World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Sebastian Derungs

הקונגרס היהודי העולמי מלבין את פנינו

Print This Post

 

 

הקונגרס היהודי העולמי (WJC) מתיימר לייצג קהילות יהודיות ברחבי העולם. על אף שנשיא הארגון (ומממנו העיקרי), רונלד לאודר, מרשה לעצמו לעיתים להתעלם מכללי המנהל התקין בנושאים הקשורים לישראל, ה-WJC הצליח להפיק זרם של הצהרות חיוביות בנושאים יהודיים המצוטטים לעיתים קרובות ע"י התקשורת.

בשבוע הבא, ב-28 לאוקטובר, יתכנס הוועד המנהל במינכן וכל חברי הקונגרס יוזמנו להשתתף. גולת הכותרת של המפגש, אשר קודם בתפוצה רחבה, תהיה הענקת פרס תיאודור הרצל לקנצלרית אנגלה מרקל.

הפרס כהכרה על פועלם של אנשים ש"פועלים על מנת לקדם את האידאלים של הרצל לטובת עולם בטוח וסובלני יותר עבור העם היהודי". בין היתר, זכו בו בעבר הנשיא שמעון פרס, אלי ומריון ויזל, ואחרי מותם, גם רונלד רייגן ואקסל שפרינגר.

כאשר נבחרה לראשונה ב-2005, מרקל לא רק גינתה את האנטישמיות, אלא אף קבעה שזוהי חובתה של גרמניה לכפר על השואה באמצעות הבטחת ביטחונה של ישראל וחיסולה של שנאת היהודים בכל הרמות. היא הביעה בושה עמוקה על עברה הנאצי של גרמניה ועל מאמציה של מדינתה לחסל את יהדות אירופה.

אך אבוי, בשנים האחרונות היא סטתה ממדיניות זו. בעוד שהיא ממשיכה לגנות את האנטישמיות בדיבורים, ממשלתה הלכה בפועל בכיוון הנגדי. למעשה, היא תרמה במידה לא מועטה להפיכתה של גרמניה למקום מסוכן הרבה יותר עבור יהודים.

* מרקל אישרה את כניסתם של למעלה ממיליון "פליטים" מהמזרח התיכון, הכוללים בתוכם ג'יהאדיסטים שייבאו עמם את שנאת היהודים שלהם והיו מעורבים באינספור תקריות אנטישמיות. התחושה בקרב רובם המוחלט של 120,000 היהודים בגרמניה היא שהאנטישמיות צמחה באופן דרמטי במהלך השנים האחרונות. ואולם, ממשלת גרמניה נוטה להמעיט בערכו של המניע האנטישמי לפשעים אלו, והיא מבטלת אותם בתור התנהגות אנטי חברתית של יחידים. מרקל ממשיכה להצהיר כי מרבית האנטישמיות בגרמניה נובעת ממקורות ימנים קיצוניים או אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות – השקפה שגויה בעליל.

* בנוסף לתמיכתה בהסכם הגרעין האיראני, ממשלתה של מרקל סירבה לגנות את האיומים החוזרים ונשנים של איראן להשמיד את ה"סרטן" הישראלי, כשהיא מבטלת את האיומים השבים ונשמעים בתור רטוריקה. כמו כן, היא סירבה לתייג את חיזבאללה כארגון טרור, ואישרה לקיים ברחבי גרמניה הפגנות הקוראות להשמדתה של ישראל. בפברואר האחרון, נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר שיגר ברכות לטהרן לציון יום השנה ה-40 למהפכה האסלאמית. משרד החוץ השתתף באירוע בשגרירות האיראנית לכבוד יום השנה. ממשלת גרמניה ניצבת גם בחזית המאמצים לעקיפת הסנקציות האמריקניות נגד המשטר בטהרן.

* גרמניה גינתה את הכרתו של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל, והפעילה לחץ על מדינות מזרח אירופאיות שלא להעביר את שגרירויותיהן לעיר.

* למרות מחאות חוזרות ונשנות מצד ישראל, ממשלתה של מרקל ממשיכה להעניק מיליוני דולרים לארגונים המקדמים BDS (חרם, הימנעות מהשקעות וסנקציות) – פעילות המוכרת כאנטישמית בהיותה מדיניות המופעלת באופן בלעדי כלפי ישראל.

* רקורד ההצבעה של גרמניה בנושאים הקשורים לישראל באומות המאוחדות הוא מבין הגרועים ביותר מבין מדינות אירופה הצבועות, אשר תומכות או נמנעות בהחלטות אנטי ישראליות מוטות במיוחד. זאת ועוד, גרמניה מפעילה שקילות בין הריסת בתי מחבלים ע"י ישראל, לבין שיגורי רקטות של חמאס. ניתן היה לצפות להתנהגות הפוכה מצד גרמניה, בהתחשב בהתחייבויותיה החוזרות להבטיח את יישומם של לקחי השואה.

הענקה של פרס יוקרתי שכזה למרקל ע"י ה-WJC דווקא בזמן הנוכחי היא לא רק מפתיעה, אלא מחליאה. היא פוגעת בכבוד היהודי ועליה להתבטל. חברים בכירים בקהילה היהודית בגרמניה גינו את ה-WJC על הענקת הפרס למרקל. ד"ר רפאל קורנצכר, מנהיג יהודי גרמני ומוציא לאור, העיר בסרקסטיות שמרקל ראויה לפרס הרצל מכיוון שהיא מעודדת עלייה לישראל וכי "תודות למדיניות הנוכחית שלה, גרמניה תהיה 'יודנריין'".

כיבוד של מרקל בצורה זהו שמה ללעג את ההנהגה היהודית ומעבירה מסר שלפיו יהודים אינם מגיבים בחומרה או מוחאים על מעשים מחליאים של ממשלתם.

לאור שטף ההתנגדויות, לאודר צפוי לנסות להתגבר על הביקורת באמצעות הבעת תקווה לעתיד טוב יותר. אך אין זה מספק. כל עוד מרקל לא מתכוונת להודיע באופן רשמי על שינוי במדיניותה השלילית של גרמניה כלפי ישראל, עליו לבטל את הענקת הפרס.

עליו להודיע למרקל שהוא עושה זאת בשל הלחץ המופעל עליו מצד יהודים מכל רחבי העולם.

בעשותו כן, הוא יוכל להעביר מסר ראוי למרקל. כמו כן, הוא יוכל לקבוע אמות מידה עבור קהילות יהודיות בכל העולם, ולעודד אותם למחות כאשר ממשלותיהם מקדמות מדיניות בלתי מוסרית כלפי יהודים או כלפי ישראל. במידה וינהג בצורה הזאת, ה-WJC ירוויח ביושר את מעמדו כארגון של ההנהגה היהודית הגלובלית.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann