Photo by Gershon Elinson/Flash90

לחגוג את יום העצמאות בעולם מלא בתהפוכות

Print This Post

יום העצמאות של ישראל מסמל את העצמתם של כל היהודים בעקבות אחת התחיות המוצלחות ביותר של אומה לאחר אלפיים שנות גלות. היא מציבה דגש על הניגוד הדרמטי בין מעמדנו כיום, לבין חוסר האונים שמולו עמדו בני עמנו בערב פרוץ השואה. זוהי איננה חגיגה המיועדת רק לישראלים, אלא ליהודים ברחבי העולם כולו.

אך בזמן שאנו חוגגים, אסור לנו להשלות את עצמנו. המעמד הייחודי שלנו נובע מכוחנו העצמאי ומהעובדה שאנו איננו נסמכים על רצונם הטוב של אחרים לטובת הישרדותנו.

העולם לא השתנה או למד דבר מן התוצאות ההרסניות של הפייסנות בשנות ה-30 של המאה הקודמת, אשר הובילה לאלימות הנאצית ולשואה. כיום, אנו עדים פעם נוספת למצב של תהפוכה גלובלית, כאשר העולם ניצב מול איום אסלאמיסטי מרושע המאיים לערער את היסודות המוסריים היודו נוצריים של הציביליזציה שלנו.

אירופה נתונה במצב המתקרב לאנרכיה. החלטתה של הקנצלרית מרקל לפתוח את אירופה בפני "פליטים", שרובם הם מתנגדים לדמוקרטיה ואנטישמים אלימים, הולידה תהפוכה דמוקרטית וחברתית מסיבית. מפלגות פוליטיות שגרתיות הולכות ומתפרקות ומפלגות ימין קיצוניות ופופוליסטיות נמצאות בעלייה, בזמן שהממשלות מחויבות להגביל את חירויות האזרח על מנת לחזק את הביטחון.

בארה"ב, השמאל הליברלי טרם השלים עם העובדה שהפופוליסט דונלד טראמפ נבחר לנשיאות. אך הוא הצליח להדהים אותם כאשר הפגין שלמרות מדיניות "אמריקה לפני הכול" שלו, הוא לא נמנע מלהפעיל כוח בכדי להוריד פושעי מלחמה כמו אסד על ברכיהם ולשגר מסר ברור לצפון קוריאנים ולאיראנים לפיו ימי ההתרפסות של אובמה באו אל סופם.

מהו מעמדם של היהודים בעולם אחוז הטירוף הזה?

יהודים שנותרו בתפוצות ויתרו על הזכות לקחת חלק בנס הגדול ביותר שהתקיים ב-2000 השנים האחרונות: ההגשמה הסופית של התפילות היהודיות הקדושות ביותר, אמונה ותקווה במשך שנים אינסוף של גלות ורדיפה.

וכיום, המחיר היקר של ההישארות בתפוצות הופך ונהייה גלוי למדי.

האנטישמיות נמצאת בשיא של כל הזמנים, כאשר יהודים ברוב מדינות אירופה זוכים ליחס של מנודים, ניצבים מול איומי טרור בלתי פוסקים ובמקרים רבים, זקוקים לכוחות ביטחון על מנת לשמור עליהם בבתי הכנסת שלהם ועל ילדיהם בבתי הספר שלהם.

בארצות הברית, הטירוף שולט עם יהודים "ליברליים" מן השמאל הקיצוני העומדים בראש קמפיינים "יהודים דתיים" המכוונים נגד טראמפ. אפילו קבוצות מן הזרם המרכזי דוגמת ה-ADL ומגזרים בתנועה הרפורמית ביקשו להאשים את טראמפ וממשלו בתמיכה באנטישמים או בהגנה עליהם.

הבעיה עם רבים מן היהודים הללו היא שהם בורים לחלוטין בכל הקשור למורשת היהודית שלהם, והם בוחנים את ישראל דרך הפריזמה השמאלנית שלהם, שבמסגרתה התייחסות אליה כאל שתל קולוניאליסטי מהווה מרכיב קריטי של הדנ"א שלהם.

אך למרות התמונה העגומה הזאת של יהדות התפוצות, מרבית היהודים מרגישים הקלה לנוכח קיומה של מדינה יהודית מועצמת המוכנה ומזומנה לקבל אותם בכל עת, ביודעם שהם לעולם לא יתייצבו מול הזוועה שאתה חוו אבותיהם באירופה של שנות ה-30, כאשר אף מדינה לא הסכימה לספק להם מקלט.

אך בסופו של יום, לא ניתן יהיה להימנע מכך שיהיה זה מאבק בעבור יהודים מחוץ לישראל לשמר את זהותם, בין אם הסיבה לכך היא אנטישמיות או התבוללות, וככל שהמחויבות שלהם כלפי ישראל תלך ותפחת, כך גם חיבורם לעם היהודי וליהדות ילך ויתפוגג.

ראוי שיום העצמאות יהיה יותר מאשר יום של חג ומנגלים. עלינו להתמקד בהיבטים הרוחניים ולבקש להעביר מסר לדורות הצעירים יותר לפיו הלידה מחדש של אומתם – שכל כך הרבה מהם לוקחים כמובן מאליו – מהווה נס אמתי וחד משמעי.

כל שעלינו לעשות הוא להזכיר לעצמנו את ההרס הבלתי ייאמן שהתרחש לפני 75 שנה, וזאת לאחר 2000 שנים של פזורה, רדיפה, גירוש ורצח שהגיעו לשיאם בשואה. עלינו לבחון זאת אל מול האומה החיה שלנו, אשר צמחה מ-600,000 יהודים ב-1948 ל-6 מיליון יהודים כיום. עלינו להזכיר לעצמנו שהאומה השוקקת שלנו הקימה לתחייה את שפת הקודש של אבותינו ועיצבה פליטים וניצולים שבורים מכל קצוות תבל לכדי תרבות לאומית פורחת. למרות היותה אחת מן המדינות הקטנות ביותר בעולם, ישראל יצרה את אחד מכוחות הצבא החזקים ביותר בעולם, צבא שהביס כוחות עוצמתיים בהרבה שביקשו להחריב אותה, ואשר מצליחה להרתיע כיום את כל אויביה. ישראל מהווה נס כלכלי עם אחת הכלכלות המצליחות ביותר בעולם, והיא מייצרת יותר סטרטאפים לנפש בזירות הטכנולוגיות והרפואיות מאשר כל מדינה אחרת. במהלך השנים האחרונות, ישראל גילתה שדות עצומים של גז אשר יהפכו אותה ליצואנית, במקום יבואנית, של אנרגיה. כמו כן, היא הפיקה את תכנית ההתפלה היעילה ביותר בעולם, תכנית שאפשרה לה להתגבר על המחסור במים ולספק סיוע למדינות נוספות.

אף בחלומותיהם הפרועים ביותר לא יכלו אלו שניצלו בשואה לדמיין את ההצלחה הנסית של האומה שהוקמה לה מחדש, וזאת תוך התבססות כמעט מוחלטת על פליטי הפוגרומים במזרח אירופה, הנאציזם או הרדיפה הערבית.

הייתה זו החלטה נבונה, המשקפת חמלה ותובנה, להצמיד את יום העצמאות ישירות ליום הזיכרון, יום שנועד לקדש את זכרם של אלו שהקריבו את חייהם לטובת הגנה על המולדת שלנו.

מעל לכל, בזמן שאנו חוגגים, עלינו להתחייב להבטיח שאנו כאומה נמשיך לחזק את עצמנו באופן צבאי, כלכלי וחברתי. הצלחתנו יוצאת הדופן בבניית אומה נובעת ישירות מכוחנו הפנימי ומנחישותנו.

כיום, ישראל התברכה במנהיג אמריקני המגלה רגישות עמוקה כלפי יהודים, מנהיג שהפגין תמיכה חסרת תקדים בישראל. עלינו לחתור להמשך שיפור היחסים שלנו עם ממשל טראמפ, ולשתף פעולה עם מאמציו לחדש את המשא ומתן לשלום. יש לקוות כי אנו נוכל להתקדם אל עבר השגת הסדר בנוגע להתנחלויות ולסיפוח הגולן, ושנצליח להביא את וושינגטון להכיר באופן רשמי בירושלים כבירתנו ע"י העברת השגירות שלה.

במקומות הראויים לכך, עלינו להמשיך ליצור התקשרויות – הן חשאיות והן פתוחות – אפילו עם מדינות שבאופן מסורתי היו עוינות כלפינו ואשר חולקות אתנו כיום איום משותף שמציבה מדינת הטרור האיראנית על האזור כולו.

על אף שאנו חיים באזור שבו הברבריות משתוללת וניצבים בפני איומים מצד פנאטים דתיים המחויבים לחורבננו, ישראל מעולם לא הייתה חזקה ובטוחה כפי שהיא היום. יש לנו את כל הסיבות למנות את ברכותינו, לחגוג ולתת הודיה לקב"ה.

חג שמחCopyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann