Photo by Nati Shohat/Flash90

הרבניים הראשיים מכפישים את השגרירות הנוצרית

Print This Post

British-American Flag English

מצוער אני שדווקא בערב יום הכיפורים, הרבנים הראשיים שלנו שוב השמיעו הערות פרימיטיביות וכוזבות המכפישים את אחת מידידותיה ותומכיה המסורות ביותר של ישראל.

הרב האשכנזי הראשי דוד לאו ועמיתו הספרדי, הרב יצחק יוסף, הוציאו גינוי יוצא דופן כנגד 'השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים' (ICEJ), תוך שהם מאשימים אותה בפעילויות מיסיונריות וקוראים ליהודים להתרחק מהכנס הבינלאומי ה-36 שלה המתוכנן להתקיים בסוכות בירושלים.

התנועה האוונגליסטית חוותה במהלך חצי המאה האחרונה התגברות מהירה במיוחד ובלתי מוסברת באהבת אמת וחיבור כלפי העם היהודי וישראל. זאת במקביל לשחיקה הדרמטית בתמיכה בישראל מצדם של השמאל ומקורות ליבראליים.

למותר לציין, האוונגליסטים רחוקים מלהיות עשויים מקשה אחת, והם כוללת בתוכם מיעוט קטן והולך של אנשים שעניינם המרכזי ביהודים הוא להעבירם על דתם. אל ליהודים לעודד קשרים קבוצות שכאלה.

כמו כן, ישנם גורמי שוליים שאהבת היהודים שלהם מונעת ע"י 'תורת העידנים' (dispensationalism) פרה-מניאליסטית, אמונה שלפיה 'אחרית הימים' וביאתו השנייה של המשיח יוכלו להתקיים רק לאחר שכל היהודים ישובו לישראל.

עם זאת, מרבית האוונגליסטים הם אנשים יראי אלוהים החולקים אהבה בלתי מותנית כלפי היהודים כעמו הנבחר של האל, מתפללים לרווחתנו ותומכים בלהיטות בישראל. הם מתייחסים ליהדות כבסיסה של הנצרות ודוחים את תיאולוגיית ההחלפה הפרוטסטנטית לפיה הברית החדשה מילאה את מקומו של התפקיד היהודי ההיסטורי כעם הנבחר של אלוהים. הם מתייחסים לפסוקים תנכיים כמו בראשית יב:ג "ואברכה מברכיך ומקללך אאור: ונברכו בך כל משפחות האדמה".

רובם מאמינים שהאל ייעד את ישראל כמולדת היהודית, וכי תמיכה בישראל היא אמצעי לכיבוד אלוהים. רגשות אלו טופחו בראשית המאה ה-19 ע"י 'הנוצרים הציוניים', ובהמשך הניעו אנשים כמו הלורד בלפור ואורד וינגייט – אשר סייעו בהקמת 'ההגנה' ורבים אחרים. הסנטימנטים הללו, ולא הרצון להעביר אנשים על דתם, הם הגורמים המרכזיים שהפכו אוונגליסטים לנוצרים ציוניים להוטים.

לשגרירות הנוצרית יש כ-50 נציגים מסורים בישראל המגשרים בינה לבין סניפים ביותר מ-80 מדינות. היא לוקחת חלק בתרומות צדקה משמעותיות המופנות לטובת מטרות יהודיות, ובעיקר ישראליות. רוב הכספים המגויסים לפרויקטים האלו מקורם בתרומות בנות 50 עד 100 דולר מנוצרים המבקרים בכנסיות ומחשיבים את התמיכה בעם היהודי כמטרה נעלה.

ה-ICEJ מימן את עלייתם לישראל של למעלה מ-120,000 יהודים וסיפק הון ראשוני להשקה של ארגון 'נפש בנפש'. השגרירות תורמת לקליטתם של עולים ולאינספור פרויקטים של רווחה חברתית בישראל, כולל בית לניצולי שואה נזקקים בחיפה, תמיכה בתושבים לשעבר של גוש קטיף ומימון מקלטים ביישובים באזור עוטף עזה.

בזירה הציבורית, הם מפעילים שדולה לתמיכה בישראל בפרלמנטים ברחבי העולם, ואפילו הקימו את המקבילה הנוצרית של איפא"ק לתמיכה בישראל ומלחמה באנטישמיות. התמיכה הנלהבת של האוונגליסטים תרמה באופן משמעותי לעלייה הדרמטית בפופולריות של ישראל בארצות הברית ולמעמד החיובי שממנו נהנית ישראל כיום בקונגרס. במובנים מסוימים, ההשפעה הפוליטית האוונגליסטית הייתה חשובה לא פחות מזו של השדולה הפרו-ישראלית.

השגרירות הנוצרית עובדת באופן צמוד עם משרד החוץ, משרד התיירות, הסוכנות היהודית ויד ושם. בעצרת חג הסוכות שהתקיימה בשנה שעברה מיד לאחר המלחמה בעזה היו מספר המשתתפים הרב ביותר מזה שנים רבות (למעלה מ-5000). השנה, היא תביע סולידריות עם ישראל במטרה לחגוג את "ההכרה בכך שיד אלוהים מעורבת בשיקומה של ישראל המודרנית ובצורך לעבוד עם מה שאלוהים עושה ולברך את הדבר". בנוסף, התמיכה האוונגליסטית מעולם לא הותנתה בדבר או ניתנה על בסיס של טובה תחת טובה.

בניגוד חריף לדוקטרינה האנטישמית המסורתית של הכנסייה בעבר ולעוינות האנטי-ישראלית המופגנת כיום ע"י רוב הכנסיות הפרוטסטנטיות, השגרירות הנוצרית ותומכיה הם "אוהבי ציון" באמת ובתמים.

הרבנות הראשית הצהירה באופן מביש שמטרתו של ה-ICEJ היא להמיר את "כל תושבי העולם ולהפכם לנוצרים", ובמיוחד "העברת יהודים על דת ישראל והכנסתם תחת כנפי הנצרות". הרבנים דחקו ביהודים שלא לקיים כל קשר עמו, והצהירו שהשתתפות יהודית באירוע אסורה ע"פ התורה.

ישנן קבוצות קטנות של יהודים אורתודוקסיים המשוכנעים עד היום שכל הנוצרים נותרו אנטישמים, וכי כל מחווה ידידותית מצדם משמשת רק כתחבולה שמטרתה להמיר את דתנו. גורמי שוליים קיצוניים כמו ארגון 'להבה' הקסנופובי מרחיבים את צרות האופקים הזו לכדי שנאה ארסית. ישנו גם קומץ פתולוגי שלקח חלק במעשי ונדליזם מגונים נגד כנסיות.

אך רוב המתסיסים האנטי-אוונגליסטים הם קנאים נאיביים ומוטעים כמו 'יד לאחים', המאשימים את השגרירות הנוצרית בכך שהיא עוסקת בניסיונות להמרת דת. נהיר כי הם הצליחו לשכנע את הרבנים הראשיים לפרסם את הגינוי מבלי לבדוק כראוי את העובדות.

במהלך השנים, אני עבדתי בקירוב עם השגרירות הנוצרית. אנשיה הם אכן ידידים אמיתיים של העם היהודי וחסידי אומות עולם. אני השתתפתי ב'ערב האורחים הישראליים' בסוכות ושימשתי כפרשן ברבים משידוריהם הישראליים שלהם מאזינים מיליוני נוצרים ברחבי העולם. מעולם לא חזיתי ולו ברמז הקלוש ביותר לכוונות מיסיונריות ואני מעריץ את ההגינות והיושרה הטבעית שלהם.

לא לקחתי ואיני מתכוול לקחת חלק בדיאלוג תיאולוגי עמם. איני רואה ערך בדיון על ההבדלים הדתיים שלנו. עם זאת, אני מכיר בשורשים אותם אנו חולקים ממורשתנו היודו-נוצרית, אשר מחייבת אותנו לדחות את השקילות המוסרית ולהבדיל בין טוב לרע. וכמובן, אנו מוקירים תודה אמתית על תמיכתם הגלובלית.

במשך עשורים, בפעולות הצדקה שלה ברחבי ישראל, השגרירות הנוצרית מחייבת כל אינדיבידואל או מוסד ישראלי המקבל מהם סיוע כלשהו לחתום על הצהרה המאשרת שלא נעשה כל ניסיון למיסיונריות מצדם.

עצרת חג הסוכות של השגרירות הנוצרית בירושלים היא ביסודה התכנסות נוצרית הסגורה בפני לא-נוצרים אלא אם כן הם ביקרו בכנסייה בששת החודשים האחרונים.

הם מקיימים צעדה בירושלים שבה אלפי מאמיניהם מכל קצוות העולם מצהירים על התמיכה והסולידריות שלהם עם ישראל.

בנוסף, ישנו את 'ערב האורחים הישראליים' הפתוח לציבור הישראלי, אך תכנית הערב היא רגישה באופן יוצא דופן, וזאת על מנת להבטיח שלא נכלל כל תוכן מיסיונרי ושהוא מתרכז בביטוי סולידריות עם העם היהודי.

הכנס הישראלי שנערך בשנה שעברה חלק כבוד לחיילים ולניצולי פעולות הטרור, וכן הוקדש לכבודם של 300 חיילים יהודים, נוצרים ודרוזים מחיל הצנחנים ששירתו בעזה. בשנה שעברה נאמו בפני הכנס בירושלים הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו, והשנה יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין יהיה הנואם המרכזי.

מחפיר לגלות שבערב יום הכיפורים, הרבנות הראשית נמנעה מלבדוק את הטענות השקריות שהופנו כלפי השגרירות הנוצרית, והוציאה את דיבתם של חסידי אומות עולם המהווים את ידידיה הטובים ביותר של ישראל בעולם. מעשיהם הגסים מבישים את העם היהודי, ועליהם לשוב בהם מההאשמות תיכף ומיד.

בינתיים, אני בטוח שהישראלים יקבלו בברכה את ידידינו הנוצרים ויביעו את הערכתם על התמיכה שלהם. באופן מסורתי, סוכות מוכר כחג שבו גויים מתקבלים בברכה בירושלים, ועלינו לחוש נרגשים מכך שבמהלך הזמנים הקשים הללו, נוצרים מכל רחבי העולם יתכנסו בירושלים בכדי להביע את הסולידריות שלהם עם ישראל.

ואכן, עלינו לשוב ולהשמיע את הרגש שהובע ע"י הרב הראשי שלמה גורן, שעוד ב-1981 אימץ בחום את עצרת חג הסוכות של השגרירות הנוצרית בברכת "ברוכים הבאים בשם ה'".Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann