לפני כעשור לא הייתי יכול לדמיין מצב בו אני אתמוך במהלכים של הכנסת לפיזור הרבנות הראשית. בראשית ימיה של המדינה, הרבנות הראשית היתה אחד היהלומים בכתרה של הציונות הדתית. עמדו בראשה דמויות כריזמטיות שהציבור רחש להן כבוד, דמויות כגון הרב שלמה גורן. היו אלה אישים מלומדים שמטרתם העיקרית היתה לפרש מחדש וליישב את ההלכה ה'גלותית' עם צרכיה של המדינה היהודית המודרנית והמתועשת. למרבה הצער, עם קריסת המפד"ל תפסו את מקומה מפלגות חרדיות שאינן ציוניות. בזמן שחברי מפלגות אלו נהנו מטובות ההנאה שקיבלו מהמדינה הם ניצלו את הכוח הפוליטי שלהם כדי לסחוט כספים למימון מוסדות שהרתיעו צעירים מלשרת בצבא ומנעו מהם חינוך שיאפשר להם להתפרנס בכוחות עצמם. מפלגות אלו גם העניקו לאנשיהן עבודות ותפקידים נוחים במערך הרבנות הארצי. בשנים האחרונות הצליחו המפלגות החרדיות להשתלט על הרבנות הראשית, מוסד לו בזו מאז ומעולם. הם מינו את עושי דברם לתפקידים ברבנות הראשית על מנת שיישמו את הפרשנויות המחמירות ביותר של קיום המצוות והפולחן. דבר זה הצית וויכוחים, גרם למשברים רבים בתחומים רבים, והביא לקיטוב נוסף במערכת היחסים המתוחה גם כך בין הסקטורים הדתיים לחילונים בחברה הישראלית.

כן! פזרו את הרבנות הראשית

Print This Post

חרדים

Yes! Dissolve the Chief Rabbinate

לפני כעשור לא הייתי יכול לדמיין מצב בו אני אתמוך במהלכים של הכנסת לפיזור הרבנות הראשית.

בראשית ימיה של המדינה, הרבנות הראשית היתה אחד היהלומים בכתרה של הציונות הדתית. עמדו בראשה דמויות כריזמטיות שהציבור רחש להן כבוד, דמויות כגון הרב שלמה גורן. היו אלה אישים מלומדים שמטרתם העיקרית היתה לפרש מחדש וליישב את ההלכה ה'גלותית' עם צרכיה של המדינה היהודית המודרנית והמתועשת.

למרבה הצער, עם קריסת המפד"ל תפסו את מקומה מפלגות חרדיות שאינן ציוניות. בזמן שחברי מפלגות אלו נהנו מטובות ההנאה שקיבלו מהמדינה הם ניצלו את הכוח הפוליטי שלהם כדי לסחוט כספים למימון מוסדות שהרתיעו צעירים מלשרת בצבא ומנעו מהם חינוך שיאפשר להם להתפרנס בכוחות עצמם. מפלגות אלו גם העניקו לאנשיהן עבודות ותפקידים נוחים במערך הרבנות הארצי.

בשנים האחרונות הצליחו המפלגות החרדיות להשתלט על הרבנות הראשית, מוסד לו בזו מאז ומעולם. הם מינו את עושי דברם לתפקידים ברבנות הראשית על מנת שיישמו את הפרשנויות המחמירות ביותר של קיום המצוות והפולחן. דבר זה הצית וויכוחים, גרם למשברים רבים בתחומים רבים, והביא לקיטוב נוסף במערכת היחסים המתוחה גם כך בין הסקטורים הדתיים לחילונים בחברה הישראלית.

אך הנזק הרב ביותר שהסב הממסד הרבני לעם הוא הסבל האנושי ההרסני שנגרם מהגישה השלילית והרדיקלית שאימצו בנושא הגיור.

ישנה חובה לאומית לפתור את עניינם של הישראלים ממוצא רוסי. הדיכוי הטראגי שעברו במשך 70 שנה ע"י הבולשביקים גרם לשיעור גבוה של נישואי תערובת שתוצאותיו הן מספר רב של אנשים בעלי שורשים יהודיים שאינם יהודים לפי ההלכה. חלק ניכר מהעלייה מרוסיה נופל תחת קטגוריה זו.

ילדי העולים הללו לומדים בבתי ספר ישראלים, חיים זה לצד זה עם יהודים הלכתיים ובניגוד למרבית החרדים, משרתים שירות צבאי למופת. כ-90,000 מביניהם, שרבים מהם משרתים ברגע זה בצה"ל, מהווים מעין "פצצות מתקתקות" ולכשירצו להתחתן, יתברר להם שאינם יהודים וכי לא יוכלו להתחתן במסגרת המדינה. אל לנו להמעיט בהשלכות השליליות של מצב זה על אומה כשלנו הנמצאת במצור.

צריך להיות זה יעד לאומי וחלק מהאתוס הציוני שהמדינה תאפשר גיור לכל העולים המעוניינים בכך במסגרת ההלכה, במיוחד אלו שלהם מוצא יהודי מצד האב.

כיום כשחרדים קיצוניים שולטים בממסד הרבני המצב נהיה בלתי אפשרי. מעבר לסוגית הגיור, לרבים אפילו הליך הרישום לפני החתונה הפך לסיוט. הרבנים דורשים מסמכים המעידים על יהדותם של המבקשים להירשם שלושה דורות אחורה, ודוחים על הסף את מי שלא מסוגל לספק מסמכים כאלו.

שאלות שעלו בעבר בעניין העלייה מאתיופיה, שמבחינה הלכתית היו מסובכות יותר מאשר אלו הנוגעות לעלייה הרוסית, נפתרו על ידי הרב עובדיה יוסף וכיום מרבית העולים מאתיופיה מוכרים כיהודים.

המצב במערך הגיור אף החמיר לאחר התערבותו של הרב אברהם שרמן מבית הדין הרבני הגדול. שרמן ביטל רטרואקטיבית את גיורם של אלו שכבר אינם שומרי מצוות. יש לציין כי אין לכך תקדים בהלכה.

אפילו הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, אשר בדרך כלל מפגין סובלנות, נמצא תחת לחץ בלתי פוסק לבטל גיורים צה"ליים שנעשו תחת חסותו של הרב חיים דרוקמן, דמות נערצת בציונות הדתית. רק לאחרונה הוכרח עמאר לחזור בו מהצהרתו הקודמת על פיה תהליך הגיור בצבא מקובל עליו.

הוא חזר בו לאחר שפורסמה הודעה בשמו של אחד ממנהיגי הרבנים החרדיים, הרב בן המאה יוסף שלום אלישיב, שתקפה בחריפות את מערך הגיור של המדינה, מערך שזכה לתמיכתו של הרב עמאר. יחד עם הודעה זו התפרסמה בעיתון החרדי-אשכנזי "יתד נאמן" ידיעה שתיארה את מערך הגיור של צה"ל כמזוייף.

הרב עמאר התקפל והסכים לכנס ועדה ש"תחקור" את מעמדם של הגיורים, ובכללם אלפי הגיורים שנעשו במסגרת התכנית שבחסות צה"ל. מסקנותיה של הוועדה יימסרו לו בתום ארבעה חודשים שבמהלכם, כפי שהוחלט, כל התהליכים יוותרו בהקפאה.

רבים ראו את ההחלטה כשערורייה האולטימטיבית וזאת מפני שהיא גורמת לעוול ממשי לאלו הנמצאים כעת בתהליך הגיור. בנוסף, ההחלטה יוצרת פחד גובר בקרב גרים שמא יוחלט בעתיד כי תהליך הגיור אותו עברו כבר לא יוכר על ידי המדינה.

היה זה הקש ששבר את גב הגמל. חה"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת, שיזם את החקיקה שניסתה לסייע בקידום תהליכי הגיור, רתח מזעם והודיע כי בכוונתו להגיש הצעת חוק לפיזור מועצת הרבנות הראשית והכרה בכל הגיורים שנעשו בחסות רבני צה"ל.

במידה ורותם ימשיך בדרך זו, עלינו לתמוך בו. אם לא ננקוט בפעולה רדיקלית כדי להביא לרפורמה בגיור אנו נעים באופן בלתי נמנע לקראת משבר חברתי חמור .זוהי חובה לאומית ציונית קריטית לאפשר את גיורם של אלו המעוניינים להפוך ליהודים על-פי ההלכה.

לעניין זה אין כל השפעה על הגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב.

זוהי בעיה ישראלית שיכולה להיפתר רק עלי ידי שחרור האחיזה החונקת של החרדים במוסדות מדיניים-דתיים. אין לנו שום עניין להתערב בחיים של החרדים שיכולים לבחור לחיות בנפרד מאתנו ולהתחתן אחד עם השני. אבל אסור לאפשר להם לכפות את הערכים שלהם על האומה כולה. כיום הרבנות הראשית נשלטת על ידי אלו העוינים לציונות ובזים לה ולמדינה, הם משתמשים בה רק ככלי לכפות את גישתם ולספק עבודות לאנשי שלומם.

המצב הנוכחי מצריך את החלפת הרבנות הראשית החרדית בתשתית ציונית-דתית שתהיה לה היכולת והרצון לאחד את העם.אנו זקוקים לרבנים המבקשים לפתור בעיות הלכתיות בגמישות ובאופן סימפטי ולא לבעלי מינוי חרדיים המתחרים זה בזה במידת ההחמרה שלהם. יש לנו צורך ברבנות שחבריה שרתו בצה"ל ואינם בובות בידי קנאים וקיצוניים המהווים כיום איום לאומה לא פחות מהכנענים דוברי העברית או הפוסט- ציונים המבקשים לערער את אופייה היהודי של המדינה .

למרבה הצער, תחושת נחיתות הקיימת בקרב הציונות הדתית מונעת מרבים מהמשתייכים לזרם לצאת כנגד החרדים באופן פומבי והם נוטים ללחוש בדלתיים סגורות במקום לדרוש שינויים. הגיע הזמן שהציונות הדתית ורבניה ישמיעו את קולם.

מעצבת שמלות כלה

הליכוד וקדימה היו יכולים לפתור את העניין בן לילה, אם רק היו מסוגלים להניח לפוליטיקה קצרת הרואי שלהם לזמן מה. במאמץ משותף הם היו מחלישים את אחיזתם של החרדים במאזן הכח הפוליטי. אנו זקוקים בדחיפות למערכת שבה רבנים ציוניים דתיים יוכלו לתפקד ללא הפרעה. הצעד הראשון לקראת מטרה זו צריך להיות החלפת או עקיפת הרבנות הראשית באמצעות מוסד הנשלט על ידי רבנים ציוניים. במידה ולא נפתור את העניין בקרוב, נוריש לילדינו משבר בלתי נסבל שעלול לקרוע את העם לגזרים.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann