איזי ליבלר

יש לדרוש קבלת אחריות לנוכח ההונאה בועידת התביעות

ניצול שואה

Accountability for Claims Conference Fraud [1]

ב-17 בנובמבר בפראג כינסה ועידת התביעות את ישיבת הועד המנהל הראשונה שלה מאז שפורסמה פרשת 42.5 מיליון הדולרים שנגנבו מקרנות שמומנו על ידי ממשלת גרמניה למען ניצולי השואה.

היינו מצפים שסוגיית ההונאה תהיה במרכז הדיונים בישיבה. אך לפי הדו"ח של מנכ"ל ועידת התביעות שהופץ על ידי הארגון, נדמה כי העניינים התנהלו כרגיל ופרשת ההונאה קיבלה התייחסות שולית בפסקה האחרונה של הדו"ח ללא כל רמז לחרטה.

האופן המתנשא והמזלזל בו הנהגת ועידת התביעות מסרבת לקבל על עצמה אחריות כלשהי או להתנצל על הכשלון בפיקוח הולם על הקרנות הוא בלתי מוסרי. כאשר יו"ר הארגון, יוליוס ברמן, נשאל על ידי ה"ג'ואיש וויק" הניו-יורקי על אפשרות ההתפטרות או ההתנצלות על כך שלקחו 16 שנים לגלות את דבר ההונאה, תגובתו הצינית היתה "כאשר נחשף סקנדל בוושינגטון אשר לנשיא אין כל שליטה עליו, האם הדבר הראשון שעליו לעשות הוא להתפטר?". כאשר ניצולי שואה ביקשו מברמן למנות נציב לתלונות הציבור, הוא ענה ביהירות "ומה יעשה נציב תלונות הציבור?"

ברמן אינו רק מסרב להתנצל. הוא רוצה שנחשוב שלהנהגה אין כל אחריות בעניין, וזאת למרות שההונאה בוצעה במשך שנים על ידי דמויות מפתח מבין עובדי ועידת התביעות ובמשרדי הטיפול בתביעות שבניו יורק – תחת אפם של המנהלים הבכירים בארגון. יש לציין כי אחד העצורים בפרשה היה המנהל האחראי על קרן הסיוע וקרן סעיף 2.

ראיתי בעצמי מסמכים המופנים לועידת התביעות, מתקופה הקודמת למעורבות ה-FBI, שהסבו את תשומת הלב לחשדות בדבר הונאה. מסמכים אלו לא קיבלו התייחסות או הכרה כלשהי.

בעוד מנכ"ל ועידת התביעות, גרגורי שניידר, אומר כי "העובדה שהכרתי כמה מהם הופכת את העניין לקשה יותר לי באופן אישי" הוא מתעקש כי אינו יודע מי העסיק את הגנבים הללו ואילו בדיקות רקע נעשו להם. כמנכ"ל בעל משכורת גבוהה, עובדה זו אינה פוטרת אותו מהאחריות לכשלונו המתבטא בכך שלא יישם פיקוח הולם ובכך שלא ידע שעבדו במשרדו ותחת סמכותו עבריינים שקשרו קשר במשך כמעט שני עשורים.

ביתר חשיבות, במשך שנים נדחו בשאט נפש פניות ובקשות ליישום של פיקוח יעיל יותר וביקורות עצמאיות בספרי החשבונות. למרות מחאתו החריפה של חיים רוט, לשעבר חבר בועד המנהל של הארגון, ששוב ושוב הזהיר את יו"ר ועידת התביעות יוליוס ברמן כי העסקתו של אדם אחד, בהיקף משרה חלקי, על מנת לפקח על קרן צדקה המנהלת מיליארדי דולרים אינה מספיקה ואבסורדית, דבר לא נעשה. לבסוף חיים רוט התפטר מתפקידו בועד המנהל בכעס רב.

מה שהופך את המצב לאף גרוע יותר הוא שאין זו ההונאה הגדולה הראשונה שפוגעת בקרן הסיוע. בין השנים 1980 ל-1987 ראש הקהילה היהודית בגרמניה, ורנר נחמן, מעל ב-12 מיליון דולרים. אך בניגוד גמור להנהגת ועידת התביעות כיום, תשעה ממנהלי המועצה המרכזית של יהודי גרמניה התפטרו לאחר שנחשף דבר הגניבה.

משרד האוצר הגרמני הודיע למגזין "טיים" כי הוא עלול לדרוש פיצויים. אנו מקווים כי הממשלה הגרמנית לא תממש את האיום, שהשלכותיו יפגעו בניצולים. אולם ממשלת גרמניה ודאי מחוייבת, בשם משלמי המסים שלה, לדרוש פיקוח אחראי על הכספים שהועברו בנאמנות לועידת התביעות בשביל הניצולים.

ועידת התביעות מינתה כעת יועצים בינלאומיים לבדוק ולבחון את תהליך הגשת התביעות. אולם אין זה מתקבל על הדעת שתחומי הסמכות של ביקורת זו נקבעים על ידי אותם האנשים שאחראים על הכשלון והמחדל בפיקוח. מוכרחת להיות ביקורת ציבורית עצמאית לחלוטין שתבדוק אם היתה רשלנות מקיפה מצד ועידת התביעות או הפרה של חובות הנאמנות של הארגון כלפי הממשלה הגרמנית או הניצולים. על ביקורת זו לא להיות מוגבלת ועליה לחקור לא רק את ההליכים בקרן הסיוע ובקרן סעיף 2. ישנה חובה לבצע ביקורת ספרים עצמאית בכל ההיבטים ותחומי הפעילות של הארגון, עם התמקדות מיוחדת בנושאים אחרים השנויים במחלוקת, דוגמת מכירתם של נכסים בגרמניה. יש להניח את דעתו של הציבור ולוודא שאין כיום ולא היו בעבר הונאות נוספות תחת השגחתה של ההנהלה הבלתי יעילה ובעייתית של הארגון.

הישיבה שנערכה בפראג לאחרונה מעידה על כך שההנהלה הנוכחית רואה עצמה חסינה מקבלת אחריות ובטוחה כי 'מועדון החברים' שלה לא ייפגע ויאפשר לה להמשיך לנהוג בועידת התביעות כאילו היה רכושה הפרטי של חבריה.

גרועה אף יותר היא העובדה שיו"ר הארגון, הגזבר שלה והמנכ"ל אינם רק מתנערים מאשמה אלא גם מציגים עצמם באופן מיתמם כגיבורים.

אחד מחברי הועד המנהל של ועידת התביעות אף התגאה בכך שהארגון שכר את שירותיה של "חברת יחסי הציבור הגדולה והטובה ביותר". בנוסף, מכתב שהכיל את הטענה השערורייתית כי "לועידת התביעות ישנה הנהגה טובה, ניהול טוב, צוות טוב והיא מנהלת את כספי הפיצויים בצורה הטובה והראויה ביותר" נמסר לתפוצה רחבה.

לא ניתן לדמיין מצב אחר בו הנהלת ארגון פרטי, ציבורי או תאגידי יתנערו מאחריות לאחר כישלון עצום בפיקוח שבמסגרתו עובדיו תכננו וביצעו הונאת ענק במשך 16 שנה. לבטח הנהגת ארגון יהודי, המופקד על חלוקת קרנות פיצויים מקודשים, חייבת במתן דין וחשבון במידה שווה.

העולם היהודי כבר אינו יכול להרשות לעצמו לשמור על שתיקה.

מהימנותה של ועידת התביעות תישמר אך ורק אם תאפשר את ביצועה של ביקורת עצמאית של על ענייניה ומפעליה על ידי רשות חיצונית שתיישם מערכת יעילה של איזונים ובלמים בהנהלת הארגון ותפעיל מגבלות על תקופות הכהונה של בכירים בארגון. מועמד אידאלי לצורך זה הוא משרד מבקר המדינה של ישראל שתהיה לו הסמכות לבחון את אופן הקצאת הכספים, ניגודי אינטרסים ואת תהליך קבלת ההחלטות בכללותו.

אם ימשיכו בכירי הארגון להתנער מחובתם לתת דין וחשבון כנה ולקבל אחריות, תחול על נציגי הארגונים אשר מכהנים כחברי הועד המנהל של ועידת התביעות החובה המוסרית לדרוש את התפטרותם של הבכירים. במידה ונציגים אלו לא יפעלו, על היהודים ברחבי העולם, ולא רק הניצולים, להשמיע את קולם ולדרוש שחברי הועד המנהל ימלאו את חובתם כנאמני הציבור.

העניין אשר דורש את הטיפול הדחוף והמיידי ביותר הוא מצבם הקשה של הניצולים, אשר רבים מהם חיים בעוני מרוד גם כיום.

המפתח לשיפור מצבם והקלת מצוקתם של הניצולים הוא מתן עדיפות עליונה להקצאת כספים שיגיעו אליהם במקום לבתי חולים, פרוייקט "תגלית" ומטרות צדקה אחרות שאולי ראויות בפני עצמן אך אינן קשורות לפיצויים על השואה באופן ישיר. בעייה זו הביאה לכדי משבר בחודש שעבר כאשר שש דמויות מרכזיות מהוועדה המייעצת של ניצולי השואה בישראל (וועדה שבאופן בעייתי עומד בראשה יוליוס ברמן המתגורר בניו-יורק) הודיעו כי הם מחרימים את ישיבות הוועדה. במלים של יו"ר הוועד המנהל של ועידת התביעות לשעבר, משה זנבר, "היתה התעלמות מוחלטת מהמלצותינו בעניין הסיוע לניצולים והן כלל לא הובאו לידיעת מועצת המנהלים".

בנוסף, לועידת התביעות ישנו תיק השקעות בשווי של מעל מיליארד דולר. הארגון דחה דרישות להקצות באופן מיידי חלק גדול יותר מהכספים לניצולי השואה, בטענה שהכסף כבר הוקצה והועד למטרות אחרות ולפי התכניות יגמר תוך ארבע שנים.

אולם, סכומי כסף גדולים ממשיכים לזרום מדי שנה מממשלת גרמניה לועידת התביעות על מנת שיועברו לניצולים. ואכן, כאשר העניין הועלה על ידי "ישראל היום", התברר כי למרות שהכספים הנמצאים כעת בתיק ההשקעות אמורים להספיק רק לארבע שנים, ועידת התביעות צופה הכנסה משמעותית נוספת שתגיע מממשלת גרמניה, ממכירתם של נכסים בגרמניה וממקורות נוספים ואחרים. היות וכך הדברים, יש להקצות באופן מיידי חלק גדול יותר ממיליארד הדולרים אשר בתיק השקעות לניצולי השואה אשר למרבה הצער סופרים את ימיהם.

חובתה המקודשת של ועידת התביעות, אפילו בשלב מאוחר זה, היא לענות על צרכיהם הבסיסיים של הניצולים על מנת לאפשר להם לבלות את שארית שנותיהם בכבוד.

[email protected] [2]