ישראל חייבת לנקוט יוזמה עכשיו

Print This Post

התקווה הנלהבת שחולקים מרבית הישראלים – על אף התסכול מצד חלק מיהודי אמריקה – היא שהנשיא טראמפ יתגבר על בעיותיו הפוליטיות הפנימיות ויחזק את הברית בין ארה"ב לישראל.

ביקורו של טראמפ באזור המזרח התיכון הבהיר היטב את מעמדנו. אנו מצויים כיום בעמדה חיובית יוצאת דופן.

לאחר שנים של הטיה בלתי מתפשרת והצקה מצד הקהילה הבינלאומית, בהובלת ידידתנו לכאורה ארצות הברית, אנו התברכנו כעת, בפעם הראשונה, בנשיא אמריקני המצהיר בפומבי על אהבתו, תמיכתו ובריתו עם המדינה היהודית.

אלו המתייחסים בביטול לנוכחותו של טראמפ בכותל, לאבחנותיו שוברות הלב ביד ושם ולנאומו החם והתומך במוזיאון ישראל כהעמדת פנים ותו לא, אינם מעריכים כראוי את ההשלכות הפוליטיות העמוקות של דבריו. על זאת יש להוסיף את קריאתו למדינות הסוניות להתעמת עם הטרור האיראני ולהילחם בקיצוניות בשורותיהם, כולל התייחסות ספציפית לאנטישמיות. זאת בנוסף לקמפיין האמריקני המהפכני שנועד להתעמת עם האובססיה האנטי ישראלית באו"ם. כל אלו מייצגים שינוי כיוון משמעותי לטובתנו.

בהקשר זה, יש לקחת בחשבון גם את ההצלחה הדרמטית של נתניהו בפיתוח קשרים כלכליים ודיפלומטיים עם רוסיה, הודו, סין, יפן, אוסטרליה וכעת גם אפריקה. לאלו ניתן להוסיף את מערכת היחסים המדהימה והגלויה כמעט עם סעודיה ומדינות סוניות נוספות. צריך להיות עיוור כדי לא להעריך את העובדה שהשיפורים החשובים הללו במעמדנו הבינלאומי הושגו ברובם כתוצאה משולבת של הדיפלומטיות המיומנת של ראש הממשלה נתניהו ושל המדיניות החדשה של ממשל טראמפ.

למעשה, כיום, עומד בפנינו חלון הזדמנויות ייחודי. אך חלון זה דורש מאתנו לנקוט ביוזמה ולהציג את מוכנותנו לשתף פעולה עם הצעות השלום של טראמפ, וזאת בתנאי שביטחוננו לא יועמד בסכנה.

על נתניהו להפגין מנהיגות וליזום צעדים, במקום רק להגיב ללחצים.

עליו להציע באופן מידי ליישם הקפאת בנייה באזורים שמחוץ לגושי ההתנחלויות שימשיכו תמיד להיות חלק מישראל. עליו להתחייב להמשיך לשאוף לקידום איכות החיים של הערבים בשטחים הפלסטינים האוטונומיים, ולהציע סיוע הומניטרי נוסף.

בתמורה, על עבאס להפסיק את ההסתה, לשים סוף לקידוש המחפיר של רוצחים ואת הפנייתם של למעלה מ30 מיליון דולרים בשנה לטובת תגמול משפחותיהם על פשעיהם עם פנסיות ענקיות. כמו כן, עליו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולחדול מדרישת "זכות השיבה" לישראל של פליטים ערביים וצאצאיהם, דבר שיסתכם בפירוקה של המדינה היהודית. בנוסף, יש להביא בחשבון פתרון להתמודדות עם חמאס.

עד שהדברים הללו יקרו, לא ניתן לצפות מישראל לשאת ולתת על גבולות או אפילו לשקול מדינה פלסטינית. למרות הבטחותיו בנוגע לתמיכה בשלום, קלושים הסיכויים שעבאס הדו פרצופי יסכים לאילו מן התנאים המוקדמים הבסיסיים הללו.

אם עבאס ימשיך עם קווי המדיניות שלו, עלינו לקרוא לסיומו של תהליך השלום הכוזב, ובשיתוף עם ארה"ב ואולי אף עם הסעודים, לשאוף לייצר יחסים חיוביים עם אלו החיים תחת האוטונומיה הפלסטינית – במידת הצורך תוך עקיפת ההנהגה הנוכחית.

כך, לא רק שנחסל את הטרור, אלא שביטחוננו יתחזק לאין שיעור במידה ונזכה לתמיכתם של האמריקנים.

מטרתנו המרכזית חייבת להיות קידום של האמת, תוך שאנו מפסיקים לספק מחסה לטרוריסטים המדברים למערב עם לשון מפוצלת המביעה תמיכה בשלום, בזמן שהם ממשיכים להסית את אנשיהם.

אם נצליח לעשות זאת במשותף עם האמריקנים, בבוא הזמן ייתכן ונוכל לפתור נושאים אחרים, כגון הסיפוח הרשמי של גושי ההתנחלויות ושל רמת הגולן, העברת השגרירות האמריקנית לירושלים והבטחה כי למרות ההתחמשות בנשק שסופקה לסעודים, טראמפ יעמוד בהתחייבותו להבטיח שצה"ל ישמר את עליונותו האיכותנית.

דברים אלו תלויים בכך שטראמפ לא ישוכנע, כמו קודמיו, שהאופן הקל ביותר לשמר את היציבות הוא בקיום תהליך שלום מזויף המנציח למעשה את השקר המגונה לפיו הקונפליקט הזה הוא מאבק בין שני עמים על נדל"ן, ולא חוסר מוכנותם של המנהיגים הפלסטינים ושל מרבית אזרחיהם שטופי המוח, שמטרתם איננה מדיניות שתי מדינות, אלא "מדינה פלסטינית מן הנהר ועד הים".

בכדי לצמצם את הסיכוי שדבר שכזה יקרה, נתניהו מוכרח לפעול עכשיו ולהפגין את מוכנותו לבחון כל אפשרות לשלום.

אך השגת מטרה זו במסגרת המערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת שלנו ועם קואליציה צרה מהווה אתגר לא פשוט.

הבית היהודי הרדיקלי ואפילו גורמים מסוימים מהליכוד מאיימים להפיל את הממשלה אם נתניהו יכפה מגבלות על הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות.

עם זאת, מעמדו הנוכחי בזירה הבינלאומית יבטיח שרוב הישראלים יתמכו בעצמה במהלך שכזה. לעת עתה, אין אף אחד שמסוגל, אפילו בקירוב, לקדם את הדיפלומטיה של ישראל באופן אפקטיבי כמו נתניהו.

המפלגות החרדיות תבקשנה להימנע מבחירות, שכן בקואליציה עתידית השפעתם צפויה לפחות באופן משמעותי או אפילו להיעלם.

גם אם הדבר יוביל למשבר עם האלמנטים הרדיקליים ההזויים בתוך הקואליציה שלו, על נתניהו להתמודד עם המציאות הקשה ובמידת הצורך, לצאת לבחירות.

בהינתן התמיכה הגוברת בו כעת, הסקרים מצביעים על כך שנתניהו צפוי להשיג ניצחון מהדהד, ועם התרסקותה של העבודה, תהיינה הזדמנויות להקים קואליציה חדשה שתוכל לייצר ממשלת מרכז יציבה.

חזית מאוחדת שכזו תחזק לאין שיעור את מעמדנו הבינלאומי. בעקבותיה יש לקיים עצרת סולידריות יהודית גלובלית בירושלים, בדומה ליוזמת ממשלת האחדות הלאומית של שמיר במרץ 1989.

אין לי כל ספק שבהקשר של ממשלת אחדות, כל הארגונים והמנהיגים היהודיים – להוציא את האלמנטים האנטי ישראלים הרדיקליים – יתחרו על מנת להשתתף. ממשלה שכזו תשים סוף להנחה השלטת לפיה חלק משמעותי מתוך הקהילה היהודית המסורה והנהגתה זנחו את ישראל.

הדבר דורש הנהגה אמיצה.

לאור המצב הטוב בו מצויה ישראל, ייתכן ויהיה זה מפתה בעבור נתניהו ליהנות מן הקיים, לשבת במקומו ולהימנע מפעולה.

זו תהיה טעות שעלולה להוביל לוויתור על הזדמנות היסטורית.

למרות האופטימיות שייצר טראמפ, איננו יכולים להרשות לעצמנו לשבת במקום ולהסתפק בתגובה. אין פתרונות קסם, וישראל מחויבת לעמוד איתנה על מנת להרתיע או להביס ניסיונות עתידיים מצד אויביה להשמידה. כמו כן, הסתמכות עיוורת על טראמפ לאימוץ הסטטוס קוו עלולה להוביל לאסון.

כפי שנתניהו הצהיר, לישראל "אין צ'ק מדיני פתוח" מטראמפ בנושא הפלסטיני. עכשיו זה הזמן לנקוט ביוזמה ולהפגין לממשל טראמפ ולעולם כולו שאנו עשינו ככל האפשר על מנת להשיג הסדר עם הפלסטינים, אך כשלנו בכך בשל תרבות המוות והרשע המחלחלת בהנהגה הפלסטינית.

רק אז נוכל להתקדם ולייצר את התנאים הנדרשים בכדי לשפר את האוטונומיה ואת תנאי המחייה שלהם, תוך העברת פתרון שתי המדינות לעדיפות נמוכה יותר. בעוד שמצב זה איננו אידיאלי, הוא יספק לנו הזדמנות לייצב את ביטחוננו ולהסיט את העוינות שנוצרה במשך השנים ע"י דביקה לתהליך השלום המזויף ולעיוות של הנרטיב שלנו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann