במהלך העשור האחרון הדרדר מעמדם של 500-600 אלף יהודי צרפת, המהווים את הריכוז היהודי השלישי בגודלו בתפוצות. ניתן לייחס מצב זה לשילוב בין גידול דרמטי בכוחם ומבספריהם של המוסלמים הקיצוניים, תחייתה של האנטישמיות המקומית וכן לתמיכה עקבית של צרפת בערבים במסגרת הסכסוך במזרח התיכון עוד מתקופתו של שארל דה-גול. בשנים האחרונות חלה התגברות בעוינות כלפי יהודי צרפת, אשר נובעת בעיקר מרדיקלים מוסלמים. עוינות זו הביאה לעלייה במספר הפיגועים וחילולי בתי הכנסת והמקומות הקדושים ליהודים וכן להתנגשויות אלימות ברחובות שהגיעו לשיאם בחטיפתו, עינוייו הברוטלי ורציחתו של אילן חלימי, צעיר פריזאי יהודי. העוינות הפכה לכה בולטת שמזהירים יהודים שלא לחבוש כיפות בציבור, אפילו בדרכים ראשיות כמו השאנז אליזה בפריז.

יהודי צרפת תחת לחץ

Print This Post
קוזי ופרסקיה, נשיאה הנוכחי של קרי"ף

סרקוזי ופרסקיה, נשיאה הנוכחי של קרי"ף

French Jews sous pression

במהלך העשור האחרון הדרדר מעמדם של 500-600 אלף יהודי צרפת, המהווים את הריכוז היהודי השלישי בגודלו בתפוצות.ניתן לייחס מצב זה לשילוב בין גידול דרמטי בכוחם ומבספריהם של המוסלמים הקיצוניים, תחייתה של האנטישמיות המקומית וכן לתמיכה עקבית של צרפת בערבים במסגרת הסכסוך במזרח התיכון עוד מתקופתו של שארל דה-גול.

בשנים האחרונות חלה התגברות בעוינות כלפי יהודי צרפת, אשר נובעת בעיקר מרדיקלים מוסלמים. עוינות זו הביאה לעלייה במספר הפיגועים וחילולי בתי הכנסת והמקומות הקדושים ליהודים וכן להתנגשויות אלימות ברחובות שהגיעו לשיאם בחטיפתו, עינוייו הברוטלי ורציחתו של אילן חלימי, צעיר פריזאי יהודי. העוינות הפכה לכה בולטת שמזהירים יהודים שלא לחבוש כיפות בציבור, אפילו בדרכים ראשיות כמו השאנז אליזה בפריז.

אמצעי התקשורת נוקטים בעמדה אנטי-ישראלית באופן גס ונתעב. רשת הטלוויזיה הלאומית של צרפת היא שהפיצה לראשונה את עלילת הדם "מוחמד א-דורה", סרט בדוי ומזוייף בו נראים חיילים ישראלים ההורגים בזדון ילד פלסטיני. הסרט עורר גלי סלידה גדולים מהמדינה היהודית ברחבי העולם וסלל את הדרך לדו"ח גולדסטון.

על-אף שבאופן מסורתי יהודים נוטים להצביע למפלגות השמאל, יהודי צרפת תמכו באופן גורף במועמדותו לנשיאות של ניקולא סרקוזי, אשר ראו בו חבר. לסרקוזי, אשר הוטבל לנצרות הקתולית בילדותו, ישנם שורשים יהודים. אמו היתה ממוצא יהודי ספרדי מסלוניקי, ורק בחודש שעבר אחד מנכדיו עבר ברית מילה יהודית מסורתית.

כשר הפנים, סרקוזי דיכא אלימות מוסלמית ללא רחם והציג גישה של אפס-סובלנות לפשעים אנטישמיים.

רובם המכריע של היהודים היו שבעי רצון כאשר הוא נבחר לנשיאות, מתוך הציפייה כי הוא יביא עידן חדש ליהודים. תקוותיהם התגברו אף יותר זמן קצר לאחר שנבחר לתפקיד והסכים להתקבל כאורח הכבוד בסעודה השנתית של ארגון הגג של יהדות צרפת – קרי"ף (CRIF). במעמד זה הוא חזר והדגיש את רגשות החיבה שלו כלפי ישראל. הוא התחייב שלעולם לא ילחץ את ידיהם של מנהיגים המסרבים להכיר במדינה היהודית וקרא להכניס קורסי חובה על השואה בתכנית הלימודים של מערכת החינוך הצרפתית.

תחושת האופוריה התפוגגה תוך זמן קצר. למרות שחל שיפור ניכר ביחס לישראל לעומת העוינות שהפגינה כלפיה ממשלת שיראק, מדיניות החוץ הצרפתית חזרה במהרה לעמדתה המסורתית והפרו-ערבית. שר החוץ החדש, ברנאר קושנר, שכמו עמיתו הבריטי גם הוא בעל שורשים יהודים, אינו ידיד ישראל כלל וכלל. בישיבתה האחרונה של העצרת הכללית של האו"ם, צרפת הצטרפה לאותן מדינות אירופאיות אשר תמכו בהחלטה בעד דו"ח גולדסטון. לאחרונה, סרקוזי הצהיר כי "ירסן את ישראל" ותיאר את ההתנקשות בטרוריסט מהחמאס בדובאי כ"רצח".

עם-זאת, ישנם מנהיגים יהודים המהססים לוותר על סרקוזי. הם מציינים כי לסרקוזי יש מערכת יחסים אישית קרובה עם ראש הממשלה נתניהו וכי התנהלותו עד כה בנוגע לאיראן היתה מצויינת. במה שעלול להווכח כתקוות שווא, מנהיגים אלה חוזים כי ברגע האמת סרקוזי לעולם לא יבגוד בישראל.

אולם, בניגוד גמור לעמיתיהם הבריטיים, בשנים האחרונות מנהיגים יהודים בצרפת לא היססו להביע מחאה ולארגן הפגנות פרו-ישראליות אפקטיביות כשחשבו שממשלתם מיישמת מוסר כפול או מתנהגת בצורה בלתי הוגנת כלפי ישראל.
נשיא קרי"ף לשעבר, רוג'ר קוקיארמן, קבע את הטון כאשר ארגן צעדה מרשימה בה השתתפו עשרות אלפי יהודים ותומכי ישראל במחאה על מדיניות החוץ האנטי-ישראלית שהנהיגה ממשלת שיראק במהלך האינתיפאדה האחרונה.

למרות שישנם אנשים המייחסים את גישתם האמיצה של מנהיגי יהדות צרפת לזכרון המתמשך של השואה, סביר להניח כי הגורם המשפיע ביותר על תופעה זו הוא ההרכב האתני של הקהילה. רבים מהיהודים האשכנזים המבוגרים יותר נטמעו בתרבות המקומית והתרחקו מהחיים היהודיים. יהודים ממוצא צפון אפריקני מהווים כעת כ-70% מהקהילה היהודית בצרפת. הם מתגאים במוצאם האתני ורבים מביניהם, אפילו שאינם דתיים, שומרים על חלק ממנהגיהם היהודיים של הוריהם. החיבור שלהם למסורת מתבטא בכך שישנם בפריז למעלה מ-100 מסעדות כשרות שמרבית הסועדים בהן אינם חובשי כיפות. לפני שלושים שנה כמעט ולא נמצאו מסעדות כשרות בעיר.

מחוייבותם לישראל מרשימה אף יותר. באופן מדהים קרוב ל-300,000 יהודים צרפתים, כמחצית מהקהילה כולה, מבקרים בישראל מדי שנה כדי לפגוש משפחה וחברים או לבלות בה בחופשה. בין אם כערובת ביטחון ובין אם מסיבות פסיכולוגיות, רבים מיהודים אלה רוכשים נכסים בישראל, נכסים אשר באופן מצער נשארים ריקים ברוב חודשי השנה.

במהלך ביקור שערכתי לאחרונה בפריז, פגשתי חתך רוחב של יהודים צרפתים וביניהם את רישאר פרסקיה, נשיאה הנוכחי של קרי"ף. פרסקיה, כמו קודמו בתפקיד קוקיארמן, הוא יהודי אשכנזי ניצול שואה. לשניהם ילדים החיים בישראל והשניים מייצגים זן של מנהיגים מסורים של התפוצות היהודיות אשר, למרבה הצער, נמצא בסכנת הכחדה.

פרסקיה דיבר בצורה נלהבת על הכינוס השנתי ה-25 של קרי"ף שבראשו ישב. לסעודה החגיגית הגיעו למעלה מ-800 אורחים, וביניהם הנשיא סרקוזי יחד עם 23 שרים, מנהיגים פוליטיים, שגרירים ונציגים מהכנסיה הקתולית ומהאסלאם. ראש הממשלה פרנסואה פילון היה הנואם הראשי והאירוע הועבר בשידור ישיר ברשת הטלויזיה הלאומית של צרפת ועורר דיון באנטישמיות, בקיצוניות אסלאמית, ביחס כלפי ישראל ובאיום האיראני.

פרסקיה מתגאה במיוחד בדיאלוג המתקיים בין יהודים ומוסלמים צרפתים אשר, בניגוד למופעי הבידור הבין-דתיים בארה"ב, לעולם אינו מבוסס על "פשרות" לגבי ישראל כתנאי קדם או משתף מוסלמים שמתינותם מוטלת בספק. פרסקיה גם הביע דאגה גדולה מהשנאה והאלימות כלפי יהודים, ההולכות וגוברות, ואשר נמצאות בעלייה חדה אף יותר מאז מבצע "עופרת יצוקה". אולם, הוא מתעקש כי אין זה נכון לכנות את צרפת מדינה אנטישמית וכי מרבית המנהיגים הצרפתיים מנסים להלחם באנטישמיות המסורתית.

כיוון שפרסקיה מכיר בכך שמרבית יהודי צרפת לא יעלו לארץ בעתיד הקרוב, הוא מאמין כי חובתו העיקרית של קרי"ף היא לחזק את הקהילה היהודית בצרפת.

למרות שיהדות צרפת היא הקהילה הציונית הנאמנה ביותר בתפוצות, ישנם בכל זאת אין ספור יהודים קיצוניים אנטי-ציוניים אשר מוודאים שנוכחותם תהיה מורגשת. אמצעי התקשורת מהללים אותם אך המינסטרים היהודי מתרחק מהם, שכן רובו המכריע מתגאה בשייכותו וקשריו עם המדינה היהודית.

מרבית יהודי צרפת שרויים בדכאון עמוק וחוזים עתיד עגום לילדיהם. הם מכירים בכך שהכוחות האנטישמיים מתעצמים וצוברים השפעה פוליטית שהולכת וגדלה. למרות האיסור על לבישת הרעלה ונסיונות מתעצמים לבלום את הקיצוניות האסלאמית, עד היום שילובם של מוסלמים בחברה הצרפתית כשל. יתר על כן, סביר מאוד להניח כי אם יימשכו אחוזי הילודה הנמוכים של הצרפתים המקומיים וכן הגידול הדמוגרפי הפורה של 6 מיליון המוסלמים הקיימים במדינה צרפת תהפך, ב-50 השנים הקרובות, למדינה שרובה מוסלמית.

באווירה זו, בעוד שיהודים אחדים יהגרו לקנדה, יהודי צרפת מהווים את המקור העיקרי לעלייה עתידית בטווח הארוך. החברה הישראלית לבטח תרוויח מקליטת מהגרים ברמה גבוהה שכזו.

 [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann