שחיתות ושערוריות מין אינן תופעות חדשות באזורנו. בתנ"ך מתועדות מגוון דוגמאות צבעוניות, ובכללן המקרה של דוד המלך ששלח חייל אל מותו כדי שיוכל להתחתן עם אשתו בת-שבע. לפחות, בניגוד לנשיא קצב הוא הביע חרטה לאחר מעשה והודה בפומבי שפעל בצורה לא מוסרית. אני הכרתי את קצב באופן אישי, והתגאיתי מאד להציג אותו כדוגמה מעוררת השראה לאופן בו יהודי ספרדי, בן למשפחה חסרת אמצעים בעיירת פיתוח הצליח להעפיל למעמד כה רם ומכובד בחברה הישראלית. אני נמלא גועל כשאני מבין עתה כי המוניטין של קצב כמי שמטריד מינית נשים היה דבר ידוע בקרב עמיתיו בכנסת, בכללם אלו שתמכו במועמדותו לנשיאות. אפילו כמה מחברי הכנסת הצדקניים של ש"ס היו מודעים לסגנון חייו המפוקפק. הייתה זו ש"ס שהחלטתה החשאית ברגע האחרון לתת לו את תמיכתה אפשרה לקצב לנצח במרוץ לנשיאות.

ישראל- חברה מושחתת?

Print This Post

משה קצב

Israel, a corrupt society?

שחיתות ושערוריות מין אינן תופעות חדשות באזורנו. בתנ"ך מתועדות מגוון דוגמאות צבעוניות, ובכללן המקרה של דוד המלך ששלח חייל אל מותו כדי שיוכל להתחתן עם אשתו בת-שבע. לפחות, בניגוד לנשיא קצב הוא הביע חרטה לאחר מעשה והודה בפומבי שפעל בצורה לא מוסרית.

אני הכרתי את קצב באופן אישי, והתגאיתי מאד להציג אותו כדוגמה מעוררת השראה לאופן בו יהודי ספרדי, בן למשפחה חסרת אמצעים בעיירת פיתוח הצליח להעפיל למעמד כה רם ומכובד בחברה הישראלית.

אני נמלא גועל כשאני מבין עתה כי המוניטין של קצב כמי שמטריד מינית נשים היה דבר ידוע בקרב עמיתיו בכנסת, בכללם אלו שתמכו במועמדותו לנשיאות. אפילו כמה מחברי הכנסת הצדקניים של ש"ס היו מודעים לסגנון חייו המפוקפק. הייתה זו ש"ס שהחלטתה החשאית ברגע האחרון לתת לו את תמיכתה אפשרה לקצב לנצח במרוץ לנשיאות.

ראש האופוזיציה דאז, אריק שרון, נושא באופן ספציפי בחלק מהאחריות. עתה נחשף כי הוא הפעיל באופן אישי לחץ על אנשיו בתקשורת, וכך הצליח לשכנע אותם לא לפרסם חשיפה בנושא ההתנהגות הידועה לשמצה של קצב. חשיפה שכזו ללא ספק הייתה בולמת את בחירתו לנשיא.

קצב אינו הנשיא הראשון שאולץ לפרוש טרם זמנו. קודמו של קצב, עזר ויצמן, גם נאלץ לעזוב את התפקיד לפני תום תקופת הכהונה כשהתגלה שבעת שהיה שר קיבל מאנשי עסקים אמידים מאות אלפי דולרים במתנה ולא דיווח עליהם.

ראש הממשלה אהוד אולמרט גם נאלץ לפרוש לאחר שהואשם בשורה של עבירות שחיתות ואי-סדרים כספיים. האשמות אלו עדיין עומדות נגדו היום. ועדיין לא הזכרנו את שמם של פוליטיקאים בכירים אחרים כולל שר האוצר אברהם הירשזון שמרצה כעת עונש מאסר, שר הביטחון יצחק מרדכי, שר הפנים אריה דרעי, שר המשפטים חיים רמון, שר הבריאות שלמה בניזרי וממש לאחרונה גם צחי הנגבי. מספר פוליטיקאים בכירים נוספים , כולל שר החוץ הנוכחי שלנו וראש עיריית ירושלים לשעבר ,אורי לופליאנסקי , נמצאים כרגע תחת חקירה משטרתית אך טרם הועמדו לדין.

יתכן וטווח כה רחב של פוליטיקאים בכירים המואשמים בשוחד, שחיתות, עברות מין ופשעים אחרים הוא פשוט תמונת ראי של החברה המושחתת שהתפתחה כאן. יש המסבירים תופעה זו כתוצר לוואי של היותנו מדינה חדשה המתפתחת בקצב מהיר ומצויה תחת מצור. הם טוענים כי לא הצלחנו לבנות תשתית פוליטית בעלת איזונים ובלמים מספקים.

האמת היא שהזרעים של השחיתות הפוליטית בה אנו נתקלים כיום נזרעו בשנים הראשונות של המדינה, בתקופת ההגמוניה של מפא"י כשכל הכוח היה בידי מפלגה אחת בלבד. בימים אלו הביטוי "ויטמין פִי" היווה מילת קוד ל"פרוטקציה" שהדגימה את השחיתות שפשתה בחברה הישראלית באותן השנים.

אלו שלא היו מזוהים עם מפלגת השלטון, ובמיוחד מי שהיה מזוהה עם התנועה הרוויזיוניסטית והאצ"ל כשהיה פעיל, הופלו באופן שיטתי ונמנע מהם למלא תפקידים בכירים במגזר הציבורי.

בשנות ה-60 הדברים הידרדרו עד כדי כך שהיו אפילו קריאות מצד סיעה בתוך הממסד של מפא"י להיפטר מהנפוטיזם הרווח ולהחליפו בשלטון המנוהל בידי אלו שזכו לתפקידם בזכות כישוריהם.

עם זאת, מרכיב חשוב מאד מבדיל בין תקופתנו לזמנים ההם. הכנסת אז הייתה מורכבת בעיקר מאידיאליסטיים שחושלו באש השואה והמאבק להקמת המדינה. רובם לא התפתו על ידי נכסים חומריים וחיו אורח חיים צנוע כפי שמודגם בדרך כלל על ידי מנהיגים כגון בן- גוריון ובגין.

יתכן והממסד הציוני השולט היה מוכן לנצל את המערכת כדי לקדם את מטרותיו הפוליטיות, אך בדרך כלל המנהיגים לא היו מושחתים באופן אישי. על פי מה שידוע לנו רוב המתנות והשוחד היו מגיעים בסופו של דבר לקופת המפלגה ולא לחשבונות בנק פרטיים.

פנחס ספיר, שר האוצר הנערץ, מעולם לא ניצל את משרתו כדי להרוויח כסף לכיסו הפרטי . אך לא היו לו נקיפות מצפון לגבי סחיטת תרומות ממשקיעים זרים באמצעות יוזמות ממשלתיות אטרקטיביות והעברת הכספים למפלגתו ולפרויקטי תשתיות ממשלתיים.

ב-1977 כששר השיכון אברהם עופר הפך לשר הראשון שהואשם בשחיתות, הוא לא היה מסוגל לעמוד בבושה. עופר התאבד לפני שהוכח שביצע עבירה לטובת מפלגתו. העבירה שכביכול ביצע מחווירה לנוכח ההתנהגות של השרים שבאו אחריו.

כמה חודשים לאחר מכן, יצחק רבין נאלץ להתפטר מכהונתו הראשונה כראש ממשלה כשהתגלה כי רעייתו לאה עברה על החוק הישראלי בכך ששמרה על חשבון בנק דולרי בוושינגטון עוד מהתקופה שבעלה היה שגריר. היועץ המשפטי לממשלה דאז, אהרון ברק , התעקש כי ראש הממשלה חייב לעמוד באותם סטנדרטים משפטיים בהם צריך לעמוד כל אזרח.

יש חוק ברזל בר ישום לחיים הפוליטיים. ברגע שפרקטיקות מושחתות שפעם לא היו מקובלות מונהגות כדי לקדם אינטרסים פוליטיים , הגלישה לשחיתות אישית היא כמעט בלתי נמנעת. תהליך זה הואץ כשישראל עברה מכלכלה סוציאליסטית לקפיטליסטית. האבות המייסדים האידיאליסטים התחלפו בזן חדש של פוליטיקאים הנוטים להדוניזם ומנצלים את המערכת כדי לעשות רווח אישי.

למרות זאת, השורש האמיתי של הבעיה טמון במערכת פוליטית שבה כוחו של העם מנותב בעיקר על ידי מפלגות פוליטיות דומיננטיות. דבר זה מאפשר לאינטרסים מפלגתיים ופרוטקציה לצמצם את האיזונים והבלמים. נוסף על כן, פעמים רבות הדבר מספק מעטה הגנה למנהיגים הנוהגים לכופף את החוקים על פי רצונם.

עכשיו קיים גורם הממתן תופעה זו באופן משמעותי. כוח ההרתעה ההולך ומתגבר של המערכת המשפטית מצליח לעורר פחד מענישה אצל אלו השוקלים לסטות מדרך הישר. אסור להמעיט בחשיבות העבודה שעשה מיכה לינדנשטראוס. למרות לחץ אדיר מצד ממשלת אולמרט לחדול ממאמציו הצליח לינדנשטראוס להפוך את משרד מבקר המדינה ליחידה יעילה החושפת שחיתות ללא מורא וללא משוא פנים.

למרות שאין הדבר מפחית מהצורך המיידי להקים מערכת אלקטוראלית בה הציבור ממלא את תפקיד כלב השמירה ויכול להעניש באופן ישיר את מי שמתנהג בחוסר הגינות, אנו יכולים להתגאות בעובדה שהמערכת המשפטית שלנו הצליחה ליצור לעצמה מוניטין של מי שהינה חסרת רחמים במידה רבה יותר כלפי מי שמבצע עבירות בקרב רמי המעלה ובעלי הכוח מאשר כלפי האזרח הפשוט.

העובדה שאף אחד אינו נמצא מעל החוק, כולל נשיאים, ראשי ממשלה, ושרים, היא בודאי משהו שכדאי למדינות אחרות לחקות והיא מנבאת לנו טובות לעתיד.

המערכת המשפטית משתדלת להבטיח כי הבושה שאנו חשים בעקבות ההתנהגות המזעזעת של חלק ממנהיגנו לא תחזור על עצמה. אך הבעיה לא תיפתר לחלוטין עד שנערוך רפורמה במערכת האלקטוראלית, נחליש את שליטת המנגנונים המפלגתיים ונמנע ממצב בו יש כוח השפעה מוגזם למפלגות סקטוריאליות קטנות המנצלות את המערכת לשם מטרותיהן האנוכיות בלבד .כוחו של העם מהווה מחסום יעיל ביותר לשחיתות.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann