איזי ליבלר

"יונים יהודיות" דוחקות באובמה ללחוץ על ישראל

obama-and-israel

Jewish Doves urge Obama to pressure Israel [1]

קבוצות 'יוניות' מקרב יהדות ארה"ב דוחקות כאחוזות טירוף בממשל אובמה הנכנס לשים בראש סדר העדיפויות את הלחץ על ישראל לבצע ויתורים חד-צדדיים נוספים.

אף על פי שתהא זו ספקולציה ריקה מתוכן לנסות ולחזות את המדיניות שהנשיא הנבחר ברק אובמה יאמץ ביחס לישראל, בנסיבות רגילות ניתן יהיה להניח שהוא ימקד את האנרגיות שלו בקריסה הכלכלית הפנימית וימקם את המזרח התיכון נמוך בסדר העדיפויות שלו.

על אף שלעתים קרובות נוטים להתכחש להתחייבויות שהושמעו בתקופת בחירות, עלינו להתנחם בעובדה שלאורך מסע הבחירות נקט אובמה בעמדה תומכת יותר ויותר כלפי ישראל. לפי הרושם שלי, אובמה נראה יותר כפרגמטיסט מאשר אידיאולוג נוקשה.

מינויה של הילארי קלינטון כמזכירת המדינה מחזקת קביעה זו. מצד שני, מינויה של סמנתה פאוור האנטי-ישראלית הקיצונית, גם אם לתפקיד זוטר בצוות מדיניות החוץ של אובמה הוא מטריד. בנוסף, השמועה על אפשרות מינויו של שגריר ארה"ב לשעבר דן קורצר בתור שליחו האישי של אובמה למזרח התיכון היא מפחידה. חרף היותו יהודי, קורצר יזכה לתגובות שליליות מצד כל סוג של ממשלה ישראלית.

ניתן למצוא דוגמא להשקפותיו הקיצוניות בביקורת שהשמיע על דניס רוס על היותו פרו-ישראלי מדי, ובכך שהאשים את הנשיא קלינטון כי "נעתר לבקשתו של ברק להאשים את ערפאת בכשלון קמפ-דייויד".

אך על אף נוכחותם המטרידה של מספר ערביסטים בפמלייתו, אובמה חייב להיות מודע לכך שלמרות הדיון הפנימי היהודי הנוקב בנוגע לכוונות הטובות שלו, 78% מהיהודים הצביעו עבורו, מתוך אמונה שהוא יעמוד לצד ישראל. הוא גם יודע כי עמדתם של האמריקנים כלפי ישראל טובה יותר מאי פעם מאז הקמתה של המדינה.

עם זאת, במהלך תקופת המעבר עד לכניסת אובמה לבית הלבן, הזרם המתמשך של הצהרות אופוריות ועליזות בדבר 'השלום בזמננו' המושמעות על ידי ראש ממשלתנו הבלתי מתפקד אהוד אולמרט, שולח את כל המסרים השגויים האפשריים.

העובדה שהנשיא שמעון פרס מקדם בהתלהבות את תוכנית השלום הסעודית המזויפת כבסיס להסדר כולל עם הפלסטינים גם היא מדאיגה.

העלאת ציפיות שווא להסדר שלום דמיוני לא רק יגביל את יכולתו של ראש ממשלה חדש ליצור את ההרתעה הדרושה בדחיפות. זה גם יעלה את הסיכוי לפריצתו של קונפליקט צבאי חדש שיכלול את חמאס ואת חיזבאללה הנתמך בידי האיראנים.

אולם הבעיה הגדולה יותר היא שאף לפני שהוא נכנס למשרת הנשיאות, אובמה נתון לפעילות שידול (lobbying) נמרצת מצד קבוצות שמאל יהודיות אמריקאיות, כמו J Street, Israel Policy Forum (פורום מדיניות לישראל) ו'ברית צדק ושלום', אשר דוחקים בו להתערב במהירות וללחוץ על ישראל ה'עיקשת' לדבריהם. קבוצות אלה שמות להן למטרה להציג עצמן כציוניות וטוענות שהן קולות לגיטימיים של הזרם המרכזי בקהילה היהודית.

ג'רמי בן-עמי, נשיא ה-J Street, הצהיר שהמדיניות שארגונו מקדם מבוססת על "דעתם האיתנה לגבי מה שטוב לישראל ומה שטוב לארה"ב בנושאי שלום ודיפלומטיה". הם נחושים בדעתם כי למרות שהם מתגוררים באמריקה, הם יודעים טוב יותר מהממשלה הנבחרת של ישראל מה הכי טוב לאינטרסים של ישראל.

יש להם את עזות המצח לתייג כקיצוניים וכ'ניצים' את כל מי שלא מקבל את הסכם טאבה ההרסני מ-2001, שהושלם במהלך ימי הגסיסה של ממשלת ברק, לאחר שכבר איבדה את המנדט מהעם.

הם מבטיחים לאובמה שיהודי ארה"ב לא "יעלו על בריקדות" כדי להגן על מה שהם מכנים "ממשלות ישראל הנוקשות". אך הם מבקשים להפעיל לחץ אמריקאי על ממשלה ישראלית חלשה, שתחת ראש הממשלה אולמרט כבר ביצעה כמעט כל ויתור חד-צדדי אפשרי לפלסטינים, עד לגבולות 1967 שאינם ניתנים להגנה…

'ברית צדק ושלום' שכנעה 800 רבנים בארה"ב לחתום על מכתב הקורא לאובמה להפעיל כל לחץ נדרש כדי לפתור במהירות את הסכסוך הישראלי-ערבי. הם גם תמכו בבחירת נציגים לקונגרס בעלי היסטוריה של עוינות כלפי ממשלת ישראל. דוברו של ה-Jewish Policy Forum (פורום מדיניות יהודית) מ.ג'יי רוזנברג אפילו הלך כברת דרך ודחק באובמה להכניס לצוותו בתור יועץ את רוברט מאליי (Malley), סנגור לטרור של אש"ף שרואה בישראל אחראית לסכסוך הישראלי-ערבי ומעדיף משא ומתן ישיר עם חמאס. רוזנברג, בססגוניותו, גם צפה שראש הסגל של אובמה, היהודי ראם עמנואל, יאמר ל"יהודים הימניים שמתלוננים לדחוף את זה לתחת שלהם".

'ציונים' אלה מנסים כאחוזי טירוף לפגוע ב-AIPAC, והם מתארים את הארגון בתור גוף ימני קיצוני, תוך שהם מתעלמים מהעובדה ש-AIPAC זכאי לרוב הקרדיט על יצירת אווירה פרו-ישראלית בקונגרס ומכך שרוב תומכי הארגון הצביעו עבור אובמה בבחירות.

אכן, רחוק מכך שזהו ארגון ימני, AIPAC מקדם ביעילות את המדיניות של כל ממשלה ישראלית באשר היא. בתור אינדיקציה למרחק אותו מוכנים יהודים אלה ללכת, ה-Jewish Policy Forum גם אימץ בגלוי את המנטרה האנטי-ישראלית השקרית לפיה מדיניות ארה"ב הנוכחית עוצבה אך ורק כדי לרצות את AIPAC, הלובי היהודי, וכי ישראל היום מייצגת את הגורם העיקרי הפוגע במעמדה של אמריקה בעולם המוסלמי.

הסיבה העיקרית להתגברות החוצפה של אותן קבוצות קיצוניות היא הכשלון, מאז הסכמי אוסלו, של ממשלות ישראל לשמר יחסים קרובים עם מנהיגי היהודים בפזורה. לעתים קרובות מדי, במקום להתייחס ליהודי התפוצות בתור שותפים אמיתיים הזכאים להשמיע את קולם בנושאים הנוגעים לעם היהודי שלא משפיעים על בטחון ישראל ויחסי החוץ שלה, הפוליטיקאים ראו בהם בתור מקור לגיוס תרומות בלבד.

אף אחד לא מנסה לשלול מאף אחד את הזכות להביע את דעתו. עם זאת, מביש שמנהיגי יהדות ארה"ב כשלו לגנות ולהוקיע מתוך הזרם המרכזי את אותם ארגונים אשר בגלוי משדלים את הממשל האמריקאי ללחוץ על ישראל לאמץ את השקפתם הפוליטית. לעתים קרובות מדי, מנהיגים יהודים אמריקאיים אומרים לי "הדבר הטוב ביותר הוא להתעלם מהאנשים האומללים האלה. אנחנו לא רוצים להפוך אותם לקדושים מעונים". אבל על ידי טמינת הראש בחול, מנהיגים יהודיים מספקים כסות של מכובדות לגורמים שיש להם פוטנציאל לגרום נזק חמור וכבר מגלמים איום מתגבר לביטחונה של ישראל.

זה תקף בפרט בחודשים הקרובים, בהם העדיפות הראשונה במעלה של ראש ממשלת ישראל הנבחר צריכה להיות עיצוב יחסים חדשים עם ממשל אובמה.

[email protected] [2]