ייתכן והתקיימו דיונים סודיים בין נתניהו לליברמן מזה זמן רב. אך מבחינתם של הנהגת 'הליכוד' ו'ישראל ביתנו' וחברי המפלגות- שלא לדבר על הציבור- ההודעה הגיעה כרעם ביום בהיר. העובדה שנתניהו וליברמן הודיעו על הכרעה שכזו בהתבסס על המלצותיו של יועץ פוליטי זר, ללא התייעצות והתחשבות מוקדמת וסבירה עם מנהיגים בכירים נוספים במפלגות, משקפת באופן שלילי את הדמוקרטיה הפנימית במפלגות וכן את האחריותיות שלהם כמנהיגים. מפתה לערער על שיפוטו של נתניהו במקרים שכאלו. לו היה בוחר לצאת לבחירות מוקדמות, הוא היא זוכה בהן בהכרעה. אך הדיל האימפולסיבי שסגר עם קדימה בחודש מאי האחרון בוצע ללא תכנון מוקדם הולם והתפוצץ בפניו באופן הרסני.

הרשימה המאוחדת נתניהו-ליברמן- הימור גדול

Print This Post

netanyahu-lieberman

Netanyahu-Lieberman Unity Ticket – A Massive Gamble

ייתכן והתקיימו דיונים סודיים בין נתניהו לליברמן מזה זמן רב. אך מבחינתם של הנהגת 'הליכוד' ו'ישראל ביתנו' וחברי המפלגות- שלא לדבר על הציבור- ההודעה הגיעה כרעם ביום בהיר.

העובדה שנתניהו וליברמן הודיעו על הכרעה שכזו בהתבסס על המלצותיו של יועץ פוליטי זר, ללא התייעצות והתחשבות מוקדמת וסבירה עם מנהיגים בכירים נוספים במפלגות, משקפת באופן שלילי את הדמוקרטיה הפנימית במפלגות וכן את האחריותיות שלהם כמנהיגים.

מפתה לערער על שיפוטו של נתניהו במקרים שכאלו. לו היה בוחר לצאת לבחירות מוקדמות, הוא היא זוכה בהן בהכרעה. אך הדיל האימפולסיבי שסגר עם קדימה בחודש מאי האחרון בוצע ללא תכנון מוקדם הולם והתפוצץ בפניו באופן הרסני.

כעת, נראה כי הוא שוב יצא למהלך אסטרטגי חשוב מבלי להתייעץ קודם לכן עם המעגל הפנימי במפלגתו. הדבר שופך אור על חסך מתמשך בגישה המנהיגותית שלו- ההימנעות משיתוף עמיתיו בתהליך קבלת ההחלטות, אשר הופכת אותו לזאב בודד ומייצרת טינה מובנת.

כמו כן, נשאלת השאלה האם הוא תכנן באופן מספק את היוזמה המשותפת הנוכחית. אילו הסכמות גובשו בנושא גיוס החרדים ונושאי דת ומדינה נוספים כגון גיור, נישואים ותפקידה של הרבנות שלגביהן נחלקו דעותיו שלו ושל ליברמן בעבר? האם הם הגיעו להסכמה רחבה בנוגע לתהליך השלום? האם הם דנו בנושאי זכויות אזרח שחלקו עליהם בעבר? האם יש להם חזון באשר לקואליציה עתידית אשר לא תושתת בהכרח על התלות במפלגות החרדיות? האם נתניהו השיג הבטחה לפיה ליברמן יחדל לסתור אותו ולנזוף בו באופן פומבי?

האם נתניהו התחשב בעובדה שייתכן ווינשטיין עוד ימליץ על הגשת כתב אישום כנגד ליברמן בעוונות שחיתות?

כל אלו הם נושאים שלגביהם המצביעים ראויים לקבל הבהרות.

קיימת סכנה כי במקום לחזק את שתי המפלגות, שתיהן תאבדנה בוחרים. לפי שעה, שתיהן צפויות ל-43 מנדטים. במידה ומספר זה יופחת באופן משמעותי, מה תהיה התועלת ברשימה המאוחדת?

חלק ממצביעי 'הליכוד' המזרחיים ואלו הנוטים לגישות ליבראליות יותר עלולים להתנגד לקישורם למפלגה שבסיסה חילוני-רוסי ובלתי מתפשר. ואילו חלק ממצביעה של 'ישראל ביתנו' עלולים לערוק משום שהם יתרעמו על כך שמאמציהם להגבלת הכוח המוגזם של החרדים יעורערו, או מפני שמפלגתם תועתק אל עבר מרכז המפה הפוליטית.

נתניהו התגאה, ובצדק, על כך שהעביר את מרכז הכובד של הפוליטיקה הישראלית אל עבר הקונצנזוס המרכזי. מהלכו האחרון עלול לסמן שינוי קו נוקשה וגמישות פחותה בהרבה. האם זוהי באמת המטרה שהציב לעצמו?

תוצר הלוואי החיובי הפוטנציאלי באיחוד זה עלול להיות מחיקתן של מפלגות קטנות יותר, עלייתה של מערכת תלת-מפלגתית ורפורמה בשיטת הבחירה הנוכחית. אך מלבד תשלום מס שפתיים לצורך ברפורמה, האם התקבלו הסכמות או גובשו אסטרטגיות קונקרטיות ליישום שינויים שכאלה?

המרוויחים מן המהלך הזה יהיו ללא ספק 'העבודה' של שלי יחימוביץ', 'יש עתיד' של יאיר לפיד וכפי הנראה, 'ש"ס'.

העבודה צפויה לגרוף חלק גדול מבוחריה המאוכזבים של 'קדימה', וסביר מאוד כי תגרוף 20 מנדטים ותוכתר למנהיגת האופוזיציה החדשה. יחימוביץ' בלתי מנוסה בפוליטיקה באופן יחסי, אך הפגינה כי ביכולתה לשקם את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הציונית, וכן כי אין בכוונתה לתת במה לשמאל הקיצוני ההזוי ולאלמנטים הפוסט-ציוניים אשר כמעט והביאו להכחדתה של המפלגה. בשונה מציפי לבני, היא נמנעת מאופוזיציה-לשם-האופוזיציה ותומכת במדיניות ממשלתית על פי ברירה, בהציגה חזית מאוחדת בנושאים כגון איום הגרעין האיראני. בעוד שהיא מביעה ביקורת כלפי ההתנחלויות, היא מזכירה כל העת לתומכיה כי 'העבודה' הייתה אחראית לייזום מדיניות ההתנחלות. היא מדברת באיפוק ובחמלה בכל הקשור למחיר שייתכן ויידרשו לשלם אלו החיים באזורים מבודדים מחוץ לגושי ההתנחלויות העיקריים.

גם יאיר לפיד הוא פנים חדשות בפוליטיקה, אך הוא בעל רקורד נקי והוא איש נבון וחביב אשר צפוי לגרוף מספר משמעותי של מנדטים, וזאת בעיקר עם חבורת ליברמן נתניהו תימנע מהתחייבות לרפורמה אמתית בכל הקשור לנושאים החרדיים כגון הגיוס. בשונה מאביו המנוח, הוא אינו עוסק בתקיפת חרדים גסה אלא חותר לטפח תמיכה בעזרת הטינה החזקה כנגד ההשתמטות החרדית מגיוס, הימנעותם מעבודה למחייתם והניסיונות לכפות סטנדרטים דתיים נוקשים על האומה כולה. באמצעות מינוי מספר שתיים ברשימתו בדמותו של הרב שי פירון, דתי ציוני ורב צבאי לשעבר, הוא שולח מסר לפיו רצונו הוא שינוי של השיטה ולא רדיפת דתיים.

'ש"ס' עלולה לגרוף לידיה חלק מן המצביעים המזרחיים המאוכזבים, אשר אינם מעוניינים להתקשר עם מפלגתו הרוסית בבסיסה של ליברמן.

השאלה המרכזית הינה האם תתגבש ממשלת אחדות רחבה יותר בה יישמר קונצנזוס המבוסס על מדיניות המרכז, או האם ההנהגה הפוליטית של המדינה תנוע לעבר הימין העמוק.

בתחילה, אפילו 'העבודה' הסכימה לשקול השתתפות בממשלת אחדות לאומית רחבה. כעת, כאשר ההרכב כולל את ליברמן, זה עשוי להיות בעייתי.

ללא התחשבות בשאלת זהותו של המנצח בבחירות בארה"ב, לישראל צפויים אתגרים גלובאליים יוצאי דופן במהלך השנים הקרובות, וממשלת אחדות רחבה תשרת את האינטרסים שלה נכונה. נושא הגרעין האיראני מהווה איום קיומי ארוך-טווח. כמו כן, עלולות להתחדש הקריאות לחידוש המשא ומתן בהתבסס על קווי שביתת הנשק הבלתי-ניתנים-להגנה מ-1949 כנקודת פתיחה לשיחות. אנו עומדים בפני חידוש הטרור בכל גבולותינו, וישנן תהפוכות ואי-יציבות ברחבי העולם הערבי.

למרבה האירוניה, למרות התקשורת האנטי-נתניהו, ראש ממשלתנו היוצא התגלה כמדינאי אמתי וממשיך להיות משכמו ומעלה בהשוואה לכל מתמודד פוטנציאלי על ההנהגה. מדיניותו כלפי הפלסטינים- מוכנות לביצוע וויתורים משמעותיים בהתבסס על הדדיות, תוך הימנעות מוויתורים חד-צדדיים נוספים- נהנית מתמיכה קונצנזואלית של האומה. למרות הניסיונות המתמשכים לביצוע פיגועים, נשמרה רמת בטחון גבוהה.

מעורבותו הקודמת של נתניהו בכלכלה הישראלית, בשילוב עם הצלחתו לשכנע את סטנלי פישר לכהן כנגיד בנק ישראל, אפשרו לישראל לעמוד בקריסה הכלכלית הגלובאלית מעל ומעבר לרוב כלכלות אירופה וצפון אמריקה. נושאי המחאה החברתית טופלו, ובעוד שעדיין ישנו צורך במיגור כוחם של התאגידים בבעלות משפחתית, הנושא הדומיננטי במערכת הבחירות צפוי להיות הביטחון ולא הכלכלה.

האם נתניהו יערער את עצמו כעת באמצעות הרשימה המאוחדת עם ליברמן? בסביבה פוליטית הפכפכה שכזו, הכול אפשרי. ימים יגידו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann