ביום שישי שעבר צה"ל חיסל דמויות מועדות ההתנגדות העממית, ארגון שבשליטה איראנית, אשר לפי מקורות המודיעין תכננו עוד פיגוע בגבול המצרי. המחבלים שחוסלו הם זוהיר אל-קייסי, מזכ"ל ועדות ההתנגדות שעמד מאחורי הפיגוע האחרון שארע לפני מספר חודשים בגבול מצרים ליד אילת ובו נהרגו שמונה ישראלים, ומוחמד אחמד אל-חנני, שותפו ששוחרר לאחרונה במסגרת עסקת שליט. חוליות המחבלים בעזה הגיבו לחיסול באופן מיידי ובמהלך מספר מצומצם של ימים שוגרו מעל ל-200 רקטות לעבר הדרום ורקטה אחת הגיעה אפילו לגדרה ,מרחק של 40 קילומטר בלבד מתל-אביב. עשרות ישראלים בדרום נפצעו. אחת מהרקטות שפגעו בבאר שבע נחתה בחצר ריקה של בית ספר בעיר וכמעט פגעה בבניין מגורים. פעולות הנגד של ישראל לאחר מכן פגעו במספר רב של חוליות שיגור וחיסלו עשרות מחבלים. אנו יכולים להתגאות בכך שמערכת כיפת הברזל שלנו ליירוט רקטות מתפקדת בצורה יוצאת דופן ויירטה 90% מהרקטות שכוונו לעבר ערינו המרכזיות. אך גם אם נתעלם מהעלות העצומה של הציוד, כ-50,000 $ לכל יירוט המערכת אינה מסוגלת, בשלב זה, להבטיח 100 אחוזי הצלחה ודי ברקטה אחת שתחדור בכדי להביא לפגיעה טרגית באזרחים.

הרתעה או מידתיות

Print This Post

iron-dome

Putting Hamas on notice

ביום שישי שעבר צה"ל חיסל דמויות מועדות ההתנגדות העממית, ארגון שבשליטה איראנית, אשר לפי מקורות המודיעין תכננו עוד פיגוע בגבול המצרי. המחבלים שחוסלו הם זוהיר אל-קייסי, מזכ"ל ועדות ההתנגדות שעמד מאחורי הפיגוע האחרון שארע לפני מספר חודשים בגבול מצרים ליד אילת ובו נהרגו שמונה ישראלים, ומוחמד אחמד אל-חנני, שותפו ששוחרר לאחרונה במסגרת עסקת שליט.

חוליות המחבלים בעזה הגיבו לחיסול באופן מיידי ובמהלך מספר מצומצם של ימים שוגרו מעל ל-200 רקטות לעבר הדרום ורקטה אחת הגיעה אפילו לגדרה ,מרחק של   40 קילומטר בלבד מתל-אביב. עשרות ישראלים בדרום נפצעו. אחת מהרקטות שפגעו בבאר שבע  נחתה בחצר ריקה של בית ספר בעיר וכמעט פגעה בבניין מגורים. פעולות הנגד של ישראל לאחר מכן פגעו במספר רב של חוליות שיגור וחיסלו עשרות מחבלים.

אנו יכולים להתגאות בכך שמערכת כיפת הברזל שלנו ליירוט רקטות מתפקדת בצורה יוצאת דופן ויירטה 90% מהרקטות שכוונו לעבר ערינו המרכזיות. אך גם אם נתעלם מהעלות העצומה של הציוד, כ-50,000 $ לכל יירוט המערכת אינה מסוגלת, בשלב זה, להבטיח 100 אחוזי הצלחה ודי ברקטה אחת שתחדור בכדי להביא לפגיעה טרגית באזרחים.

אך מלבד זאת  זוהי שערורייה לאפשר למחבלים מרצועת עזה לפגוע כרצונם בהתנהלות חייהם של יותר ממליון תושבים בדרום הארץ, בערים מרכזיות כגון באר שבע, אשקלון, אשדוד ומועצות מקומיות אחרות המוחזקות כבנות ערובה בכל עת שיחפצו. התושבים למעשה נאלצים לחיות ימים על גבי ימים מתחת לפני הקרקע ולסגור את בתי הספר בהם לומדים יותר מ-250,000 ילדים

אין ספק שעלינו לראות את ההתגברות על האיום הקיומי מצד איראן עם כח גרעיני כעדיפות עליונה. ואכן, ישנם גם עניינים רגישים שצריכים להדאיג אותנו ביחס לשכנינו המצרים.

אך יהיה זה חסר מצפון מצד הממשלה אם היא תאפשר לשיקולים הללו למנוע תגובה מתאימה למאות רקטות המשוגרות לעבר אזרחינו. עליה להיות מוכנה לנקוט בפעולה דרסטית כדי להרתיע  את המחבלים אפילו משיגור מכוון של טיל אחד, אחרת אנו חורצים את גורלנו להשתתפות במלחמת התשה חדשה והורסים את איכות החיים של מספר הולך וגדל של תושבינו.

לדעת חמאס השעה אינה מתאימה לעימות עימנו במסגרת מלחמה כוללת נוספת. חוסר היציבות בסוריה, מצרים וברוב העולם הערבי לא יאפשר להם לנצל את מערכות היחסים שלהם עם מדינות אלו.

אך המציאות היא שאם אנו נמשיך בתגובות "מידתיות" למתקפות מסיביות של רקטות מצד שכנינו על אזרחי המדינה שלנו ונרסן עצמנו בעודנו מחכים לאסון שרק לאחריו נעשה שימוש בהרתעה אמיתית, שבעצם הגדרתה אינה יכולה להיות "מידתית".,

התוצאה הבלתי נמנעת של העדר תגובה החלטית פירושה גם שבסופו של דבר יבוא יום שבו, חס וחלילה, אחד ממאות הטילים יביא לאסון טרגי שבו יהיו נפגעים רבים. בנקודה זו הממשלה תחוש מחויבת להגיב בקשיחות וללא ספק תמצא את עצמה במלחמה נוספת בעזה. אין מדינה בעלת כבוד עצמי שתמנע מפעולה בחכותה לאפשרות שכזו.

לא נדרשים כעת איומים והתרברבויות אלא אזהרה ברורה מצד הממשלה שבמידה וחמאס לא יצליח להשתלט על הפעילויות החבלניות נגדנו שמקורן בשטח שיפוטו, נהיה מוכרחים להגן על אזרחינו בצורה הרבה יותר קשה מאשר חיסול של כמה מחבלים. עלינו להצהיר כי מתקפות רקטות שמאלצות מספר רב של ישראלים לחיות במקלטים אינן מתקבלות על הדעת ונדגיש כי לא נמשיך במשחק ה"מידה כנגד מידה" ונפעיל הרתעה מרבית.

על שגרירויותינו להבהיר את עמדתנו מראש ובמיוחד בקרב מדינות אירופה.

לפי כל הגיון ובכל השוואה לא ניתן יהיה לתקוף עמדה שכזו. אין אף מדינה אחרת בעולם שהיתה מפגינה "איפוק" או מיישמת עקרונות של מידתיות כאשר שכנותיה נותנות מקלט לטרוריסטים ומאפשרות למחבלים לשגר מאות רקטות בעלות פוטנציאל קטלני נגד אזרחיה.מדינות אלו היו מתקשות להכחיש כי אפשור שיגורן של רקטות מתחומה של מדינה אחת על שכנתה  יתפרש למעשה בכל מצב כהכרזת מלחמה.  אין לי ספק כי לו נפעל בהחלטיות באופן זה הקונגרס ורוב האנשים הבלתי משוחדים יתמכו בעמדתנו באופן גורף.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann