אנו נמצאים בתקופה קשה הדורשת קבלת החלטות קשות. החלטות בנוגע לשאלות כגון כיצד יש לרצות את ממשל אובמה על מנת להימנע ממשבר ביחסי ישראל-ארצות הברית וכיצד להימנע מלחץ בינלאומי אשר יחייב אותנו לסוג לקווי שביתת הנשק מ-1949. ועל אף הקושי הזה, כאשר מדובר בנושאי בטחון ישנם לקחים ברורים שיש להפיק משגיאות העבר אשר אין לחזור עליהן. תחושת דה ז'ה וו נוראית מתעוררת כאשר אנו חוזים בהסלמה המהירה המתרחשת בירי הטילים ובפעולות הטרור אשר נעשות ביוזמתו של חמאס בעזה ואשר הופחתו בעקבות המלחמה בעזה. ישנו פיתוי להשוות בין המצב הנוכחי לבין מה שקרה לפני עשר שנים, כאשר הקסאמים הראשונים בעלי הטווח המוגבל החלו להיות משוגרים לעברנו, וזכו לביטול מזלזל מצד מנהיגים ישראליים כטילים פרימיטיביים בעלי יכולת מינימלית לזריעת הרס ונפגעים. באותה תקופה, חזיתי בטור בג'רוזלם פוסט כי אם נימנע ממאמצים נוקשים לצמצום ירי הרקטות ה"פרימיטיביות" הללו, הקהילה הבינלאומית תתרגל להתייחס לשיגור הרקטות הפלסטיניות הללו כנגד אזרחנו כנורמה. כאשר הממשלה הישראלית תיאלץ, בסופו של דבר, לפעול, העולם שהתרגל לפסיביות הישראלית כנגד מתקפות שכאלה תאשים אותנו בתגובת-יתר ובערעור השלום.

להחמיר עם החמאס- עכשיו

Print This Post

חמאס

Get tough with Hamas now

אנו נמצאים בתקופה קשה הדורשת קבלת החלטות קשות. החלטות בנוגע לשאלות כגון כיצד יש לרצות את ממשל אובמה על מנת להימנע ממשבר ביחסי ישראל-ארצות הברית וכיצד להימנע מלחץ בינלאומי אשר יחייב אותנו לסוג לקווי שביתת הנשק מ-1949. ועל אף הקושי הזה, כאשר מדובר בנושאי בטחון ישנם לקחים ברורים שיש להפיק משגיאות העבר אשר אין לחזור עליהן.

תחושת דה ז'ה וו נוראית מתעוררת כאשר אנו חוזים בהסלמה המהירה המתרחשת בירי הטילים ובפעולות הטרור אשר נעשות ביוזמתו של חמאס בעזה ואשר הופחתו בעקבות המלחמה בעזה. ישנו פיתוי להשוות בין המצב הנוכחי לבין מה שקרה לפני עשר שנים, כאשר הקסאמים הראשונים בעלי הטווח המוגבל החלו להיות משוגרים לעברנו, וזכו לביטול מזלזל מצד מנהיגים ישראליים כטילים פרימיטיביים בעלי יכולת מינימלית לזריעת הרס ונפגעים.

באותה תקופה, חזיתי בטור בג'רוזלם פוסט כי אם נימנע ממאמצים נוקשים לצמצום ירי הרקטות ה"פרימיטיביות" הללו, הקהילה הבינלאומית תתרגל להתייחס לשיגור הרקטות הפלסטיניות הללו כנגד אזרחנו כנורמה. כאשר הממשלה הישראלית תיאלץ, בסופו של דבר, לפעול, העולם שהתרגל לפסיביות הישראלית כנגד מתקפות שכאלה תאשים אותנו בתגובת-יתר ובערעור השלום.

למרבה הצער, זה בדיוק מה שקרה. בכל פעם שהגבנו, הואשמנו בחוסר פרופורציונאליות. מעבר לכך, המצב התדרדר כל כך עד שלא נותרה לנו ברירה אלא לצאת למלחמה מלאה כנגד חמאס בעזה ('מבצע עופרת יצוקה'), שעליה גינתה אותנו הקהילה הבינלאומית.

על כן, מדאיג לראות כי הממשלה שוב מוליכה אותנו שולל, מאיימת באיומי סרק ובעיקר מפציצה בניינים ריקים בעזה כתגובה לירי מתגבר המבוצע על ידי החמאס.

המצב התדרדר בשבועות האחרונים, והגיע לשיאו בגשם של 50 טילים אשר נפל על הנגב במהלך סוף שבוע אחד, ובשימוש ראשוני בטילי גראד קטלניים אשר הגיעו מאיראן. שגרתם של ישראלים המתגוררים בדרום הארץ הופרה, וכמה מהם אפילו נפצעו במתקפות. בנוסף לכך, זוהי הפעם הראשונה שבה במקום להטיל את האשמה על "קבוצות בלתי תלויות", לחמאס היה מספיק בטחון עצמי וחוצפה לקבל על עצמו את האחריות הישירה לירי הרקטות.

ואולם, לפי דיווחי התקשורת, הממסד הביטחוני מתייחס להפרות הבוטות הללו של החוק הבינלאומי ולמתקפות על אזרחים ישראליים כ"כעימות בעצימות נמוכה", ומרגיע אותנו כי החמאס אינו שואף לעימות "מהותי". וכאשר אזרחים הנמצאים סמוך לאזורי השיגור הופכים לקורבנות, אנו שוב מתנצלים במקום לגנות את אלו שאחראיים לכך.

ברור כי ההרתעה שהושגה בעקבות 'מבצע עופרת יצוקה' הולכת ונשחקת, ואנו שבים ומשלימים עם העובדה כי חלקים גדולים מישראל חשופים לירי רקטות "בעצימות נמוכה" ללא תגובות צבאיות נוקשות.

אל לנו להתפתות לאשליות. הגבלת תגובותינו במטרה לעמוד בציפיות המערב של "פרופורציונאליות" לא תקדם שום מטרה. הלקח שנלמד מ'עופרת יצוקה' היה כי כל פעולה שננקוט על מנת להגן על עצמנו תזכה במקרה הטוב לגינוי כחסרת-פרופורציה, וסביר אף יותר כי תוגדר כפשע מלחמה. השוו את התגובה הבינלאומית הדוממת לקורבנות החפים מפשע שנפלו בהפצצות המערב בלוב לגינויים הנגועים בצביעות שלה זכתה ישראל במהלך 'עופרת יצוקה', זאת למרות המאמצים הגדולים בהרבה שנקט צה"ל על מנת להוריד למינימום את מספר הנפגעים האזרחיים.

מוטיבציה מרכזית לביצוע המתקפות על ידי חמאס, בחסותה של איראן, הינה הסתת תשומת הלב מבעיותיה הפנימיות של איראן ומתוכנית הגרעין המתמשכת שלה. מנהיגי חמאס מבקשים להסית גם את האופוזיציה הציבורית הפנימית לשלטונם. אך מעל הכל, חמאס בוחן את נחישותנו ומבקש לזהות מהו הגבול העליון שעד אליו נישאר מרוסנים. זאת בגלל רצוננו שלא ליצור ניכור ומבוכה ביחסינו עם ארצות הברית, אשר מפעילה עלינו לחץ שלא "להציק" במהלך תקופת המהומות הפוקדת את העולם הערבי.

זהו הזמן שבו עלינו לדרוש מראש ממשלתנו להפגין מנהיגות החלטית, לכנס את הקבינט שלו ולהתעקש על כך שבאופן חד פעמי יפגינו כל השרים אחדות וידברו בקול אחד, בהצהירם לעולם כי הימנעות מיצירת הרתעה הינה מתכון לאסון.

יש לשתף את האופוזיציה בפעולות הללו, על מנת ליצור חזית מאוחדת. אין ספק כי תומכיה של קדימה ידרשו מהמפלגה לתמוך במדיניות שכזו.

שגרירויותינו בעולם חייבות לקבל הנחייה להצהיר לכל האומות כי אנו לא נישאר פסיביים ולא ננהג באיפוק. אם חמאס ימשיך לשגר רקטות לעבר אזרחנו אנו נענישם ביד קשה. עלינו להדגיש כי אנו שואפים לשקט וליציבות בגבולותינו. אך אם אזרחנו ישובו להוות מטרות, לא על ידי קבוצות טרור שוליות אלא על ידי חמאס- שלו סמכות שלטונית בעזה- הוא ישלם מחיר כבד. אנו נחזור לבצע חיסולים ממוקדים- תוך ניסיון להמעיט בנפגעים אזרחיים- ונאלץ להפעיל תגובות חזקות כנגד תשתית החמאס.

עלינו להבהיר כי ישראל תפסיק להיצמד לנוסחת ה'עין תחת עין' ושאנו נגיב בכוח מוחץ. אין הכוונה לפעולות נקמה אלא להרתעה מביצוע מתקפות עתידיות. זוהי אינה התנהגות בלתי-פרופורציונאלית אלא שאיפה ליצירת הרתעה שתגן על אזרחנו ולהימנעות מעימות בעוצמה מלאה. התנהגות שכזו הולמת לחלוטין את החוק הבינלאומי ואת מחויבותנו להגנה על אזרחנו מתוקפנות מוחלטת.

זהו הזמן להתמודד בגבורה. אם לא נפעל באופן מידי לשיקום כוח ההרתעה שלנו, המחיר עלול להיות כבד יותר מכל גינוי בינלאומי שעלול להתקבל כתוצאה מכך.

אנו נפעל מתוך עמדה מוסרית אשר תזכה ללא ספק לגינוי מאלו אשר חסרים אהבה לישראל. אך כל מדינה המבקשת למנוע ממשלת ישראל את הזכות להגן על אזרחיה תיחשף בצביעות זדונית.

באופן אידיאלי, אסטרטגיה שכזו יכולה להביא ליציבות בגבולותינו ולהימנעות ממלחמה נוספת. אך מצד שני, אם לחמאס ישנה שאיפה למות-קדושים, אנו נאלץ להתעמת איתם באופן ישיר כפי שעשינו בעבר. איני מתיימר להיות אסטרטג צבאי, אך אין ספק כי יהיה זה עדיף להתעמת עם החמאס עכשיו מאשר לאחר התחמשותם בכלי נשק קטלניים נוספים, אשר יגיעו ללא ספק לעזה תחת משטר מצרי עתידי. אנו נמצאים כיום בעמדה טובה יותר לעימות עם טרוריסטים, טרם התייצבות הממשלות הערביות החדשות, אשר תהיינה, ככל הנראה, עוינות עוד יותר כלפינו מאשר המשטרים אותם הן מחליפות.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann