בעת שאנו פוצחים בחגיגות יום העצמאות ה-65 שלנו, זהו זמן ראוי לסקור ולבחון באופן רציונאלי את ההיקף בו הושגו מטרותיה של הציונות. כאשר הוכרז על הקמת המדינה היהודית ב-1948, 450,000 היהודים שהרכיבו בזמנו את היישוב עסקו כולם בקרב נואש לבלימת הכוחות הצבאיים המשולבים של אויבנו הערבים, אשר היו נחושים מלכתחילה למנוע כל ריבונות יהודית באזור. בחלומותיהם הפרועים ביותר, מייסדי מדינתו- שהיו עסוקים במלחמת הישרדות- לא יכולים היו לדמיין את המדינה הדינמית והפורחת בת שמונה מיליון האזרחים שתתגלה בשוך הסערה. ואכן, בכל קנה מידה וגם תוך התחשבות באינספור המלחמות, הכישלונות והאכזבות, המדינה היהודית הייחודית תירשם ללא ספק בספר דברי הימים של ההיסטוריה כאחד מסיפורי ההצלחה הכבירים של המילניום שעבר.

יום העצמאות והחזון הציוני

Print This Post

declaring-independance

Independence Day and the Zionist Vision

בעת שאנו פוצחים בחגיגות יום העצמאות ה-65 שלנו, זהו זמן ראוי לסקור ולבחון באופן רציונאלי את ההיקף בו הושגו מטרותיה של הציונות.

כאשר הוכרז על הקמת המדינה היהודית ב-1948, 450,000 היהודים שהרכיבו בזמנו את היישוב עסקו כולם בקרב נואש לבלימת הכוחות הצבאיים המשולבים של אויבנו הערבים, אשר היו נחושים מלכתחילה למנוע כל ריבונות יהודית באזור. בחלומותיהם הפרועים ביותר, מייסדי מדינתו- שהיו עסוקים במלחמת הישרדות- לא יכולים היו לדמיין את המדינה הדינמית והפורחת בת שמונה מיליון האזרחים שתתגלה בשוך הסערה.

ואכן, בכל קנה מידה וגם תוך התחשבות באינספור המלחמות, הכישלונות והאכזבות, המדינה היהודית הייחודית תירשם ללא ספק בספר דברי הימים של ההיסטוריה כאחד מסיפורי ההצלחה הכבירים של המילניום שעבר.

אין כל מצב היסטורי המשתווה לתחייתו של העם היהודי והפיכתו לאומה היהודית. לאחר שהוגלינו במשך 2000 שנה לכל קצוות תבל וסבלנו ממחזורים בלתי-פוסקים של אפליה, רדיפה, הגליה ורצח-עם אשר הגיעו לשיאם בזוועות הרצחניות של השואה, קומם עמנו את עצמו ובנה מדינת לאום.

כמו עוף החול המתרומם מן האפר, קיבוץ הגלויות שהתרחש הביא יהודים מכל העולם שביקשו למצוא מקלט במדינה היהודית שזה עתה הוקמה. שם, כנגד כל הסיכויים, הם חברו יחד בכור היתוך של ניצולי שואה, פליטים שברחו מרדיפה במדינות ערב, יהודים שברחו מהחברות הבלתי-מפותחות של אתיופיה, יהודים שסבלו מאפליה בברית המועצות לשעבר, וקבוצות אחרות שחוו דיכוי- והצליחו ליצור את אחת החברות התוססות ובעלות התעצומות הגדולות ביותר בעולם כולו.

השפה העברית העתיקה והקדושה שבה לתחייה ככוח תרבותי חי ונושם, וכשפתם המשותפת של כל היהודים, תוך שהיא איחדה בין עולים מתרבויות שונות ומגוונות. לימודי התורה חוו רנסנס, וכיום מכירים יהודים רבים יותר את הטקסטים המסורתיים ואת לימודי היהדות מאשר בכל תקופה בהיסטוריה שלנו.

מי יכול היה לדמיין שעם ששועבד והיה חסר אונים במשך 2000 שנים, יתגלה בתוך זמן קצר ביותר ככוח-על צבאי אזורי שלט, המסוגל להרתיע את יריביו ולהגן על עמו מפני כוחותיהם הצבאיים הגדולים-בהרבה של יריביו המאוחדים באזור?

מי יכול היה לחלום כי פיסת האדמה הצחיחה והזעירה הזו תהפוך לנקודת המשען של כלכלה דינמית, המהווה את אומת הסטארט-אפ השנייה בגודלה בעולם, כאשר לפניה רק ארצות הברית?

וכמתנה מיוחדת ליום חגנו, בערב יום העצמאות ה-65 שלנו, לאחר שחסרנו את רזרבות הנפט שסיפקו מנוף לחלק מיריבנו, מדינתנו הפכה כמעט בין-לילה לבלתי-תלויה בתחום האנרגיה, ובוחנת כעת שווקים לייצוא עודפי הגז הטבעי שלנו.

הצלחתנו יוצאת הדופן התעלתה על ציפיותיהם של מייסדינו האידיאליסטיים. בכל קנה מידה רציונאלי, ייחשב סיפורנו לנס של העידן המודרני.

ואולם, אף על פי כן, ישנם אלו בקרבנו המתלוננים ללא הרף בנוגע למגרעותינו, והופכים את הביקורת-העצמית למזוכיזם. במקום לחגוג, הם מנבאים רק שחור ושכול.

ישנו גם מיעוט זעיר אך קולני המזלזל בהישגינו ומתלונן על הקורבנות הנדרשים להבטחת ביטחוננו וקיומנו, חלקם אף לועגים לציונות וקוראים תיגר על ערכה מדינת הלאום היהודית.

כמו כן, ישנם צעירים יהודים, אשר מעולם לא הרגישו את השפעת חוסר האונים על הנפש היהודית, ואשר מקבלים את מדינת ישראל כמובנת מאליה. הם לא חוו את החוויה המצמררת של אבותיהם באירופה, אשר בשנות ה-30 התדפקו נואשות- רובם ללא הצלחה- על דלתות מדינות העולם במטרה להשיג ויזת כניסה ולהבריח עצמם מזוועות הנאצים הקרבות. כמו כן, הם אינם מבינים את ההשפעה הנפשית המרסקת של מגורים בסביבה של הסתה אנטישמית, בה יהודים נחשבים למנודים והתקשורת של הזרם המרכזי מקדמת ללא בושה סטריאוטיפים אנטי-ישראליים ואנטישמיים אחוזי טירוף.

ואולם, למרות שלאחר גילוי זוועות השואה רווחה האמונה כי האנטישמיים יהפכו לזן נכחד, השנאה העתיקה בעולם שבה לחיים במלוא עוצמתה, ובמיוחד באירופה- שאדמתה נספגה בדם יהודי רק שנים מעטות קודם לעצמאותה של ישראל.

היקף חוסר הנוחות באירופה של ימינו מודגם ע"י צעירים בחלק מבתי הספר הציבוריים, המבקשים להסתיר את יהדותם במטרה להימנע מייסורים או מנידוי חברתי. בערים אירופאיות רבות, ישנה רתיעה הולכת וגוברת מלבישת סמלים יהודיים חיצוניים כמו כיפות, וזאת בכדי להימנע מאלימות של בריונים ברחובות.

באירופה, ובמיוחד בצרפת, אנגליה, סקנדינביה, הונגריה, יוון, אוקראינה וברחבי דרום אמריקה, ישנם דיווחים יומיומיים על אלימות אנטישמיות גוברת, על הסתה ואף על רצח. בעוד שבצפון אמריקה סקרי דעת הקהל מצביעים על יחס פרו-ישראלי חזק, הקמפוסים הפכו לקני שיגור בעבור אנטי-ישראליות ואנטישמיות מושרשת.

אך גם בפינות החשוכות הללו, היהודים חשים נחמה בידיעה כי כיום קיימת מדינת ישראל- אשר תגן על העם היהודי. מדינה יהודית אשר תמיד תספק להם מקלט במידה ועולמם יחרב עליהם.

כמובן שאנו ניצבים בפני אתגרים ואיומים אמתיים. חלום השלום- שאליו כולנו נכספים- ממשיך להוות חזון מרוחק, ודורות העתיד של צעירינו ימשיכו לשאת בנטל ההגנה על המולדת כנגד יריביה.

ואכן, ישנם בעיות רבות הממשיכות לקנן בחברה הישראלית ואשר עלינו להתגבר עליהם. ישנם עניים רבים מדי, ואנו סובלים מקרעים פנימיים בין דתיים לחילונים ובין אשכנזים לספרדים. כולנו מסכימים כי עלינו להמשיך ולשאוף לחברה טובה יותר, וזאת בכדי להשיג את מטרתנו הסופית ולהיהפך ל"אור לגויים".

אך כיום, כמחצית יהודי העולם מתגוררים באושר בישראל. יש להדגיש את המילה 'באושר', משום שלמרות ביקורתנו העצמית המזוכיסטית והתלונות הבלתי-פוסקות, כל סקרי דעת הקהל מצביעים על כך שהישראלים הם מבין האומות המאושרות והמסופקות ביותר בעולם כולו.

מספרינו ימשיכו להתעצם ואחוז הולך וגדל של יהדות העולם ישוב להתגורר במולדתו, כאשר יותר ויותר מהם יעשו זאת מבחירה חופשית ולא על מנת לבקש מקלט.

על כן, בזמן שאנו חוגגים את יום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל, על אף כל האתגרים והאיומים העומדים בפנינו, עלינו להזכיר לעצמנו את מקורותינו הצנועים ולהודות לקב"ה על כך שנתן לנו להיות הדור המבורך שזכה להיות עם חופשי בארצו יוצאת הדופן, מולדתנו ההיסטורית.

חג שמח!

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann