ישראל וממשל טראמפ

Print This Post

British-American Flag English

נותרו רק שבועיים עד כניסתו של ממשל אמריקני חדש לבית הלבן. ייתכן מאוד והדבר יהווה נקודת מפנה בעבור ישראל, תוך הפיכת הגל של העוינות הגלובלית של שמונה השנים האחרונות שבמסגרתה הממשל היוצא התייחס אלינו דיפלומטית בתור מדינה סוררת במקום בת ברית.

הנשיא הנבחר טראמפ מתואר ע"י משקיפים רבים כאישיות הפכפכה ובלתי צפויה אשר יכולה להפוך את עמדותיה בכל עת.

מלבד אמירה אחת שנאמרה מוקדם בקמפיין שלו על כך שישראל תיאלץ לממן את הוצאותיה, טראמפ ודובריו – הן במהלך הבחירות והן לאחריהן – שיגרו מסרים חיוביים יוצאים מן הכלל אל ישראל. הוא התערב באופן אישי, אם כי ללא הצלחה, בניסיון למנוע את הבגידה של הנשיא ברק אובמה בישראל במועצת הביטחון של האו"ם. ובעוד שהוא אינו יכול לבטל את החלטה 2334 הבלתי צודקת, הוא כן התחייב להבטיח שתחת הממשל שלו, ישראל תזכה ליחס של בת ברית אמתית של ארה"ב.

כמו כן, הוא העביר מסרים חיוביים חד משמעיים נוספים. השגריר המיועד שלו לישראל, דיוויד פדרמן, הוא יהודי ציוני גאה וגלוי, כמו גם נציגו למשא ומתן במזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. טראמפ הבהיר שהוא אינו מאמין שההתנחלויות מהוות את הסיבה למשבר במשא ומתן לשלום, ונדמה שהוא נחוש להעביר את שגרירות ארה"ב לבירת ישראל, ירושלים.

בנוסף, יש לציין שלטראמפ ישנם קשרים חיוביים רבים יותר עם יהודים מאשר לכל נשיא אמריקני בעבר. זאת ועוד, בתו התגיירה והתחתנה עם ג'ארד קושנר, יהודי אורתודוקסי שומר מצוות המשמש כאחד מיועציו החשובים ביותר.

יש לנו סיבות לאופטימיות בשל העובדה שיהיו המחלוקות שיתגלעו בין ממשל טראמפ לבין הרפובליקנים השולטים הן בסנאט והן בבית הנבחרים אשר יהיו, ישנה ביניהם הסכמה מלאה באשר לרצונם לפתוח בפרק חדש ביחסי ארה"ב-ישראל, שבמסגרתן תזכה המדינה היהודית ליחס של פרטנר אמתי.

בהקשר זה, ההזמנה האישית ששיגר טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו להשתתף בטקס ההשבעה שלו מסמלת ביטוי נוסף של חיבה.

אם טראמפ אכן ינוע בכיוון הזה, צפויה להיות לכך השפעה משמעותית על האופן שבו ממשלות אחרות נוהגות כלפי ישראל. כמו כן, ייתכן והדבר יפחית מהיקף הנזק של החלטת מועצת הביטחון.

ההיפוך המדהים בעמדת בריטניה, שתמכה בתחילה ולפי חלק מהדיווחים אף ניסחה את החלטת האו"ם לבקשתו של ממשל אובמה, ולאחר מכן נזפה במזכיר המדינה ג'ון קרי על נאומו, כבר משקפת את המגמה הזו. האוסטרלים, לזכותם, גינו את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם כבר מהרגע הראשון.

ייתכן ותהיינה תמורות דומות מצד מספר ממשלות אירופאיות, שחלקן הובכו בוודאי לאחר שההטיה והסטנדרטים הכפולים שמאחורי המאמץ שלהם לקדם קורקטיות פוליטית נחשפו.

ממשל טראמפ יחזק ללא ספק גם את הכוחות השמרניים, שרובם ככולם הם פרו ישראליים יותר מבעלי התפקידים הנוכחיים.

תחת תנאים שכאלו, הפלסטינים עלולים לגלות שמצרים, סעודיה ומדינות המפרץ – מלבד מס שפתיים לשיכוך לחצים פנימיים – אינם צפויים להתעמת עם ממשל אובמה ולהגן על דרישותיהם הבלתי סבירות וחסרות הגמישות.

התעלומה האמתית היא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. למרבה האירוניה, שר החוץ הרוסי ניסה לדחות את ההצבעה במועצת הביטחון ולאחר מכן, אף הטיל וטו על המאמצים לשלב את נאום קרי כחלק ממדיניות הקוורטט. כמו כן, הוא הבהיר שרוסיה מאמינה שמשא ומתן לשלום ניתן להשגה רק באמצעות משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים בין הצדדים – התכחשות ישירה להחלטת מועצת הביטחון. בינתיים, למרות טבעם העדין של הנושאים, נתניהו עסוק באינספור דיונים אינטימיים עם פוטין בנוגע לסוריה, ביטחון הגבולות וענייני המזרח התיכון.

נהיר שהצלחתו של נתניהו בשימור מערכת היחסים הזו תהיה תלויה במידה בה יצליח טראמפ לממש את מטרתו הנוכחית של פיתוח מערכת יחסים חיובית עם רוסיה.

במידה והוא יצליח בכך, יוזמה אמריקנית-רוסית משותפת תוכל להרתיע את איראן וחיזבאללה ממתקפות נגד ישראל. אך באותה מידה, הם עלולים להתפתות לקשור קשר לכפיית הסדר שייתכן ולא ישקף את האינטרסים של ישראל.

על כן, קיימת תקווה אמתית לפיה אם ממשל טראמפ יבחר לצעוד בכיוון הזה, שנת 2017 תביא עמה שינויים דרמטיים ומהפכניים כמעט, כאשר מנהיגים פוליטיים חדשים שיעלו כבר אינם מוכנים לרצות את הקיצונים האסלאמיים והם עייפו מהקורקטיות הפוליטית ומן הכאוס שהוסב במידה רבה בשל תפיסת עולמו המעוותת של אובמה. רבים עלולים להימשך ולנוע לכיוונו של טראמפ בתקווה שהוא ייזום סדר עולמי חדש. לדבר יכולות להיות השלכות חיוביות משמעותיות בעבור ישראל.

מסיבה זו, חשוב שישראל תפגין אחדות ואיפוק. אופי היחסים שלנו עם הממשל החדש ייקבע במהלך החודשים הקרובים, ועל כן חיוני להשיג קונצנזוס בנוגע לנושאים הקריטיים הניצבים בפנינו במהלך השנים הקרובות, וזאת משום שעומדת לנו כעת הזדמנות ייחודית לשכנוע הממשל החדש והקונגרס הפרו ישראלי למסד את דרישות הליבה שלנו. במידה ולא נשיג זאת, אנו עלולים להתייצב מול משטר דמוקרטי בעוד ארבע שנים, כשבראשו אלמנטים אנטי ישראליים דוגמת ברני סנדרס וקית' אליסון.

בזמן מכריע שכזה, יש לדרוש מחברי הקבינט שלא לחרוג ממדיניות הממשלה – כמו בכל דמוקרטיה אחרית. שרים שמתנהגים כמו ראשי ממשלת צללים או כאלו המפרסמים הצהרות מדיניות יהירות בנוגע להתנחלויות וסיפוח, וזאת על מנת לקושש קולות, צריכים לסתום את הפה או ללכת לאופוזיציה. הזמן לדיון על ערכם של סיפוח או בניית התנחלויות מחוץ לגושי ההתנחלויות המרכזיים יגיע רק לאחר שהנושאים הקריטיים הללו ייפתרו.

יאיר לפיד מתגלה כמנהיג מרכז אמין, והוא חולק עמדות דומות לאלו של ראש הממשלה. באופן אידיאלי, עליו להצטרף לנתניהו ולשמש כשר החוץ שלו. ואולם, דבר כזה אינו צפוי לקרות. עם זאת, עליו לכל הפחות להציע לנתניהו רשת ביטחון במקרה ואלמנטים מהימין הקיצוני יבקשו לחתור תחת מאמציו ע"י השמעת דרישות נוספות הנוגעות לארץ ישראל השלמה.

נתניהו מוכרח להתייעץ עם טראמפ בארבע עיניים ולהשיג את הסכמתו לנושאי הליבה הבאים:

* אישור מחדש של המחויבות האמריקנית למכתבו של הנשיא ג'ורג' וו בוש, שבו הוא הסכים שקווי שביתת הנשק מ-1949 לא יוכלו לשמש כגבולות החדשים וקבע שארה"ב תכיר בשינויים הדמוגרפיים המצדיקים את החזקת גושי ההתנחלויות בידי ישראל. בוש נתן את ההתחייבות הזאת כהכרה על ההתנתקות של שרון מעזה. תוקפה בוטל באופן חד צדדי ע"י אובמה.

* תמיכה אמריקנית רשמית בסיפוח גושי ההתנחלויות המרכזיים, אשר, קודם להחלטה 2334, הוסכם ע"י כל הצדדים שהן יישארו תמיד חלק מישראל בהסדר סופי.

* הבטחה שארה"ב תפעיל לחץ על איראן. במידה וטראמפ ישיג הפשרת יחסים עם הרוסים, ניתן יהיה לנצל את מערכת היחסים המצוינת של נתניהו עם פוטין בכדי להרתיע את איראן וחיזבאללה מליבוי האש נגד ישראל.

* קידום העמדה הגלובלית של אמריקה במטרה לנטרל את הסטנדרטים הכפולים ואת ההטיה נגד ישראל באו"ם.

לבסוף, עליו להדגיש כי בעוד שמרבית הישראלים ממשיכים לעמוד על דעתם לפיה הם אינם מעוניינים לספח עוד שלושה מיליון ערבים ומבקשים להיפרד מן הפלסטינים, פתרון שתי מדינות, כפי שנהגה בתחילה, אפילו לא נמצא באופק כיום. החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שאותה קידם אובמה העצימה את המנהיגים הפלסטינים הרדיקליים, תוך חיזוק האשליה שלהם לפיה דינה של ישראל הוא להיחרב בשלבים וכי היהודים ילכו בעקבותיהם הצלבנים.

מומלץ לנתניהו כי ייוועץ היטב עם צוות המומחים שלו. במקום לשוב ולהשמיע את המנטרה החלולה של תמיכה במדיניות שתי המדינות או בסטטוס קוו, עליו לפתח מדיניות אלטרנטיבית של הפרדה שעלולה בהחלט לכלול ויתור על שליטה על שטחים לטובת הירדנים והמצרים.

הגישה של טראמפ כלפי ישראל ממשיכה להוות נושא הנתון להשערות. מלבד זאת, בתחילה הוא יתרכז בנושאים פנימיים. ואולם, אם נתניהו יצליח למסד מערכת יחסים פרודוקטיבית עמו, 2017 עלולה להוות נקודת מפנה עבור ישראל וראש הממשלה שלנו עשוי להתגלות כאחד ממנהיגיה הגדולים של ישראל.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann