איזי ליבלר

יהודי אירופה: עכשיו הזמן להתעורר

european-antisemitism

European Jews: Time to Wake up Now [1]

הגיע הזמן שיהודי אירופה ירימו את ראשיהם הטמונים בחול, יתמודדו עם המציאות וישאלו עצמם בכנות האם ישנה כל אפשרות משמעותית לפיה ילדיהם יוכלו להמשיך ולהיות יהודים גאים בקהילותיהם, אשר שבו להתייחס אליהם כאל מנודים.

לפני פחות משבעים שנה, אדמת אירופה נספגה בדם יהודי. בניצוחה של גרמניה, אשר נחשבה למדינה המתורבתת ביותר באירופה, נרצחו שישה מיליון יהודים באכזריות במערכה של רצח עם שתוכננה בקפידה. רוב רובם של הגרמנים ואזרחי המדינות שנכבשו ע"י הנאצים שיתפו פעולה או עצמו את עיניהם בעת שמיליונים משכניהם היהודיים גורשו והושמדו בשיטתיות.

לאחר התקופה החשוכה הזו, יצאה הקריאה "לעולם לא עוד". ואולם, במהלך העשורים האחרונים, רוחות האנטישמיות האכזריות שבו לנשב ברחבי אירופה, בעת שמדינת היהודים משמשת כממלאת מקום לדמוניזציה המסורתית של יהודים בודדים. עבור יהודים רבים כיום, הדבר משפיע ישירות על איכות חיי החולין והחיים הבינאישיים שלהם.

מקור הדאגה העיקרי הינו ההיקף בו האירופאים הילידים הקימו לתחייה את העוינות והדעות הקדומות שמושרשות היטב בדתם ובתרבותם, אלו אשר רבים האמינו באופן שגוי כי סולקו לצמיתות לאחר זוועות השואה.

זאת ועוד, מספרם הגדל של המהגרים המוסלמים תופסים תפקיד הולך ומתחזק בחברה האירופאית ובפוליטיקה. הם ייבאו מושגים דוחים שמקורם בחברתם ובתרבותם האנטישמית, והם מחקים ואף מתעלים על הבוטות שבתעמולה הנאצית. אלו באים לידי ביטוי בייצוגים של יהודים הרוצחים ילדים מוסלמים במטרה להשתמש בדמם לאפיית מצות, או במוללות הקוראים למאמיניהם לרצוח את היהודים, צאצאי הקופים והחזירים. שלא במפתיע, המהגרים המוסלמים מעורבים באופן בלתי פרופורציונאלי בשטף האלימות הפיזית המכוונת כנגד יהודים.

סקרי דעת קהל של האירופאיים משקפים גרסה עדכנית של הגישה הזו, כאשר הם מתייחסים לישראל מפורשות בתור האיום הגדול ביותר לשלום וליציבות הגלובאליים- וזאת יותר מאשר צפון קוריאה, איראן או סוריה. מה היא גישה זו אם לא תרגום של המאה ה-21 לשנאת היהודים מימי הביניים, אז נחשבו היהודים לנציגי השטן בעולם והואשמו בכל אסון טבע כגון רעידות אדמה, מגיפות והרעלת בארות?

הגרסה המתוחכמת יותר בה מחזיקים האירופאים הילידים שמה לה למטרה את מדינת הלאום של היהודים, מכפישה את צבאה של ישראל- הכוח הצבאי ההומני ביותר בעולם- ומאשימה אותו בפשעי מלחמה, ברציחתם המכוונת של ילדים ואפילו בהתנהגות נאצית. הפיכת השואה חדרה כיום לזרם המרכזי והפכה לכלי מרכזי לקידום שנאת היהודים והסתת האשמה האירופאית בנוגע לשואה, וזאת ע"י האשמה מגונה של ניצוליה בעיסוק בפעילויות רצחניות דומות.

המתקפות האנטישמיות פוגעות בכל יהודי התפוצות, מלבד אלו המסתירים את זהותם היהודית או המבקשים לטפח אהדה באמצעות שיתוף פעולה עם אויבי ישראל. ריכוז הארס המכוון כלפי המדינה היהודית הוא נלעג במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שישראל הינה המדינה הדמוקרטית היחידה באזור בו הפונדמנטליזם המוסלמי שולט בגאון, כופה מנהגים ברבאריים, מונע זכויות אדם וחופש פולחן בסיסיים, עוסק ללא בושה באלימות וברציחות המופעלים כנגד מיעוטים וכן ברדיפה בחסות המדינה. בעוד שמדינות ערב כגון סוריה טובחות במופגן באזרחיהן בהמוניהם, הזרקור ממשיך להיות מכוון כלפי גינוי מאמציה של ישראל להגן על עצמה מפני אויביה המבקשים להחריבה.

לא יהיה זה מוגזם לתאר את המצב הנוכחי כגרוע יותר מאשר בשנות ה-30. אז, יכלו היהודים לכל הפחות להסתמך על הליבראליים ועל זרמים בשמאל כי יתמכו בהם כנגד הנאצים. אבוי, כיום, קבוצות אלו עומדות לעיתים קרובות בחזית הלהקה האנטישמית.

מבט על התקשורת האירופאית והטוקבקים האכזריים התומכים במתקפות האנטי-יהודיות יוכיח בבירור כיצד רמות הטירוף האנטישמי המכוון כנגדם משפיע באופן ישיר על איכות חייהם היומיומית הבסיסית.

בחברה "המנומסת" ובקרב האינטליגנציה הנאורה כביכול, התנהגות זו מוצדקת בתור פוסטמודרניזם בשילוב עם אשמה יוצאת דופן באשר לעברה הקולוניאלי של אירופה. מושגים אלו תפסו תפקיד מכריע בחשיבה האירופאית ומופעלים לעיתים קרובות בתור הנימוק לדמוניזציה של ישראל בתור שתל קולוניאלי.

מזעזע במיוחד הינו הגידול יוצא הדופן באנטישמיות הפופולארית בקרב השמאל והימין, אפילו בגרמניה, מדינה המחזיקה במחויבות ברורה ומיוחדת להרחיק עצמה מכל גילוי של אנטישמיות. התפרצותו הבוטה במיוחד של גינטר גראס כנגד ישראל הביאה לגלים עצומים של תמיכה ציבורית. ממשלת גרמניה עשתה מאמצים להילחם באלמנטים הללו, אך כאשר אנו עדים למוזיאון היהודי שבמימון המדינה המזמין כאורחו את האישה המצדיקה את חמאס וחיזבאללה ומקדמת החרמה של ישראל, השפעתם של הזרמים האנטי-יהודיים הרדיקליים על מוסדות היא ניכרת למדי.

היהודים האירופאיים כיום אינם ניצבים מול תקשורת אנטי-יהודית ותו לא. הם מתמודדים עם אלימות גוברת ואפילו עם רציחות. הטבח בטולוז, צרפת, במקום לשמש כקריאת השקמה, עורר אלימות רבה יותר כנגד יהודים והוביל לחשיפתם של תאי טרור המתכוננים לרצוח יהודים. ישנן כל העת הפגנות אנטי-ישראליות בהן שלטים וסיסמאות הקוראות "גז ליהודים", "היטלר צדק" או "שספו את גרונם של היהודים" הם מנת היום, והאנטישמיות הולכת ומחריפה לא רק בצרפת אלא גם בבריטניה, בשוודיה, בהונגריה בגרמניה וברחבי אירופה.

לא זו בלבד שילדים יהודיים נתקלים באופן הולך וגובר באנטישמיות בבתי הספר והיהודי הולך והופך לכזה הנחשב למנודה מתועב. כיום, אף מורגשת תסיסה גוברת לאיסור על ברית מילה ושחיטה יהודית דתית ברבות ממדינות אירופה. באזורים מסיומים, היהודים אפילו מרגישים את הצורך להתנזר מחבישת כיפות, וזאת בכדי להימנע מתקיפות ברחוב.

בוודאי שההתפתחויות האיומות הללו מהוות סימנים ברורים לפיהן היהודים אינם רצויים עוד. בסביבה שכזו, כיצד ניתן לגדל ילדים לשימור זהותם היהודית בכבוד?

ליהודים ישנה חולשה להתכחשות למציאות ולרעל האנטישמיים עד שאלו מגיעים לרמות בלתי נסבלות. ההיבט המצמרר ביותר בעלייתה של האנטישמיות באירופה הינה העובדה כי היא אינה נובעת מן הממשלות או מן המנהיגים, אלא שהיא פשטה בקרב ההמונים ועל כן צפויה להתגבר עוד יותר.

כעת זה הזמן עבור יהודים לבחון את מצבם ולשקול עלייה בתור תגובת נגד לשנאה הגוברת המאיימת לשטוף אותם.

בשונה מקודמיהם בשנות ה-30 אשר מהם נמנעו ויזות כניסה ולא היה להם לאן לברוח, כיום ישראל, עם זכות השיבה שלה, מספקת מקלט ומקבלת בברכה מהגרים יהודים- צעירים וקשישים כאחד. רבים אשר מחשיבים את העלייה לבלתי אפשרית מבחינה כלכלית יכולים לכל הפחות להבטיח כי ילדיהם לא יישארו לכודים בחברות אשר מתייחסות אליהם בבוז.

יהודים מסורים הבוחרים לחיות במדינה יהודית לא ימצאו כאן מקלט בלבד. הם יגלו כי הבחירה תשפר את איכות חייהם ותבטיח כי ילדיהם יגדלו להיות יהודים גאים ויוכלו לספוג את מסורתם הדתית והתרבותית באופן מקסימלי.

[email protected]