התקפה חזיתית

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Stop attacking our friends

בוועידה הארצית של הליגה למניעת השמצה, פתח אברהם פוקסמן, יו"ר האירגון, במתקפה נרחבת על הנוצרים האוונגלים. הוא האשים שהם פתחו במערכה ל"ניצורה של אמריקה", החותרת תחת ההפרדה בין הכנסייה למדינה.

בחוגים יהודיים מדובר בסוגייה רגישה מאז ומתמיד. רוב היהודים הרגילו עצמם לדבקות נוקשה בהפרדה מוחלטת בין הכנסייה למדינה, גם כאשר הדבר פגע באינטרסים יהודיים ארוכי-טווח, כגון בקשת סיוע מהמדינה לסבסוד תוכנית הלימודים החילונית, בבתי הספר היהודים היומיים.

זה זמן-מה שבקרב יהודים ליברלים מפעפע אי-שקט, הנובע מאי-נוחות רבה, עקב תדמיתם כבעלי הברית של קבוצה הנחשבת לקנאית וימנית קיצונית, המבקשת לכפות את אמות המידה שלה על כלל הקהילה. אי-נוחות זו החריפה עם התגברות עוצמתם של הנוצרים האוונגלים.

אולם האמת היא, שאף כי הנוצרים האוונגלים הם אכן קבוצה רבת עוצמה, המייצגת קרוב ל 60 מיליון מאמינים, גם הם כמו היהודים אינם עשויים מיקשה אחת, כפי שמשתדלים מתנגדיהם לתארם. הם כוללים מגוון רחב של דעות, שחלקן ייראו כמתועבות בעיני רוב היהודים. אבל רובם המכריע הם אזרחים שומרי חוק, המשתדלים לקדם את ערכיהם, שחלקם משותפים גם ליהודים. כך למשל, גם יהודים אורתודוכסים מודאגים מהמשבר במוסר הציבורי ובערכי המשפחה, ומן הניהיליזם התרבותי.

הנוצרים האוונגלים מאמינים כי בני אנוש שקועים במאבק בין טוב לרע תפיסות שטוהרו בתכליתיות מאוצר המילים של ליברלים רבים, במיוחד באירופה. אין צורך לומר, שבמובן הרחב ביותר מצאו דברים אלה אוזן קשבת בקרב היהודים, שחיים בעולם מפעפע מודרניזם תרבותי; עולם שהוביל לשוויון מוסרי, ולפגם בהבחנה בין טוב לרע, ובין רוצחים לקורבנותיהם.

בניגוד לקתולים ולכתות פרוטסטנטיות אחרות, האוונגלים אינם תומכים בתיאולוגיית ההחלפה. כלומר, הם מתייחסים ליהדות כמרכיב בהיווצרותה של הנצרות, ולאו דווקא כדת שהוחלפה על ידה. גם גישתם כלפי ישראל עומדת בסתירה בולטת להתנהגות המבישה שמפגינות כנסיות פרוטסטנטיות אחרות כלפי היהודים, שרבות מהן עומדות עכשיו בראש הכנופיה המשמיצה את ישראל, ואפילו מחרימה אותה.

קשרי עם נוצרים אוונגלים בשנים האחרונות, שכנעו אותי שבימים קשים אלה לעם היהודי, כשרבים מידידינו הליברלים נטשו אותנו נתמזל מזלנו ליהנות מתמיכה של קבוצה המעניקה גיבוי לישראל, ואינה מבקשת דבר בתמורה לידידותה. אינני יכול להיזכר ולו בדוגמה אחת של מנהיג אוונגלי מהזרם המרכזי, המציג דרישות לקהילה היהודית, בתמורה לתמיכתו בישראל. ובניגוד למה שטוענים לא פעם, גישת הרוב המכריע של הנוצרים האוונגלים לישראל איננה קשורה במניעים כמוסים (כגון הרצון לנצר יהודים, או לזרז את יום הדין). רובם עושים זאת מתוך אהבת אמת למי שנחשבים בעיניהם לעם הנבחר. הם מתפללים בקביעות למען רווחתה של ישראל; תומכים פוליטית בזכותנו לחיות בשלום ובביטחון, ואפילו מגייסים כספים כדי לסייע ליהודים במצוקה.

באווירה זו, ההסתערות הבלתי תיאמן של פוקסמן, על "הנצרות הממוסדת בארצות הברית", כדבריו היא חוסר שיקול דעת שיש להצטער עליו, מצד אדם שיש לו עבר יוצא מן הכלל, בשירות האינטרסים של יהדות אמריקה.

פוקסמן מזהיר מפני מזימה "לנצר את כל היבטי החיים באמריקה ממסדרונות השלטון ועד סיפריות; דרך הסרטים, אולפני ההקלטות, מיגרשי המשחקים וחדרי ההלבשה של הספורט המקצועני, של המכללות ושל החובבים; מהצבא ועד סדרת הטלוויזיה 'בוב ספוג'". הכרזה כזאת איננה מתאימה למנהיג יהודי, שהקדיש את חייו למאבק בהוצאת לשון הרע על יהודים, וגאה בניהול שדולה המקדמת אינטרסים יהודיים.

חנות ספורט

גם אם יהודים רבים סבורים שהעמדה הפוליטית האוונגלית כלפי ישראל, היא ימנית מידי, לטעמם אין זה סותר בשום אופן את העובדה, שהשפעתם בזירה הפוליטית הועילה ומועילה לישראל, בצורה יוצאת מהכלל.

מצער מאוד שאירגון המתמסר לקידום הפלורליזם ולמאבק באנטישמיות, יוצר רושם שהקהילה היהודית היא היריבה העיקרית של הנצרות האוונגלית. אין ספק שלא נכון ולא פרודוקטיבי להעליב ידידים ובעלי ברית, גם אם קיימות מחלוקות בסוגיות רבות אחרות. אילו היו לנו 50 מיליון אוונגלים באירופה, מצבם של היהודים היה שונה מן הקצה אל הקצה. טוב נעשה אם נשאל את עצמנו, מה היה מצבם של ישראל ושל יהודי ארצות הברית, לולא התומכים האוונגלים.

הכותב הוא יו"ר ועדת הקשרים עם התפוצות, במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann