הקונסול הכללי בבוסטון, נדב תמיר, יכול להיות הדיפלומט הכי מוכשר במשרד החוץ. אף על פי כן יש לפטר אותו מייד, או לכל הפחות לנזוף בו ולהוריד אותו בדרגה. גם אם יש פגמים במדיניותו של ראש הממשלה, נתניהו, ההתפרצות של תמיר היא בלתי נסלחת. כל דיפלומט מתמנה על מנת לשרת את הממשלה שבוחר העם. אם הוא מרגיש שהמדיניות שהוא מחוייב לייצג מנוגדות לחלוטין לאמונותיו עד כדי כך שעליו לבטא את דעתו בפומבי, הוא יכול לבחור אם להתפטר או לצאת בקמפיין פוליטי נגד הממשלה. למרבה הצער, תמיר התנהג כאילו הוא יכול לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. תפקידו של דיפלומט הוא להעביר באמצעות הערוצים החשאיים המתאימים הערכות לגבי המצב הפוליטי באזורו. תפקידו של קונסול כללי במקום מסויים הוא בוודאי לא להפיץ מזכר המציג את עמדתו האישית לגבי מדיניות הממשלה ברמה הלאומית. זהו תחום אחריותו של השגריר (שלו תמיר צריך לדווח) והוא זה שצריך לוודא שאם סקירות או עמדות אלו הן ראויות, הן יועברו לרשויות המתאימות בירושלים. אך תמיר עקף את השגריר ושלח את המזכר שלו לרשימת תפוצה רחבה.

יש לפטר את הקונסול הכללי נדב תמיר

Print This Post

Lieberman & Mitchell

Sack Consul General Nadav Tamir

הקונסול הכללי בבוסטון, נדב תמיר, יכול להיות הדיפלומט הכי מוכשר במשרד החוץ. אף על פי כן יש לפטר אותו מייד, או לכל הפחות לנזוף בו ולהוריד אותו בדרגה.

גם אם יש פגמים במדיניותו של ראש הממשלה, נתניהו, ההתפרצות של תמיר היא בלתי נסלחת. כל דיפלומט מתמנה על מנת לשרת את הממשלה שבוחר העם. אם הוא מרגיש שהמדיניות שהוא מחוייב לייצג מנוגדות לחלוטין לאמונותיו עד כדי כך שעליו לבטא את דעתו בפומבי, הוא יכול לבחור אם להתפטר או לצאת בקמפיין פוליטי נגד הממשלה. למרבה הצער, תמיר התנהג כאילו הוא יכול לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

תפקידו של דיפלומט הוא להעביר באמצעות הערוצים החשאיים המתאימים הערכות לגבי המצב הפוליטי באזורו. תפקידו של קונסול כללי במקום מסויים הוא בוודאי לא להפיץ מזכר המציג את עמדתו האישית לגבי מדיניות הממשלה ברמה הלאומית. זהו תחום אחריותו של השגריר (שלו תמיר צריך לדווח) והוא זה שצריך לוודא שאם סקירות או עמדות אלו הן ראויות, הן יועברו לרשויות המתאימות בירושלים. אך תמיר עקף את השגריר ושלח את המזכר שלו לרשימת תפוצה רחבה.

אם משרד החוץ יהפוך לזירה שבה דיפלומטים מסויימים יכולים לקדם ולהפיץ באופן חופשי את האג'נדה או הדעות הפוליטיות שלהם, הוא יהפוך לבלתי יעיל לחלוטין.

להתנהגותו של נדב תמיר אין קשר להשקפה הפוליטית שלו או לנושאים הספציפיים הללו. כעובד מדינה הוא חצה לגמרי את הקו האדום. אף משרד חוץ או מחלקת מדינה באף מדינה לא היו מוכנים לסבול התנהגות כזאת. רק נסו לדמיין קונסול של ארצות הברית, שללא הסכמת השגריר שלו מפיץ מזכר המכיל ביקורת חריפה על מדיניותו של הנשיא אובמה במזרח התיכון ושולח את המסמך הזה לכל אנשי מחלקת המדינה. הוא ללא ספק היה מפוטר.

מנהיגי הקהילה היהודית בבוסטון, אשר מגבים את הקונסול הכללי שלהם, עושים לכולם, כולל לעצמם, שירות רע. ליכולותיו של תמיר ולהישגיו הקודמים אין שום קשר לנושא. הסוגיה העומדת על הפרק היא חובתו של עובד מדינה, ובמיוחד של דיפלומט, להכיר בכך שתפקידו מוגבל לייצוגה של ממשלתו. חוסר האחריות שלו חמור עוד יותר מאחר שהוא דיפלומט מקומי, קונסול כללי, שנתן הערכות ברמה הלאומית לחלוטין מחוץ לתחום האחריות שלו. גם אם ההערכות שלו היו נכונות לגמרי, הוא פעל מחוץ לתחום אחריותו.

ניסיונם של אמצעי התקשורת של השמאל בישראל להפוך את תמיר, שהוא דיפלומט זוטר וחסר אחריות, לקדוש מעונה מאחר ש"העז לומר את האמת" הוא שילוב של אג'נדה אידיאולוגית ושל המשך המאמצים להכפיש את שר החוץ ליברמן. אין כמעט ספק כיצד ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, ושר החוץ, שמעון פרס, היו מגיבים אם קונסול ברמתו של תמיר היה מפיץ מזכר המכיל ביקורת על השלכותיהם של הסכמי אוסלו. אף ממשלה לא היתה סובלת התנהגות כזאת.

למרבה הצער, משרד החוץ לא תפקד בשנים האחרונות כפי שניתן היה לצפות ממנו. כיום, בעיצומם של זמנים מאתגרים מאין כמוהם, שבהם מלחמת הרעיונות ממלאת תפקיד מכריע, משרד החוץ לא יכול להיות סלחני כלפי דיפלומטים שאינם עומדים בחובות של תפקידם הציבורי ומרגישים כי זכותם לנהל דיפלומטיה אישית ולקדם אג'נדה פוליטית. כך צריכות לפעול כל הממשלות, ללא קשר להשקפה הפוליטית.

normal;">[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann