על ראש הממשלה נתניהו יופעל לחץ לחידוש ההקפאה בהתנחלויות כאשר ייפגש עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ומזכירת המדינה הילרי קלינטון, לאחר נאומו בועידת הפדרציות היהודיות (GA) בניו אורלינס. הפגישה תתקיים נוכח אחת מתבוסותיה האלקטורליות הגדולות ביותר של המפלגה הדמוקרטית מעולם. תבוסה זו היתה הבעת אי אמון בממשל אובמה יותר מאשר הבעת תמיכה במדיניות הרפובליקנים. בפגישות שניהלתי בימים האחרונים עם מנהיגים אמריקאים יהודים למדתי שמספר יהודים רב מהמצופה ערק מן המחנה הדמוקרטי. פגשתי מספר לא מבוטל של פעילים יהודים שהביעו חרטה על תמיכתם באובמה במהלך הבחירות לנשיאות וחלקם אף אמרו לי בצער רב כי כעת היתה זו הפעם הראשונה בחייהם שהצביעו נגד המפלגה הדמוקרטית. מיותר לציין, מרבית היהודים שאינם מעורבים בפעילות יהודית ואשר להם גורלה של ישראל אינו בעל חשיבות רבה כל כך, המשיכו להצביע עבור המפלגה הדמוקרטית בצורה בלתי פרופורציונלית. אלו מהם שלא עשו כן עשו זאת מפני שהתנגדו למדיניותו הכלכלית של אובמה.

ישראל לאחר הבחירות לקונגרס

Print This Post

Obama with Indonesian officials

Israel after the congressional elections

על ראש הממשלה נתניהו יופעל לחץ לחידוש ההקפאה בהתנחלויות כאשר ייפגש עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ומזכירת המדינה הילרי קלינטון, לאחר נאומו בועידת הפדרציות היהודיות (GA) בניו אורלינס.

הפגישה תתקיים נוכח אחת מתבוסותיה האלקטורליות הגדולות ביותר של המפלגה הדמוקרטית מעולם.תבוסה זו היתה הבעת אי אמון בממשל אובמה יותר מאשר הבעת תמיכה במדיניות הרפובליקנים.

בפגישות שניהלתי בימים האחרונים עם מנהיגים אמריקאים יהודים למדתי שמספר יהודים רב מהמצופה ערק מן המחנה הדמוקרטי. פגשתי מספר לא מבוטל של פעילים יהודים שהביעו חרטה על תמיכתם באובמה במהלך הבחירות לנשיאות וחלקם אף אמרו לי בצער רב כי כעת היתה זו הפעם הראשונה בחייהם שהצביעו נגד המפלגה הדמוקרטית. מיותר לציין, מרבית היהודים שאינם מעורבים בפעילות יהודית ואשר להם גורלה של ישראל אינו בעל חשיבות רבה כל כך, המשיכו להצביע עבור המפלגה הדמוקרטית בצורה בלתי פרופורציונלית. אלו מהם שלא עשו כן עשו זאת מפני שהתנגדו למדיניותו הכלכלית של אובמה.

אולם הפוליטיקאים הדמוקרטים מודעים לחלוטין לעובדה שהיהודים המסורים הם אלו הלוקחים על עצמם תפקידים מרכזיים בזירה הפוליטית. אחוז ניכר מהתורמים היהודים המרכזיים למפלגה הדמוקרטית הם תומכי ישראל נלהבים ולראשונה רבים מהם התנתקו מהשתייכותם הפוליטית ארוכת הימים.

עם זאת, האופוריה של תומכי ישראל סביב הבחירות עוד מוקדמת.

ודאי שקונגרס פרו-ישראלי במובהק הוא נכס אדיר. אך הקונגרס מושך בחוטים בעיקר בתחום הכלכלה הפנימית בארה"ב ושם השפעתו הקריטית. בניגוד לכך, מדיניות החוץ של ארה"ב נקבעת בעיקר בבית הלבן והקונגרס מוגבל ביכולתו לשנות ולהשפיע בתחום זה. יש החוזים כי במקום להתעמת עם הקונגרס בענייני הכלכלה, אובמה יתפתה אף להעצים את פעילותו בתחום החוץ וינסה להשאיר את חותמו בתחום זה.

בסופו של דבר, התשובה לשאלה האם אובמה יפעל מסיבות אידאולוגיות או לחלופין משיקולים פרגמטיים היא שתקבע את מדיניותו כלפי ישראל.

עד כה, נדמה כי ישנו בסיס לטענה כי אובמה מתנהג כזיקית. הוא התנער מהתחייבויות לגבי ישראל עליהן הצהיר לפני שנבחר לנשיאות. הוא השפיל את ראש הממשלה של ישראל בפומבי והפגין כלפיו בוז. אך לאחר מכן, בתגובה ללחצים וכעס מבית, אובמה שינה את יחסו לחלוטין ורק מספר חודשים חלפו לפני שפרש בפני נתניהו את השטיח האדום.

השאלה הנשאלת כעת היא האם אובמה ישנה את מדיניותו באופן משמעותי או שימשיך להפעיל לחץ חד-צדדי על ישראל, אם כי בצורה מעט יותר מתוחכמת מאשר בעבר. נכון לעכשיו, הנשיא אף לא ניסה לרמוז על נכונות מצידו לסטות מהנחת היסוד הפוליטית האומרת כי על מנת לבנות גשרים עם העולם הערבי על ארה"ב להרחיק עצמה מישראל ואף לסכן בטווח הארוך את צרכיה הביטחוניים של המדינה היהודית על מזבח הפייסנות.

למרכיבי היסוד שעיצבו את תפישת עולמו של אובמה בענייני המזרח התיכון יש ללא ספק השפעה משמעותית על גישתו הנוכחית. אם נתעלם לרגע מהכומר האנטישמי שלו, שהטיף נגד היהודים וישראל ללא הרף, נדמה כי מקור עיקרי לתפישתו הוא רשיד חלידי, מנהיגה האינטלקטואלי של אש"ף בארה"ב. האינטלקטואל הפלסטיני המרשים ניהל מערכת יחסים קרובה עם אובמה בשנים שעיצבו את הקריירה הפוליטית שלו וללא ספק היתה לו השפעה לא מבוטלת על גיבוש גישתו הכללית כלפי המזרח התיכון. חלידי סייע בהזנקת הקריירה הפוליטית של אובמה על ידי גיוס ההון הראשוני כאשר הלה נכנס לפוליטיקה. משפחות אובמה וחלידי שמרו על יחסים קרובים לאורך זמן.

מערכת יחסים זו, בשילוב עם נטייתו הבלתי מעורערת לשמאל ואוריינטציה המכוונת לעולם השלישי כנראה היוותה גורם מכריע בהתפתחות הגישה הבעייתית שלו כלפי ישראל והאימוץ של הנרטיב הערבי.

יש, אם כן, בסיס לדאגה כי ישראל צפויה להמשיך להתמודד עם קשיים מול הממשל הנוכחי. השאלה היחידה היא באיזו מידה רצונו של אובמה להיבחר מחדש תמתן את נטיותיו האידאולוגיות.

בהקשר זה, סביר כי ביידן וקלינטון יפעילו על נתניהו לחץ בלתי רגיל על מנת להכריחו להקפיא את הבניה בהתנחלויות פעם נוספת. נתניהו בתורו, בעודו מנסה לשמור על יציבותה של קואליציה ממשלתית לא מאוחדת ובעייתית, ינסה להשיב על כנו את ההסדר הבלתי רשמי שהושג עם ממשל בוש. על פי הסדר זה הבניה הוגבלה רק מחוץ לגושי ההתנחלויות המרכזיים.

ספק אם הדבר יוביל לשיחות ישירות עם הפלסטינים. הגינוי השערורייתי של הממשל האמריקאי של הבנייה בשכונות יהודיות לחלוטין של ירושלים (רמות וגילה) רק כמה ימים לפני הבחירות לקונגרס יקשה מאוד על עבאס לחזור לשולחן המשא ומתן – אפילו אם היה מעוניין בכך, מה שאינו סביר. מובן שעבאס מעדיף שהאמריקאים יכריחו את ישראל לבצע ויתורים חד צדדיים נוספים מבלי שהוא יאלץ לותר על דבר. בכך שהוא נמנע ממשא ומתן עבאס מוודא שחוסר יכולתו וסירובו לעשות ויתורים לא ייחשפו בפומבי לעולם.

מבלי התערבות נסית, בין אם יהיה משא ומתן ובין אם לאו, השיחות בין ישראל לפלסטינים ייכשלו כמעט ללא ספק. במיוחד כאשר עבאס דורש שהצעותיו של ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט (אשר בעותה העת נדחה בבוז על ידי עבאס) יהוו נקודת התחלה לשיחות. זאת למרות שהבטחות אולמרט לעולם לא היו מקבלות את התמיכה והאישור מצד אזרחי מדינת ישראל.

כאשר השיחות ייכשלו, ייתכן ואובמה יבקש לכפות פתרון על ידי קריאה לישראל לחזור לקווי שביתת הנשק של 1949, יחד עם החלפת שטחים מזערית באיזורים המאוכלסים לחלוטין על ידי יהודים. הוא מסוגל לא להתערב, ואולי אף לתת את תמיכתו המרומזת לצעד של הקוורטט לתמוך בבקשה פלסטינית ממועצת הביטחון של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית בגבולות אלו. מלבד הכאוס שצעד כזה עלול לגרום, ויתור על גבולות בני הגנה והשלכותיו הקיומיות על ישראל הינו צעד שאף ממשלה ישראלית לא היתה יכולה לקבל.

אם אובמה יתעקש וימשיך לנסות לכפות את רצונו על ישראל ללא רחמים או לשסות בנו את מועצת הביטחון של האו"ם, על הממשלה ומפלגת האופוזיציה העיקרית קדימה להשעות את המאבקים הפוליטיים הפנימיים קצרי הטווח שלהן. עליהן לפעול למען האינטרס הלאומי בכך שינסו לזהות את הקווים האדומים סביבם יוכלו להתאחד. ציניקנים יטענו שאין זה אפשרי, אך האיום הקיומי שיגרם כתוצאה מהצעדים הקיצוניים המוצעים על ידי חלק מהקהילה הגלובלית הוא כה מוחשי שעתידנו מוטל על הכף. אם לפוליטאים שלנו יש קרטוב של אחריות, עליהם להתעשת ולפעול.

עלינו גם להציג חזית מאוחדת בכדי להדוף נסיונות גלובליים לעשות לנו דמוניזציה, דה-לגיטימציה ולהטיל עלינו חרם.

המרכיב החיובי ביותר במצב הקשה בו אנו נמצאים הוא הגינותו של הציבור האמריקאי אשר מעולם לא היה כה ברור בתמיכתו בישראל כפי שהוא היום. אולם אסור לנו לקחת זאת כמובן מאליו ועלינו להגביר את מאמצינו להסביר את עמדותינו ומצבנו לציבור מתוך ידיעה כי אלא אם ברגע האחרון אובמה ישנה את דעתו בדרך נס וישנה את מדיניותו בהתאם, עלינו להכין את עצמנו למאבק ארוך וקשה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann