רובנו המוחלט חש תסכול עמוק מכך שמשטר הטרור של חמאס לא הופל במהלך מבצע צוק איתן. על אף שהובס, החמאס נותר בשלטון ובהיעדר פריצת דרך דיפלומטית, עלינו להיות ערוכים לאפשרות של עימות עתידי נוסף. אף על פי כן, המציאות היא שצבא ההגנה לישראל תפקד באופן מיטבי והשיג את מטרותיו המוצהרות. הוא נטרל בהצלחה את האיומים המידיים באמצעות השמדת המנהרות, והפחית משמעתית מהיכולת של חמאס לשגר טילים מתקדמים. חמאס נכשל בהשגת מטרותיו השונות, ולבסוף אולץ לקבל את תנאי הפסקת האש שהציעה מצרים בתחילה ושאותם הוא דחה שוב ושוב.

להתמודד עם היום שאחרי מבצע צוק איתן

Print This Post

idf3

Facing Realities in the wake of Operation Protective Edge

רובנו המוחלט חש תסכול עמוק מכך שמשטר הטרור של חמאס לא הופל במהלך מבצע צוק איתן. על אף שהובס, החמאס נותר בשלטון ובהיעדר פריצת דרך דיפלומטית, עלינו להיות ערוכים לאפשרות של עימות עתידי נוסף.

אף על פי כן, המציאות היא שצבא ההגנה לישראל תפקד באופן מיטבי והשיג את מטרותיו המוצהרות. הוא נטרל בהצלחה את האיומים המידיים באמצעות השמדת המנהרות, והפחית משמעתית מהיכולת של חמאס לשגר טילים מתקדמים. חמאס נכשל בהשגת מטרותיו השונות, ולבסוף אולץ לקבל את תנאי הפסקת האש שהציעה מצרים בתחילה ושאותם הוא דחה שוב ושוב.

ישראל יכולה להיות גאה גם בהצלחה המוכחת של כיפת ברזל, הפיתוח הטכנולוגי הישראלי המופלא שהציל בוודאי אינספור חיי אדם.

בהקשר זה, אותם הפוליטיקאים הישראלים המקוננים על הפסדנו במלחמה לא רק שמפחיתים מהישגיו של צה"ל ומערערים את רוח העם, אלא שהם גם מספקים לאנשי חמאס אמינות במאמציהם הפאתטיים לתאר עצמם כמנצחים במערכה.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, תוך הכרה במגבלות הפוליטיות והצבאיות של מדינה קטנה, הפגינו מנהיגות נחושה כשנמנעו מהדרישה הפומבית לפלישה מלאה לעזה שהשמיעו שרים חסרי אחריות בקבינט הביטחוני. הם הבינו כי במידה והיינו ממשיכים "לרסק את חמאס" בעזרת פעולה קרקעית מלאה וכיבוש, בנוסף לקורבנות רבים, הדבר היה מוביל ללא ספק לכך שבהובלת ארה"ב, אנו נידרש לסגת בתנאים משפילים, תוך סיפוק ניצחון תעמולתי לחמאס.

למרבה הצער, במקום למלא תפקיד של בן ברית, ממשל אובמה התנהג באופן מחפיר במהלך העימות וכמעט שזנח אותנו בחזית הדיפלומטית. הוא התייחס לישראל בשקילות מוסרית מול משטר הטרור של חמאס, וביקש להחליף בתפקיד המתווך את מצרים עם קטאר וטורקיה התומכות בחמאס. הוא אף עיכב משלוח כלי נשק תוך שמתחוללת מלחמה. אם אובמה לא היה מוביל את ההאשמות המעוותת לפיהן ישראל פועלת באופן בלתי-פרופורציונאלי, התוצאה הפוליטית יכולה הייתה להיות שונה באופן דרמטי.

המתיחות עם ממשל אובמה אינה מבוססת על מאפיינים אישיים מנוגדים. גישת העולם השלישי של אובמה והחום שהוא מפגין כלפי האחים המוסלמים מהווים את הבסיס לבוז שהוא רוחש כלפי ישראל. הוא מפחית מערכם של העימותים האמריקאים עם רוסיה ומדינות עוינות, אך נתקף זעם בעת שממשלת ישראל מאשרת בניית דירות במזרח ירושלים או במסגרת גושי התנחלויות גדולים.

עם זאת, ארה"ב ממשיכה להוות את בת בריתנו החיונית, תומכת בנו צבאית ומגוננת עלינו פוליטית מפני עולם עוין, שבהיעדרה היה כופה עלינו סנקציות. בשנתיים הקרובות, עלינו לעשות את המרב בכדי להפחית למינימום את החיכוך ולבצר את מעמדנו בקרב הציבור האמריקני והקונגרס ברמה העל-מפלגתית.

המסר החיוני ביותר שאותו הפנימה ישראל במהלך העימות הזה הוא שלעת עתה, היישום הפרקטי של מדיניות שתי המדינות אינו נמצא על הפרק. בתנאים הנוכחיים, יהיה זה מטורף להציע שהרשות הפלסטינית תחת הנהגתו של עבאס מהווה פרטנר לשלום.

הניחו בצד את הצביעות, השחיתות וההסתה של הרשות. התעלמו מן העובדה שעבאס מאיים להאשים את ישראל בפשעי מלחמה בבית הדין הפלילי הבינלאומי ומסרב לבטל את האיחוד שלו עם החמאס הרצחני, המחויב לחורבננו.

בהיעדר נוכחות צבאית ישראלית, חמאס היה שולט בגדה המערבית כבר היום. זאת ועוד, כל סקרי דעת הקהל מצביעים על כך שאילו היו מתקיימים היום בחירות דמוקרטיות, רוב רובם של הפלסטינים היה בוחר ללא היסוס בהנהגה של חמאס. תחת תנאים שכאלו, המשמעות בפועל של מדינה פלסטינית היא הפיכה של כל הגדה המערבית לחמאסטן, וכפועל יוצא מזה, חשיפה של כל מדינת ישראל, כולל ערי המרכז ושדה התעופה, לטווח ירי מרגמות וטילים פרימיטיביים לטווח קצר (שאותם כיפת ברזל איננה מסוגלת ליירט). חמאס, בתמיכתה של איראן, יזכה על כן לאינספור הזדמנויות לבניית מנהרות על מנת ליצור תוהו ובוהו אפילו בתל אביב. בתנאים שכאלו, הסכמה למדינה פלסטינית מהווה פעולה אובדנית.

בהינתן המרכיב הנוסף של ההתדרדרות המהירה שחווה האזור כולו לברבריות וקריסת הגבולות הלאומיים, ישראל אינה יכולה אפילו לשקול את קווי שביתת הנשק מ-1949 כבסיס לגבולותיה. ישנו הכרח שישראל תשמר גבולות הניתנים להגנה, ותזכה להבטחה שמדינה פלסטינית תישאר מפורזת. יש לבטל כל הצעה לפיה כוח בינלאומי חיצוני ימונה להבטיח את ביטחוננו. התפוררות כוחות האו"ם בסוריה כשאלו ניצבו מול טרוריסטים אסלאמיים ממחישה מדוע איננו יכולים להעלות על הדעת הכפפה של ביטחוננו לצדדים שלישיים.

דברים אלו אינם מרמזים על זניחת פתרון שתי המדינות בטווח הארוך. אנו לא נוכל לשמר את זהותנו כמדינה יהודית דמוקרטית במידה ונספוג לתוכנו מיליוני ערבים נוספים. עלינו להמשיך להיות מסורים להשגת הפרדה כיעד סופי, ועד שהדבר יקרה, לעודד אוטונומיה מוגברת והעלאת רמת החיים של הפלסטינים.

מנהיגינו מוכרחים לשים כעת בצד את התקוטטויותיהם הפנימיות ולדבר לעולם בקול אחד. עליהם לשוב ולהזכיר שפתרון מהיר אינו אפשרי, ושמדינה פלסטינית תוכל לקום רק כאשר הביטחון הישראלי יובטח. יש לשכנע את האמריקנים והאירופאים שהגישה הזו מבוססת אך ורק על צרכי ביטחון, ולא על שאיפות פוליטיות או טריטוריאליות.

לפיכך, ישנה בעייתיות רבה כשמנהיג האופוזיציה, יצחק הרצוג, שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני ממשיכים לשנן את המנטרה האבסורדית שלהם לפיה בתקופה שלאחר צוק איתן, מעמדה הבינלאומי של ישראל מותנה בכך שנתיהו יבקש לשאת ולתת על פתרון שתי מדינות עם עבאס.

בהקשר זה, עלינו להתמודד כעת עם הנשורת הפוליטית ההרסנית שנוצרה ע"י מדיניות ההתנחלויות הכאוטית שלנו. יש לנו כל זכות חוקית ומוסרית לבנות בתים נוספים בגוש עציון. ואולם, תזמון ההודעה על הבנייה החדשה באזור זה, שנקבע בוודאי ע"י שיקולים פוליטיים פנימיים קצרי טווח, היה בלתי-אחראי בעליל והוחרף ע"י הקביעות האינפנטיליות לפיהן מדובר היה בתגובה לטרור.

למרבה האירוניה, למרות כל המהומה, הנתונים מצביעים על כך שרק 500 יחידות נבנו במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות.

הגיע הזמן שאנו נצהיר על המדיניות שלנו באופן חד-משמעי. מלבד במקרים של גידול טבעי, אנו נתיר בנייה רק בתוך גושי ההתנחלויות המרכזיים ובמזרח ירושלים היהודית – אזורים שכל הצדדים מבינים שימשיכו להוות חלק מישראל בכל הסדר עתידי. עלינו להדגיש שהדבר מתיישב עם ההבטחות שניתנו לראש הממשלה שרון ע"י הנשיא בוש – התחייבויות שניתנו כתמריץ לעידוד הנסיגה הישראלית מעזה – אז בוש הבטיח שבכל משא ומתן על הסדר עתידי, ארה"ב תתמוך בריבונותה של ישראל באותם אזורים שחוו גידול דמוגרפי משמעותי.

אנו ניצבים כעת מול אתגרים דיפלומטיים מרתיעים שבמסגרתם ייקבע האם אנו נתייצב מול סבב נוסף של אלימות מצד חמאס בעתיד הלא-רחוק. מטרתנו חייבת להיות הפחתה מכוחו של חמאס, או לכל הפחות, להבטיח שתימנע ממנו האפשרות לרענן את מצבורי הנשק שלו.

בהקשר זה, חוסר התמיכה בחמאס מצד העולם הערבי היה יוצא דופן במיוחד. הפגנות פרו-חמאסיות נצפו באירופה יותר מאשר במדינות ערב המתונות. בעוד שהדבר עלול לשקף אינטרסים משותפים בין ישראל לבין חלק מהמדינות המוסלמיות המתונות, אל לנו ללקות באשליות. אין לצפות לכל ברית ארוכת טווח עם ערב הסעודית, שהוואביזם המיוצא שלה היווה את הבסיס לאל קאעידה ולדאעש.

במשך השנים, מצרים הייתה רוויה באנטישמיות. אך ייתכן ותהיה זהות אינטרסים ארוכת טווח עם ישראל בהתבסס על התיעוב המצרי לאחים המוסלמים (שהחמאס הוא נצר שלו) ורצונה למנוע מקטאר וטורקיה להשיג הנהגה אזורית.

האכזריות הברברית של דאעש והסיכוי לחזרתם של אלפי פנאטים ג'יהאדיסטיים לבתיהם באירופה העצימו באופן דרמטי את התפיסה של האיום הגלובאלי האסלאמי. ואולם, מחלקת המדינה האמריקנית הייתה הראשונה להרחיק עצמה מדבריו של ראש הממשלה נתניהו, שהשווה בין חמאס לבין הברברים הללו.

למרבה הפלא, האירופאים, ולבסוף גם האמריקנים – לפחות לעת עתה – מציעים שעל עזה להיות מפורזת קודם להסרת המצור. האפשרות שהדבר יצליח היא רחוקה, אך במידה ומצרים תמשיך להיות נחושה להביא לסופו של משטר חמאס/האחים המוסלמים בעזה, ייתכן ואנו נופתע לטובה, שכן הדבר עלול להוות תמריץ משמעותי במאמצינו להשגת התקדמות אמתית בהסרת איום הטרור בגבולותינו ובהתקדמות לקראת הסדר שלום. ואולם, עלינו להזכיר לעצמנו שהאיום הקיומי המרכזי הניצב בפנינו איננו חמאס או הטרור הג'יהאדי, אלא איראן גרעינית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann