למעלה מ-120 מדינות, המהוות שני שליש מן החברות באומות המאוחדות, התכנסו בטהרן על מנת להשתתף בוועידה ה-16 של המדינות הבלתי מזדהות (NAM) שאירחה הרפובליקה האסלאמית של איראן. האיראנים התגאו בהשתתפותם של 3 מלכים, 27 נשיאים, 8 ראשי ממשלה ו-50 שרי חוץ. נשיא מצרים, מוחמד מורסי, היה בין הנוכחים, תוך הפרת התנכרותה ארוכת הימים של מצרים לאיראן. כעת זוכה איראן לכינוי "בת ברית אסטרטגית" מצד מורסי, וזאת למרות שהוא גינה את משטרו של אסד בסוריה. הודו, הדמוקרטיה המאוכלסת ביותר בעולם, השתתפה עם משלחת בת 250 אנשים שבראשם ראש הממשלה מנמוהן סינג. הודו הצהירה ללא בושה כי יעדיה הם פיתוח המסחר עם איראן. חרף ההפצרות מצדן של ארצות הברית ואחרים, מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, השתתף בוועידה. הוא עשה כן רק מספר ימים לאחר שגינה את איראן על כך שהיא מפרה שוב ושוב את דרישותיה של מועצת הביטחון להפסקת תכנית העשרת האורניום שלה, וכן על כך שהיא פועלת בניגוד לאמנת האומות המאוחדות בקריאותיה החוזרות ונשנות להחרבתה של ישראל.

חוסר התועלת שבהסתמכות על הקהילה הבינלאומית

Print This Post

המדינות הבלתי מזדהות

The Futility of Relying on the International Community

למעלה מ-120 מדינות, המהוות שני שליש מן החברות באומות המאוחדות, התכנסו בטהרן על מנת להשתתף בוועידה ה-16 של המדינות הבלתי מזדהות (NAM) שאירחה הרפובליקה האסלאמית של איראן.

האיראנים התגאו בהשתתפותם של 3 מלכים, 27 נשיאים, 8 ראשי ממשלה ו-50 שרי חוץ. נשיא מצרים, מוחמד מורסי, היה בין הנוכחים, תוך הפרת התנכרותה ארוכת הימים של מצרים לאיראן. כעת זוכה איראן לכינוי "בת ברית אסטרטגית" מצד מורסי, וזאת למרות שהוא גינה את משטרו של אסד בסוריה. הודו, הדמוקרטיה המאוכלסת ביותר בעולם, השתתפה עם משלחת בת 250 אנשים שבראשם ראש הממשלה מנמוהן סינג. הודו הצהירה ללא בושה כי יעדיה הם פיתוח המסחר עם איראן.

חרף ההפצרות מצדן של ארצות הברית ואחרים, מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, השתתף בוועידה. הוא עשה כן רק מספר ימים לאחר שגינה את איראן על כך שהיא מפרה שוב ושוב את דרישותיה של מועצת הביטחון להפסקת תכנית העשרת האורניום שלה, וכן על כך שהיא פועלת בניגוד לאמנת האומות המאוחדות בקריאותיה החוזרות ונשנות להחרבתה של ישראל.

בנאומו לפני המשתתפים, באן אכן גינה- מבלי לציין את שמה של איראן במפורש- "איומים מצד כל מדינה חברה להשמדה אחת של השנייה, וכן ניסיונות להכחשת עובדות היסטוריות דוגמת השואה". כמו כן, הוא קרא לאיראן לחדול מאספקת נשק לאסד בסוריה והביעה צער על סירובה של איראן להפסיק את תכנית העשרת הגרעין שלה.

דוברו של באן, מרטין נרסיסקי, הצהיר כי בפגישות פרטיות עם המנהיג העליון אייתוללה עלי ח'אמנאי והנשיא אחמדיניג'אד, מנהיג האו"ם אף תיאר את המתקפות המילוליות האכזריות כנגד ישראל כפוגעניות, מסיתות ובלתי מתקבלות על הדעת.

אך הדברים הללו לא החסירו מן העובדה שבשילוב הנציגים מ-120 מדינות, נוכחותו של המזכיר הכללי של האו"ם באירוע העניקה לגיטימציה הלכה למעשה וחיבלה במאמצים לבידודו, כיאה למדינה מנודה, של המשטר המשמש כן שיגור לקידום הטרור הגלובלי. למרבה האירוניה, רק בשבוע שעבר הכריזה איראן בגאווה כי היא שולחת כוחות מטעם משמרות המהפכה שלה וכן לוחמים נוספים לסוריה, וזאת במטרה לתמוך במשטרו הפושע של אסד.

בפתיחת הוועידה, נשא המנהיג העליון האייתוללה ח'אמנאי נאום אנטישמי פרוע נוסף ובו דחק ללא בושה  בעולם למחוק את ישראל, הגידול הסרטני. הוא התייחס בנאומו ל"זאבים הציוניים צמאי הדם" אשר הורגים ומענים פלסטינים וכן שולטים בכלי התקשורת הגלובאליים. ואולם, מזכ"ל האו"ם, כמו גם 120 המשתתפים הנוספים, נותר דבוק בנימוס לכיסאו. במובנים רבים, האווירה הזכירה את סוף שנות ה-30, אז מדינות אירופה, אשר היו נחושות לרצות את היטלר, זנחו את צ'כוסלובקיה.

אילו במקום לכוון אל עבר ישראל, היו האיראנים מתארים מדינה כמו בריטניה בתור הסרטן של אירופה וקוראים למחיקתה, לא מתקבל היה על הדעת כי באן ו-120 המדינות המשתתפות היו לוקחים חלק בפגישה שמארחיה הם נבלים שכאלו. אך כמסתבר, בכל הקשור לישראל- הכל מותר, ועל כן תיאר ראש הממשלה נתניהו במדויק את פסגת NAM בטהרן בתור "כתם וחרפה לאנושות".

כדי להוסיף חטא על פשע, בסיום הוועידה, 120 המשתתפים גינו בלעג את "הסנקציות החד-צדדיות" של מועצת הביטחון של האו"ם ותמכו פה-אחד בזכותה של איראן להשגת "תכנית גרעין למטרות שלום" כולל "העשרה גרעינית".

כמו כן, לא נשמעה אף לא התנגדות אחת בזמן הנשיא המצרי מורסי העביר את סבב הנשיאות לידי מכחיש השואה, הנשיא אחמדיניג'אד, אשר יעמוד בראש התנועה בשלוש השנים הקרובות.

כל ביקורת או סטייה מן המדיניות האיראנית, כמו למשל הביקורת של באן כלפי התנהגותה של איראן או גינויו של מורסי את סוריה של אסד, צונזרה כצפוי על ידי התקשורת המקומית. זו הציגה את הפסגה לציבור האיראני כהצדקה של מדיניות הממשלה וכדחייה גלובאלית של המאמצים לבודד ולכפות סנקציות כנגד ממשלתם.

אין זה מפתיע כי המנהיגים האיראנים הכריזו בשמחה כי ההשתתפות הגלובאלית הנרחבת מנקה אותם ומייצגת התכחשות למאמצים האמריקניים והמערביים להנאתם מהפיכה למעצמה גרעינית. בסיכומו של עניין, מדובר בניצחון יחצ"ני עבור המשטר המרושע ובכתב אישום חמור למצבה האפל של הקהילה הבינלאומית.

נכונותן של מדינות כה רבות להשתתף בוועידה שכזו המתקיימת בטהרן בתקופה כמו זו ולתמוך פה אחד במדיניות הגרעין של האייתוללה, ממחישה כי מדיניותו הראשונית של אובמה ל"הושטת יד" לאיראן וכן החלטתו בהמשך להטלת סנקציות ובידוד המדינה העוינת היוו שתיהן כישלון מוחלט.

פרק זה מדגיש את חוסר התועלת שבהסתמכות ישראלית על הקהילה הבינלאומית לפתרון משברים.

כמו כן, הוא שב וממחיש את מידת חוסר התפקוד של ארגון האומות המאוחדות, שממשל אובמה ממשיך לפעול לריצויו בכל מחיר.

המאפיין הבולט ביותר של תופעה זו הינה תרומתן הבולטת של סוריה, איראן, לוב, קובה, ערב הסעודית ודיקטטורות דומות לגיבוש מדיניותו של הגוף הקרוי המועצה לזכויות אדם של האומות המאוחדות. למרבה האירוניה, אפילו כיום מועמדים משטרי הפשע של סוריה וסודן, אשר מנהיגיהם מוכרים כפושעי מלחמה הידועים לשמצה בביצוע טבח אכזרי בבני עמם, לכיסאות בוועידה הכוזבת לזכויות אדם של ארגון זה בבחירות שייערכו בחודש הבא.

באופן אירוני, ארה"ב היא התורמת הכלכלית המרכזית לאו"ם- בסכום המטלטל של 6 מיליארד דולרים בשנה. אין זה סביר כי המזכיר הכללי באן קי מון היה מכבד את האיראנים בנוכחותו לו הייתה ארה"ב מאיימת לבחון מחדש את מימונה את תקציב האו"ם, וזאת במידה וימשיך בערעור המאמצים לבידודה של איראן בעקבות הפרתה את דרישותיה של מועצת הביטחון וקריאותיה החוזרות והנשנות להשמדתה של מדינה חברה.

על ארצות הברית והדמוקרטיות המערביות להפנים כי בקרוב הן יהפכו אימפוטנטיות לחלוטין אם המדיניות הגלובאלית המיועדת שלהם תמשיך להיות נתונה לוטו בידי גופים גלובאליים הנשלטים בידי ברית של מדינות אסלאמיות, דיקטטוריות ועריציות אשר מהן כדאי להתרחק.

על הדמוקרטיות להתאחד ולפעול בכדי לייסד מסדר עולמי אשר יחזק את החירות, יעודד עמים מדוכאים להשגת הגדרה עצמית ובמידת הצורך, יהיה מוכן להפעיל כוח צבאי במטרה להרתיע את הברבארים אשר בשערינו. הימנעות מעימות עם הבעיות הללו כיום תאיים על סיכויי ההישרדות ארוכי הטווח של הציוויליזציה המערבית.

באירופה, המוטיבציה להתנגדות לכוחות אנטי-דמוקרטיים הוחלשה באופן ניכר על ידי הגירתם של מוסלמים רבים, אשר ערערו את יסודותיה של הרב-תרבותיות האותנטית באמצעות שאיפה לכפיית אורח חייהם על הקהילות הטבעיות. לדבר עבירה זה סייעו הפוסטמודרניסטים- ששמאלנותם האנרכית והאנטי-קולוניאליזם המבולבל בהם הם דוגלים הובילו אותם להתייצב לצד ארגוני טרור ולסנגר לטובת הגזענים והג'יהאדיסטים האסלאמיים האלימים ביותר.

בסופו של דבר, המסר עבורנו בישראל הוא כי עלינו לשמר את יחסינו עם המדינות הדמוקרטיות, ובמיוחד עם ארה"ב- אשר על אף מדיניות הריצוי של אובמה כלפי הקיצוניות המוסלמית, טרם נכנעה בפני הלחצים האסלאמיים כפי שעשו האירופאים.

עם זאת, השורה התחתונה הינה כי אסור לנו להיכנע ללחצים מצד אלו המבקשים להרתיע אותנו מפעולה למיגור האיומים על הישרדותנו. כמו כן, אל לנו להתפתות ולהסתמך על התחייבויות מצד מדינות "ידידות" אחרות. אנו למדנו מן הניסיון המר כי ברגע האמת, עלינו להסתמך רק על עצמנו. כפי שהצהיר לאחרונה סגן ראש הממשלה, משה יעלון, "צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים. אבל ברור שאנחנו מתכוננים לכל אפשרות. אם אין אני לי, מי לי".

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann