השבוע ייפתח הכנס הגדול הראשון של ארגון ג'יי סטריט, שבו הם טוענים שעומדים להשתתף 160 חברי קונגרס ומספר פוליטיקאים ישראלים. למרות שהוקם רק לפני 18 חודשים, ג'יי סטריט כבר מתגאה בתקציב של 3 מיליון דולר, אשר למרות שהוא זעיר בהשוואה ל-70 מיליון דולר של איפא"ק, הוא עדיין מרשים. הם גם מקבלים כיסוי מורחב מטעם התקשורת הליברלית, ובמיוחד מהניו-יורק טיימס. היהודים האמריקנים מתגאים בכך שהם קהילה פתוחה ופלורליסטית. אז למה לעשות עניין מארגון כזה, גם אם הוא מעורב בפעילויות שעלולות לפגוע באנשים מסוימים? מלבד זאת, נידוי של קבוצת שוליים כזאת יוביל להאשמות בניסיון לפגיעה בחופש הביטוי ויהפוך אותם לקדושים מעונים.

למה לעשות עניין מג'יי סטריט

Print This Post

J Street

Why make a fuss about J Street?

השבוע ייפתח הכנס הגדול הראשון של ארגון ג'יי סטריט, שבו הם טוענים שעומדים להשתתף 160 חברי קונגרס ומספר פוליטיקאים ישראלים. למרות שהוקם רק לפני 18 חודשים, ג'יי סטריט כבר מתגאה בתקציב של 3 מיליון דולר, אשר למרות שהוא זעיר בהשוואה ל-70 מיליון דולר של איפא"ק, הוא עדיין מרשים. הם גם מקבלים כיסוי מורחב מטעם התקשורת הליברלית, ובמיוחד מהניו-יורק טיימס.

היהודים האמריקנים מתגאים בכך שהם קהילה פתוחה ופלורליסטית. אז למה לעשות עניין מארגון כזה, גם אם הוא מעורב בפעילויות שעלולות לפגוע באנשים מסוימים? מלבד זאת, נידוי של קבוצת שוליים כזאת יוביל להאשמות בניסיון לפגיעה בחופש הביטוי ויהפוך אותם לקדושים מעונים.

עם זאת, העובדה היא שאף אחד לא מנסה לשלול מג'יי סטריט או קבוצות אחרות העוינות לישראל את חופש הביטוי. השאלה היא האם לאפשר לארגונים כאלו לנצל את הקהילה היהודית כבסיס לקמפיינים נגד המדינה היהודית בשעה שהם מציגים את עצמם כיהודים השייכים למיינסטרים.

רוב היהודים מסכימים שקו אדום עובר בין ביקורת לגיטימית על ישראל לבין קמפיינים מאורגנים במטרה ללחוץ על ממשלת ארצות הברית או ממשלות אחרות לכפות על הממשלה הדמוקרטית הנבחרת של ישראל לבצע ויתורים שעלולים לסכן את חייהם של אזרחיה.

ג'יי סטריט חצה את הקו האדום הזה, למרות שהם מדקלמים כל הזמן את המנטרה שהם "פרו-ישראלים" ומתעקשים שלמרות שהם "לא מסכימים עם חלק מקווי המדיניות של ממשלת ישראל, השורה התחתונה היא שאנחנו תמיד תומכים במדינת ישראל ובעתידה כדמוקרטיה". או, כפי שאמר המנכ"ל, ג'רמי בן-עמי, "אנחנו מנסים להגדיר מה המשמעות של להיות פרו-ישראלי… לא חייבים לאמץ את הקו של המפלגות".

למרות זאת, יש להם את החוצפה לנהל קמפיינים גלויים נגד ישראל בטענה שהם מבינים טוב יותר מה טוב עבור הישראלים. הם משווים את עצמם בצורה מגונה להורים שחייבים להפגין "אהבה קשוחה" כלפי הילדים שלהם אם הם מכורים לסמים. אין זה מוסרי שיהודים החיים באמריקה ינסו לשכנע את הממשלה שלהם להפעיל לחץ על הישראלים, בניגוד לרצונם, לנקוט צעדים שעלולות להיות להם השלכות של חיים ומוות.

למעשה, דעותיו של ג'יי סטריט קיצוניות אפילו יותר מאלו של מקבילותיו הקיצוניות בישראל. בזמן המבצע נגד חמאס, שזכה לתמיכת כל המפלגות היהודיות בכנסת, ג'יי סטריט טען ש"ההסלמה בעזה אינה מועילה ואינה פרופורציונאלית". הם גם רמזו על השוואה מוסרית בין מדיניות ישראל וזו של חמאס והצהירו שהם מתקשים "לקבוע מי צודק ומי טועה ולבחור צד". הרב אריק יופה, ראש התנועה היהודית הרפורמית בארצות הברית (שמסיבה לא מובנת ישתתף כעת בכנס של ג'יי סטריט) תיאר אז את עמדותיו של ג'יי סטריט כ"מדאיגות ביותר, שגויות מוסרית, חסרות כל קשר לרגש היהודי ונאיביות בצורה מחרידה".

ג'יי סטריט גם "מתנגד להפעלת כוח על ידי ישראל או ארצות הברית" נגד איראן, ואפילו פנה לקונגרס במטרה לבלום החלטה בתמיכת שתי המפלגות הקוראת להטלת סנקציות חריפות יותר. הוא גם קורא לישראל ולארצות הברית לנהל משא ומתן עם חמאס. למרות שהנשיא אובמה עשה זאת, יו"ר ג'יי סטריט, בן-עמי, סירב לתמוך בהיותה של ישראל "מדינה יהודית" והתייחס אליה כ"בית יהודי דמוקרטי במדינת ישראל".

ג'יי סטריט גם מעלה את סוגיית הנאמנות הכפולה, שמספר אנטישמים הקימו לתחייה לאחרונה. בן-עמי הביע דאגה לגבי "ההשפעה של מדיניות ישראל על האינטרסים שלנו כאמריקנים וכיהודים", וטען שהמשך התמיכה "העיוורת" בישראל תוביל לתחושת זרות מצד הציבור האמריקני שיגיע למסקנה שהיהודים חשים נאמנות רבה יותר כלפי ישראל מאשר כלפי אמריקה. ג'יי סטריט השמיע טענות דומות כאשר הגן על החלטתו הראשונה של הנשיא אובמה לבחור בצ'אס פרימן, האנטי-ישראלי הקיצוני והשגריר לשעבר בסעודיה, לראש המועצה הלאומית למודיעין. אין זה מקרה שסטיבן וולט, מחבר הספר האנטי-ישראלי הארסי, "הלובי הישראלי ומדיניות החוץ", בירך בפומבי על הקמת ג'יי סטריט והגדיר זאת כ"חדשות טובות".

סימן מבשר רע נוסף שצריך לגרום לדאגה הוא הגילוי לאחרונה כי גורמים ערביים, ואפילו פרו-איראניים מממנים את ג'יי סטריט. ז'נבייב לינץ', אחד התורמים וחבר בועדת הכספים של הארגון, היה חבר במועצה הלאומית האיראנית האמריקנית, הלובי הלא רשמי של ממשלת איראן. יהודית בארנט, פעילה רשמית למען סעודיה לשעבר, היא אחת התורמים של ג'יי סטריט וחברה במועצה המייעצת של הארגון. ננסי דאטון, שעד 2008 היתה עורכת הדין של שגרירות סעודיה, תורמת לועדות הפעילות הפוליטית של ג'יי סטריט, אשר מממנות מועמדים אנטי-ישראלים לקונגרס.

לסיכום, ג'יי סטריט ביסס לעצמו מוניטין עקבי של עוינות לישראל. אנו עדיין ממתינים לראות אותו מפרסם אפילו הצהרה אחת המגבה את ישראל בנושא מהותי כלשהו. הם מנהלים קמפיינים אינטנסיביים על מנת ללחוץ על ממשלת ארצות הברית להיות "קשוחה" ולכפות על ישראל לבצע ויתורים חד צדדיים. הם תומכים כלכלית בבחירתם של חברי קונגרס אנטי-ישראלים ומוציאים מהבקבוק את שד הנאמנות הכפולה. הם משמיצים בעקביות ארגונים יהודיים מרכזיים ומציגים אותם כקיצוניים. הם מקבלים תמיכה כספית ועידוד מערבים ומאויבי ישראל. הטענה שארגון שכזה הוא "פרו-ישראלי" היא מגוחכת.

ישראל נמצאת כיום בשלב קריטי ביחסיה עם ארצות הברית. הלחצים על המדינה היהודית אינם מסתכמים רק בקריאה להקפיא את הבניה בהתנחלויות. בעקבות דוח גולדסטון הארסי ישראלים המטיילים בחו"ל עומדים היום בסכנה של העמדה לדין. ישראל ניצבת גם מול האתגר של הגדרת גבולות בני הגנה והסכנה של איראן גרעינית. באתגרים קיומיים אלו ואחרים ישראל תלויה רבות בתמיכת ארצות הברית, שאותה מנסה ג'יי סטריט לערער.

אין ספק שארגון יהודי שמטרתו העיקרית היא לשכנע את ארצות הברית לפעול בקשיחות נגד ישראל מעורר את זעמם של הרוב המוחלט של היהודים הנאמנים. התמיכה המוגבלת בג'יי סטריט מגיעה בעיקר מאלו שאינם מעורבים בחיים היהודיים. בן-עמי אפילו אמר לניו-יורק טיימס שעיקר החברים בארגון הם צעירים הנשואים בנישואי תערובת ומשתתפים ב"סדרים בודהיסטיים". זה מסביר בודאי מדוע ג'יי סטריט היה מסוגלת לתמוך בהעלאת המחזה "שבעה ילדים יהודים", שהוא עלילת דם אנטישמית מודרנית.

אף אחד לא מנסה לשלול מתוקפי ישראל את חופש הביטוי, אבל צריך ליידע את הציבור שג'יי סטריט מייצג קבוצה שולית של יהודים לא נאמנים. את היומרות שלהם לתמוך בשלום ניתן להשוות לקמפיינים הקוראים לשלום שהובילו היהודים הקומוניסטים, אשר רק קידמו את האינטרסים של "אימפריית הרשע". כמו קודמיהם הקומוניסטים, יש לחשוף את העובדה שג'יי סטריט הם עויינים לישראל ולנדות אותם מהקהילה היהודית. אם האמריקנים יבינו זאת, תנוטרל יכולתו של ג'יי סטריט לחתור תחת קיומה של ישראל.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann