ליברמן אינו טיפש כלל, ולזכותו נזקפת העובדה כי במקרים רבים הוא הפגין כישרון רב ביכולת שלו לפרוט על נימי נפשם של רבים מהישראלים המשתייכים למחנה הנצי. אופן ההתנהלות האגרסיבי שלו, ונטייתו להתעלם מנימוסים ועידון דיפלומטיים מלהיבה את אלו הרואים בהתנהגותו ניגוד מבורך למוסכמות בנוגע להתנהגות הדיפלומטית המצופה ממי שנושא בתפקיד שר החוץ. מלבד זאת הרבה ישראלים מדוכאים ומלאים בכעס על מנהיגיהם שלטעמם נוקטים בקו הגנתי ופחדני מדי בתגובה להאשמות שווא זניחות מצד מדינות פושעות הידועות לשמצה בהתנהגות שלהן. אין צורך לציין כי ליברמן מעריך שההתפרצויות האגרסיביות שלו יביאו לתמיכה אלקטוראלית במפלגתו- במיוחד מצד מצביעי הליכוד המאוכזבים מכך שראש ממשלתם אימץ עמדה הנמצאת במרכז המפה הפוליטית ולעתים קרובות מנסה להתיפייף יותר מדי בהצהרותיו הדיפלומטיות.

ליברמן ותוהו ובהו שלטוני

Print This Post

Lieberman at the UN

Lieberman and chaotic government

ליברמן אינו טיפש כלל, ולזכותו נזקפת העובדה כי במקרים רבים הוא הפגין כישרון רב ביכולת שלו לפרוט על נימי נפשם של רבים מהישראלים המשתייכים למחנה הנצי. אופן ההתנהלות האגרסיבי שלו, ונטייתו להתעלם מנימוסים ועידון דיפלומטיים מלהיבה את אלו הרואים בהתנהגותו ניגוד מבורך למוסכמות בנוגע להתנהגות הדיפלומטית המצופה ממי שנושא בתפקיד שר החוץ.

 מלבד זאת הרבה ישראלים מדוכאים ומלאים בכעס על מנהיגיהם שלטעמם נוקטים בקו הגנתי ופחדני מדי בתגובה להאשמות שווא זניחות מצד מדינות פושעות הידועות לשמצה בהתנהגות שלהן.

אין צורך לציין כי ליברמן מעריך שההתפרצויות האגרסיביות שלו יביאו לתמיכה אלקטוראלית במפלגתו- במיוחד מצד מצביעי הליכוד המאוכזבים מכך שראש ממשלתם אימץ עמדה הנמצאת במרכז המפה הפוליטית ולעתים קרובות מנסה להתיפייף יותר מדי בהצהרותיו הדיפלומטיות.

התסבוכת עם טורקיה הייתה הזדמנות אידיאלית לליברמן לתת במה לעמדותיו הפופוליסטיות. בעוד שאנו מבינים את הצורך שלא להחריף את המשבר ביחסים עם טורקיה, רובנו כבר מזמן הגענו למסקנה שטורקיה תחת שלטונו של ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן היא למעשה מקרה אבוד.

הקרע ביחסינו עם טורקיה אינו תולדה של מעשינו ופעולותינו. סביר להניח שהיה זה בעיקר תוצר לוואי של ההבנה ההולכת והמתחזקת של ארדואן שכניסתה של טורקיה לאיחוד האירופאי לעולם לא תצלח. בתור איסלאמיסט הוא החליט באופן מחושב להתקרב למחנה האיסלאמי הרדיקלי הכולל בתוכו את איראן. הוא גם גילה ששימוש בקלף האנטישמי מביא לעליה בתמיכה בו, במיוחד בקרב טורקים באזור הכפרי.

תסכול רב ואפילו כעס התעוררו בעקבות שמועות שהתרוצצו בתקשורות על פיהן בעקבות לחץ מצד ארה"ב ראש הממשלה שקל להתנצל בפני טורקיה ולפצות את משפחותיהם של הטרוריסטים שנהרגו על סיפון ה"מאווי-מרמרה". הייתה לרבים הרגשה שאם כבר דנים בהתנצלויות, יש להתנצל בפני החיילים שנשלחו להתמודד עם טרוריסטים אלימים כשהם חמושים ברובי צבע.

רבים מאיתנו מאמינים כי בהתרפסות בפני ארדואן, לא רק שאנו מסכנים את הכבוד הלאומי שלנו, אנו גם מאפשרים לו להדגים כי שיתוף הפעולה שלו עם חמאס והחיזבאללה משתלם. כתוצאה מכך יחלשו עוד יותר הטורקים המתונים שעדיין מתנגדים לשינוים הפוליטיים הדרמטיים המתרחשים במדינתם בעקבות בחירתו של ראש ממשלה איסלאמיסט. הדבר גם יביא לעליה בתמיכה בארדואן בבחירות המתקרבות. מתן פיצויים היה מהווה תקדים בעקבותיו יתכן וחיילי צה"ל היו עומדים מול סנקציות משפטיות בינלאומיות בעתיד.

ליברמן תיאר את הדרישות מצד ארדואן ושר החוץ הטורקי, אחמט דאותולו כ"חוצפה" וכינה אותם שקרנים. הוא אמר ש "מי שצריך להתנצל זה ממשלת טורקיה על תמיכה בטרור, ב-IHH, בחמאס ובחיזבאללה ואם כבר – אנחנו מצפים להתנצלות מאנקרה ולא להפך".

הטפת מוסר מהטורקים הינה דבר משונה למדי לנוכח יחסם בעבר כלפי הארמנים ויחסם כלפי הכורדים כיום. כפרשן אני מזדהה עם תחושותיו של ליברמן. במיוחד כיוון שההתבטאויות האחרונות של הרשויות הטורקיות נעשו יום אחרי הפגנה שאושרה על ידי הממשלה הטורקית בה יותר מ- 10,000 איש קידמו את פניה של האוניה עליה פשטה השייטת הישראלית בכרזות עליהן נכתב "מוות לישראל ו"נלחם עד שנשתלט על ירושלים". יום קודם לכן, בדמשק, אנשי הספינה זכו לקבלת פנים לבבית ממנהיג החמאס, חאלד משעל.

עם זאת, נשאלת השאלה האם מותר לשר חוץ להעיר הערות פוגעניות באופן פרטי כשהמדיניות הממשלתית, אם בצדק או שלא בצדק, היא להתעלם מההערות הפרובוקטיביות של דוברים טורקים. העובדה שליברמן ניסה להכחיש שהוא מדבר בשם ראש הממשלה הינה מקוממת. טענה כזו גורמת לממשלתנו להראות כמו קבוצת כדורגל לא ממושמעת.

"יוזמות פרטיות" כגון אלו מצד שרים מכניסות אלמנט של תוהו ובוהו לתוך הממשלה. כשהן מערבות את שר החוץ הן יכולות להוביל רק לאנרכיה. לבטח זהו יום עצוב לישראל כאשר משרד ראש הממשלה נאלץ להצהיר כי שר החוץ אמר את מה שאמר על סמך דעתו הפרטית.

ממשלתנו מחויבת לדבר בקול אחד ועליה להציג חזית מאוחדת. דבר זה נוגע במיוחד למצבנו היום כשאנו ניצבים בפני כל כך הרבה עוינות מרושעת מכל רחבי העולם ונסמכים על תמיכתו של ממשל אמריקני בעייתי.

אם לליברמן יש דעות המנוגדות לחלוטין למדיניות הממשלה, עליו להשמיע אותן בתוך הקבינט. אם לא יצליח לזכות בתמיכתם של חברי הקבינט יש לו ברירה: או שינצור את לשונו, או שיפרוש ויקרא לציבור לתמוך בו.

כששרים מתפרצים כך באופן ציבורי, אפילו אם יש הגיון בדבריהם, הם מערערים על סמכותה של הממשלה. הם גם נותנים תוקף נוסף לטענה שממשלת נתניהו מורכבת מסיעות לא יציבות ואינה מסוגלת לבצע מדיניות כלשהי.

אם נתניהו לא יצליח להניא את שריו מלהתפרץ בצורה לא דיפלומטית כדי לשאת חן בעיני ציבור מצביעיהם , אין ספק שהממשלה תתפורר במהרה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann