושת האתגרים העקרוניים הניצבים כרגע מול האומה. אם יצליח, הוא ישיג פופולאריות רחבה.

האתגר הראשון הוא להשיג הרתעה אמיתית מחודשת, כדי להביא לסוף את התקפות הטילים בדרום, להכיל את הטרור וליצור אווירה של ביטחון עבור העם. זה יהיה האתגר המיידי ביותר של הממשלה והוא יקבע את הטון לעתיד.

האתגר השני יהיה למזער את השפעת ההדף מהמשבר הכלכלי העולמי, שרק עתה החל להכות במדינה.

האתגר השלישי יהיה לפתח מערכת יחסים טובה עם ממשל אובמה. המטרה העיקרית שלו צריכה להיות לנסות ולהשיג קונצנזוס לגבי אסטרטגיות שיאומצו כדי להתמודד עם האיום הגרעיני האיראני. כדי לשמר תמיכה אמריקנית, נתניהו יהיה חייב להלך על החבל הדק שבין שיתוף פעולה הרמוני עם האמריקנים לבין היכולת להיות חזק מספיק כדי להתנגד לדרישות שעשויות לפגוע בביטחון שלנו לטווח הארוך.

נתניהו חייב להדגיש שאם יקום מנהיג פלסטיני שיתמוך בשלום באמת ובתמים ויוכל לשלוט בטרור, ישראל במקרה כזה תאמץ שלטון עצמי לפלסטינים.

בזירה הזו, החוליה הניצית בממשלת נתניהו תצטרך להפגין ריסון. באורח בלתי נמנע הם ייאלצו להתעמת עם מצבים שאינם לרוחם. במקרים כאלה, הם חייבים לקבל את המציאות שבה הפוליטיקה היא "אומנות האפשרי", לסגל את עצמם להיות גמישים ולא להטיל וטו על כל ויתור שהם לא אוהבים. הם יצטרכו ללמוד מהמנהיג הבולשביקי לנין, שלעתים יהיה זה נכון מבחינה טקטית לקחת צעד אחד לאחור כדי ללכת שני צעדים קדימה. הם חייבים להימנע מלחזור על הקטסטרופה שקודמיהם המיטו על עצמם ועל האומה, שכאשר לא השיגו את כל דרישותיהם, הם הפילו את הממשלה ובכך סללו את הדרך להסכמי אוסלו ההרסניים.

אם חרף הממשלה הצרה יצליח נתניהו להתגבר על האתגרים הללו, הוא ימצב את עצמו כאחד מהמנהיגים הדגולים של האומה. כדי להשיג זאת, יידרשו לו מיומנות, נחישות והשגחה עליונה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann