השרים הישראלים – ערב-רב לא ממושמע

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: The rabble that is the Israeli cabinet

זה לא רק שראש-הממשלה שלנו הוא מנהיג כושל, אבל החזרה על אותם קווי המדיניות הלקויים הובילה אותנו לאסונות האחרונים, שגרמנו להם במו ידינו. השרים שלו, שאינם מתַפקדים, וגמרו אומר לא להיות בקיאים בוויתורים שהוצעו לפלשתינאים, שיש להם השלכות של חיים ומוות בשביל כולנו, גם הם ראויים לגינוי. הם גם סובלים ממחלה הנקראת בדרך כלל "חניכיים שאינן עושות דבר" – דחף בלתי ניתן לעצירה לנהל את הזירה הפוליטית הפרטית שלהם באמצעות הצהרות והדלפות לאמצעי התקשורת.

במקום לעבוד כאיש אחד, הם מגַנים את המדיניות של ממשלתם, מותחים ביקורת על עמיתיהם השרים, ולעתים קרובות אפילו סותרים את ההצהרות שלהם עצמם. בשום ממשלה דמוקרטית בעולם יש שרים המתנהגים בצורה בלתי ממושמעת ובלתי אחראית כזאת.

כמובן שהבעיה היא חוסר האונים של ראש-הממשלה, שמעבר לכך שהוא נאבק כדי לשמור על כוחו, אין לו שום מדיניות לכידה. במקום זאת, הוא מנהל משא-ומתן מזויף עם קליקה פלשתינאית מושחתת וחסרת-אונים, המכריזה בגלוי שהיא כופרת בזכותנו להתקיים כמדינה יהודית, מאיימת לחזור למאבק מזוין, ומחזיקה מיליציות הממשיכות לנהל מעשים רצחניים נגד האזרחים שלנו.

ההצהרות סותרות שנעשו בקשר להפסקת האש עם החמאס, שנולדה מתה, הדגימו את התוהו ובוהו השורר כאן. גם ראש-הממשלה אולמרט וגם שר הביטחון ברק, הכחישו תחילה, ובתוקף, אפילו משא-ומתן עקיף בנוגע להפסקה אש עם החמאס. כאשר שמועות על תיווך אפשרי של המצרים, בהשראה אמריקנית, רמז אולמרט לפתע על אפשרות של שביתת-נשק דה פקטו. צה"ל, שמתנגד נחרצות לשביתת-נשק מטעמים ביטחוניים, קיבל הוראה להפסיק את הפעולות ההתקפיות נגד החמאס למשך שבוע. אולם לאחר מכן הכחיש שר הביטחון ברק בתוקף את קיומה של הפסקת אש, כאשר ביקר כאן הסנאטור ג'ון מק'קיין, המועמד לנשיאות ארצות-הברית. בשבוע שלאחר מכן, ותחת לחץ מצד קונדוליסה רייז, ועל אף ההתנגדות הגלויה של צה"ל, ברק נסוג, והקל על חציית הגבולות של הפלשתינאים, פירק מחסומי דרכים ונקודות ביקורת, וסיפק נשק לפלשתינאים.

זיג-זגים דומים ושינויי מדיניות מדי יום, נעשו גם ביחס לסוריה. יום אחד הכריז אולמרט שהמשא-ומתן אינו ראוי, בגלל ההתנהגות של הסורים. למחרת היום הכריז דבר הפוך לגמרי. בשילוב עם השערות שהופיעו לאחר מכן על מלחמה ממשמשת ובאה, הכרזות סותרות אלה השאירו את הישראלים מבולבלים לגמרי.

מה שקרה בסופו של דבר אחרי הטבח בישיבת מרכז הרב, שיקף גם הוא תוהו ובוהו מוחלט. ישראלים פגועים הזדעזעו ללמוד שהוריו של הרוצח ההמוני הקימו סוכת אבלים ציבורית במזרח ירושלים, שהיתה מעוטרת בדגלי החמאס. בסופו של דבר הורדו דגלי החמאס בכוח, אבל בניגוד לירדנים, שאסרו על הקרובים בעמאן להקים סוכת אבלים ציבורית, אבי דיכטר, שר הפנים, לא ראה סיבה כלשהי למנוע ממשפחת הרוצח לעשות זאת במזרח ירושלים. דליה איציק, יו"ר הכנסת, מחתה, ודרשה – ללא הצלחה – שהסוכה תפורק.

ובאמצע כל זה, ועל אף הצעות חכמות לא לבקר בישיבה, התעקשה יולי תמיר, שרת החינוך, על ביקור אבלים אישי. היא התקבלה בכבוד הראוי ביותר של-ידי הרבנים. אבל כשיצאה, נתקבלה בחוץ על-ידי חבורת צעירים (לאו דווקא שהיו קשורים לישיבת מרכז הרב), שקראו לעברה גינויי גנאי. אין להשלים עם חוליגניות, והיא צריכה לעמוד למשפט, אבל זה היה חוסר רגישות מצד חברה מייסדת של "שלום עכשיו" להעמיס את עצמה על תחנת הכוח האידיאולוגית של תנועת ההתיישבות בזמנים טראומטיים כאלה.

בשביל תמיר, זה היה מַן אידיאולוגי מהשמים. על אף שידעה שהרבנים גינו את הגידופים, וחזרו על הצורך שהתלמידים יביעו כבוד לנציגי המדינה, היא מיהרה לטלוויזיה והביעה זעזוע ועלבון. היא הציגה את מרכז ישיבת הרב בצורה מוטעית, ובזדון, כמוסד קיצוני לא-דמוקרטי, הציגה מקבילות אפלות לרצח רבין, ורמזה שהמימון הממשלתי של מרכז הרב עלול להיות בסכנה.

תמיד זכתה לגיבוי על-ידי בנימין בן-אליעזר, שר התשתיות הלאומיות, שהזהיר כי "ראינו דברים כאלה כאשר רבין נרצח, וכנראה שהם לא למדו את הלקח… ההסתה שלהם עלולה להוביל לרצח פוליטי נוסף". בניו-יורק, כמה שבועות קודם לכן, קרא בן-אליעזר לשחרורו של "המנהיג" הפלשתינאי היחיד המסוגל לעשות שלום עם ישראל.

וכדי להכתיר את הטירוף הזה, ע'אלב מג'אדלה, השר הערבי היחיד בממשלה, שר המדע, התרבות והספורט, בתגובה לדרישה להקדיש דקה של דומייה במשחקי הכדורגל בשבת לזכר התלמידים שנטבחו, קרא לאזכור מקביל של הפלשתינאים שנהרגו בפעולות צה"ל בעזה.

הצהרות סותרות בנוגע לעתידה של ירושלים שיקפו גם הן את התוהו ובוהו השורר בין השרים. חיים רמון, סגן ראש-הממשלה, הכריז תחילה שירושלים תחולק, ורמז אפילו שסמכויות השיפוט בנוגע להר הבית יימסרו לפלשתינאים. אחרי היסוסים וחוסר החלטיות, הודה אולמרט שאנו מביאים בחשבון חלוקה של עיר הבירה. אולם אחרי שהשר אלי ישי הגיב באיום להוציא את ש"ס מהממשלה, הסכים ראש-הממשלה לדחות את הדיונים בנוגע לירושלים. עם זאת, מחמוד עבאס חזר מדי פעם שאכן מנהלים משא-ומתן בנוגע לירושלים, וזה גם אושר על-ידי ציפי לבני, שרת החוץ. וכדי להגביר את המבוכה, רפי איתן, השר לענייני הגמלאים, בניגוד מוחלט למשא-ומתן, הודיע בפומבי שירושלים תישאר מאוחדת לנצח.

במאמץ להסיט את הלחץ מציבור הבוחרים שלו כדי שיעזבו את הממשלה, הודיע השר של ש"ס, אלי ישי, שבמענה לדרישות של מפלגתו, יאשר אולמרט בנייה חדשה בגושי ההתיישבות. הוא סתר בכך, מניה וביה, את ציפי לבני, שרת החוץ בניו-יורק, שגינתה את החלטת הממשלה להוסיף בתים בגבעת זאב, והזהירה מפני התנגשות אפשרית עם האמריקנים. התחזיות של ישי קיבלו אישור, כאשר אולמרט סתר את עצמו פעם נוספת, ואישר את בניית הבתים הנוספים.

אחר כך היינו נתונים להצהרה המוזרה של אהוד ברק, שר הביטחון, שלפני תגובה צבאית עתידית לחמאס, יינתן אישור מטעם בית-המשפט העליון.

היו גם התפרצויות אחרות, בעוד ראש-הממשלה ושרת החוץ מפצירים בעולם לא לשאת ולתת עם החמאס, הודיע עמי איילון בפומבי, השר בלי תיק, וקרא לישראל לדון ישירות עם החמאס. ובעוד החמאס והרשות הפלשתינאית משתדלים לשקם את השותפות שלהם, המשיכה ציפי לבני לנהל ישיבות משא-ומתן סודיות עם הפלשתינאים. זה לא הפריע לאבי דיכטר, השר לביטחון פנים, להכריז ש"השיחות עם הפלשתינאים על עזה הן במצב של מוות מוחי", ונשבע שהוא לא יחתום על שום הסכם עם הפלשתינאים, שבו היישום יועבר לידי הממשל האמריקני הבא. למחרת היום חזר שר התשתיות על המנטרה שלו ש"רק שחרורו של ברגותי" יוכל להציל את השיחות "הלא אקטואליות".

הטירוף הגיע לשיאו כאשר ראש-הממשלה אולמרט אמר לאחרונה לתושבי אשקלון שיסתגלו לאזעקות של "צבע אדום" למשך זמן רב. בה בעת, בזמן שביקר בבית-ספר בעיר, ראש-הממשלה ניהל "תרגולת" מדומה עם הילדים, שיתחבאו תחת השולחנות שלהם כאשר יישמע "צבע אדום". כאשר ראש-הממשלה שלנו משמיע הערות תבוסתניות לאזרחים העומדים בפני התקפות טילים, ועוסק ב"משחקים" מוזרים כאלה עם ילדי בית-ספר, האדם מתפתה אנושות לשאול אם הוא לא מאבד את הקשר למציאות. אבל זה בשום פנים אינו גורע מהעובדה שכל הממשלה חולקת באחריותה לתוהו ובוהו האופף את האומה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann