במהלך השנתיים האחרונות נשמעו קריאות חוזרות ונשנות לפוליטיקאים שלנו שיקחו בחשבון את רצינותם של האתגרים הגלובליים והאתגרים מבית שעומדים בפנינו, ישהו את הפוליטיקה המפלגתית השגרתית ויעבדו שכם אל שכם לקידום האינטרס הלאומי שלנו. בחודשים האחרונים, המצב הדרדר בקיצוניות וישראל ניצבת עתה מול מפולת שלגים של עוינות ורשעות גלובליות חסרות תקדים בהיקפן. ללא קשר למוסר או צדק אנו זוכים באוםן אוטומטי לגינויים ודמוניזציה. אנו נחשבים עתה למדינה סוררת האחראית לחוסר יציבות גלובלית. למעשה אנו ממלאים את תפקיד היהודים בימי הביניים כאשמים בכל הצרות של המין האנושי.

התאחדו בנושאי ביטחון וגבולות ברי-הגנה

Print This Post

Defensible Borders

Unite on defensible borders

במהלך השנתיים האחרונות נשמעו קריאות חוזרות ונשנות לפוליטיקאים שלנו שיקחו בחשבון את רצינותם של האתגרים הגלובליים והאתגרים מבית שעומדים בפנינו, ישהו את הפוליטיקה המפלגתית השגרתית ויעבדו שכם אל שכם לקידום האינטרס הלאומי שלנו.

בחודשים האחרונים, המצב הדרדר בקיצוניות וישראל ניצבת עתה מול מפולת שלגים של עוינות ורשעות גלובליות חסרות תקדים בהיקפן. ללא קשר למוסר או צדק אנו זוכים באוםן אוטומטי לגינויים ודמוניזציה. אנו נחשבים עתה למדינה סוררת האחראית לחוסר יציבות גלובלית. למעשה אנו ממלאים את תפקיד היהודים בימי הביניים כאשמים בכל הצרות של המין האנושי.

האו"ם והגרורה שלו, המכונה בשגגה מועצת האו"ם לזכויות אדם, נמצאים בכוננות מתמדת להעביר גל חדש של החלטות המגנות אותנו, עושות לנו דמוניזציה, ומעודדות לפתוח בחרמות נגדנו. ועידת דרבן, פסטיבל השנאה לישראל, תתכנס מחדש בעצרת הכללית של האו"ם בשנה הבאה. חמור מכך, ישנו קמפיין הנתמך על ידי רוב המדינות החברות להכיר באופן חד-צדדי במדינה פלשתינאית.

ממשל אובמה מודע לכך שהציבור האמריקאי תומך בישראל ולכן רוב הסיכויים שיטיל וטו במועצת הביטחון של האו"ם על ההחלטות העוינות והחד- צדדיות ביותר. אך אל לנו לשגות באשליות. למרות תוצאות הבחירות לקונגרס, מדיניות החוץ נקבעת בעיקר על ידי הבית הלבן. אין לעדות לכך שאובמה עומד להפסיק לפעול בנחישות  למען פיוס העולם האסלאמי, אפילו אם פירוש הדבר הוא  התרחקות ארה"ב מישראל.

האיום הגדול ביותר על ישראל הוא התגברותן של יוזמות גלובליות במסגרתן תהיה התעלמות מצרכיה הביטחוניים של ישראל ולא תהיה בהן כל התחשבות בצרכיה הביטחוניים הלגיטימיים.  במסגרת יוזמות אלו יעשו נסיונות להכריח את ישראל לסגת לקווי שביתת הנשק של 1949 שמעולם לא  נחשבו לגבולות, והינם בלתי ניתנים להגנה.  יש לחשוש מכך שבעתיד הלא רחוק  ממשל אובמה עצמו ינוע בכיוון זה בעודו מתיימר לפעול ב"אופן חסר פניות."

כיום רובם המכריע של המנהיגים הישראלים ורוב הציבור הישראלי מוכנים לקבל ברצון פתרון של שתי מדינות. למרבה האירוניה, אלו שכנינו הפלשתינאים, החמאס ולא פחות מהם הרשות הפלשתינאית, שמטרתם היא חיסול כל ריבונות ישראלית ולא השגת עצמאות. ובל נשכח את איראן בעלת כוח הגרעין השואפת למחוק אותנו מעל פני האדמה. אין עוד מדינה בעולם שמוקפת בכל כך הרבה רשעות ושנאה ונאלצת להצדיק את עצם קיומה. האיומים הביטחוניים העומדים בפנינו היום אינם חמורים פחות מאלו שנאלצנו להתמודד עם ב- 1948, 1967 ו- 1973 ועליהם התגברנו.

בעת משברים לאומיים קודמים מנהיגינו הניחו בצד את שאיפותיהם הפוליטיות המפלגתיות והקדישו עצמם לעבודה משותפת למען ההגנה על המולדת. יכול להיות שבאמת אין זה אפשרי כרגע להקים ממשלת אחדות לאומית. אך לבטח המשבר היום חמור ודחוף מספיק בשביל שהפוליטיקאים יזנחו את המחלוקות הפוליטיות שלהם ויתמודדו עם החובות הלאומיות בכך שיביעו נכונות להראות לעולם כולו שקיים קונסנזוס שאסור לישראל להעמיד בסכנה את האינטרסים הביטחוניים וההגנה שלה.

יתכן ויהיו מחלוקות בנוגע לקביעת הגבולות הסופיים והסדרים נוספים.  מצד שני ראש הממשלה נתניהו, מנהיגת קדימה  ציפי לבני,  אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, ואהוד ברק מנהיג העבודה, ודאי מבינים כולם כי הכרחי לישראל להחזיק בגבולות ברי הגנה ובגושי ההתיישבות הגדולים. הם גם יסכימו כי בטרם נשקול וויתורים נוספים, יש להמציא נוסחא שתבטיח כי מדינה פלישתנאית עתידית שתקום תהיה מפורזת ולא תהפוך לפלטפורמה באמצעותה יוכלו האיראנים לפתוח במתקפות חדשות נגדנו. על כל מפלגות המיינסטרים לצאת בהצהרה פה אחד שישבעו לעמוד איתן בסוגיות אלו.

המצב הנוכחי מזעזע. במקום לנהוג באחריות, ליבני ממשיכה להתעסק במאבקים המפלגתיים. כשנתניהו הציג את הקפאת הבנייה בהתנחלויות ליבני גינתה אותו בתקיפות. אך כשסרב  להאריך את ההקפאה היא גערה בו שהוא פוגע ביחסי ארה"ב-ישראל. ב"פורום סבן" האחרון בארה"ב, בנוכחות נציגים מהרשות הפלשתינאית, היא גינתה את ראש ממשלתה על כך שאין לו רצון להגיע להסדר שלום עם הפלשתינאים. מתוך מקום מושבם בקבינט, גם ליברמן וגם ברק מגנים את המדיניות של ממשלתם כדי לשאת חן בעיני קהל המצביעים שלהם.

על לבני ללמוד מהדוגמא שנתן נתניהו כשהיה ראש האופוזיציה . כשהיה נוסע לחו"ל היה נתניהו נמנע מלגנות באופן פומבי את מדיניות הממשלה. בזמן מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה הוא אפילו הציע את שרותיו לממשלה כדי לקדם את מעמדה של ישראל מול הקהילייה הבינלאומית.

מבקריו האמריקניים של נתניהו מנסים להסביר את ההתרחקות של ממשל אובמה מישראל בכך שהם טוענים כי הקואליציה הנוכחית היא ימנית ובלתי מתפשרת. לעומת זאת, המציאות היא שלמעט יוצאי דופן הן בימין הקיצוני והן בשמאל הקיצוני, כל חברי הכנסת המזוהים עם מפלגות המיינסטרים מאמצים את פתרון שתי המדינות. אין להם כל רצון למשול בערבים והם מוכנים לפשרות טריטוריאליות- כל עוד הצרכים הבסיסיים של ישראל בנושא הבטחון לא יעמדו בסכנה.

יתר על כן, בהתבסס על השקפת העולם הפוליטית של מרבית חברי קדימה, מלבד כמה ניואנסים זניחים, ממשלה בראשות מפלגת קדימה לא תסטה בהרבה מהמדיניות של ממשלת הליכוד שזוכה למרבית התמיכה מהציבור הישראלי. ליבני צריכה להיות מודעת לכך שההתקפות שלה על הממשלה לא תורמות לפופולריות שלה ולו הייתה מפגינה סולידריות בעניינים קריטיים הייתה לבטח זוכה בהערכה והערצה רבה.

למרות התמיכה של הציבור האמריקני והעובדה שהנשיא אובמה לקח כמה צעדים חיוביים אחורנית, אנו עומדים בפני תקופה קשה בצורה יוצאת דופן. ארה"ב צריכה רק לעמוד בצד ולקרוץ קריצה קטנה לאירופאים ולאחרים כך שיקדמו פתרון כפוי. פתרון אשר כמעט בוודאות ישלול מאיתנו את הצרכים הביטחוניים הבסיסיים שלנו ויסלול את הדרך לאויבינו להתחיל במתקפה מחודשת שעלולה להיות בעלת השלכות קיומיות על עתידנו.

קיים איום גדול מצד אויבינו שינסו לכפות עלינו "שלום" באופן שמזכיר בצורה מצמררת את מינכן וה"שלום" שנכפה על צ'כוסלובקיה כשנבגדה והוקרבה לטובת הנאצים. עלינו להיות מודעים לעובדה שלאחרונה האירופאים שולחים רמזים לכך שאינם שוללים את האפשרות לחזור שוב  על אופן התנהגותם הבוגדני לפני 70 שנה.

אם מנהיגי מפלגות המיינסטרים יפגינו סולידריות בנושאי הליבה, מעבר לכך שינטרלו את הקמפיינים נגדנו, הם גם יאפשרו לנו לחשוף את חוסר הפשרנות של "הפרטנר" הפלשתינאי הדו- פרצופי וחסר היכולת שלנו.

יתר על כן, הפגנת סולידריות שכזו תביא לעליה דרמטית במורל של הישראלים ותיצור אווירה של אופטימיות לגבי העתיד, שתביא לתוצאות מועילות ומיטיבות רבות.

אך אם נניח לשיקולים הפוליטיים, יש לנו זכות לצפות ולדרוש מהפוליטיקאים שיזנחו באופן זמני את  המחלוקות שלהם ויפעלו למען האינטרס הלאומי- לפני שיהיה מאוחר מדי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann