חיבוק ידיים קטלני

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Stop apologizing

איזו החמצה טראגית של הזדמנות. בחודש האחרון התמקדו אמצעי התקשורת בעולם באהוד אולמרט, אשר נפגש עם ראשי מדינות בוושינגטון, בלונדון, בפריז, בקהיר ובעמאן, בביקורי הבכורה שלו כראש ממשלה. היתה זו הזדמנות מצוינת לראש הממשלה רהוט הדיבור שלנו לתאר את החיים המסויטים העוברים על אזרחים ישראלים בשדרות ובנגב המערבי – מול מטחי טילים יומיומיים מצד שכניהם הפלשתינים.

היה זה רקע אידיאלי לאולמרט להכריז באוזני העולם שישראל – כמו כל מדינה אחרת – לא תסבול עוד שאזרחיה ייפגעו כך, ושאלה המאפשרים את התקפות הטילים על נשים וילדים ישאו באחריות לאזרחים הפלשתינים אשר ייפגעו במסגרת המאמצים הלגיטימיים שלנו להגן על עצמנו.

אך במקום זאת, התרכזה התקשורת בעיקר במאמציו העקרים של ראש הממשלה שלנו לשכנע את ראשי המדינות לתמוך בתוכנית ההתכנסות. ואילו הממשלה שלנו – עד לאחרונה זלזלה ברקטות הקסאם, כאילו היו טילים פרימיטיביים לא מדויקים ובעלי טווח מוגבל. מהתנהגותה זו השתמע כי היא מוכנה להשלים עם ההתקפות הללו.

עד כה היה מניין האבידות נמוך, מעשה ניסים. אבל כבר היו קורבנות, ואין לעכב פעולה נגדית חמורה יותר עד אחרי האסון הבלתי נמנע של התפוצצות רקטה על בית ספר, בית קולנוע או תשתית מרכזית. דעת הקהל הבינלאומי חשובה מאוד, אבל לא יותר מחייהם של אזרחים חפים מפשע.

אם הסטטוס קוו יישאר על כנו, יישובים כמו שדרות יהפכו לערי רפאים. ויש גם לזכור כי הרקטות הפרימיטיביות הנוכחיות כבר שודרגו לדגמים מתקדמים יותר, והאיראנים מציפים את עזה בטילים מתוחכמים יותר – לרבות קטיושות, שיאפשרו פגיעות מדויקות יותר במטרות, ישייטו למרחקים גדולים יותר ויסכנו את הערים הראשיות שלנו.

בכל מדינה נורמלית, שיגור רקטות על אוכלוסייה אזרחית היה נחשב אוטומטית להכרזת מלחמה. ככל שאנו משהים תגובה נגדית נוקשה, כך מרגילים הפלשתינים את הקהילה הבינלאומית להתייחס להתקפות של רקטות על אזרחים ישראלים כאל עניין שגרתי שיש להשלים איתו. עצם ההמתנה לאסון שייאלץ אותנו לפעול, מבטיחה עימות קשה יותר עם הקהילה הבינלאומית.

עדות לכך קיבלנו בימים האחרונים, כשאזרחים פלשתינים נהרגו מפגז שנורה כביכול על ידי צה"ל. למרות שצה"ל הוכיח חד-משמעית כי ישראל אינה אחראית לכך, ושהסימנים מעידים כי לפגיעה גרמו חומרי נפץ מאלה הזורמים לעזה אחרי נסיגת ישראל משם – גינויים חד-צדדיים לישראל הגיעו מכל רחבי העולם, למעט מארה"ב. קופי ענאן גינה את ישראל על שפעלה בניגוד למשפט ו"פגעה באזרחים"; הצרפתים גינו את התגובה "ללא כל פרופורציה" של הישראלים; וגם הרוסים, שתגובותיהם הנאורות כלפי הטרור הצ'צ'ני ידועות, קבלו על תגובה "ללא כל פרופורציה".

איש בקהילה הבינלאומית לא הביע זעם על הפלשתינים המשגרים רקטות לעבר אזרחים ישראלים. כולם התייחסו ל"מעגל האלימות", שממנו משתמע שוויון מוסרי בין אלה הפוגעים בנשים ובילדים חפים מפשע לבין אלה המבקשים להגן על עצמם. אף אחד לא טרח לציין את מאמציו המיוחדים של צה"ל לצמצם את מספר הקורבנות מקרב האזרחים – וזאת בניגוד לפלשתינאים, הפוגעים באזרחים במכוון. ישראלים לא מעטים טמונים בבתי קברות צבאיים (יותר מאמריקנים, שלא לומר רוסים וצרפתים), מפני שצה"ל מעדיף שלא להפעיל את עוצמת האש העדיפה שלו ובתוך כך לפגוע באזרחים.

איש ממבקריה של ישראל לא ציין כי רובם המכריע של הישראלים מוטרדים מאוד כשפלשתינים חפים מפשע נפגעים, בעוד הפלשתינאים מפגינים התפרצויות שמחה ברחובות בכל פעם שאזרחים ישראלים נהרגים ונפצעים. בניגוד לקודמיהם ברשות הפלשתינית, מנהיגי החמאס אפילו אינם טורחים לדבר בכפל לשון. הם מכריזים בגאווה שכוונתם היא לתקוף כדי להרוג את אזרחינו ולהשמידנו.

על רקע הסיכולים הממוקדים התכליתיים שעד כה לא פגעו במנהיגי החמאס, פרסמה הממשלה שלנו איומים ריקים מתוכן שמעולם לא יושמו. תגובת ישראל לירי הקסאמים היתה בעיקרה הפצצת בניינים ריקים ושדות פתוחים – תגובות 'עונשיות' שאליהן מתייחסים הטרוריסטים כאל בדיחה. שר הביטחון, עמיר פרץ, שנבהל והפסיק את כל ההפגזות הארטילריות, הזהיר עכשיו את הפלשתינים שאם לא יחדלו מהירי – הם יעמדו בפני הרס כללי. אם אזהרה זו לא תמומש, כל מה שיישאר מכושר ההרתעה המופחת שלנו יתאדה גם הוא.

הגיעה העת שממשלת ישראל תעשה את הצעד הקשה והלא נעים: לומר לעולם, גם אם באיחור, שישראל תמשיך לעשות כל מאמץ למזער את מספר הקורבנות מקרב האזרחים; אבל גם לומר שאם הטרוריסטים ימשיכו להשתמש בבני עמם כמגינים אנושיים, לאחסן כלי נשק בבתי חולים ובבתי ספר ולפעול מתוך אזורים מאוכלסים בצפיפות – הם יהיו האחראים לגידול במספר הקורבנות מקרב האזרחים.

אם נפעל – העולם לא יגלה אהדה כלפינו, מפני שעל מסכי הטלוויזיה יריאו הזוועות וההרס שגורמת המלחמה. אולם, על דוברינו להפסיק להתנצל, ולהתחיל להפנות את האשמה להרג האזרחים הפלשתינים כלפי כל מי שעוסק במעשי טרור, ולחשוף את המוסר הכפול ואת הצביעות של מבקרינו, המצפים מאיתנו להמשיך ולספק חשמל ומים לשכנינו המכריזים שמטרתם היא להשמידנו ואשר ממטירים רקטות על ראשי האזרחים שלנו. כצעד ראשוני בכיוון זה, על ראש הממשלה אולמרט להודיע לפלשתינים כי מעתה ואילך, בכל פעם שישגרו רקטת קסאם או טיל אחר לעבר אזרחים ישראלים, אנו ננתק את החשמל ואת המים לעזה למשך שלוש שעות. אין ספק שצעד כזה יהיה תכליתי הרבה יותר מהפגזת שדות פתוחים ובניינים ריקים.

אם הדאגה שלנו לחיי אדם אכן כוללת את בני עמנו, הגיע הזמן לחדול מלעמוד בחיבוק ידיים.

איזי ליבלר הוא יו"ר ועדת הקשרים עם התפוצות במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann