יום העצמאות: יש לנו מה לחגוג

Print This Post

British-American Flag English

בתנ"ך מצוטט בלעם כאשר הוא מתאר את היהודים כ"עם לבדד ישכון ובגוים לא יתחשב". אבוי, זהו תיאור מדויק של מצבה של המדינה היהודית ביום השנה ה-67 ללידתה מחדש. ואולם, למרות האתגרים הכבירים הניצבים בפנינו, יש לנו את כל הסיבות לחגוג.

נכון, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שעל זכותה להתקיים ולהגן על עצמה נקרא תיגר באופן מתמשך. יש לנו שכנים שעדיין חולמים לדחוק אותנו הימה; אנו ניצבים מול צונאמי מתמשך של אנטישמיות נגיפית; העולם שופט אותנו בהתבסס על סטנדרטים כפולים; ישראל היא נווה מדבר באזור שבו הברבריות הפרימיטיבית שולטת, כאשר מאות אלפי בני אדם נטבחים כעניין שבשגרה.

אך למרות הדברים הללו, ישראל מהווה בכל קנה מידה וללא ספק את סיפור ההצלחה הלאומי הגדול ביותר בכל הזמנים.

לאחר שהוגלו ופוזרו ברחבי העולם במשך 2000 שנה וסבלו מאינספור מחזורים של רדיפה ורצח עם שהגיעו לשיאם בשואה, היהודים הקימו לתחייה מדינת לאום בדרך נס.

מאז סוף המאה ה-19, אידיאליסטים יהודים החלו לשוב למולדתם ולהסב את המדבריות לגנים.

ב-1947, העולם נדהם כאשר באופן מדהים ולרגע אחד קצר, הן ארה"ב והן ברית המועצות הסכימו באופן חסר תקדים לאמץ את הקמתה של מדינה יהודית.

בזמן שהוכרז על הקמת מדינת ישראל, היו בפלסטינה רק 600,000 יהודים. ואולם, כנגד כל הסיכויים ולמרות חימוש בלתי מספק וחוסר בהכשרה צבאית, לוחמי המדינה הצעירה הביסו בהצלחה את הכוחות הצבאיים המשולבים של שכניה הערביים, שהיו נחושים להשמידנו.

הניצחון לא הושג ללא קורבנות כואבים, וב-24 השעות שקודמות לחגיגות יום העצמאות, אנו חולקים כבוד למעל 20,000 היהודים שהקריבו את חייהם במטרה להגן על המדינה היהודית שלנו.

מדינתנו הזעירה אפשרה את קיבוץ הגלויות מכל קצוות העולם, תוך שהיא מספקת מקלט לניצולי השואה, לפליטי הרדיפה הערבית, ליהודים ממדינות בלתי מפותחות כמו אתיופיה וליותר ממיליון עולים מברית המועצות לשעבר. מתוך כור ההיתוך הזה, ישראל גיבשה את אחת מהחברות התוססות ביותר ובעלות התעוזה הרבה ביותר בעולם.

כיום, אנו גאים להיות מדינה משגשגת בת למעלה מ-8 מיליון אזרחים, ומהווים את הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם.

ישראל הפכה למרכז כוח כלכלי של ממש, והיא מהווה את המדינה השנייה בגודלה (אחרי ארה"ב) בתחום ההייטק והסטרטאפ. אנו התגברנו על בעיות המים באמצעות תכנית התפלה יוצאת מן הכלל. וכעת, אנו הפכנו בפועל לבלתי תלויים בתחום האנרגיה, ובקרוב אף נחל לייצא תשתיות גז עודפות.

בעוד שישנו מקום לשיפור, מערכת הרווחה החברתית שלנו, ובפרט מערכת הבריאות, מספקת שירותים מעולים לכל אזרחי ישראל ללא אפליה.

בתחום התרבותי, אנו מדינה פועמת שבה שפתנו העתיקה והקדושה הוקמה לתחייה כלשונם המשותפת של יהודים שמקורם בתרבויות שונות בתכלית. כמו כן, ישנה תחייה דרמטית בלימודי התורה, כאשר יהודים רבים יותר מכירים את הטקסטים וההלכות של היהדות מאשר בכל זמן קודם בהיסטוריה שלנו.

אך התמורה המדהימה ביותר היא העובדה שלאחר 2000 שנים שבהן התקיימנו כעם רדוף ומשועבד, אנו הפכנו כיום למעצמת על צבאית אזורית. ההעצמה של העם היהודי, הצלחתו של צבא העם שלנו ויכולתו להרתיע את הכוח המשולב של כל אויביו הן מפליאות. בזמן שאנו ניצבים מול אתגרים קשים כגון האיום של איראן גרעינית, אפילו המוללות מבינים שמתקפה שתכוון כנגדנו תוביל לבסוף להכחדתם.

על אף שהעם האמריקני והקונגרס ממשיכים לתמוך בנו בעוצמה, כל עוד ממשל אובמה ממשיך לשמש בתפקידו, ייתכן ובקרוב תימנע מישראל המטרייה הדיפלומטית האמריקנית באומות המאוחדות. כמו כן, ייתכן מאוד שהאירופאים ירקמו מזימות נוספות להטלת סנקציות עלינו. ואולם, העובדה שראש ממשלתנו הוזמן לנאום בפני הקונגרס בשלושה מועדים שונים, ובכל פעם זכה לתשואות רמות, היא מדהימה. העובדה שווינסטון צ'רצ'יל הוא המנהיג היחיד שזכה לכבוד דומה אומרת הכול.

לקחי ההיסטוריה המרה שלנו לימדו אותנו שברגעי האמת, אנו יכולים לסמוך רק על עצמנו. בתחילה, אנו נתפסנו כאנדרדוגים חסרי מזל. כיום, אנו מואשמים בכך שיש לנו כוח רב מדי. רובנו מסכימים לכך שאם המחיר להיותנו חזקים ועצמאיים מחייב אותנו לאבד את אהדתם של ליברלים יפי נפש מבולבלים, כך יהיה. המציאות היא שאנו חזקים יותר כיום ומסוגלים לעמוד בלחצים הפוליטיים והצבאים יותר מאשר כל זמן בעבר.

באירופה, האנטישמיות הפופולארית שבה והפכה את היהודים למנודים. ואולם, הקהילות היהודיות תתקיימנה תמיד, ועל ישראל לעודד מאמצים לחיזוק זהותן היהודית ולתמיכה במאבקן נגד האנטישמיות. לטובתם של יהודי התפוצות עומדת הידיעה כי במידה ועולמם ייחרב עליהם, ישראל תספק להם מקלט. אך רבים מהם לא יחפצו לראות את ילדיהם גדלים בסביבה שבה הם מרגישים מחויבים להסתיר את זהותם היהודית ושבה כוחות צבא מגנים על בתי הספר ובתי הכנסת שלהם. על כן, יותר ויותר מהם צפויים לעלות ארצה או לכל הפחות לעודד את ילדיהם לעשות כן.

בארצות הברית, העלייה תקסום דווקא לאותם יהודים החרדים להמשך קיומם של נכדיהם כיהודים בחברה פתוחה – שבה כ-80% מהיהודים שאינם אורתודוקסים מתחתנים כיום בנישואי תערובת. כמו כן, יהודים מסורים נמשכים יותר ויותר להזדמנות לחיות במדינה יהודית פועמת המספקת חינוך יהודי ללא עלות, מדינה שבה השפה העברית, התרבות והחגים הלאומיים מייצרים אורח חיים יהודי יחיד במינו שאותו הם לעולם לא יוכלו לחוות בתפוצות.

אין ספק שעלינו להעריך את הזכות שבחיים במדינה יהודית, בה איננו מתמודדים עם נושאי הזהות היהודית הכואבים הניצבים בפני בני עמנו בתפוצות.

על כן, למרות האתגרים שמולם אנו ניצבים, עלינו להתייחס בביטול לנביאי הזעם והעוגמה שהופכים את הביקורת העצמית למזוכיזם ומבכים ללא הרף את כישלונותינו. כמו כן, עלינו לדחות את הגורמים הקיצוניים הרעשניים הממעיטים בערך הישגינו, לועגים לציונות ומפקפקים במעלות של היותנו מדינה.

כמובן שכמו בכל חברה אחרת, ישנם היבטים רבים בחברה הישראלית הדורשים תשומת לב. אלו כוללים בין היתר את חוסר השוויון ההולך וגדל בין העשירים לעניים, ואת המטרדים המתמשכים בכל הקשור ליחס שבין המדינה לבין הדת המאורגנת. לא כל שכן המערכת הפוליטית הבלתי מתפקדת.

למרבה הצער, חלום השלום עם שכנינו נותר לעת עתה בגדר חלום. אך עלינו לשמוח בהכרה שאנו חזקים יותר כיום מאשר בעבר, אז התגברנו על אתגרים גדולים הרבה יותר וניצבנו באמת ובתמים בפני השמדה.

סקרי דעת קהל מצביעים על כך שאנו מדורגים כאחד העמים השמחים ושבעי הרצון ביותר בעולם כולו. ואלם, ישראלים צעירים רבים מקבלים כיום את המדינה היהודית כמובנת מאליה, משום שמעולם לא חוו את תלאותיהם המצמררות של יהודי אירופה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, כאשר ביקשו באופן נואש להשיג ויזות כניסה ולהימלט מהשואה שסגרה עליהם. כמו כן, הם אינם יכולים להכיר בהשפעה ההרסנית של חיים בסביבה אנטישמית, בה יהודים נחשבים למנודים.

כיום, ביום העצמאות ה-67 שלנו, עלינו להודות לריבונו של עולם על שנתן לנו להיות הדור היהודי המבורך שזוכה לחיות באופן חופשי במולדתו העתיקה שהוקמה לתחייה. עלינו להמשיך ולהזכיר לעצמנו שההצלחה שלנו מתעלה על הרציונל, ובכל קנה מידה יש להתייחס אליה כאל נס.

חג שמח.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann