ברנארד לואיס, אחד מן המומחים המובילים בעולם בכל הקשור לעולם האסלאמי, אמר לי לפני מספר שנים כי הדור הצעיר ומעמד הביניים המנוכר באיראן יובילו בסופו של דבר להחלפת המשטר. עם זאת, הוא חזה גם כי טורקיה תשנה את פניה לכדי דיקטטורה אסלאמיסטית אלימה ועלולה להפוך להיות האיום הגדול ביותר העומד בפניה של ישראל. אבוי, נראה כי אכן הוא צדק בקשר לטורקיה. כאשר רג'פ ארדואן תפס את מושכות ההנהגה בטורקיה לפני 12 שנים, רבים הביעו חששות לפיהן תחת מעטה המתינות והמסירות ששידר לשילוב האסלאם המתון עם הדמוקרטיה, ארדואן האמתי הוא למעשה אסלאמיסט פנאטי אשר מטרתו היא הפיכתה של טורקיה למדינה אוטוריטרית אסלאמית. חששותיהם התאמתו לבסוף. הצבא, ששלט במדינה מאז תקופת כמאל אטאטורק אשר הקים רפובליקה טורקית חילונית בשנת 1923, הפגין ללא ספק נטיות אוטוקרטיות במסגרת נחישותו הבלתי מתפשרת לדיכוי הקיצוניות המוסלמית. ואולם, בכל הקשור לחופש הביטוי וההליך הדמוקרטי, המצב כיום הוא גרוע באופן ממשי משהיה טרם ארדואן.

טורקיה- עלייתה של אוטוקרטיה אסלאמיסטית

Print This Post

erdogan-and-peres

Turkey – Another Emerging Islamist Autocracy

ברנארד לואיס, אחד מן המומחים המובילים בעולם בכל הקשור לעולם האסלאמי, אמר לי לפני מספר שנים כי הדור הצעיר ומעמד הביניים המנוכר באיראן יובילו בסופו של דבר להחלפת המשטר. עם זאת, הוא חזה גם כי טורקיה תשנה את פניה לכדי דיקטטורה אסלאמיסטית אלימה ועלולה להפוך להיות האיום הגדול ביותר העומד בפניה של ישראל.

אבוי, נראה כי אכן הוא צדק בקשר לטורקיה.

כאשר רג'פ ארדואן תפס את מושכות ההנהגה בטורקיה לפני 12 שנים, רבים הביעו חששות לפיהן תחת מעטה המתינות והמסירות ששידר לשילוב האסלאם המתון עם הדמוקרטיה, ארדואן האמתי הוא למעשה אסלאמיסט פנאטי אשר מטרתו היא הפיכתה של טורקיה למדינה אוטוריטרית אסלאמית. חששותיהם התאמתו לבסוף.

הצבא, ששלט במדינה מאז תקופת כמאל אטאטורק אשר הקים רפובליקה טורקית חילונית בשנת 1923, הפגין ללא ספק נטיות אוטוקרטיות במסגרת נחישותו הבלתי מתפשרת לדיכוי הקיצוניות המוסלמית. ואולם, בכל הקשור לחופש הביטוי וההליך הדמוקרטי, המצב כיום הוא גרוע באופן ממשי משהיה טרם ארדואן.

ארדואן כלא אלפי אזרחים טורקים בעוונות כוזבים מבלי שזכו למשפט הוגן; אחד מכל ארבעה גנרלים טורקיים לשעבר נמק כיום בבתי הכלא; עיתונאים, אקדמאיים נון-קונפורמיסטים ופוליטיקאים נעצרו בחטף; עיתונים מתנגדים נסגרו.

במידה מסוימת, ניתן לשפוט מנהיגים באמצעות בחינת שותפיהם. ארדואן קיבל בכבוד רב את "פרס זכויות האדם" מטעמו של העריץ הלובי המנוח מועמר קדאפי, ואירח בברכה את עומר אל באשיר, מנהיגה הרצחני של סודן ופושע מלחמה מדופלם, האחראי למותם של מאות אלפי אזרחי מדינתו.

ארדואן מתכחש לעובדה שחמאס הוא ארגון טרור, מתייחס אל חבריו כלוחמי חירות אמיצים ומארח את ראש החמאס איסמעיל הנייה המבקר בארצו כפי שהיה מארח ראש מדינה. מוקדם יותר החודש, הזמין את מנהיגה השני של חמאס, חאלד משעל, להיות אורח הכבוד האישי שלו בסעודת 'איפטאר' רשמית לציון סופו של הרמדאן.

זאת ועוד, ארדואן הרחיב את קשריה הדיפלומטיים של טורקיה עם מדינות וארגוני הטרור המוסלמיים הקיצוניים ביותר, בין השאר- לפני הקונפליקט עם סוריה שהחל השנה- האייתוללות של איראן, שעל זכותה המלאה להפוך למעצמת גרעין הוא ממשיך לעמוד. כעת, משנפרדו דרכיהם, הוא כרת ברית קרובה עם נשיא מצרים מוחמד מורסי מתנועת האחים המוסלמים.

נהיר כי שאיפתו היא להפוך למנהיגה הפופולארי של הקשת הסונית מוסלמית הנאו-עות'מאנית.

לקידום מטרה זו, הוא ניצל במודע את השנאה הפופולארית לישראל ככלי לצבירת תמיכה רחבה בקרב ההמונים הערביים. לצורך כך, הוא הפך את בריתה הקודמת של טורקיה עם ישראל ליחסים של עימות ודמוניזציה כוחניים, בהפכה לאחת ממדינות ערב המובילות בהפגנת עוינות כלפי המדינה היהודית.

ההפגנה הפומבית הראשונה לכך הייתה עימותו המר והמתוכנן מראש עם הנשיא פרס בפורום הכלכלי הגלובאלי בדאבוס בינואר 2009. מילוני צופי טלוויזיה ראו כיצד נזף בנשיא פרס בנוגע להאשמות בפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה על ידי ישראל, שלאחריהן עזב בזעם דרמטי את הוועידה.

ההתדרדרות ביחסי טורקיה-ישראל הגיעה לשיאה ב-2010, אז נהרגו תשעה חברים ב-IHH, קבוצת טרור ג'יהאדיסטית בתמיכת הממשלה הטורקית, וזאת לאחר שתקפו באלימות את כוח ההשתלטות הצה"לי במוטות ברזל, אלות וסכינים כאשר זה עלה על סיפון המאווי מרמרה, ספינה טורקית שהשתתפה במשט "השלום" לעזה.

וועדת חקירה ישראלית עצמאית זיכתה את פעולותיו של צה"ל כהגנה עצמית. וועדה נפרדת שמונתה על ידי האו"ם פסקה כי פעולותיה של ישראל, בעוד שייתכן והייתה בהן אלימות מופרזת, נעשו בהתאם לחוק הבינלאומי.

ואולם, ארדואן ניצל את האירוע להגברת העימות עם ישראל. הוא דרש כי ממשלת ישראל תתנצל, תשלם פיצוי למשפחות ותסיר ללא תנאי את המצור הימי מעל עזה.

ברצונם להפיג את המתיחות, הישראלים הביעו צער על אובדן חיי האדם, ומבלי לקבל על עצמם אחריות, ביקשו להגיע להסדר אשר כלל על פי השמועות הצעה לתשלום 6 מיליון דולרים למשפחות הקורבנות. אך במהרה התברר כי ארדואן חותר לעימות ולא לפשרה.

הממשלה הטורקית הנמיכה את דרג הייצוג הדיפלומטי בארץ והחריפה את הקמפיין הגלובאלי שלה לדמוניזציה של ישראל. היא ביקשה לאסור על השתתפותה של ישראל בכל ההתכנסויות הבינלאומיות.

בחודש שעבר, ביום השנה השני למשט, הוציא בית המשפט הגבוה בטורקיה כתבי אישום כנגד קצינים ישראליים באשמת מעורבותם לכאורה באירוע. הם גזרו מאסרי עולם על רמטכ"ל צה"ל לשעבר גבי אשכנזי ועל קצינים בכירים נוספים.

הקמפיינים האנטי-ישראליים לוו ע"י תעמולה אנטישמית מוגברת בתקשורת שבשליטת הממשלה, בין השאר בדרמות טלוויזיה מתועבות ("עמק הזאבים") המציגות את הישראלים כסוחרים בחלקי גוף, כרוצחי ילדים חפים מפשע וכעוסקים בפעילויות פליליות סרות טעם נוספות. שלא במפתיע, סקרי דעת קהל הנערכים בטורקיה משקפים 76% של גישות שליליות כנגד יהודים.

ארדואן הפגין נחישות מיוחדת בגינוי חיסולי טרוריסטים על ידי ישראל. ואולם, כאשר מספר פצצות מרגמה סוריות חצו בטעות את גבולו, הוא לא היסס לפתוח בתגובה צבאית אכזרית, אשר עמדה בניגוד חריף להימנעותה של ישראל מהגברת יכולות ההרתעה שלה בתגובה לטילים המשוגרים מעזה באופן תמידי כנגד אזרחים ישראליים.

כמו כן, ארדואן אינו מפגין רתיעה כלשהי מהפעלת האמצעים החריפים ביותר לדיכוי הפגנות או ניסיונות של המיעוט הכורדי להשגת אוטונומיה או עצמאות רבות יותר.

אחד מן ההיבטים המטרידים ביותר בעימות זה הינו העובדה כי על אף הקמפיין המרוכז שלו לדה-לגיטימציה של ישראל, ארדואן נחל הצלחה בבניית ברית קרובה עם הנשיא אובמה, אשר מתאר אותו כ"שותף יוצא מן הכלל וידיד יוצא מן הכלל במגוון רחב של נושאים". ארדואן גומל לו טובה, ומצהיר כי "מן הרגע שהפך ברק לנשיא, אנו שידרגנו את רמת יחסינו משותפות אסטרטגית לשותפות לדוגמה, אשר אף הוא ייחס לה חשיבות רבה".

ואכן, בעקבות לחצים מצדו של שר החוץ הטורקי אחמד דוואטולו, אובמה הסכים להרחיק את ישראל, מדינה שותפה של נאט"ו וחברה בברית הים התיכון של נאט"ו, מהשתתפות בפסגת נאט"ו שנערכה בשיקגו. כמו כן, טורקיה דרשה כי ישראל לא תורשה להיחשף למידע מודיעיני של נאט"ו.

באורח דומה, טורקיה נחלה הצלחה בהדרתה של ישראל מהשתתפות במפגש מיוחד של הפורום הכלכלי הגלובאלי. שערורייתית אף יותר הייתה כניעתו של אובמה לדרישה הטורקית לפיה ישראל- המדינה הבודדת בעולם הערבי אשר סבלה מטרור יותר מאשר כל חברותיה- לא תורשה להשתתף בוועידה גלובאלית בנוגע למלחמה בטרור.

לישראל לא עומדות אפשרויות רבות להפחתת המתיחות. אלו המניחים כי בעזרת השתטחות והתרפסות בפניה של טורקיה תוכל ישראל להתגבר על הטינה- הם תמימים ומוטעים. בעיניה של ממשלה אסלאמיסטית, התנהגות שכזו תעביר מסר של חולשה וכניעה ורק תחזק את ידיו של ארדואן להחרפת דרישותיו. אם לא נוכל לחולל ידידות, מוטב כי לכל הפחות נעורר כבוד.

ואולם, הטורקים יהססו לבצע דמוניזציה ודה-לגיטימציה שלנו במידה ויאמינו כי הם ייענשו על כך. בוודאי ניתן לצפות מבת-בריתנו המובילה, ארצות הברית, כי תעמוד איתנה ולא תתרפס בפני מאמצי הטורקים לבידודנו והשפלתנו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann