מלאני פיליפס, בעלת הטור עטורת הפרסים, זוכת פרס אורוול לעיתונאות לשנת 1996 ומחברת הספר זוכה התשואות "לונדוניסטאן", כתבה ספר חדש ועוצמתי החושף, שלב אחר שלב, את הצביעות, ההתחסדות וההונאות השולטות בתחומים רבים של המחשבה המערבית בת זמננו. הספר "עולם הפוך: המלחמה הגלובלית על אלוהים, אמת וכח" יותיר את הקוראים חסרי נשימה בעודם עוקבים אחר הפרספקטיבה שלה וחשיפתה המדהימה של סוגי השגעון האינהרנטים הקיימים בעמדות ה"מקובלות" המקודמות על-ידי גורמים פסוודו-אקדמיים וגורמים בתקשורת המערבית. הספר מקיף מגוון רחב ביותר של תפיסות השולטות בציבור. פיליפס מדגימה שתפיסות אלו אינן רק שקריות באופן מוחלט אלא גם שבמקרים רבים התפיסות נוצרו במכוון בכדי לשמש כלי לקידום אג'נדות ביזאריות. נוסף על כשרון הכתיבה הראוי להערכה של הסופרת, הדבר המרשים במיוחד בספר הוא שניכר בו יכולתה המדהימה של המחברת לשלוט בנושאים רבים ומורכבים. יתר-על-כן, היא מגבה את טענותיה במחקרים ומתעדת אותם בדקדקנות רבה מאוד. כשרונה של פיליפס בא לידי ביטוי גם ביכולתה להציג נושאים מורכבים ביותר באופן הנגיש לקוראים רבים.

חשיפת צביעות, התחסדות ושקרים גסים

Print This Post

ספר חדש של מלאני פיליפס

Exposing hypocrisy, cant, falsehood

מלאני פיליפס, בעלת הטור עטורת הפרסים, זוכת פרס אורוול לעיתונאות לשנת 1996 ומחברת הספר זוכה התשואות "לונדוניסטאן", כתבה ספר חדש ועוצמתי החושף, שלב אחר שלב, את הצביעות, ההתחסדות וההונאות השולטות בתחומים רבים של המחשבה המערבית בת זמננו. הספר "עולם הפוך: המלחמה הגלובלית על אלוהים, אמת וכח" יותיר את הקוראים חסרי נשימה בעודם עוקבים אחר הפרספקטיבה שלה וחשיפתה המדהימה של סוגי השגעון האינהרנטים הקיימים בעמדות ה"מקובלות" המקודמות על-ידי גורמים פסוודו-אקדמיים וגורמים בתקשורת המערבית.

הספר מקיף מגוון רחב ביותר של תפיסות השולטות בציבור. פיליפס מדגימה שתפיסות אלו אינן רק שקריות באופן מוחלט אלא גם שבמקרים רבים התפיסות נוצרו במכוון בכדי לשמש כלי לקידום אג'נדות ביזאריות. נוסף על כשרון הכתיבה הראוי להערכה של הסופרת, הדבר המרשים במיוחד בספר הוא שניכר בו יכולתה המדהימה של המחברת לשלוט בנושאים רבים ומורכבים. יתר-על-כן, היא מגבה את טענותיה במחקרים ומתעדת אותם בדקדקנות רבה מאוד. כשרונה של פיליפס בא לידי ביטוי גם ביכולתה להציג נושאים מורכבים ביותר באופן הנגיש לקוראים רבים.

פיליפס דוחה בחריפות את הטענה כי אמונה והגיון מנוגדים אחד לשני והיא מדגימה בצורה משכנעת כי ברוב המקרים ההפך הוא הנכון. הרעיון המרכזי של הספר הוא שהפיכת האמונה הדתית לטריוויאלית, דחיית המסורת היודו-נוצרית והפוסט מודרניזם חוברים כולם יחד לשחיקת אבני הבניה של התרבות שלנו. דבר זה יצר ואקום ואיפשר את היווצרותם של המוני כתות אי-רציונאליות ותיאוריות קונספירציה מוזרות ואף מטורפות.

בין הדוגמאות הביזאריות שהיא מציגה ישנן כמה אמונות משונות ביותר. ביניהן, התיאוריה הגורסת כי היתה התנקשות בחייה של הנסיכה דיאנה שנועדה למנוע את נישואיה למוסלמי. דוגמא נוספת שפיליפס מציגה היא התיאוריה שלאשתו של טוני בלייר ישנה אובססיה עם תכונות מיסטיות של אבנים ושהיא משתמשת בשיער ובציפורני הרגליים שלה ושל בעלה על מנת לזהות "רעלים וחסימות" בגופם. כמו-כן, פיליפס מציינת את ההאשמה כי נגיף האיידס נוצר במעבדות הסי-איי-אי. דוגמאות נוספות שהיא מציינת הן: הפקרטיקה הפגאנית של חסידי ה"קבלה" של מדונה, האיקונה של המודרניות המערבית, העונדים חוטים אדומים על פרק כף היד כדי להרחיק רוחות רעות ועושים מדיטציה על תאי-גזע במטרה לזכות באלמותיות הגוף, ההאשמה כי התקפות 9/11 תוכננו ובוצעו על-יד המוסד או על-ידי ממשל בוש וכן "המיתולוגיה הפוסט דתית" שהיתה טבועה ביוהרה ובנרקיסיזם של קמפיין הבחירות של אובמה.

ההשלכות המשמעותיות יותר של המגמות הללו נידונות בחלקים נפרדים של הספר. הפרק הראשון, שכותרתו "המיתוס של ארמגדון סביבתי" דן בהתחממות כדור הארץ הסוחפת את העולם. פיליפס מנתחת ללא רחם את השקרים והעיוותים שנעשה בהם שימוש בכדי לקדם את "אחת ההונאות המדעיות הגדולות ביותר בעידן המודרני… תופעה המזכירה ציד מכשפות בימי-הביניים" בו מדיחים מתפקידיהם מדענים החולקים על התיאוריה במעין אינקוויזיציה חילונית.

בכל הנוגע למלחמה בעיראק היא טוענת כי, ללא קשר לשאלה האם היה זה נכון לפטור את העולם מסדאם חוסיין, יפי הנפש למיניהם המציאו תיאוריות קונספירציה מזוייפות לחלוטין. כך ויכוחים לגיטימיים לגבי מלחמה מעוררת מחלוקת הפכו להאשמות כלפי ניאו-קונסרבטיביים במסגרת תיאוריית קונספירציה על-פיה מטרת המלחמה היתה קידום האינטרסים של ישראל. פיליפס טוענת כי הן האו"ם והן מועצת "זכויות האדם" שלו, שמרבית המערביים הפרוגרסיביים מכירים בה כפוסקת בענייני התנהלות הולמת, מייצגים את ההיפוך של השכל הישר בכך ש"נותנים לחתול לשמור על השמנת." פיליפס מסבירה למה דווקא אנגליה נהייתה לחלוצת המדינות הדוחות את ההיגיון והרציונאליות.

מספר פרקים בספר מוקדשים לדוגמא הקיצונית ביותר של התכחשות למציאות – המוסר הכפול וההטיה חסרת הבושה שבנסיונות לעשות דמוניזציה ודה-לגיטימציה למדינה היהודית המותקפת. בפרק שכותרתו "הג'יהאד נגד החופש המערבי" פיליפס מדגישה את הדיבור הדו משמעי והסירוב להתייחס למציאות במזרח התיכון. היא מגיעה למסקנה כי זהו תוצר לוואי של העדר הנחישות במערב להתנגד לצורות חדשות של "טוטליטריזם עדין". בכך מסתכן המערב בהתקדמות האגרסיביות האיסלאמית תוך דחיקת ארה"ב לשוליים והצגת המלחמה בטרור באור שלילי. פיליפיס מצביעה על הקשרים והבריתות הביזאריים שנרקמו בין גורמים אי-רציונאליים בעלי אג'נדות מנוגדות. בין גורמים אלו ישנם אנשי שמאל ותיקים, אלו המתיימרים להיות תועמלני זכויות אדם, ניאו-פשיסטים ואיסלאמיסטים שהתאחדו כולם כדי ליצור את "הציר האדום-שחור-ירוק-איסלאמי".

"עולם הפוך" הוא חשיפה אמיצה של המיתוסים והאשליות הנכפים עלינו ושהחברה שלנו ספגה.

איננו חייבים לאמץ כל אחד ממקרי הבוחן יוצאי הדופן שבחרה פיליפס להציג כדי להכיר בכך שטיעוניה משכנעים ביותר. בעזרת טיעונים אלו מוכיחה פיליפס את התזה הרחבה שלה על השחיתות השולטת כעת במרכיבים רבים של החברה הליברלית. היא יוצאת בקריאה ברורה ואפקטיבית לבלום את הגלים המאיימים להטביע את הציוויליזציה המערבית בעקבות קריסת המודרניזם והרציונאליזם. בעקבות זאת הצהרות כוזבות נשנות ללא הרף בעוד שאמת ושקר, צדק והעדרו, תפקידי הקרבן והתוקפן התהפכו. פיליפס מזהירה כי שטיפת מוח שכזו מאיימת להוביל אותנו לחשכה אנטי-רציונאליסטית כמו זו של ימי-הביניים.

בפרק האחרון המסכם את ממצאיה, פיליפס מציינת שכיום, כבימי-הביניים, אם האוניברסליזם הפך לדוגמה המקובלת, יהודים (שכיום ממלאים את מקומם ציונים וישראלים) שוב הפכו לכופרים שיש לשרוף על המוקד. "היו אלו היהודים שהעניקו לעולם את תפיסות הסדר של הייקום, של השכל הישר וקדמה – המפתחות למדע ולעידן המודרני שלנו. בדחיית מסורת החשיבה היהודית המערב פנה נגד העולם המודרני עצמו."

כוחו של ההגיון אינו מספק הגנה מפני גזענות ודעות קדומות. "כיום, אלו הם שוב הנאורים והמתקדמים ביותר… הרציונאליסטים בחילונים והנוצרים הליברלים ביותר הצועדים מאחורי הססמאות של זכויות האדם ואצילות הנפש של מצפונם, שביניהם ניתן למצוא את השנאה האלימה ביותר כלפי ישראל ודעות קדומות ימי-ביניימיות כלפי יהודים. ביציאה נגד ישראל, חזית ההגנה הקדמית של העולם החופשי נגד ההתקפה האיסלמיסטית על המודרניות, המערב מחליש את הגנתו מפני אויבי המודרניות והחברה המערבית שהולידה אותה.

ספר מרשים זה הינו קריאה נרגשת ומעוררת מחשבה שעל כל מי שמבקש להבין את מקור התחלואות של הדור הזה בחברה המערבית לקרוא אותו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann