שהותי בארה"ב במהלך הבחירות הייתה חוויה יוצאת דופן ורכבת הרים מרגשת. תוצאת הבחירות היא כי לטוב או לרע, העם האמריקני בחר מחדש את הנשיא ברק אובמה, אשר ישמש בארבע השנים הקרובות בקדנציה השנייה שלו כמנהיג העולם המערבי. מלבד על האמריקנים עצמם, בחירה זו תשפיע כפי הנראה עלינו בישראל יותר מאשר על כל אומה אחרת, וזאת בגלל הסתמכותנו המשמעותית בתמיכה אמריקנית פוליטית וצבאית. אך הפור נפל, וכעת כולם- ובינם אלו אשר חוששים מן האופן בו תשפיע כהונתו השנייה של אובמה עלינו- חייבים לקבל את הדין שחרץ העם האמריקני. על ממשלתנו להתרכז כעת בבניית אסטרטגיה שתוביל למערכת יחסים מיטבית עם ממשל אובמה השני, וזאת מבלי להתפשר על ביטחוננו ועל עצמאותנו. זו איננה משימה קלה, אך הדבר יתאפשר כל עוד אנו ננהג באופן רציונלי ובהנחה שהתמיכה האמריקנית העממית בישראל תיוותר חזקה והקונגרס לא יזנח אותנו.

הרהורים שלאחר הבחירות בעקבות נצחונו של אובמה

Print This Post

אובמה

Post-Election Musings in the wake of Obama's Victory

שהותי בארה"ב במהלך הבחירות הייתה חוויה יוצאת דופן ורכבת הרים מרגשת. תוצאת הבחירות היא כי לטוב או לרע, העם האמריקני בחר מחדש את הנשיא ברק אובמה, אשר ישמש בארבע השנים הקרובות בקדנציה השנייה שלו כמנהיג העולם המערבי.

מלבד על האמריקנים עצמם, בחירה זו תשפיע כפי הנראה עלינו בישראל יותר מאשר על כל אומה אחרת, וזאת בגלל הסתמכותנו המשמעותית בתמיכה אמריקנית פוליטית וצבאית. אך הפור נפל, וכעת כולם- ובינם אלו אשר חוששים מן האופן בו תשפיע כהונתו השנייה של אובמה עלינו- חייבים לקבל את הדין שחרץ העם האמריקני.

על ממשלתנו להתרכז כעת בבניית אסטרטגיה שתוביל למערכת יחסים מיטבית עם ממשל אובמה השני, וזאת מבלי להתפשר על ביטחוננו ועל עצמאותנו. זו איננה משימה קלה, אך הדבר יתאפשר כל עוד אנו ננהג באופן רציונלי ובהנחה שהתמיכה האמריקנית העממית בישראל תיוותר חזקה והקונגרס לא יזנח אותנו.

על אף העובדה שמרבית הפוליטיקאים נוהגים להפר כעניין שבשגרה את ההבטחות שניתנו טרם הבחירות, עלינו לפעול בתחילה על פי ההנחה שאובמה ינהג באופן מכובד וידבק באופן כללי בהתחייבויות החיוביות המתייחסות לישראל שאותן הצהיר במהלך ששת החודשים האחרונים. יש להזכיר לו כי במסגרת העימות האחרון עם רומני, הוא הרחיק לכת והצהיר כי "ישראל היא חברה אמתית… היא בעלת בריתנו הגדולה באזור, ואם ישראל תותקף, ארה"ב תעמוד לצד ישראל".

ראש הממשלה נתניהו ייאלץ לפעול על מנת להתגבר על היריבות האישית אשר ערערה את מערכת היחסים שלו עם אובמה ואשר תרמה למתיחות הבעייתית שהחריפה את חילוקי הדעות בין שתי המדינות במהלך ארבע השנים האחרונות.

עלינו לשאוב עידוד מן העובדה ש"קמפיין הקסם" של אובמה והמדיניות הפרו-ישראלית הפרגמטית שתוכננו על מנת לאגור תמיכה בקרב יהודי ארה"ב בתקופה שלפני הבחירות מרמזים כי הוא אינו מונע ומועסק בהכרח על ידי אג'נדה אנטי-ישראלית שמאלנית אידיאולוגית.

יש לקוות כי מנקודת מבטו של אובמה, הוא הבין כי הפעלת בריונות והשפלות כלפי נתניהו איננה מועילה, ולמעשה חיזקה במקום לערער את התמיכה הפופולארית ברוה"מ בישראל.

כמו כן, עליו להיות מודע לעובדה שבמהלך השנים האחרונות, וזאת על אף שחיקה מסוימת בשורות המפלגה הדמוקרטית, הקונגרס נותר ברובו המוחלט תומך בישראל. הדבר משקף את רמות התמיכה חסרות התקדים אשר מהן נהנית ישראל באופן כללי בקרב העם האמריקני. במידה וישוב אובמה לדרכו הקודמת, שכללה נזיפה מתמשכת ופומבית בישראל בזמן שטיפל במנהיגים הפלסטיניים הדו-פרצופיים בכפפות של משי, הוא יוביל עצמו לעימות חזיתי עם הקונגרס.

עד עכשיו, ייתכן ואובמה כבר הסיק בעצמו כי באמצעות הרחקת ארה"ב מישראל והפעלת לחץ נוקשה עליה, כל שהוא השיג היה חיזוק של האסלאמיסטים הרדיקאליים ועידוד הפלסטינים להעצמת חוסר המוכנות לפשרות בעמדותיהם.

זאת ועוד, לאחר שנכווה פעמים רבות כל כך במדיניות המזרח התיכון הכושלת שלו, ייתכן מאוד כי הממשל החדש יבחר להרחיק עצמו מן הניסיון לפתור את העימות הערבי-ישראלי הסורר.

על כן, עלינו לאמץ, לפחות בתחילה, גישה חיובית כלפי הממשל החדש ולצאת מנקודת הנחה כי אובמה ידבק בהתחייבויותיו וכי השיפור ביחסים עם ישראל שנוצר בחצי השנה האחרונה- יישמר. ואולם, חשוב שהפעילים הפרו-ישראליים יתכוננו להשמיע את קולם באופן מידי במידה והוא יפר את הבטחות הקמפיין שלו.

הדבר נכון במיוחד בכל הקשור להבטחה הנלהבת שנדר אובמה, לפיה לעולם לא יותר לאיראן להשיג פצצה גרעינית במשמרת שלו. הוא הצהיר שוב ושוב כי "כל עוד אני נשיאה של ארצות הברית, לאיראן לא יהיה נשק גרעיני".

על ישראל להיות מוכנה, במידת הצורך, להשיק קמפיין ציבורי להסברת עמדתנו במידה ואובמה ישוב להתעקש כי קווי שביתת הנשק הבלתי-ניתנים-להגנה מ-1949 יהוו את נקודת הפתיחה למשא ומתן עם הפלסטינים.

בנוסף, על המנהיגים היהודיים- כפי הנראה בהובלת איפא"ק- להעמיד בראש סדר העדיפויות השקה של קמפיין לשיקום הגישה הפרו-ישראלית המסורתית בקרב המפלגה הדמוקרטית. פעולה דומה הייתה נדרשת גם לו היה רומני נבחר.

ברמה העממית, אין כל ספק כי ישנו מיעוט שמאלני קיצוני גדל העולה בשורות המפלגה הדמוקרטית. מיעוט זה מפגין אדישות, ובמקרים רבים אף עוינות מכוונת, כלפי ישראל. הגידול הורגש במיוחד בתקופת ממשל אובמה, אשר ביקש להרחיק עצמו מישראל תוך מאמץ לריצוי הערבים.

מגמות אלו הואצו באמצעות התססה מצד יהודים המתנגדים במרירות לממשלה הישראלית, כפי שמומחש על ידי ג'רמי בן-עמי, יו"ר 'J Street' אשר לטענתו מבין טוב יותר את טובתה של ישראל מאשר הישראלים עצמם, וכן על ידי פיטר ביינרט, הנערץ על ידי התקשורת הליבראלית וקורא להחרמה גלובאלית של ההתנחלויות הישראליות. בהתעלמם מן העובדה כי כיום, בהתאם להכרתם של הפלסטינים בדרישות הביטחון של ישראל, הקונצנזוס השלט בישראל תומך במדיניות שתי המדינות- היהודים הללו מנסים ללא הרף לשכנע גורמים במפלגה הדמוקרטית כי ישראל היא הצד שאינו מוכן לפשרות ומהווה את המכשול להשגת הסכם שלום בעימות הערבי-ישראלי.

השפעתם הגדלה של פלגים אנטי-ישראליים בשורות המפלגה הדמוקרטית קיבלה ביטוי במהלך הוועידה הלאומית של המפלגה שנערכה לאחרונה, במסגרתה נמחקו התייחסויות חיוביות לישראל אשר שולבו באופן מסורתי בהכרזת הוועידה. כמו כן, היא הודגשה באופן דרמטי באמצעות קריאות הבוז המצמררות וחסרות התקדים אשר הושמעו לאחר השבת הפסקה המכירה בירושלים כבירתה של ישראל על כנה.

חיזוק התמיכה העל-מפלגתית בישראל הינו חיוני, משום שבמידה והאלמנטים העוינים את ישראל יהפכו דומיננטיים או אפילו בעלי השפעה כלשהי בקרב שתי המפלגות המרכזיות, הדבר יערער את אחד מן היסודות החזקים ביותר התומכים בברית ארה"ב-ישראל. העובדה שמרבית היהודים המשיכו לתמוך באובמה בבחירות צריכה לחזק את יכולתם של הדמוקרטים אשר יבקשו לדחוק את האלמנטים האנטי-ישראליים מתוך המפלגה ולחזק את מעמדה של ישראל בקרבה.

ייתכן ואנו עומדים בפני זמנים לא קלים. אך עלינו להמשיך להיות אופטימיים, וזאת מתוך הידיעה שארצות הברית היא דמוקרטיה. כל עוד דעת הקהל ממשיכה לתמוך בישראל, היחסים בין המדינות עלולות לחוות מתיחויות אך ימשיכו להתקיים בשלמותן.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann