Photo by Local Committee of Arbeen

התגובה לסיוט הסורי

Print This Post

Responding to the Syrian Nightmare

אין פתרונות קלים לזוועות המתרחשות בסוריה. אילו המערב היה מגיב מוקדם יותר, ייתכן והיה סיכוי קלוש כי המתונים בקרב מחנה המורדים היו מצליחים להקים רשות פוליטית מתפקדת.

כיום, האפשרות הזאת כלל אינה מתקבלת על הדעת. עמקי הברבריות הבלתי נתפסת שאליהם שקעו שני הצדדים מאפילים על תסריטי האימה הגרועים ביותר.

רק כמה קילומטרים מגבול ישראל, בדמשק, הנשיא בשאר אסד טובח ורוצח את בני עמו מזה כשנתיים. כעת, הוא הוסיף נשק כימי לארסנל שלו. מזכיר המדינה של ארה"ב, ג'ון קרי, שעד לאחרונה החשיב את אסד כ"רפורמיסט", גינה את מתקפות הנשק הכימי של אסד ככאלו הנוגדות "כל קוד מוסרי" ומהוות "שפלות מוסרית".

המשטר הטרוריסטי האיראני ושלוחתו הלבנונית, חיזבאללה, תומכים באסד בעוצמה. יחד, הם רקחו את קדירת המכשפה האולטימטיבית. מזעזע לגלות כיצד שיקולי ריאל-פוליטיק מובילים את רוסיה לתמוך בטרוריסטים הללו, וזאת בכדי להעצים את השפעתה באזור. הדבר מהווה את מדיניות החוץ המבישה ביותר של מוסקבה מאז נפול האימפריה המרושעת. המורדים הסורים אשמים בביצוע זוועות דומות, אם לא חמורות מהן. הם נשלטים ע"י ג'יהאדיסטים פנאטיים, בתוכם גורמי אל קאעידה המסורים להחלת שריעה גלובאלית ומוות קדושים, והם רצחו נשים וילדים סוניים חפים מפשע. חלקם התדרדרו אף לשפלים עמוקים יותר, והציגו מפגני ראווה של קניבליזם.

לניצחון של כל אחד מהצדדים תהיינה השלכות הרסניות על האזור. אם אסד ישמר בידיו אפילו חלק קטן מכוחו, הטרוריסטים מטעם איראן יחשיבו את הדבר כניצחון. במידה ותצלח דרכם של המורדים, סוריה תישלט ע"י קבוצות ג'יהאדיסטיות. אכזריות בלתי-מתוארת צפויה כפועל יוצא ישיר מכך. ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, תיאר את המצב בתמציתיות: "סוריה שקועה בבוץ שפיכות הדמים שבין האכזריות של אסד לבין שלוחות שונות של אל קאעידה".

בהקשר זה, למה לו למערב להתערב? מדוע שלא יניח למגפה ליפול על שני בתיהם?

מכיוון שאין זה מתקבל על הדעת כי העולם המתורבת יוותר על מוסריותו, ויעמוד מן הצד בזמן שאזרחים חפים מפשע נטבחים. במידה ונמשיך לצפות מן הצד ברציחות ההמונים וההמתה בגזים של אזרחים תמימים, אנו נספק אור ירוק למשטרים אכזריים אחרים לפעול באופן דומה. אנו נאבד את צלם האנוש שלנו. הדבר יעורר לתחייה את זכר העולם שעמד מן הצד בעת שיהודים הושמדו בזמן שואת הנאצים.

התערבות היא עסק מסוכן. שוב ושוב, ניסיונות להפעיל לחץ חיצוני – ובמיוחד על משטרים ערביים אוטוריטאריים – הוכיחו עצמם כבלתי-יעילים ואף פוגעניים. בעיראק, באפגניסטן, בלוב ואפילו במצרים, ניסיונות גסים לכפיית דמוקרטיה הובילו לעלייתם של משטרים אסלאמיים פונדמנטליסטיים, שבהם מצב זכויות האדם היה גרוע אף מקודמיהם.

אף על פי כן, על המערב, בהובלת ארה"ב, לפעול בנחישות. למרות המחלוקת בתוך הקונגרס והרתיעה האמריקנית מהתערבות צבאית נוספת, על הנשיא אובמה לממש את איומיו החוזרים ונשנים לנקוט בפעולה צבאית במידה ואסד יחצה את הקו האדום של שימוש בנשק כימי.

בתחילה, אובמה ניסה למסמס את הנושא, וטען שלארה"ב נדרש אישור מטעם האומות המאוחדות קודם לפתיחה ביוזמה צבאית. אך הוא ניצב בפני לחץ לפעול מטעם בריטניה, צרפת, טורקיה ומדינות ערביות. במידה ויימנע מלהגיב כעת, איראן, צפון קוריאה ומשטרים עוינים אחרים ימשיכו ללא פחד בצעדתם המתריסה אל עבר יכולת גרעינית.

הסיכונים הכרוכים במתקפות ממוקדות של מחסני הנשק הכימי הם גבוהים. קורבנות רבים בקרב אזרחים חפים מפשע וכן נשורת הינם אפשריים. בנוסף, ישנו ספק באשר ליכולתו של המודיעין האמריקני לזהות במדויק ולהבטיח את השמדתם של מחסני הנשק התת-קרקעיים.

באופן כללי, התגובה האמריקנית הנוכחית הייתה מחרידה. היא הבטיחה באופן רשמי לאסד כי תגובתה הצבאית המענישה תוגבל ל"מתקפות מוגבלות" במשך מספר ימים, והיא הדגישה כי היא אינה שואפת להביא לשינוי במשטר.

רף הענישה הנמוך הזה אינו צפוי להוות הרתעה משמעותית, ופעולות ההרג יימשכו כמו בעבר. למעשה, אסד צפוי להתרברב כי הוא הביס את ארה"ב ואת הברית המערבית. הפעולה לא תספק הרגעה לאלו המודאגים מכישלונה של ארה"ב לעמוד מאחורי התחייבויותיה ולצד בנות בריתה. היא לבטח לא תשקיט את חששותיה של ישראל בנוגע לעמידתה של ארה"ב מאחורי הבטחותיה בהקשר של איום הגרעין האיראני.

ברט סטיבנס מהוול סטריט ג'ורנל קרא לארה"ב להתרכז בתקיפות צבאיות שמטרתן להרוג את אסד ואת עושי דברו העיקריים. סטיבנס העיר נכונה כי במידה ואובמה מרשה לעצמו להתרברב כיצד חיסל את אוסמה בין לאדן "עם כדור בראש ועוד אחד בלב", מדוע שיהיו לו עכבות לעשות כן לרוצח סידרתי כמו אסד?בחירת תמונה ראשית

חיסולים ממוקדים ימנעו הסתבכות במלחמה קרקעית כמו אלו שניצבו בפני ארה"ב בעיראק ובאפגניסטן. הם ישמשו כהרתעה בפני עריצים אחרים, אשר יחששו לגורלם במידה ויתנהגו באופן דומה. כמו כן, הם יעבירו מסר ברור לאיראנים לפיו ארה"ב איננה הנמר חסר השיניים שלעיתים חושבים שהיא.

גישה שכזו לא תעניק כוח לאל קאעידה ולג'יהאדיסטים ולא תוביל בהכרח לשינוי משטר מידי. אך היא עלולה לזרז את חלוקתה של המדינה, אשר, מנקודת מבט הומניטרית, מהווה את התוצאה האפשרית הטובה ביותר. חלוקה שכזו אף תגביל את טבח האזרחים, שיהיה בלתי-נמנע בהינתן ניצחון מכריע לכל אחד מהצדדים.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann