A view of the Jordan Valley (CC-BY heatkernel/Flickr/File)

לא לוותר על הזדמנות היסטורית

Print This Post

נגיף הקורונה נחת עלינו כמעט בין לילה, והביא עמו חולי ומוות. אין פלא אפוא שתקופה זו דיכאה את רוחנו ומילאה אותנו בחרדה, כפי שהיה בקרב רבים ברחבי העולם. משבר כלכלי חסר תקדים, אבטלה המונית, זעזוע חברתי וסבל רב הוסיפו והכבידו על החשש הבריאותי שלנו.

בטווח הקצר אין אנו צפויים למצוא פתרון כולל, וזאת למרות האופטימיות באשר למציאת חיסון בשנה הקרובה. עם זאת, גם נביאי הזעם הפסימיסטים ביותר מסכימים כי למרות שאובדן החיים הטראגי צפוי להימשך, האנושות תוכל לאתגר הנוכחי, ובמיוחד משום שהווירוס קטלני בקרב צעירים רק במקרים נדירים.

בעוד שנגיף הקורונה שולט כצפוי בחיי היומיום בתקופה זו, עלינו להמשיך ולהתמודד עם נושאי הביטחון הפנימיים והגלובליים שלנו.

בעבור הממשלה, אלו כוללים את הצורך שלא לוותר על ההזדמנות החד פעמית להתקדם אל עבר החלת ריבונות על גושי ההתנחלויות המרכזיים והבטחות ביטחוננו וגבולותינו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והכריז במשך חודשים כי בהתאם לתכנית השלום של טראמפ, הוא יחיל את הריבונות הישראלית על כל ההתנחלויות ועל בקעת הירדן.

למרות שהשותף הקואליציוני של נתניהו, כחול לבן, הכריז שברצונו להבטיח שתישמע דעתם של צדדים בינלאומיים נוספים במסגרת תכנית טראמפ, המפלגה לא התנערה מהבטחתה לאמץ את התכנית. אילו היה נתניהו מבקש להשיק את התכנית, כחול לבן הייתה מחויבת לאשרה, גם אם בתוספת התאמות מינוריות. ואולם, עוד לפני שהגל השני של המגפה שטף את המדינה, נתניהו נמנע מלקדם את יישום התכנית.

דחייתה של תכנית השלום של טראמפ ע"י הימין הקיצוני היא לא רלוונטית. התכנית מאפשרת הקמת מדינה פלסטינית מפורזת שבמסגרתה הפלסטינים יידרשו להסכים לסיים את הסכסוך, לוותר על כל דרישותיהם כלפי ישראל, להתנגד לטרור, לפרק את החמאס ואת תשתיות הטרור, לחדול מכל הסתה נגד ישראל, לוותר על מה שמכונה זכות השיבה הפלסטינית, ולהכיר בישראל כמדינה יהודית ללא תנאי.

לא מתקבל על הדעת שהפלסטינים יסכימו אי פעם לקבל תנאים שכאלו. אך גם אם בעתיד הרחוק הם אכן יעשו זאת, מדינה פלסטינית שכזאת לא תהווה איום על ישראל, והיא ללא ספק תהיה שיפור עצום בהשוואה למצב הדברים הנוכחי תחת הרשות הפלסטינית המושחתת.

בהתנגדות לבחון אפילו את האפשרות הקלושה ביותר לפשרה, הימין הקיצוני מקריב לא רק את האינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח של ישראל, אלא גם את המשך יכולת הקיום של קהילותיהם שלהם. לא קיימת דוגמה מובהקת יותר להרס עצמי מוטרף שמונע ע"י קנאות משיחית בלתי רציונלית וחסרת פשרות.

רוב הישראלים לא יסכימו לקבל מצב שבו יהיה סיפוח של כל יהודה ושומרון, כולל אוכלוסיות ערביות גדולות. קליטתם של המוני ערבים עוינים אל המדינה תספק לפלסטינים את היעד של מדינה דו לאומית ושל שחיקתה של המדינה היהודית.

למרות נגיף הקורונה, במידה ונתניהו יקדם כעת את תכנית טראמפ, מסגרת ממשלת האחדות הלאומית תבטיח את הצלחתו. חשוב מכך, בהתאם לוויתורים מינוריים, הוא יוכל להגיע לקונצנזוס עם כחול לבן, ויקבע תקדים ארוך טווח של החלת ריבונות ישראלית על יהודה ושומרון עם הכרה בינלאומית בהובלת ארה"ב. הממשל האמריקני הצביע על כך שהוא יספק תמיכה מלאה לסיפוח גושי ההתנחלויות המרכזיים ובקעת הירדן במידה והדבר יזכה לקונצנזוס בישראל ויתבצע במסגרת תכנית טראמפ.

אך נראה שנתניהו בוחר להתמקד בצרכים הפוליטיים קצרי הטווח שלו, בנוסף למשפטו הממשמש ובא, ולהקפיא את הנושא הזה. ואכן, הוא רמז על כך שאם לא יצליח להגיע להסכם עם השותף הקואליציוני שלו בנוגע לתקציב, הוא יוביל לבחירות רביעיות בחודש נובמבר. בינתיים, הוא ימשיך להוביל את ממשלת המעבר.

התפתחות שכזאת תהיה שערורייתית ורק תחריף את הזעם הקיים בנוגע להתנהלותו. היא תשפיע על מאבקנו בנגיף הקורונה ותסגור את חלון ההזדמנויות – שאולי לא ישוב לעולם – להחיל את הריבונות הישראלית על גושי ההתנחלויות המרכזיים ולקדם את ביטחוננו. האשם המרכזי בכך יהיה נתניהו, בשל בחירתו לקדם את האינטרסים האישיים שלו במקום את האינטרס הלאומי.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עסוק בימים אלו בקמפיין לבחירתו מחדש ובמשבר הקורונה. ישראל אמנם עשויה שלא להיות בראש סדר העדיפויות שלו, אך במידה והממשלה שלנו תשקף את הקונצנזוס הלאומי ותדבר בקול אחד, קיימת סבירות גבוהה שהוא ימשיך לקדם באופן אקטיבי את תכניתו, ושהוא יסכים להכיר באופן רשמי בריבונותה של ישראל בבקעת הירדן ובהתנחלויות ביהודה ושומרון.

איננו יכולים להסתמך על תמיכתם של יהודי ארה"ב משום שלהוציא את האורתודוקסים, רובם חשפו ששנאתם כלפי טראמפ עולה לאין שיעור על תמיכתם בישראל, שהפכה כעת לנושא שולי. אך לנוצרים האוונגליסטים התומכים בתכנית טראמפ יש השפעה עצומה על הממשל הנוכחי. השפעתם הפוליטית עלולה לרדת לאפס במידה וג'ו ביידן ייבחר לנשיאות.

ואכן, אם טראמפ יפסיד בבחירות, אנו צפויים להתמודד תחת הנהגתו של ביידן עם ממשל דמוקרטי שעבר רדיקליזציה, ממשל שיהיה עוין אף יותר מתקופתו של אובמה בבית הלבן. בפעם הראשונה, במפלגה הדמוקרטית חברים אלמנטים משפיעים שהם אנטי ישראליים ואפילו אנטישמיים.

עם תמיכתם של האירופאים, הם יפעילו שקילות מוסרית ביננו לבין הטרוריסטים, ויקראו למשא ומתן שבו קווי 1967 מהווים את נקודת הפתיחה. הם יקבלו ללא ביקורת הצהרות שלום פלסטיניות מזויפות, גם כאשר אלו מושמעות במקביל לקריאות פתוחות לאנשיהם להחרפת מעשי הטרור עד שיושלם חורבנה של המדינה היהודית.

כמו כן, ביידן התחייב שהוא ישאף להקים לתחייה את הסכם הגרעין האיראני הידוע לשמצה. במקרה שכזה, ישראל תהיה נתונה ללחצים גדולים מאי פעם.

עד לבחירות בארה"ב, אנו מצויים בעמדה ייחודית, עם ממשל אמריקני התומך בנו יותר מכל קודמיו ומוכן להתעמת עם הפלסטינים בנוגע לטרור ולמענקים הכספיים המגונים שהם ממשיכים לספק לרוצחי יהודים.

יש לנו כיום ממשלת אחדות (לכאורה) לאומית שכל המפלגות החברות בה התחייבו לאמץ את הסכם השלום האמריקני. אסור לנו להרשות לנתניהו לטרפד את סיכויינו לביטחון ולקיום ארוכי טווח.

למרות נגיף הקורונה, עלינו לנצל את היוזמה של ארצות להתוויית תכנית שתאפשר לנו להכניס לגבולות ישראל את גושי ההתנחלויות הגדולים ואת בקעת הירדן. אם לא נעשה כן, יהיה זה מעשה טירוף היסטורי ובגידה בלתי נסלחת מצד מנהיגינו הלא מתפקדים, שיפספסו הזדמנות היסטורית שכזו בגלל גורמים אישיים ופוליטיים קצרי טווח. לנתניהו אסור להתמהמה. למרות שמגיע לו הקרדיט על גיבוש תכנית טראמפ, אם הממשלה לא תפעל כעת היא תירשם בהיסטוריה ככזאת שפספסה הזדמנות היסטורית שאולי לא תחזור.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann