Refugees in Budapest Railway Station. Photo by Rebecca Harms. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Commons

יהודים, אסלאמופוביה וחמלה כלפי הפליטים

Print This Post

British-American Flag English

להגיב ללא חמלה למראה התמונות הטרגיות והמצמררות של סבלם של הפליטים יהיה דבר בלתי אנושי בעליל. בעבור יהודים, יותר מאשר כל אחד אחר, המראות הללו מעוררים זיכרונות איומים של העבר הקולקטיבי שלהם ושל הזוועות שנסבלו ע"י משפחותיהם ובני עמם כאשר עולם אדיש שיתף למעשה פעולה עם הנאצים בעת שמנע מקלט מיהודים שביקשו להימלט מתאי הגזים.

בהקשר זה, אירוני במיוחד שהסיוע רחב הלב ביותר מגיע דווקא מהגרמנים אשר – גם כאשר מניחים בצד את תקופת הנאצים – מעולם לא נודעו כעם שדבק במיוחד ברב תרבותיות. רבים מייחסים זאת לרפלקס של אשם וכפרה על העוול שגרמה גרמניה במהלך השואה.

אין זה מפתיע שקהילות יהודיות רבות באירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה עומדות כיום בחזית של אלו הקוראים לממשלותיהם להפגין ליברליות רבה יותר ולקבל מספר רב יותר של פליטים. כמו כן, אנו עדים לקריאות להוטות מצד רבנים ומנהיגים לא-דתיים יהודיים המצטטים מימרות דתיות ואתיות המחייבות אותנו כיהודים לספק מקלט לפליטים. הרב הראשי לשעבר של חבר העמים הבריטי לורד ג'ונתן זקס אף הרחיק לכת באופן אבסורדי והשווה בין הפליטים הסוריים לבין היהודים באירופה בתקופת השואה.

בעוד שהושטת יד וסיפוק סיוע למשפחות במצוקה הם דבר ראוי לשבח, השוואה בין הפליטים הללו לבין היהודים שניצבו אל מול מדיניות רצח העם הנאצית לא רק שהיא מוליכה שולל, אלא שהיא מייצרת זילות של השואה.

היהודים שמצאו מפלט מפני הנאצים השתלבו בחברות שקלטו אותם, ומעולם לא ביקשו לכפות את ערכיהם היהודיים – וזאת בניגוד חריף למתיחויות שנוצרו באירופה במהלך העשורים האחרונים ע"י ההגירה האסלאמית של גורמים המבקשים לכפות ערכים אנטי-דמוקרטיים, להגביל את חופש הביטוי ולקדם חוקים המקבילים לדיני השריעה. למעשה, היהודים הפכו לתומכים הגדולים ביותר בחיזוק הדמוקרטיה והרימו תרומות משמעותיות להעשרה הכלכלית והתרבותית של המדינות שסיפקו להם מקלט.

כמו כן, לא ניתן להצביע על מקרה יחיד של יהודי בן הדור השני שהונע להפוך לטרוריסט ע"י רבנים קיצוניים, בעוד שכך היה הדבר בקרב מהגרים מוסלמים רבים. ואכן, לא ניתן להעלות על הדעת מקרה שבו יהודים לוקחים חלק בטרור במדינות המערב.

העובדה שבירוקרטים של האיחוד האירופי מפעילים לחץ על מדינות אירופאיות לקלוט לתוכן פליטים אכן משקפת כוונות הומניטריות ראויות לשבח. אך ישנו צורך לפעול באופן רציונלי ולהכיר בכך ששטף הולך וגדל של מהגרים מוסלמים אל תוך אירופה עלול להוביל לאסון ואפילו לערער את התרבות המערב אירופאית.

ייתכן והדבר נשמע היסטרי, ובאקלים הנוכחי, הבחנות שכאלו גוררות באופן אוטומטי האשמות באסלאמופוביה ובחוסר חמלה.

אך המציאות היא שרוב מוחלט מבין ה"פליטים" האלו לא רק שמקורו במדינות מוסלמיות שאינן סוריה, אלא שע"פ ההערכות, 70% מהם הם גברים בגילאי צבא. כלומר, רוב אוכלוסיית ה"פליטים" הזו אינה מורכבת ממשפחות מסורתיות המבקשות מקלט, אלא מגברים המחפשים קידום כלכלי.

זאת ועוד, המספרים הגדולים האלו עשויים לפעול כמגנט שעלול להוביל לשינויים דמוגרפיים עמוקים כאשר עשרות מיליוני מוסלמים מבקשים לברוח ממדינות ערב אל עבר חיים טובים יותר באירופה. בהתחשב בשיעורי הילודה הגבוהים שלהם ביבשת שבה שיעורי ילודה הולכים ומתמעטים, האסלאם עוד עלול לכבוש את אירופה באמצעים דמוגרפים, וזאת למרות שהוא הובס באופן צבאי בשדות הקרב לפני מאות שנים.

רוב המדינות האירופאיות ניצבות כבר היום מול בעיות משמעותיות בשילוב הקהילות המוסלמיות הקיימות, אשר כוללות כולן גורמים קיצוניים בולטים המקדמים מטרות שאינן חופפות עם הערכים המערביים ומייצרים התקוממויות וקונפליקטים חברתיים משמעותיים.

אסור לנו ללקות באשליות. רוב המהגרים ממדינות מוסלמיות חונכו מגיל צעיר לשנוא את ערכי המערב ולבוז לדמוקרטיה, והם חדורים באנטישמיות ארסית. למרבה האירוניה, הצורך של גרמניה להפגין את התרחקותה מעברה הנאצי המרושע ע"י קליטת מספרים גדולים של ה"פליטים" האלו יוביל באופן בלתי נמנע לצמיחה באנטישמיות האסלאמיסטית בגרמניה ובאירופה כולה.

יהיה זה אבסורדי לדמיין שהמהגרים האלו ישתלבו באורח פלא כלשהו באופן אפקטיבי יותר מאשר קודמיהם. אנו כבר ערים לדוגמה של מוסלמים בני הדור השני שחונכו וגודלו במדינות אירופה והפכו לג'יהאדיסטים, מתנדבים לשרת במיליציות טרוריסטיות בסוריה ושבים למדינות מערביות במטרה להשיק פעילויות טרור.

בסביבה שכזו, בעיותיה הביטחוניות הקיימות של אירופה יגדלו לאין שיעור במידה ומספר רב של פליטים אסלאמיים יפשטו על היבשת – וזאת במיוחד כאשר אין כל דרך לזהות או לדחות פעילי טרור פוטנציאליים. המציאות היא שחלק גדול מהם תומכים בתנועת הג'יהאד ולעולם לא ישתלבו בקרב החברות הדמוקרטיות.

אלו אכן בעיות קשות ואין להן כל פתרון פשוט. במידה והחמלה תורשה להתוות את המדיניות מבלי להתייחס להשלכות ארוכות הטווח, הדבר ישקף חוסר מוחלט בנחישות לשמר את הערכים הדמוקרטיים והדבר דומה כמעט להתאבדות המונית של למינגים – מתכון אמתי לקצה של התרבות המערבית.

המציאות היא שהערכים הדמוקרטיים המערביים נמצאים תחת איום ובעוד שהרב תרבותיות מהווה מושג אידילי, ניתן להגשימה רק בסביבה בה כל השותפים מוכנים לאמץ חברה דמוקרטית פתוחה. למרבה הצער, האמת היא שהרדיקלים האסלאמיים הולכים וצוברים כוח. בעוד שההבחנה בין מוסלמים מתונים ורדיקליים ניתנת ליישום בריאל פוליטיק ובזירה הגלובלית הבינלאומית, כל הראיות מצביעות על ההתרחבות המהירה של אלמנטים אנטי-דמוקרטיים וג'יהאדיסטיים חזקים וגועשים בכל קהילת גולים מוסלמית.

המגמה מודגשת עוד יותר בשל סירובן המדהים אך העיקש של מדינות הנפט הערביות העשירות – ערב הסעודית ומדינות המפרץ, המייבאות מספר עצום של פועלים אסייתיים – לקלוט ולו מספר מינימלי של בני עמם. הן מצדיקות את ההדרה הזו על בסיס הטענה שאנשים אלו ייצרו חוסר סדר ומהווים איום ביטחוני.

כמו כן, העובדה שהליגה הערבית והארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בן 57 המדינות משמיעים דברים מתחסדים אך פונים לקהילה הבינלאומית בכדי ליישב נושאים שנוצרו בשל הקיצוניות האסלאמיסטית שמקורה בשורותיהם. יש לחייב את המדינות המוסלמיות העשירות למלא את תפקיד ההנהגה במאמצים לשילוב בני עמם.

יש לבצע מאמץ מרוכז לייצב את אזור המזרח התיכון. בהקשר זה, חשוב לציין שהברבריות השלטת כיום באזור מהווה תוצאה ישירה של מאמציו של נשיא ארה"ב ברק אובמה שלא לייצר ניכור בקרב האיראנים, ושל הפרכת מחויבותו לפעול נגד הסורים לאחר שבשאר אסד הפעיל נשק כימי נגד בני עמו.

אין פתרונות קלים, אך העולם המערבי מוכרח ליישב את הבעיות הללו מבלי לסלול את הדרך בעבור כוחות אנטי-דמוקרטיים להרוס את דרך החיים שלנו. כיהודים, למרות ההזדהות עם המראות המצמררים של הייסורים שסובלים אלו המבקשים למצוא חיים טובים יותר במדינות המערב, אסור לנו להרשות לעצמנו להישלט ע"י רגשות או להיות מופחדים ע"י האיום שאנו נואשם בהתנהגות אסלאמופובית. עלינו לשקול ברציונאליות את ההשלכות ארוכות הטווח של מעשינו, ובזמן שנפגין חמלה ונצטרף לקריאות להכיר בנוצרים וביזידים הניצבים בפני רצח עם בסוריה לזכות בהכרה כפליטים במדינות המערב, עלינו גם להימנע מיצירת מצב שבו אנו מניחים את היסודות לג'יהאדיסטים להשיג את מטרותיהם באמצעים דמוגרפיים ולטרוף את היד שמאכילה אותם.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann