הממשלה הישראלית משמיעה את כל הקולות וההצהרות הנכונים בהבעת תקוותה כי ממשלת מצרים החדשה תשמר את השלום הקר בין המדינות. אך אל לנו להיתפס לאשליות בנושא. אפילו האופטימיסטים הגדולים ביותר לא יוכלו לייפות את המציאות לפיה הכוחות האסלאמיים המבקשים לשלוט במצרים מחויבים לביטול הסופי של הסכם השלום. מניעיהם אינם נובעים משנאת זרים לאומנית גרידא אלא מושרשים עמוק באידאולוגיה אסלאמית פנאטית וקיצונית, וזו הינה עוצמתית ובלתי מתפשרת לאין שיעור. למרות שמובארק התייחס לישראל כמנודה וניצל את האנטישמיות הפופולארית, ביחס לפנאטים המוסלמים הללו הוא היה נחשב "ליבראלי". האחים המוסלמים הוא הארגון אשר הוליד את חמאס ונותר מחויב ללא פשרות למחיקת "הישות הציונית" מן המפה. מחויבות זו זכתה לחיזוק נוסף בחודש שעבר על ידי יושב ראש התנועה מוחמד באדי, אשר קרא ל"כפיית שלטון אסלאמי ברחבי פלסטין" וכן ל"שחרורה מן הזוהמה הציונית".

להימנע מאשליות בנוגע למצרים

Print This Post

morsi

No Illusions about Egypt

הממשלה הישראלית משמיעה את כל הקולות וההצהרות הנכונים בהבעת תקוותה כי ממשלת מצרים החדשה תשמר את השלום הקר בין המדינות.

אך אל לנו להיתפס לאשליות בנושא. אפילו האופטימיסטים הגדולים ביותר לא יוכלו לייפות את המציאות לפיה הכוחות האסלאמיים המבקשים לשלוט במצרים מחויבים לביטול הסופי של הסכם השלום. מניעיהם אינם נובעים משנאת זרים לאומנית גרידא אלא מושרשים עמוק באידאולוגיה אסלאמית פנאטית וקיצונית, וזו הינה עוצמתית ובלתי מתפשרת לאין שיעור. למרות שמובארק התייחס לישראל כמנודה וניצל את האנטישמיות הפופולארית, ביחס לפנאטים המוסלמים הללו הוא היה נחשב "ליבראלי".

האחים המוסלמים הוא הארגון אשר הוליד את חמאס ונותר מחויב ללא פשרות למחיקת "הישות הציונית" מן המפה. מחויבות זו זכתה לחיזוק נוסף בחודש שעבר על ידי יושב ראש התנועה מוחמד באדי, אשר קרא ל"כפיית שלטון אסלאמי ברחבי פלסטין" וכן ל"שחרורה מן הזוהמה הציונית".

התנועה מייצגת את הזרם חסר הסובלנות ביותר באסלאם, הדוחה דו- קיום עם דתות אחרות וידועה בכך שהיא רודפת ומטרידה נוצרים. האחים המוסלמים אינם מחויבים רק לכפיית חוקי השריעה במצרים אלא מסורים בקנאות להשגת כיבוש גלובאלי מטעם האסלאם.

מנהיגי התנועה, אשר כרתו בריתות עם הנאצים, ידועים לשמצה בכך שהם מקדמים אנטישמיות אלימה. האימאמים מזכירים למאמיניהם ללא הרף כי היהודים הינם צאצאי קופים וחזירים וכי עליהם למות כאויביו של הנביא מוחמד. עומדת להם מסורת ארוכה של התנקשות ביריבים וארגון פעולות טרור- כולל פיגועי התאבדות.

ואולם, האחים המוסלמים הינם פרגמטיים ובקיאים באורחות הפוליטיקה ועל כן הם אינם נוטים להגזים בפעולותיהם. בתחילה הם נמנעים ממעשים קיצוניים אשר יוכלו להביא לשבר עם ארה"ב ומדינות המערב ולהוביל לקריסה טוטאלית של הכלכלה המצרית אשר מצבה כבר היום בכי- רע. הם מכירים בכך שסילוקו של מובארק נבע בעיקר ממניעים כלכליים, וכי על מנת לשמר את כוחם עליהם להאכיל 80 מיליון מצרים.

דוברי הממשל האמריקני טומנים את ראשם בחול כאשר הם רומזים כי לאחר כניסתם לשלטון, האחים המוסלמים צפויים לנהוג באחריות ולספק סביבה פלורליסטית למצרים. אבסורדיות עוד יותר הן הבטחותיהם לפיהן הארגון עובר תמורות ליבראליות ומחויב לשימור שיטת הממשל הדמוקרטית. דברי שטות הזויים ברוח דומה פוזרו בנוגע לחמאס כאשר זה תפס את השלטון בעזה באורח "דמוקרטי".

כל הקבוצות האסלאמיות- רדיקאליות ה"נבחרות" כפו לבסוף משטר בו יריבים פוליטיים וגופים חברתיים עצמאיים נוספים הפכו לשוליים. צריך רק להסתכל על המשטר האסלאמי ה"דמוקרטי" ו"ליבראלי" של ארדואן בטורקיה, אשר בזמן קצר יחסית השמיד לחלוטין את הרפורמות של קמאל אטאטורק, כלא מנהיגים צבאיים לשעבר והחליף את הממשלה הצבאית החילונית במשטר אסלאמי אוטוריטארי. האחים המוסלמים הם קיצוניים הרבה יותר ממקביליהם הטורקים האסלאמיים.

המציאות הינה כי הדמוקרטיה לא תוכל לשרוד בחברה הנשלטת על ידי קיצונים אסלאמיים אשר אינם נושאים אופוזיציה. למעשה, ככל שאנו בזים למשטרים אוטוריטאריים, דיקטטוריים ואפילו טוטליטריים, התקדימים מוכיחים כי משטר הנשלט על ידי פנאטים אסלאמיים צפוי להיות מדכא לאין שיעור לעומת אוטוקרטיה צבאית.

על אף שהוא מוחלש, הצבא המצרי פיזר את הפרלמנט שנשלט על ידי אסלאמיים פונדמנטליסטים ועדיין מהווה מכשול בפני שליטה מלאה של האחים המוסלמים. אך הצבא צפוי להימנע מעימות ישיר כל עוד אינו בטוח בתמיכת הציבור. בסביבה נפיצה זו, לחץ אמריקני על הצבא לנסיגה יוכל להביא רק לערעור נוסף של האינטרסים המערביים ולהוביל לדיכוי מוגבר.

אל לנו לצפות מהנשיא הנבחר החדש, מוחמד מורסי, לשמש ככוח ממתן. התחייבותו האחרונה לייצג את כל חלקי העם המצרי לחלוטין אינה מתיישבת עם הרקורד ארוך הטווח שלו של תמיכה במדיניות האחים הנוקשה.

טרם הבחירות הודיע מורסי כי הקוראן ישמש כחוקה של מצרים, וכי "העם הזה ייהנה מברכה ותחייה רק באמצעות השריעה האסלאמית. אני נשבע באללה ולפניכם כי ללא קשר לטקסט הממשי [של החוקה]… היא תשקף באופן מלא את השריעה".

מורסי, אשר סרב לענות לטלפון עם ברכתו של ראש הממשלה נתניהו, הצהיר כי הוא יכבד את הסכמותיה הבינלאומיות הקיימות של מצרים, כולל הסכם השלום עם ישראל. ואולם, הוא כולל שוב ושוב את האזהרה לפיה קיים כורח לבחון מחדש את הסכמי קמפ דייויד מ-1978 וכי במידה ומנהיגיה של ישראל (שאותם כינה בעבר "ערפדים" ו"רוצחים") לא ישמרו את התחייבויותיהם לעם הפלסטיני, מצרים לא תהיה מחויבת לכבד את הסכם השלום. סיסמאות שהושמעו פעמים רבות בכינוסי הבחירות שלו כללו בין היתר "מורסי ישחרר את עזה", "ירושלים תהפוך לבירת האומה הערבית המאוחדת" וכן "מוות למען אללה הוא פסגת שאיפותינו".

אם נניח בצד את "הקיפאון" הנוכחי עם ישראל, קיימת כל סבירות כי בזמן עתידי על פי בחירתו וכפי שעשה ערפאת לפניו, מורסי עלול להציע כי הפרת הסכם חודייביה על ידי הנביא בשנת 629 לספירה מן הטעם לפיו אין צורך לקיים הסכמים עם כופרים ויהודים- מהווה תקדים היסטורי שניתן להפעילו כנגד ישראל.

כל ספקות שהיו בנוגע להשקפתו של מורסי על המערב הובהרו בעת נאום ההשבעה הטלוויזיוני שלו אשר ממנו התעלמה ממשלת ארה"ב. הוא הצהיר כי "זוהי חובתי לעשות את כל המאמצים" למען שחרורו של "השייח' העיוור", המצרי עומר עבדל רחמן, אשר עמד בראש קבוצת הטרור אשר עמדה לכאורה מאחורי ההתנקשות בסאדאת, הואשם בכך שהיה בן בריתו של אוסמה בן לאדן וכיום מרצה מאסר עולם בבית כלא בצפון קרוליינה בגין קשירת קשר לפיצוץ מרכז הסחר העולמי ונקודות ציון נוספות בעיר ניו יורק בשנת 1993.

כאשר דיווח על כך, הניו יורק טיימס ציין כי מורסי העיר בעבר כי הוא חושד במעורבותם של ידיים מסתוריות נוספות בפיגועי ה-9/11 במרכז הסחר העולמי. "אם אתה בא לומר לי שמטוס פגע במגדל כמו סכין בחמאה, אז אתה מעליב אותנו".

ועת, אף על פי שהבטיח למנהיגים יהודיים כי מורסי לא יוזמן לבית הלבן כל עוד לא הצהיר בפומבי על כוונתו לדבוק בהסכם השלום עם ישראל, אובמה הודיע כי הוא יארח את האדם אשר ידחק בו לשחרר מנהיג טרור גלובאלי אשר אינו מביע כל חרטה על מעשיו.

אנו בישראל נמצאים בחזית. ייתכן ואנו נהנים משקט יחסי מצד מצרים בטווח הקצר בגלל הכאוס השלט שם וההגבלות המופעלות על ידי הצבא. ואולם, החמאס מרגיש כעת ביטחון שבמקרה של התנגשות עתידית עם ישראל, מצרים צפויה לספק לו תמיכה מקסימלית ועלולה אפילו להצטרף אליו כצד בעימות.

משמעות הדבר היא כי יש לחזק את הביטחון בגבול המצרי וכי ישראל חייבת להכין עצמה למתקפות טרור הולכות וגוברות שמקורן בחצי האי סיני. אלו צפויות לכלול מתקפות טילים, אשר יהפכו את היחסים עם מצרים לשבירים ביותר.

הצד החיובי היחידי בתמונה עגומה זו הוא המודעות של יריבינו לעוצמתו האדירה של צה"ל. זו מהווה גורם מרתיע כנגד התדרדרות נוספת או הסלמת המתקפות כנגדנו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann