German Foreign Minister Sigmar Gabriel in Jerusalem, Israel on April 25, 2017. Photo by Yonatan Sindel/Flash90

התנהגותו הבלתי מתקבלת על הדעת של שר החוץ הגרמני

Print This Post

שר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, הפגין חוצפה וחוסר רגישות חסרות תקדים במהלך ביקורו הרשמי בישראל, שמטרתו הייתה השתתפות בטקסי יום הזיכרון לשואה, כאשר הוא קבע פגישות עם ארגונים אשר מאשימים אותנו בביצוע פשעי מלחמה.

בראש הארגונים הללו ניצב "שוברים שתיקה", שאותו גינו כמעט כל המגזרים בקרב הזרם הפוליטי המרכזי בישראל, כולל האופוזיציה – לא משום שאנשיו מתנגדים לממשלה או מנהלים מסע תעמולה נגדה, אלא מפני שהם מהווים ישות שוליים הממומנת ברובה ע"י כספים מחוץ לארץ ואשר לוקחת חלק בקמפיין גלובלי המכוון כלפי ממשלות זרות, קמפיין שמטרתו לתאר את צה"ל כפושעי מלחמה.

זוהי לא קבוצת "שמאל". אלו יהודים הלוקים בשנאה עצמית אכזרית. הם שומרים בסוד את רוב ה"מקורות" שלהם – שהם אנונימיים ברובם. הם אינם חוקרים או מאמתים את ממצאיהם מול צה"ל, אשר בוחן ומעמיד לדין כל מקרה חריג המובא לתשומת ליבו. תחת זאת, הם שולחים שליחים לחו"ל בכדי לערער את תדמיתה של ישראל. בחודשים האחרונים, אף נרשם דיון ציבורי בנוגע לצורך להציג חקיקה בכנסת על מנת לרסן את קמפיין ההשמצה הגלובלי שלהם.

פגישה של שר החוץ של גרמניה עם גורמים שכאלו, וזאת במיוחד במהלך ביקור רגיש שכזה, ממחישה את המעמקים שאליהם שקעו חלק מן המנהיגים הגרמנים. גבריאל הוא מנהיגה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית הגרמנית החברה בקואליציה, ואין ספק שהוא מרגיש כי תפיסת עמדה אנטי ישראלית עלולה למשוך מצביעים הנוטים לשמאל ואשר מתעבים את המדינה היהודית. כנראה שאין זה צירוף מקרים כי במהלך קמפיין בחירות, גבריאל התייחס לישראל בפוסט בפייסבוק כ"משטר אפרטהייד שאין לו שום הצדקה".

הוא נהג בחוסר כנות כאשר הוא סרב לבטל את הפגישה, והתייחס אליה כ"נורמלית לחלוטין" משום ש"אי אפשר לקבל תמונה מלאה ומקיפה של מצב המדינה בכל מקום בעולם, אם נפגשים רק עם פקידי ממשל", והוא הרגיש כי זוהי מחויבותו לשמוע נקודות מבט אלטרנטיביות. אף אחד לא פקפק בזכותו של שר החוץ לדבר עם כל חלקי הציבור, כולל אלו המתנגדים נחרצות לממשלה, דוגמת נציגי השמאל הקיצוני והערבים.

אך צריך למתוח קו בין שר חוץ הנפגש עם בעלי השקפת עולם אחרת, לבין ארגון שוליים כמו "שוברים שתיקה", אשר זכה לגינויים כמעט אוניברסאליים בתור קבוצה חתרנית שמטרתה המרכזית היא לא לבקר את הממשלה, אלא לקחת חלק אקטיבי בהפצה גלובלית של תיאורים כוזבים של צה"ל, הצבא המוסרי ביותר בעולם, כצבא המבצע פשעי מלחמה מכוונים.

גבריאל אמר "דמיין לעצמך שראש הממשלה הישראלי… היה מגיע לגרמניה והיה מבקש להיפגש עם מתנגדי הממשלה, והיינו אומרים לו שאסור – זה בלתי מתקבל על הדעת".

באמת? ההשוואה איננה עם אנשים המתנגדים לממשלה, אלא עם אלו המבקשים לערער את מהות הביטחון הישראלי. כיצד הייתה קנצלרית גרמניה מרקל מגיבה אילו במהלך ביקור רשמי, ראש הממשלה נתניהו היה קובע לעצמו פגישה עם נציגים של קבוצה המהללת את סגולותיה של כנופיית הטרור באדר-מיינהוף או קבוצת שוליים הזוכה למימון זר שאותה מתעבים כל הגרמנים מכל הזרמים הפוליטיים משום שהיא לוקחת חלק בקמפיינים לתיאור כוחות המשטרה והצבא שלה כפושעי מלחמה? האנלוגיה הולכת ונחלשת כאשר לוקחים בחשבון את העובדה שישראל נתונה תחת מצור, ושעל עצם קיומה נקרא תיגר מצד חלק משכנותיה, בעוד שגרמניה לא ניצבת מול כל איום דומה.

גבריאל נותר קר רוח לחלוטין אל מול איומו של נתניהו לבטל את פגישתם, תוך שהוא מצהיר כי "זאת לא תהיה קטסטרופה" וכן שהדבר "לא ישנה את היחס שלי כלפי ישראל" (כך במקור!).

היה זה מחליא במיוחד לחזות בנציג ממשלת גרמניה המתיימר להשתתף ביום הזיכרון לשואה מתנהג באופן שכזה. הוא עומד ומניח זר ביד ושם, ויומיים לאחר מכן מחבק הלכה למעשה קבוצה חתרנית המבקשת לבצע דמוניזציה של צה"ל, שמשימתו העיקרית היא להבטיח את ביטחוננו ולהגן עלינו משואות עתידיות ומן הברברים המבקשים את חורבננו.

יש להריע לנתניהו על תגובתו. מאכזב לגלות שיצחק הרצוג נמנע מלהשמיע את קולו ולהציג חזית מאוחדת. בעבר, גם הוא גינה את שוברים שתיקה כארגון אנטי ישראלי חתרני. לכל הפחות, הדבר היה משגר מסר לעולם לפיו פגישתו של גבריאל עם קבוצה זו נחשבת לבלתי ראויה ע"י כל המגזרים של הזרם המרכזי בישראל.

בסירובו להיפגש עם גבריאל, נתניהו השמיע הצהרה פומבית. אנו לא מצפים ליחס מיוחד, אך בשבוע שבו אנו מציינים את יום הזיכרון לשואה, אנו חזקים מספיק כדי לומר לך לתפוס מרחק אם בכוונתך להתנהג בבוז שכזה, שהיה נחשב לבלתי מתקבל על הדעת ע"י כל מדינה בעלת כבוד עצמי. מעל לכל, אנו היינו מצפים משר גרמני להתנהגות רגישה יותר, וזאת במיוחד כאשר מדובר בשר המחשיב את עצמו כמנהיג עתידי של מדינתו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann