Photo by Kobi Gideon / GPO

טראמפ מבקש לפתור את הקונפליקט הישראלי פלסטיני

Print This Post

במהלך קמפיין הבחירות שלו ולאחריו, גם בזמן שהילל באופן מפליג את ישראל ונשבע להתייחס אליה כאל בת ברית אמתית, הנשיא טראמפ שב והצהיר כי ניסיון העבר שלו בתיווך עסקאות יאפשר לו לפתור את הקונפליקט הישראלי פלסטיני העיקש.

חלק מהישראלים הפגינו אופוריה לאחר תבוסתה של הילארי קלינטון. הם הניחו שבשל ההתחייבות שנתן טראמפ לתמיכה בישראל, הקלת הראש שלו בנושא ההתנחלויות ואפילו הפקפוק שהפגין בנוגע לכורח בפתרון שתי מדינות, וזאת בשילוב עם יועציו ובני משפחתו הפרו ישראליים, הם יזכו לאור ירוק לפעולה חד צדדית. נפתלי בנט, יושב ראש הבית היהודי, ורדיקלים מן הליכוד קראו להרחבת התנחלויות נרחבת מחוץ לגושי ההתנחלויות ולסיפוחים מידיים.

ואולם, העובדה היא שטראמפ ביקש מישראל באופן חד משמעי שלא ליזום פעילות משמעותית בהתנחלויות קודם לגיבוש משותף של קווי יסוד מנחים. הוא דיבר בחום עם ראש הרשות מחמוד עבאס, הזמין אותו לוושינגטון והבהיר שבכוונת ארה"ב לקדם את התהליך, תוך שהוא שב ומדגיש עם זאת שאת חילוקי הדעות יש ליישב במשא ומתן ישיר בין שני הצדדים.

התפתחות זו הובילה להאשמות פתטיות לפיהן טראמפ הולך בעקבותיהם של נשיאים קודמים, זונח את הבטחות הבחירות שלו בנוגע לישראל, מתייחס לעבאס, איש הרשות, כאל מתון ומשיב את הנושא לבור ללא תחתית שבו דבר לא ישתנה.

המבקרים מציינים כי לשר ההגנה ג'יימס מאטיס ישנו רקורד ארוך של התנגדות להרחבת התנחלויות, וכי הוא התייחס בעבר לקשרים עם ישראל כאל מכשול בפני התמודדות עם העולם הערבי. בתחילת הדרך, מאטיס בחר לתפקיד תת-מזכיר המדינה את אן פטרסון, שגרירת ממשל אובמה במצרים שקידמה את הקשרים עם האחים המוסלמים והייתה סנגורית של הפלסטינים. בהמשך, הוא נאלץ להחליף אותה.

מייקל רטני, לשעבר הקונסול הכללי של ארה"ב בירושלים, ויעל למפרט, האחראית לנושא ישראל במועצה לביטחון לאומי של אובמה, ממשיכים שניהם לעבוד כיום בבית הלבן. למפרט ליוותה את יועצו המיוחד של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, בביקורו בישראל וברשות.

כמו כן, הספקנים טוענים כי ההימנעות מהעברה מידית של שגרירות ארה"ב לירושלים הינה תוצאה של לחץ ערבי ושל המשך השפעתם של גורמים אנטי ישראליים ותיקים, וכי טראמפ מנסה להרחיק את עצמו מן הפרופיל הפרו ישראלי נטול העכבות שלו.

לעת עתה, הפסימיות בנוגע לטראמפ איננה מוצדקת. היא לא לוקחת בחשבון את העובדה שבפעם הראשונה, למרות נוכחותם של מספר בכירים בעלי רקורד של עוינות אנטי ישראלית, הרוב המוחלט בקרב ממשלו של טראמפ ובקרב יועציו הקרובים חולק רקורד ארוך של פעילות פרו ישראלית. אלו כוללים את דיוויד פרידמן, שגרירה החדש של ארה"ב בישראל ואת ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון – שניהם יהודים אורתודוקסים ותומכים ותיקים של ישראל.

טראמפ איננו מחויב לכל מדיניות כושלת של אף אחד מקודמיו. מטרתו היא לבנות ברית אמת בין ארה"ב לישראל תוך כדי בחינת הזדמנויות לחידוש תהליך השלום. זאת בניגוד חריף לאובמה, שעוינותו והטייתו נגד נתניהו ונגד ישראל עודדו אותו לזכות דיפלומטית את הפלסטינים בעודו חותר תחת ישראל.

נכון להיום, הממשל מכבד את התחייבותו להתייחס לישראל כאל בת ברית מיוחדת. שימור התמיכה בסיוע החוץ לישראל בזמן שתכניות סיוע אחרות קוצצו באופן דרסטי, כמו גם התגובה האגרסיבית מצד ארה"ב לדמוניזציה של ישראל מצד סוכנויות של האו"ם, כמעט עוצרות נשימה בעבור ישראלים שהתרגלו לאדישות מצד ארה"ב.

טראמפ בנה ערוצים שדרכן יכולות ארה"ב וישראל, ככל האפשר, לתכנן יחד אסטרטגיות עתידיות.

אך בנחישותו לבחון את השטח ולבקש לחדש את תהליך שלום, הוא הדגיש כי לישראל לא יהיה צ'ק פתוח לבנייה בלתי מוגבלת בהתנחלויות. הוא מעביר את עמדותיו באופן דיסקרטי על מנת להימנע ממתקפה מצד התקשורת, וזאת על מנת שלשני הצדדים תהיה אפשרות לבצע פשרות מבלי להתעמת עם מחאות פנימיות.

נתניהו שב והזהיר את הרדיקלים שבממשלתו כי נקיטת צעדים חד צדדים ללא תיאום עם האמריקנים תוכל להוביל להשלכות הרסניות, שכן קרוב לוודאי שטראמפ ירגיש נבגד והוא עלול להפוך לוחמני למדי.

כעת, מנהיגים ישראלים אחראיים מוכרחים להציע פתרונות אשר יובילו להפרדה מן הפלסטינים, חיסול ההסתה והטרור, שימור של גושי ההתנחלויות בתקווה לסיפוחן, והשגת ביטחון שיבטיח שאנו לא נמצא את איראן או חמאס חודרים את גבולותינו.

טראמפ ניגש אל המצב מן הרמה העממית, וזאת במקום להתחיל עם הפתרון המוגמר. כמו כן, הוא נוהג בניגוד מוחלט לאובמה, שביקש ליזום שיחות המבוססות על נקודות פתיחה מוסכמות הדורשות את ההכרה בקווי שביתת הנשק הבלתי ניתנים להגנה מ-1947 כגבולות, וסיווג של ישראל ככובשת בכל השטחים שמעבר לקו הירוק – דבר שאף ממשלה ישראלית לא יכולה הייתה אפילו לשקול. בעוד שהפלסטינים סרבו להגיע לשולחן המשא ומתן, אובמה הסכים שישראל תזכה לגינויים על כך שהיא מהווה מכשול בפני המשא ומתן לשלום, בזמן שהפלסטינים זכו ליד חופשית להחרפת ההסתה שלהם ולקידוש הטרור.

משימתו של נציגו של טארמפ גרינבלט היא לדווח על עמדותיהם של שני הצדדים. הוא פגש מנהיגים בירושלים, רמאללה ועמאן, והדגיש בפני כולם את נחישותו של טראמפ להשיג שלום אמתי.

הוא לא הציע כל הצעה לנתניהו מלבד העברת המסר לפיו יש לרסן את הבנייה הבלתי מוגבלת בהתנחלויות, וכן את הצורך שישראל תתייעץ עם הממשל ותימנע מיוזמות חד צדדיות שעלולות להוביל למשבר. לראשונה, כנציג רשמי של ארה"ב, גרינבלט קיים גם פגישה רשמית בכדי לעמוד על עמדותיהם של נציגי המתנחלים. מנהיגים ישראלים מימין ומשמאל אשר פגשו את גרינבלט דיברו עליו באופן חיובי.

זאת ועוד, הוא קרא למחמוד עבאס בן ה-82 לעצור את ההסתה ולהפסיק את התשלומים למשפחות המחבלים שבבתי הסוהר. כפי שעשה בעבר, עבאס שב והבטיח כי הוא מסור להשגה של הסדר שלום.

אם ישראל תכלכל נכון את צעדיה, הפלסטינים יחרצו את גורלם שלהם. בניגוד מוחלט לג'ון קרי, שסרב להתעמת עם הפלסטינים והאשים את ישראל במשבר במשא ומתן לשלום, בסופו של דבר הפלסטינים ייאלצו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולוותר על דרישתם ל"זכות השיבה" של 5 עד 6 מיליון צאצאי הפליטים הפלסטינים.

כל עוד הרשות לא תהפוך בפעם הראשונה ובאופן דרמטי את דרישות הליבה שלה – דבר שכמעט ולא ניתן להעלות על הדעת – ארצות הברית תחשוף בוודאי את חוסר המוכנות לפשרה של המנהיגים הפלסטינים ובכך תמחיש כי מטרתם הסופית איננה מדינה פלסטינית אלא מחיקתה של ישראל. אם עבאס ינהג כמנהגו, המיתוס של מתינות ושל הקורבנות הפלסטינית ייחשף והמנהיגים הפלסטינים יגונו כטרוריסטים הרסניים.

בנקודה זו, ידידות האמת ותמיכתה של ארצות הברית תאפשר לישראל להתקדם הלאה, ולהתוות את גבולותיה. כמו כן, היא תוכל ליזום פעילות כלכלית ושיתופי פעולה נוספים על מנת לשפר את רמת המחייה של הפלסטינים, דבר שעשוי להוביל בטווח הרחוק לפשרה של שלום המבוססת על אינטרס עצמי.

אך בזמן שישראל מתנערת מההשפלה של עידן טראמפ, השאיפה לפתח חזית מאוחדת נגד איראן בין ישראל לבין מדינות ערב כגון מצרים וסעודיה גם מחייבת את ישראל לנהוג בזהירות.

בינתיים, עלינו להתאפק, להגביל עימותים פוטנציאליים ולשאוף להגיע להסדרים עם טראמפ, תוך שאנו מאפשרים לו לבחון את השטח לטובת ה"דיל הגדול" שלו ולגלות בעצמו האם קיים בשלב זה ערוץ אפשרי שבו ניתן להשיג הסדר משמעותי עם הפלסטינים.

נתניהו ניצב מול אתגר קשה במאמציו להימנע מעימות פוטנציאלי עם טראמפ. הוא נתון תחת לחץ עצום לכפיית מגבלות על הבנייה בהתנחלויות בתקופה בה טראמפ עסוק במאמציו להשיג את הבלתי אפשרי עם הפלסטינים. לאגפים הרדיקליים בקואליציה שלו עומדת האפשרות לפרק את הממשלה בשל נושא זה, והוא ייאלץ להלך על החבל הדק. בו בעת, הוא מודע לכך שרוב ברור בקרב הישראלים יתמוך בגישתו, וללא קשר לתוצאתן של כל בחירות עתידיות, הסיכויים לעת עתה הם שהוא ייבחר מחדש לראשות הממשלה. מי מלבדו יוכל לשעתק את יכולתו לנווט את המשא ומתן עם טראמפ ובמקביל לשמר יחסי עבודה טובים עם ולדימיר פוטין הרוסי?Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann