חיל האוויר ביום העצמאות

לחגוג את יום העצמאות

Print This Post

British-American Flag English

 

בשבוע שעבר, ציינו את רצח העם של שישה מיליון יהודים – הפרק הברברי ביותר באלפיים שנות גלותנו, אשר התאפיינו בפרקים של אפליה, רדיפה, גירוש ופוגרומים.

היום, האומה מתאבלת על אלו שהקריבו את חייהם במהלך הקמת המדינה היהודית שלנו וההגנה המתמשכת עליה.

אל מול הרקע הקודר הזה, נחגוג מחר את שנת ה-68 להקמת מדינת ישראל.

התקופה הזו מעוררת רגשות מעורבים.

תפילותינו לשלום עם שכנינו והתקווה הנואשת שלנו שילדינו ונכדינו לא יחויבו להילחם במלחמות נוספות, ממשיכות להוות חלום רחוק, ללא הפוגה נראית לעין.

זאת ועוד, אלו שהאמינו שאושוויץ יוביל להפיכתם של האנטישמים לזן נכחד התפכחו מאשלייתם, והם נדהמים לצפות בגאותה של השנאה הוותיקה והממושכת ביותר של האנושות. קודם להקמתה של מדינת ישראל, האנטישמים האשימו את היהודים בהיותם הגורם לכל התלאות שמולם ניצבה האנושות. כיום, על שנאת היהודי כאינדיבידואל גברה השנאה הגלובלית למדינה היהודית, אשר נתפסת במידה רבה כמקור העיקרי לחוסר היציבות הגלובלי, כאיום הגדול ביותר בפני השלום וכאחת ממדינות הדיכוי הגדולות ביותר בעולם. התפיסה המעוותת הזו מקודמת בתקופה שבה ימי הביניים החשוכים של הברבריות שבו לאזור, כאשר מיליונים נרצחים והופכים לפליטים וזכויות האדם שלהם ניטלות מהם.

זאת ועוד, אפילו מדינות מערביות – ובמיוחד באירופה, שאדמתה נספגה בדם יהודי במהלך השואה – עומדות פעם נוספת מן הצד ובוחרות להימנע או אפילו לתמוך באופן פורמלי במאמצים לבצע דמוניזציה ודה לגיטימציה של המדינה היהודית. ישנה תחושת מה של דז'ה וו המזכירה את אדישות העולם כלפי ההשמדה הנאצית של העם היהודי.

אך ביום העצמאות, תוך שאנו מודעים היטב לרוע הסובב אותנו, עלינו להתנגד ליללותיהם של נביאי הזעם אשר בקרבנו.

עלינו לחגוג את העובדה שאנו הדור היהודי המבורך ביותר מזה 2000 שנה.

צעירים יהודים, המסיימים כיום את לימודיהם בתיכונים ובאוניברסיטאות, אינם מעריכים כראוי את הפחד וחוסר הביטחון ששלט בחייהם של יהודים לפני שהקמת המדינה העניקה לנו עוצמה.

בזמן שאנו עוקבים אחר הצונאמי המצמרר של אנטישמיות באירופה, כולל ההתבטאויות האחרונות שלה במפלגת הלייבור הבריטית, וחוזים ביהודים האירופאים ההופכים פעם נוספת למנודים, אנו כועסים במקום לפחד. זאת מפני שמדינה יהודית מבטיחה שכיום, ליהודים המאוימים ברצח או בדיכוי יהיה מקלט.

עלינו לחגוג את העובדה שישראל בנתה את הכוח הצבאי החזק ביותר באזור. המדינה הזעירה שלנו מהווה אחת מעשר המעצמות הצבאיות המובילות בעולם, עם היכולת להרתיע ולהגן על עצמה מפני הכוחות המשולבים של כל יריבינו. האם ניצולי השואה, היהודים המדוכאים במדינות ערב, או היהודים הסובייטים שהתעמתו עם אנטישמיות לפני שבעים שנה, היו יכולים בכלל לחלום שצאצאיהם ייהנו מהסטטוס שאנו השגנו בישראל החזקה? עובדה זו לבדה מספקת לנו אינספור סיבות לשמוח.

בנוסף, אנו יכולים לחגוג את קיבוץ הגלויות שלנו, שהתפרס מניצולי מחנות ההשמדה ועד ליהודים אתיופים – ואת ההצלחה יוצאת הדופן שבמסגרתה יהודים מכל קצוות תבל ומשכבות חברתיות שונות עוצבו לכדי אומה שוקקת.

המערכת הפוליטית שלנו מתוארת לעיתים קרובות בשלילה כבלתי מתפקדת, ורק אחוז קטן מהאזרחים המוכשרים יותר שלנו מתפתים לעסוק בפוליטיקה כמקצוע. ועדיין, זו עובדה שלמרות היותנו המדינה היחידה בעולם שעל קיומה נקרא תיגר תמידי, ובזמן שאנו ניצבים מול טרור מתמשך ומלחמות, אנו הצלחנו לשמר את אחת מהמערכות הדמוקרטיות ביותר בעולם.

ואכן, חופש הביטוי והתקשורת האיתנה שלנו גונו לעיתים קרובות על כך שהן מספקות יתר פלטפורמות לגורמים המקדמים את אויבינו. אנו מעניקים בצדק זכויות שוות לערבים הישראלים, למרות העובדה שהנציגים הפרלמנטריים הרדיקליים שלהם תומכים באויבינו ומבצעים דמוניזציה של מדינתם הם.

מערכת המשפט שלנו, על חולשותיה ולמרות המחלוקת בנוגע לכוח האקטיביסטי המופרז של בית המשפט הגבוה לצדק, מבטיחה שכל הישראלים יזכו ליחס שווה. ואמנם, העובדה שנשיא, ראש ממשלה ושרי קבינט בכירים הועמדו לדין, הורשעו והוטלו עליהם עונשי מאסר, ממחישה את התפקוד ההולם של המערכת המשפטית שלנו. זהו היבט נוסף של החיים שעלינו להתגאות לגביו ולחגוג אותו.

אנו התברכנו בכך שיש לנו את אחת הכלכלות החזקות ביותר בעולם, ועלינו לשמוח בזכות העובדה שיש לנו יותר יוזמות הייטק וסטארט-אפים לנפש מאשר כל אומה אחרת. זאת בנוסף לעובדה שתהליכי ההתפלה שלנו התגברו על מצב של בצורת קשה וכן, למרות הולכות השולל, העובדה שאנו נהפוך בעתיד למדינה המייצאת גז.

מעבר לזאת, אנו צריכים להתגאות בחיי התרבות והדת השוקקים שלנו. זוהי מדינה יהודית שפועמת בהתאם ללוח השנה היהודי, תוך שהיא מספקת את צרכיהם של זרמים שומרי דת וחילוניים כאחד. כמו כן, ישנם סימנים חיוביים לפיהם החרדים משרתים בצבא ומצטרפים לכוח העבודה, ומתקיים תהליך הדרגתי של שילובם בחברה הכללית. באופן כללי, מלבד ההשפעה המופרזת של הממסד החרדי והרבנות הראשית, מורגשות התעוררות רוחנית רחבה והבנה גדולה יותר בין המגזרים השונים של החברה הישראלית.

הזהות היהודית הישראלית עודנה מתפתחת, אך בתקופה שבה התבוללות ונישואי תערובת מביאים להשפעה הרסנית על מספר היהודים בתפוצות, ישראל מבטיחה את המשכיותו של העם היהודי. זהו דבר נוסף שיש לחגוג אותו.

לסיום, יש לברך על העובדה שמלבד פוליטיקה צרת אופקים, האומה כיום מאוחדת יותר משהייתה מאז הקרע הגדול בנוגע להסכמי אוסלו. בין אם אדם תומך בבנימין נתניהו כמנהיג או מתנגד לו, נהיר שהסיבה לכישלון במשא ומתן הוא תוצר של הנחישות הפלסטינית להביא לסופה של הריבונות היהודית. עלינו לחגוג על כך שכיום, להוציא את השמאל והימין הקיצוניים, קיים קונצנזוס בנושאים הללו, כאשר המפלגות הפוליטיות הציוניות מסכימות כולן שהמטרה שלנו היא להפריד עצמנו מהפלסטינים, אך כי מסיבות ביטחוניות, איננו יכולים להתקדם עד אשר יקום פרטנר אמתי לשלום בשורותיהם.

על כן, בזמן שאנו חוגגים 68 שנות עצמאות, עלינו להתעלם מנביאי הזעם ולצהול בזכות הישגינו יוצאי הדופן. כאשר סוקרים את הקדמה שהשגנו מאז 1967 – למרות החששות בנוגע לשימור הסטטוס קוו – יש לנו את כל הסיבות לחגוג ביום עצמאות זה. העובדה שבשנים האחרונות סקרים מצאו באופן עקבי שהישראלים הם בין העמים המאושרים בעולם, מדברת בעד עצמה.

אנו מתפללים שבעזרת הקדוש ברוך הוא, אנו נמשיך לפרוח, נגדל להיות חזקים אף יותר ונגשים לבסוף את חלומנו לשלום עם שכנינו.

חג שמח.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann